Strona główna
Blog
W góry
Wybierasz się rowerem w góry? Sprawdź te górskie trasy rowerowe!
W góry
Wszystkie wpisy

Wybierasz się rowerem w góry? Sprawdź te górskie trasy rowerowe!

ON
Ola Nazimek
16 października 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Wybierasz się rowerem w góry? Sprawdź te górskie trasy rowerowe!

Tatry, Beskidy, Góry Izerskie, a może Sowie? Każdy z tych rejonów ma do zaoferowania zupełnie inne rowerowe trasy górskie, dzięki którym sprawdzisz swoje umiejętności kolarskie. Wybierz szlaki, które odpowiadają Twoim potrzebom i kondycji, zarezerwuj nocleg w okolicy i odpoczywaj aktywnie podczas jazdy rowerem po górach z majestatycznymi widokami. 

Rowerem w góry – jak się przygotować?

Przed wyjazdem rowerem w góry zadbaj o odpowiedni strój. Należy mieć ze sobą dopasowany kask, który ochroni głowę w razie upadku. Przyda się także oddychająca, sportowa odzież, dzięki której zachowasz komfort termiczny. Oprócz tego do plecaka dobrze jest schować zapasową dętkę na wypadek uszkodzenia podczas trasy.

Jaki rower potrzebujesz w góry? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na proste rowerowe trasy górskie dobrze sprawdzi się model trekkingowy. Poradzisz sobie z nim na asfaltowych i utwardzonych powierzchniach. Jest on jednak dość ciężki i nie nadaje się na skomplikowane ścieżki pełne kamieni czy korzeni. Jeśli planujesz wypad rowerem w góry w miejsca o trudnej nawierzchni, trafionym wyborem będzie rower typu MTB. Z kolei na średniozaawansowane trasy górskie możesz rozważyć zakup lub wynajem modelu crossowego. Coraz większą popularnością cieszą się też górskie rowery elektryczne, które znacznie ułatwiają pokonanie wymagających tras osobom o umiarkowanej kondycji i mniejszym doświadczeniu.

Przygotowanie roweru w góry

Przygotowania przed jazdą rowerem po górach powinny obejmować też zadbanie o kondycję. Wzniesienia, podjazdy o dużym nachyleniu i wymagający teren to warunki, w których trzeba być pewnym swojej wytrzymałości. Zanim wyruszysz na górskie trasy rowerowe, poćwicz więc kolarstwo na dłuższych dystansach i postaraj się poszukać stromych podjazdów w swojej okolicy, by się sprawdzić. 

Ostatnim, ale nie mniej ważnym etapem przygotowań do wypadu rowerem w góry jest zrozumienie oznakowań tras górskich. Ścieżki przeznaczone dla kolarzy mają znak białego kwadratu z czarnym piktogramem roweru. W przypadku tras międzynarodowych oznakowanie obejmuje literę „R” i numer szlaku. Niestety, część dróg rowerowych w górach jest słabo lub wcale oznakowana, dlatego należy zachować czujność na szlaku. 

Trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich

Widok z Pierścienicy na trasie rowerowej z Kielc w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie obfitują w trasy rowerowe dla kolarzy na każdym poziomie zaawansowania. Co ważne, przejazd rowerem po górach w tej okolicy gwarantuje nie tylko niezapomniane krajobrazy, ale też szereg dodatkowych atrakcji w postaci urokliwych miasteczek i wsi. Dla średnio wprawionych rowerzystów proponujemy wyprawę rowerem w góry startującą w Kielcach. 

Przebieg: Kielce (pętla autobusowa przy ul. Obrzeżnej) – droga lasem na Dyminy – rezerwat Biesak-Białogon – trasa na cmentarz żydowski – Park Baranowski – Kielce 

Długość: ok. 15 km

Przewyższenia: ok. 71 m

Poziom trudności: średni

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Rezerwat przyrody Biesak-Białogon (dawny kamieniołom)
  • Widoki z Pierścienicy (367 m n.p.m.)
  • Stadion Leśny

Do odpoczynku przed i po wycieczce w Góry Świętokrzyskie polecamy komfortowe hotele w Kielcach w promocyjnych cenach. Podczas wyjazdu możesz odwiedzić nie tylko górskie szlaki, ale i największe atrakcje tej miejscowości, takie jak Energetyczne Centrum Nauki czy Ogród Botaniczny Geonatura.

Trasy rowerowe w Sudetach

Podczas planowania, gdzie wybrać się w góry na rower, nie można pominąć Sudetów. Na turystów czekają trasy typu single track, jak i te przystosowane np. do enduro. Ten rejon Polski to więc propozycja zarówno dla osób myślących o relaksie na dwóch kółkach, jak i tych, którzy pragną zdobywać szczyty i poczuć prawdziwy wysiłek. 

