Wycieczka w Bieszczady na weekend? Poznaj atrakcje, ciekawostki i zwierzęta regionu!

wycieczka w bieszczady

Rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Jeśli też chodzi Wam po głowie taki pomysł, wycieczka w Bieszczady na weekend będzie idealną propozycją! Poczujcie klimat najbardziej dzikich gór w Polsce, w których przy drodze spotkacie żubra, a w nocy usłyszycie łosie i Wycieci. Bieszczady to góry, które zachwycają o każdej porze roku. Wiosną wzniesienia obsypane są białymi kwiatami tarniny, latem na połoninach falują wysokie trawy. Jesienią zalesione stoki zachwycają feerią barw, a zimą jest magicznie dzięki ośnieżonym szczytom i pustce na szlakach. Brzmi świetnie? Pakujcie walizki, bo mamy dla Was kilka pomysłów na wycieczkę w Bieszczady!

Dzień pierwszy – Zameldowanie w hotelu i obiad w słynnej oberży w Polańczyku

Piątkowe popołudnie przeznaczcie na dojazd w Bieszczady. Na cel wędrówki obierzcie małą miejscowość Berezka, położoną 4 km od Polańczyka. To tu warto zatrzymać się na nocleg w Hotelu Karino Spa. Ten 3-gwiazdkowy obiekt będzie doskonałą bazą wypadową do górskich wędrówek i poznawania największych atrakcji w Bieszczadach, takich jak np. słynne Jezioro Solińskie. W dodatku na terenie hotelu znajduje się stadnina koni, w której zarówno dorośli, jak i dzieci mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej. A wieczorami, po całym aktywnym dniu, można się tu zrelaksować w SPA i skorzystać z bogatej oferty zabiegów wellness.

Wycieczka w Bieszczady to okazja na spróbowanie różnorodnych przysmaków!

Po zameldowaniu w hotelu wybierzcie się do Polańczyka, by posilić się po długiej podróży w słynnej Oberży Zakapior. Tu możecie spróbować specjałów bieszczadzkiej kuchni, takich jak np. klusz łemkowski, czyli kluski z sosem koperkowo-pieczarkowym lub klusz Bojkowski – kluski z maślanką. Polecamy także werenyki hryczane, czyli pierożki z farszem z kaszy gryczanej, cebuli, pokrzywy i czosnku niedźwiedziego. Takie dania zjecie tylko podczas wycieczki w Bieszczady!

Poznaj historię regionu dzięki Bieszczadzkim zakapiorom

Oberża Zakapior to ciekawe miejsce w Bieszczadach, ponieważ można tu nie tylko spróbować lokalnych przysmaków, lecz także obejrzeć galerię fotografii słynnych bieszczadzkich zakapiorów. Zakapiorzy to ludzie, którzy przyjechali tu ponad 30 lat temu, w poszukiwaniu wolności i niezależności. Odkryli dzikość Bieszczad, a często także swoją artystyczną duszę. O Zakapiorach krążą tu legendy, są oni także bohaterami lokalnych piosenek. Dziś można ich już spotkać coraz rzadziej, ale nadal jest to możliwe – np. w Galerii Ikon Veraikon w Cisnej, gdzie króluje zakapior zwany Burym. Sprzedaje on tu ikony autorstwa swojej byłej żony. Warto skorzystać z okazji, by zamienić z nim kilka słów i posłuchać o tym, jak dawniej żyło się w Bieszczadach.  

Dzień 2 – Tarnica, Połonina Wetlińska lub Sine Wiry (albo wszystko naraz!)

Wycieczka w Bieszczady na weekend nie miałaby sensu bez wyprawy w góry! Do wyboru macie całe mnóstwo ciekawych bieszczadzkich szlaków. Poniżej trzy najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć:

Podczas wycieczki w Bieszczady obowiązkowo najwyższy szczyt 

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczad, o wysokości 1346 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita” i oznacza siodło. Dlaczego? Bo gdy patrzymy na Tarnicę z Wołosatego, wyglądem rzeczywiście przypomina siodło. 

