Tatry, Beskidy, Góry Izerskie, a może Sowie? Każdy z tych rejonów ma do zaoferowania zupełnie inne rowerowe trasy górskie, dzięki którym sprawdzisz swoje umiejętności kolarskie. Wybierz szlaki, które odpowiadają Twoim potrzebom i kondycji, zarezerwuj nocleg w okolicy i odpoczywaj aktywnie podczas jazdy rowerem po górach z majestatycznymi widokami.
Przed wyjazdem rowerem w góry zadbaj o odpowiedni strój. Należy mieć ze sobą dopasowany kask, który ochroni głowę w razie upadku. Przyda się także oddychająca, sportowa odzież, dzięki której zachowasz komfort termiczny. Oprócz tego do plecaka dobrze jest schować zapasową dętkę na wypadek uszkodzenia podczas trasy.
Jaki rower potrzebujesz w góry? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na proste rowerowe trasy górskie dobrze sprawdzi się model trekkingowy. Poradzisz sobie z nim na asfaltowych i utwardzonych powierzchniach. Jest on jednak dość ciężki i nie nadaje się na skomplikowane ścieżki pełne kamieni czy korzeni. Jeśli planujesz wypad rowerem w góry w miejsca o trudnej nawierzchni, trafionym wyborem będzie rower typu MTB. Z kolei na średniozaawansowane trasy górskie możesz rozważyć zakup lub wynajem modelu crossowego. Coraz większą popularnością cieszą się też górskie rowery elektryczne, które znacznie ułatwiają pokonanie wymagających tras osobom o umiarkowanej kondycji i mniejszym doświadczeniu.
Przeczytaj także: Oznaczenia tras górskich – co mówią kolory szlaków w górach?
Przygotowania przed jazdą rowerem po górach powinny obejmować też zadbanie o kondycję. Wzniesienia, podjazdy o dużym nachyleniu i wymagający teren to warunki, w których trzeba być pewnym swojej wytrzymałości. Zanim wyruszysz na górskie trasy rowerowe, poćwicz więc kolarstwo na dłuższych dystansach i postaraj się poszukać stromych podjazdów w swojej okolicy, by się sprawdzić.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym etapem przygotowań do wypadu rowerem w góry jest zrozumienie oznakowań tras górskich. Ścieżki przeznaczone dla kolarzy mają znak białego kwadratu z czarnym piktogramem roweru. W przypadku tras międzynarodowych oznakowanie obejmuje literę „R” i numer szlaku. Niestety, część dróg rowerowych w górach jest słabo lub wcale oznakowana, dlatego należy zachować czujność na szlaku.
Góry Świętokrzyskie obfitują w trasy rowerowe dla kolarzy na każdym poziomie zaawansowania. Co ważne, przejazd rowerem po górach w tej okolicy gwarantuje nie tylko niezapomniane krajobrazy, ale też szereg dodatkowych atrakcji w postaci urokliwych miasteczek i wsi. Dla średnio wprawionych rowerzystów proponujemy wyprawę rowerem w góry startującą w Kielcach.
Przebieg: Kielce (pętla autobusowa przy ul. Obrzeżnej) – droga lasem na Dyminy – rezerwat Biesak-Białogon – trasa na cmentarz żydowski – Park Baranowski – Kielce
Długość: ok. 15 km
Przewyższenia: ok. 71 m
Poziom trudności: średni
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Do odpoczynku przed i po wycieczce w Góry Świętokrzyskie polecamy komfortowe hotele w Kielcach w promocyjnych cenach. Podczas wyjazdu możesz odwiedzić nie tylko górskie szlaki, ale i największe atrakcje tej miejscowości, takie jak Energetyczne Centrum Nauki czy Ogród Botaniczny Geonatura.
Podczas planowania, gdzie wybrać się w góry na rower, nie można pominąć Sudetów. Na turystów czekają trasy typu single track, jak i te przystosowane np. do enduro. Ten rejon Polski to więc propozycja zarówno dla osób myślących o relaksie na dwóch kółkach, jak i tych, którzy pragną zdobywać szczyty i poczuć prawdziwy wysiłek.
Przebieg: Lądek-Zdrój – Trojak – zamek Karpień – Skalny Ząb – Arboretum – Lądek-Zdrój
Długość: ok. 10,3 km
Przewyższenia: ok. 352 m
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Pętla rozpoczyna się w Lądku-Zdroju, a następnie prowadzi na single track w głąb terenów leśnych. Ze szczytu Trojak (765 m n.p.m.) możesz obserwować m.in. Góry Sowie i Stołowe.
Gdzie spać w Lądku-Zdrój?
Miłośnicy górskich tras rowerowych typu single track powinni odwiedzić Góry Izerskie w Sudetach Zachodnich. W tej okolicy na wyprawę rowerem po górach mogą wybrać się zarówno zaawansowani kolarze, jak i ci z nieco mniejszym doświadczeniem.
Przebieg: Świeradów-Zdrój (górna stacja kolei gondolowej Ski & Sun) – Łącznik – Polana Izerska – Hala Izerska – Schronisko Orle – Rozdroże pod Cichą Równią – Jagnięcy Jar – Ceglana Droga – Polana Izerska – Łącznik – Świeradów-Zdrój
Długość: ok. 40 km
Przewyższenia: ok. 183 m
Poziom trudności: łatwy/średni
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Na tę trasę najłatwiej dostać się z miejscowości Świeradów-Zdrój. W takim wypadku polecamy hotele i apartamenty w małej odległości od takich atrakcji turystycznych jak wieża widokowa Sky Walk czy Dom Zdrojowy.