Góry Złote – pętla rowerowa z Lądka-Zdroju

Przebieg: Lądek-Zdrój – Trojak – zamek Karpień – Skalny Ząb – Arboretum – Lądek-Zdrój

Długość: ok. 10,3 km

Przewyższenia: ok. 352 m

Poziom trudności: łatwy

Atrakcje do zobaczenia na trasie: 

  • Arboretum (Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych)
  • Platforma widokowa na Trojaku 
  • Ruiny średniowiecznego zamku Karpień

Pętla rozpoczyna się w Lądku-Zdroju, a następnie prowadzi na single track w głąb terenów leśnych. Ze szczytu Trojak (765 m n.p.m.) możesz obserwować m.in. Góry Sowie i Stołowe. 

Gdzie spać w Lądku-Zdrój?

Góry Izerskie – trasa rowerowa ze Świeradowa-Zdroju przez Halę Izerską

Miłośnicy górskich tras rowerowych typu single track powinni odwiedzić Góry Izerskie w Sudetach Zachodnich. W tej okolicy na wyprawę rowerem po górach mogą wybrać się zarówno zaawansowani kolarze, jak i ci z nieco mniejszym doświadczeniem. 

Przebieg: Świeradów-Zdrój (górna stacja kolei gondolowej Ski & Sun) – Łącznik – Polana Izerska – Hala Izerska – Schronisko Orle – Rozdroże pod Cichą Równią – Jagnięcy Jar – Ceglana Droga – Polana Izerska – Łącznik – Świeradów-Zdrój

Długość: ok. 40 km

Przewyższenia: ok. 183 m

Poziom trudności: łatwy/średni

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Chatka Górzystów na Hali Izerskiej
  • Stóg Izerski (1105 m n.p.m.) i widok na szczyty Karkonoszy (przy dobrej widoczności – nawet na Śnieżkę!)
  • Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

Na tę trasę najłatwiej dostać się z miejscowości Świeradów-Zdrój. W takim wypadku polecamy hotele i apartamenty w małej odległości od takich atrakcji turystycznych jak wieża widokowa Sky Walk czy Dom Zdrojowy. 

Góry Izerskie – pętla rowerowa ze Szklarskiej Poręby

Wycieczka rowerem w Góry Izerskie

Przebieg: Szklarska Poręba – Jakuszyce – Rozdroże pod Działem Izerskim – Hala Izerska – Polana Izerska – Łącznik – Wodospad Poidło – Rozdroże Izerskie – Szklarska Poręba

Długość: ok. 54 km 

Przewyższenia: ok. 513 m

Poziom trudności: średni/trudny

Atrakcje do zobaczenia na trasie: 

  • Kładka drewniana na Jagnięcym Potoku
  • Punkt widokowy na Łączniku
  • Niewielki, urokliwy Wodospad Poidło

Jako bazę wypadową dla tej trasy możesz wybrać nocleg w Szklarskiej Porębie. Zyskasz wówczas bliskość górskich szlaków rowerowych i doświadczysz pięknych krajobrazów tej okolicy. 

Góry Sowie – trasa rowerowa „Znaki Czasu”

Myślisz o przyjemnym wypadzie rowerem w góry w rejon Sudetów? W takim razie trasa „Znaki Czasu” w Górach Sowich jest dla Ciebie! To droga pozbawiona większych przewyższeń, uznawana za łatwą i rekreacyjną. Większość ścieżki jest utwardzona i asfaltowa, dlatego do jej pokonania nie trzeba wyjątkowej wprawy rowerowej. 

Przebieg: Bielawa – Owiesno – Kietlice – Ostroszowice – Jodłownik – Bielawa

Długość: ok. 18 km

Przewyższenia: ok. 190 m

Poziom trudności: łatwy

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Ruiny zamku i resztki rotundy w Owieśnie
  • Kościół gotycki w Ostroszowicach
  • Szczyt Jodłownik (430 m n.p.m.) oraz widoki podczas przejazdu wzdłuż Parku Krajobrazowego Gór Sowich 

Na nocleg w Bielawie warto wybrać trzygwiazdkowy Hotel Dębowy Biowellness&SPA. W cenie są zawarte śniadanie i obiadokolacja, dzięki którym zyskasz siły przed i po wypadzie na górski szlak rowerowy.

Trasa rowerowa w Karkonoszach

Na jazdę rowerem po górach w Sudetach warto wybrać się w Karkonosze. Z powodzeniem zrobisz tu długie trasy biegnące przez malownicze szczyty i lasy. Możesz również udać się na górski szlak rowerowy w głębi Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przebieg: Podgórzyn – Przełęcz Karkonoska – Podgórzyn

Długość: ok. 22 km

Przewyższenia: ok. 839 m

Poziom trudności: trudny

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Karkonoski Park Narodowy
  • Przebieg przez Pasmo Rowerowe Olbrzymy
  • Widok na Czeskie Kamienie

Choć ta trasa nie należy do najdłuższych, to pokonywane stromizny i suma przewyższeń może zmęczyć każdego. Wysiłek wynagradzają jednak piękne krajobrazy Karkonoszy.