Na Tarnicę można się dostać jednym z trzech szlaków, w zależności od kondycji i czasu, jakim dysponujemy. Najkrótszy i najprostszy jest szlak prowadzący z Wołosatego. Można także wejść na Królową Bieszczad niebieskim szlakiem prowadzącym z Widełek przez Bukowe Berdo i Przełęcz Goprowską. Taka trasa ma długość niemal 12 km, a jej pokonanie zajmie ok. 5 godzin. Jeśli wybieracie się na wycieczkę w Bieszczady – zdecydowanie warto ją przejść, szczególnie ze względu na Bukowe Berdo, które jest najpiękniejszym grzbietem w tym rejonie. Można tu spotkać niedźwiedzie i żubry, a jesienią las buczynowy zachwyca feerią barw. 

Na Tarnicę można wejść również czerwonym szlakiem turystycznym, czyli inaczej Głównym Szlakiem Beskidzkim. Prowadzi on z Wołosatego przez Przełęcz Bukowską, a w dół schodzimy do Ustrzyk Górnych. Właśnie w Ustrzykach Górnych warto nagrodzić się za trud wędrówki pysznym obiadem, np. w Karczmie Siedlisko Carpathia, Bieszczadzkiej Legendzie lub Karczmie u Eskulapa. 

Zobaczyć Tatry z Połoniny Wetlińskiej

To podobno najpiękniejsza z bieszczadzkich połonin, czyli łąk wysokogórskich, które szczególnie latem zachwycająco falują na wietrze. Połonina Wetlińska znajduje się na wysokości 1255 m n.p.m. Rozciąga się z niej spektakularny widok na okolicę. Jesienią i zimą, dzięki zjawisku inwersji temperatury, które zwiększa widoczność nawet do 200 km, z Połoniny Wetlińskiej zobaczycie nawet Tatry! 

Na Połoninie Wetlińskiej jest także jedna z największych atrakcji w Bieszczadach, czyli Chatka Puchatka. To najwyżej położone w tych górach schronisko-legenda, które istnieje już od niemal 70 lat! Przez wiele lat prowadził je Ludwik Pińczuk, zwany Lutkiem, jeden z bieszczadzkich zakapiorów. Widoki z tej samotnie stojącej chatki wśród bieszczadzkich wzniesień najbardziej zachwycają jesienią i zimą. Jednym z dodatkowych argumentów za wędrówką na Połoninę Wetlińską jest obiad w Chacie Wędrowca, a konkretnie kultowy już Naleśnik Gigant, w którym jest pod dostatkiem zarówno jagód, jak i śmietany. 

Sine Wiry – piękno przyrody i spokój w sercu Bieszczad

Jeśli macie ochotę zobaczyć ciekawe miejsce w Bieszczadach i coś bardziej oryginalnego niż Tarnicę czy jedną z połonin, proponujemy Rezerwat Przyrody Sine Wiry, chroniący przełom doliny rzeki Wetliny. To tu zobaczycie najbardziej zachwycający próg skalny w Bieszczadach, gdzie woda z rzeki tworzy spektakularne wiry i kaskady. Odpocznijcie na głazach, obserwujcie piękno przyrody i delektujcie się spokojem. Do Sinych Wirów najłatwiej będzie Wam dojść z parkingu w Polankach koło Cisnej. Droga ma długość ok. 2,5 km.

Wtajemniczeni mówią, że podczas wycieczki w Bieszczady najlepiej wybrać się do Sinych Wirów o świcie, gdy nad Wetliną unosi się poranna mgła. W okolicy można się posilić w Karczmie Brzeziniak, znajdującej się na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki. Koniecznie spróbujcie tu blinów po łemkowsku, czyli placków ziemniaczanych z gulaszem. W pobliżu karczmy jest końcowy przystanek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, czyli kolejki wąskotorowej, która jeździ po trasie Majdan – Cisna – Przysłup. To kolejna atrakcja w Bieszczadach, której nie można ominąć! Kolejka kursuje w wyznaczone dni od maja do października. 

Solina lake in Bieszczady mountains, Poland

Dzień 3 – relaks nad Soliną

Wycieczka w Bieszczady powoli dobiega końca. Po męczących wędrówkach górskich pewnie macie ochotę na odrobinę odpoczynku. Dlatego na niedzielę polecamy relaks nad Jeziorem Solińskim. Krajobrazy nad Soliną to unikalne połączenie gór i wody, które niejednemu podróżnikowi przywołuje na myśl Szwajcarię. 