Przebieg: Szklarska Poręba – Jakuszyce – Rozdroże pod Działem Izerskim – Hala Izerska – Polana Izerska – Łącznik – Wodospad Poidło – Rozdroże Izerskie – Szklarska Poręba
Długość: ok. 54 km
Przewyższenia: ok. 513 m
Poziom trudności: średni/trudny
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Jako bazę wypadową dla tej trasy możesz wybrać nocleg w Szklarskiej Porębie. Zyskasz wówczas bliskość górskich szlaków rowerowych i doświadczysz pięknych krajobrazów tej okolicy.
Myślisz o przyjemnym wypadzie rowerem w góry w rejon Sudetów? W takim razie trasa „Znaki Czasu” w Górach Sowich jest dla Ciebie! To droga pozbawiona większych przewyższeń, uznawana za łatwą i rekreacyjną. Większość ścieżki jest utwardzona i asfaltowa, dlatego do jej pokonania nie trzeba wyjątkowej wprawy rowerowej.
Przebieg: Bielawa – Owiesno – Kietlice – Ostroszowice – Jodłownik – Bielawa
Długość: ok. 18 km
Przewyższenia: ok. 190 m
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Na nocleg w Bielawie warto wybrać trzygwiazdkowy Hotel Dębowy Biowellness&SPA. W cenie są zawarte śniadanie i obiadokolacja, dzięki którym zyskasz siły przed i po wypadzie na górski szlak rowerowy.
Na jazdę rowerem po górach w Sudetach warto wybrać się w Karkonosze. Z powodzeniem zrobisz tu długie trasy biegnące przez malownicze szczyty i lasy. Możesz również udać się na górski szlak rowerowy w głębi Karkonoskiego Parku Narodowego.
Przebieg: Podgórzyn – Przełęcz Karkonoska – Podgórzyn
Długość: ok. 22 km
Przewyższenia: ok. 839 m
Poziom trudności: trudny
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Choć ta trasa nie należy do najdłuższych, to pokonywane stromizny i suma przewyższeń może zmęczyć każdego. Wysiłek wynagradzają jednak piękne krajobrazy Karkonoszy.
Szukając miejsca na rower w góry, warto rozważyć Karpaty. W tym obszernym łańcuchu górskim znajdziesz zróżnicowane trasy i sprawdzisz swoje kolarskie umiejętności. Z długich, ale przyjemnych ścieżek polecamy zwłaszcza drogę przez przełom Dunajca i odwiedzenie rezerwatu przyrody Biała Woda.
Przebieg: Czorsztyn (przy Jeziorze Czorsztyńskim) – trasa dookoła jeziora – Sromowce Wyżne – Sromowce Niżne – Schronisko PTTK Trzy Korony – przełom Dunajca – Przechodni Wierch – Szczawnica – Jaworki – rezerwat przyrody Biała Woda – Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem – Hałuszowa – Czorsztyn
Długość: ok. 89 km
Przewyższenia: ok. 243 m
Poziom trudności: średni
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Sama trasa i okolice oferują całe mnóstwo atrakcji, które warto odwiedzić. Ścieżka rowerowa poprowadzona brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego oraz wzdłuż przełomu Dunajca zapewnia niezrównane widoki na unikalne Pieniny. Wybierz komfortowy hotel w Czorsztynie i zarezerwuj go w niższej cenie!
Leżące w Karpatach Beskidy mają do zaoferowania całą gamę górskich tras rowerowych. Znajdą się tu szlaki i dla początkujących (np. wjazd na Skrzyczne), i dla zaawansowanych kolarzy (np. droga przez Trzy Kopce Wiślane licząca ponad 70 km). Wiele ścieżek w Beskidzie Śląskim prowadzi przez utwardzone drogi techniczne oraz szlaki pozbawione kamieni czy wystających korzeni. Dzięki temu możesz wybrać się na rekreacyjną jazdę rowerem po górach bez nadwyrężania kondycji.
Przebieg: Biały Krzyż (Przełęcz Salmopol) – Malinowska Skała – Skrzyczne – Malinowska Skała – Biały Krzyż
Długość: ok. 17 km
Przewyższenia: ok. 526 m
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Tutejsze rejony to prawdziwy skarb natury, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Świetną bazą wypadową na ten rowerowy szlak będzie Wisła lub Szczyrk – jedne z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Beskidzie Śląskim.
Okolice Tatr to kolejne miejsce, gdzie warto wybrać się na rower w góry. Polecamy w szczególności górski szlak rowerowy biegnący przez Tatrzański Park Narodowy. Wiele ścieżek jest tu asfaltowych, jednak trasa jest wymagająca kondycyjnie.
Przebieg: Zakopane – Droga pod Reglami – Dolina Kościeliska – Siwa Polana – Dolina Chochołowska – Zakopane
Długość: ok. 38 km
Przewyższenia: ok. 299 m
Poziom trudności: średni
Atrakcje do zobaczenia na trasie:
Po męczącej wyprawie rowerowej możesz zasięgnąć odpoczynku w gorących zakopiańskich termach. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, polecamy nocleg w Hotelu Harnaś. Zyskujesz nie tylko majestatyczne widoki, ale również wejściówkę do Term Bukovina! To połączenie, którego nie możesz przegapić.
Wycieczka rowerem na trasy górskie to propozycja aktywnego wypoczynku dla tych, którzy chcą połączyć sport z pięknymi widokami. Na kolarzy czekają łatwiejsze ścieżki m.in. w Górach Sowich czy Pieninach. Jeśli natomiast pragniesz silniejszych wrażeń, odwiedź rowerem Karkonosze lub single tracki w Górach Izerskich. Już dziś zarezerwuj nocleg w górach w atrakcyjnej cenie i zaplanuj rowerową wycieczkę po łańcuchach górskich w Polsce!
Przeczytaj także: Wakacje w polskich górach. 8 miejsc, które warto zobaczyć
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.