Trasy rowerowe w Karpatach

Szukając miejsca na rower w góry, warto rozważyć Karpaty. W tym obszernym łańcuchu górskim znajdziesz zróżnicowane trasy i sprawdzisz swoje kolarskie umiejętności. Z długich, ale przyjemnych ścieżek polecamy zwłaszcza drogę przez przełom Dunajca i odwiedzenie rezerwatu przyrody Biała Woda.

Pieniny – trasa rowerowa z Czorsztyna przez przełom Dunajca

Rower na trasie rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Przebieg: Czorsztyn (przy Jeziorze Czorsztyńskim) – trasa dookoła jeziora – Sromowce Wyżne – Sromowce Niżne – Schronisko PTTK Trzy Korony – przełom Dunajca – Przechodni Wierch – Szczawnica – Jaworki – rezerwat przyrody Biała Woda – Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem – Hałuszowa – Czorsztyn 

Długość: ok. 89 km

Przewyższenia: ok. 243 m

Poziom trudności: średni

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Zamek Niedzica
  • Widok na Trzy Korony (982 m n.p.m.)
  • Rezerwat Biała Woda

Sama trasa i okolice oferują całe mnóstwo atrakcji, które warto odwiedzić. Ścieżka rowerowa poprowadzona brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego oraz wzdłuż przełomu Dunajca zapewnia niezrównane widoki na unikalne Pieniny. Wybierz komfortowy hotel w Czorsztynie i zarezerwuj go w niższej cenie!

Trasa rowerowa w Beskidzie Śląskim

Jazda rowerem po górach w Beskidzie Śląskim

Leżące w Karpatach Beskidy mają do zaoferowania całą gamę górskich tras rowerowych. Znajdą się tu szlaki i dla początkujących (np. wjazd na Skrzyczne), i dla zaawansowanych kolarzy (np. droga przez Trzy Kopce Wiślane licząca ponad 70 km). Wiele ścieżek w Beskidzie Śląskim prowadzi przez utwardzone drogi techniczne oraz szlaki pozbawione kamieni czy wystających korzeni. Dzięki temu możesz wybrać się na rekreacyjną jazdę rowerem po górach bez nadwyrężania kondycji. 

Przebieg: Biały Krzyż (Przełęcz Salmopol) – Malinowska Skała – Skrzyczne – Malinowska Skała – Biały Krzyż 

Długość: ok. 17 km

Przewyższenia: ok. 526 m

Poziom trudności: łatwy

Atrakcje do zobaczenia na trasie: 

  • Widok na dolinę Wisły
  • Malinowska Skała 
  • Skrzyczne ze schroniskiem i punktami widokowymi

Tutejsze rejony to prawdziwy skarb natury, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Świetną bazą wypadową na ten rowerowy szlak będzie Wisła lub Szczyrk – jedne z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Beskidzie Śląskim. 

Trasa rowerowa pod Tatrami

Okolice Tatr to kolejne miejsce, gdzie warto wybrać się na rower w góry. Polecamy w szczególności górski szlak rowerowy biegnący przez Tatrzański Park Narodowy. Wiele ścieżek jest tu asfaltowych, jednak trasa jest wymagająca kondycyjnie. 

Przebieg: Zakopane – Droga pod Reglami – Dolina Kościeliska – Siwa Polana – Dolina Chochołowska  – Zakopane  

Długość: ok. 38 km

Przewyższenia: ok. 299 m

Poziom trudności: średni

Atrakcje do zobaczenia na trasie:

  • Widok na Tatry
  • Chochołowskie Wywierzysko
  • Pomnik Bartusia Obrochty w Zakopanem

Po męczącej wyprawie rowerowej możesz zasięgnąć odpoczynku w gorących zakopiańskich termach. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, polecamy nocleg w Hotelu Harnaś. Zyskujesz nie tylko majestatyczne widoki, ale również wejściówkę do Term Bukovina! To połączenie, którego nie możesz przegapić. 

Jazda rowerem po górach – aktywny wypoczynek na łonie natury

Wycieczka rowerem na trasy górskie to propozycja aktywnego wypoczynku dla tych, którzy chcą połączyć sport z pięknymi widokami. Na kolarzy czekają łatwiejsze ścieżki m.in. w Górach Sowich czy Pieninach. Jeśli natomiast pragniesz silniejszych wrażeń, odwiedź rowerem Karkonosze lub single tracki w Górach Izerskich. Już dziś zarezerwuj nocleg w górach w atrakcyjnej cenie i zaplanuj rowerową wycieczkę po łańcuchach górskich w Polsce!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.