Jezioro Solińskie to jedna z największych atrakcji w Bieszczadach. Jest to największy zbiornik retencyjny w Polsce, który powstał po utworzeniu zapory i zalaniu dawnej wioski Solina. Na turystów czeka tu masa atrakcji. Jedną z nich jest spacer po zaporze, z której można podziwiać widok na jezioro i okoliczne wzgórza, a także zwiedzać wnętrze tamy, w której znajduje się elektrownia o mocy aż 200 MW! Można się też wybrać na krótki rejs po Jeziorze Solińskim lub wypożyczyć sprzęt wodny i zahaczyć o jedną z 4 wysp na Jeziorze Solińskim. Jak widać – podczas wycieczki w Bieszczady – możliwości jest wiele.

Wycieczka w Bieszczady – co jeszcze warto zobaczyć?

Bieszczady to nie tylko połoniny i szlaki górskie, ale także urokliwe miejscowości, unikalna kultura, wyjątkowa kuchnia i ciekawa historia dawnych mieszkańców. Poniżej nasze propozycje ciekawych miejsc w Bieszczadach, które z pewnością Was zachwycą.

Sanok 

Wybierzcie się do Sanoka, by zwiedzić tutejszy zamek z zachwycającą wystawą ikon z podkarpackich wiosek oraz zobaczyć Skansen Budownictwa Ludowego. Ale przede wszystkim, przyszykujcie się na prawdziwą ucztę złożoną z bieszczadzkich przysmaków. Pierwszy przystanek to Proziakownia przy sanockim rynku, gdzie zjecie pyszne proziaki, czyli placki pszenne z dodatkiem śmietany i sody oczyszczonej. Podaje się je z różnymi dodatkami, zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nie objadajcie się jednak proziakami do syta. Zostawcie sobie trochę miejsca na zupę zalewajkę w karczmie Jadło Karpackie, czyli maślankę na wywarze jarzynowym z gotowanymi ziemniakami i kminkiem. Warto skosztować także fuczek, czyli placuszków z kapustą smażonych na patelni. 

Ustrzyki Dolne

W Ustrzykach Dolnych warto zobaczyć dwa muzea – Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi. Pierwsze z nich jest jednym z największych muzeów przyrodniczych w Polsce. Wśród eksponatów rozmieszczonych na trzech kondygnacjach znajdziecie m.in. okazy niedźwiedzi brunatnych, rysia, wilka, jelenia i stado żubrów. Dowiecie się tu, jak powstawały pasma górskie w Bieszczadach, a także jak przebiegało zlodowacenie. Pasjonatom wykopalisk spodoba się szkielet nosorożca włochatego, odnaleziony w Staruni na Podkarpaciu. Z kolei w Muzeum Młynarstwa i Wsi zobaczycie kompletne wyposażenie linii służących do czyszczenia i mielenia zboża, weźmiecie udział w warsztatach pieczenia bieszczadzkich smakołyków, a na koniec posilicie się w muzealnej karczmie. 

Doskonałą bazą wypadową do zwiedzania zarówno Ustrzyk Dolnych, jak i Sanoka będzie nocleg w White Sails Solina położonym nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Co ważne, w hotelowej restauracji również spróbujecie dań lokalnej kuchni, w tym specjałów kuchni . W Muzeum Kultury Bojków znajdującym się w położonym nieopodal Myczkowie możecie zgłębić historię Bojków i Łemków, którzy dawniej zamieszkiwali te tereny.

Muzeum Kultury Bojków

Przygotowując się do wycieczki w Bieszczady warto wiedzieć, że tereny obecnej gminy Solina zamieszkiwali przez kilkaset lat rusińscy górale, zwani Bojkami. Niestety ich historia została brutalnie przerwana po II wojnie światowej w wyniku wysiedleń. Po Bojkach pozostały puste wsie i pola. Dziś coraz więcej osób chce dowiedzieć się więcej o ich zwyczajach i historii. Pamiątki po Łemkach gromadzi Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, założone w latach 70. XX wieku. W najbliższych latach Muzeum ma w planach odtworzenie dawnych gospodarstw Bojkowskich.

Park Gwiezdnego Nieba

Bieszczady są jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie niebo jest tak ciemne, że bez trudu można obserwować na nim gwiazdy. Nic więc dziwnego, że tu właśnie powstał największy w Polsce park ciemnego nieba, czyli Park Gwiezdnego Nieba. Jest to strefa chroniona przed zanieczyszczeniem światłem, gdzie można zobaczyć nawet 7000 gwiazd, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż w wielkim mieście! Podczas wizyty w Parku Gwiezdnego Nieba będziecie mieli okazję obserwować księżyc, zobaczyć Gwiazdę Polarną, Marsa i Saturna wraz z pierścieniami. Seanse rzecz jasna odbywają się późnym wieczorem i trzeba się na nie wcześniej umówić z Parkiem. 

Ciekawostki o Bieszczadach

Wyjeżdżając na wycieczkę w Bieszczady na weekend warto poznać kilka ciekawostek na temat regionu. Oto kilka z nich:

Nazwa: Według legendy nazwa Bieszczady pochodzi od połączenia biesów, czyli diabłów i czadów, czyli dobrych duchów, które zamieszkiwały te tereny i na przemian ułatwiały i utrudniały życie ich mieszkańcom. 

Zaludnienie: Czy wiecie, że przed II wojną światową teren Bieszczad był jednym z najgęściej zaludnionych w Europie? Gęstość zaludnienia była tu w okresie międzywojennym porównywalna z tej z aglomeracji Paryża! 

Browar: Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to jedyny browar w Bieszczadach, w którym warzonych jest kilkanaście gatunków regionalnego piwa. Dobra wiadomość – można go zwiedzać!

Jaskinie: Mało kto wie, że w Bieszczadach znajduje się aż 15 jaskiń! Najbardziej znane z nich spotkacie w okolicach miejscowości Nasiczne. 

Rzeki: Czy wiecie, że rzeka Strwiąż mająca źródło w Ustrzykach Dolnych oraz potok Maszanka należą do zlewiska Morza Czarnego? Oznacza to, że okolice Ustrzyk Dolnych to jedno z dwóch miejsc w Polsce, z którego rzeki płyną do ciepłych mórz na południu Europy. 

Fauna i flora – endemiczne atrakcje w Bieszczadach

Bieszczady to nadal jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce. To właśnie dzięki niewielkiemu zaludnieniu, a przy tym ogromnemu zalesieniu (lasy zajmują aż 70% powierzchni regionu) można tu spotkać rośliny i zwierzęta niewystępujące nigdzie indziej w naszym kraju. 

Podczas wycieczki w Bieszczady możesz spotkać rysie, wilki lub niedźwiedzie

Czy wiecie, że Bieszczady to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją aż 3 największe europejskie ssaki drapieżne, czyli niedźwiedź brunatny, wilk i ryś, który zresztą jest symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Właśnie w Bieszczadach mieszka 70% wszystkich polskich niedźwiedzi! To tu żyje też drugie pod względem wielkości stado żubrów na świecie, liczące ok. 280 osobników (pierwsze jest w Puszczy Białowieskiej). Można je zobaczyć np. w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w miejscowości Muczne. Poza tym w Bieszczadach można spotkać jelenia karpackiego, żbika, konika polskiego, wilka, a także bardzo rzadkiego, największego europejskiego węża czyli węża Eskulapa. Jeśli interesuje Was obserwowanie przyrody, wybierzcie się na wycieczkę w Bieszczady z przewodnikiem Parku Narodowego, podczas której będzie okazja zobaczyć na własne oczy wiele z tych wyjątkowych zwierząt. 

Wyjątkowe rośliny na każdym kroku

Jednak Bieszczady to nie tylko zwierzęta, ale także wyjątkowe gatunki roślin. Występuje tu aż 27 gatunków roślin endemicznych, czyli niespotykanych nigdzie indziej. Najcenniejsze rośliny występujące w Bieszczadach to zawilec narcyzowy, widłak alpejski, fiołek dacki czy groszek wschodniokarpacki. Rośnie tu też ponad 800 gatunków grzybów, spośród których na szczególną uwagę zasługuje boczniak wetliński, występujący jedynie tutaj. 

Wycieczka w Bieszczady na weekend? Jak najbardziej!

Falujące łąki, drewniane cerkwie, zalesione wzniesienia i unikalna kuchnia – powodów, by pojechać na wycieczkę w Bieszczady jest wiele. To, co przyciąga podróżników do tego regionu to jego ogromna różnorodność i dzikość. W Bieszczadach nadal jest mnóstwo nieodkrytych zakątków, niezatłoczonych szlaków i historii, które warto usłyszeć. Mamy nadzieję, że weekend w Bieszczadach pozwoli Wam zakochać się w tym miejscu i wracać tu jeszcze niejeden raz. Jeśli poszukujecie noclegu, zajrzyjcie do naszej oferty hoteli w Bieszczadach.