Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach – rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach – rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

ON
Ola Nazimek
26 września 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach – rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

Bieszczady, choć niższe i nie tak wymagające jak majestatyczne Tatry, również mają swój niepowtarzalny urok. Mówi się, że jeśli raz się tu wybierzesz, to już zawsze będziesz chciał wracać. Czym Bieszczady zachwycają, o czym należy pamiętać przed wyjazdem w ten kraniec Polski i jakie szlaki w Bieszczadach warto przejść? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

O czym trzeba pamiętać, wybierając się w Bieszczady?

Bieszczady to góry leżące w łańcuchu Karpat. Dzielą się na Bieszczady Zachodnie, które znajdują się niemal w pełni na terenie Polski, oraz na Bieszczady Wschodnie w całości leżące w Ukrainie. Najwyższym punktem tych gór jest Pikuj o wysokości 1405 m n.p.m. położony w Ukrainie. Najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie to Tarnica, która wznosi się na 1346 m n.p.m.

Górne partie Bieszczadów są porośnięte połoninami – wysokogórskimi łąkami, które stanowią element charakterystyczny dla tego regionu. W Bieszczadach nie występuje tak typowa dla Tatr kosodrzewina – tutaj lasy bukowe niemal od razu przechodzą w połoniny – możemy więc wyróżnić tu tylko dwa piętra roślinności (nie licząc piętra pogórza). 

Wędrując po Bieszczadach, pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Uważaj na wschodni pas przygraniczny: będąc w Tatrach, spokojnie możesz zejść na stronę słowacką i tam kontynuować wędrówkę. Słowacja w przeciwieństwie do Ukrainy należy jednak do Unii Europejskiej i jedynym dokumentem, jaki podczas takiego spaceru powinieneś przy sobie posiadać, jest dowód osobisty. Wejście na teren Ukrainy bez paszportu może jednak skutkować mandatem karnym, jaki wystawi Ci patrolująca teren Bieszczadów straż graniczna. Lepiej nie ryzykować!
  • Wstęp do parku narodowego i parkowanie: wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny, a parkowanie samochodów jest możliwe wyłącznie na parkingach gminnych lub parkingach należących do BdPN. Opłaty za wstęp do parku oraz pozostawienie auta można dokonać gotówką w punktach kasowych lub przez stronę internetową bdpn.eparki.pl
  • Zapisz numer do GOPR: nigdy nie wiesz, kiedy może przydać Ci się pomoc w górach. Bieszczady nie wymagają doświadczenia wysokogórskiego ani posiadania bardzo profesjonalnego sprzętu. Jednak i tutaj może zdarzyć się nagły wypadek, który uniemożliwi Tobie lub spotkanemu na szlaku turyście kontynuowanie wędrówki. Numer telefonu do Grupy Bieszczadzkiej GOPR to: 601 100 300. Lokalizację w górach ułatwia aplikacja Ratunek, którą łatwo zainstalować w telefonie.
Turyści na górskim szlaku w Bieszczadach

6 najciekawszych tras turystycznych w Bieszczadach

Szlaki w Bieszczadach są bardzo widokowe i niezwykle przyjemne – nawet dla początkujących górołazów. Do tej pory nie chodziłeś aktywnie po górach? Nic nie szkodzi – tutaj z pewnością dasz sobie radę! Bieszczady to również świetne miejsce do zarażenia górską pasją dzieci. Sprawdź 6 polecanych przez nas tras w Bieszczadach i już dzisiaj zaplanuj własną wycieczkę po tych malowniczych górach.

Szlak na Tarnicę z Wołosatego

Szlak na Tarnicę w Bieszczadach

Trasa: wiedzie szlakiem niebieskim

Długość: 4,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h

Tarnica cieszy się dużą popularnością wśród turystów – jest to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach, więc ci, którzy zdobywają odznakę Zdobywcy Korony Gór Polski PTTK, obowiązkowo muszą się tu wybrać. Ten najpopularniejszy szlak na Tarnicę wiedzie przez łąki i lasy. Na trasie zostały umieszczone drewniane kładki oraz schody, które początkującym piechurom zdecydowanie ułatwią wędrowanie. Na szczycie znajdziesz charakterystyczny krzyż papieski. Z góry rozpościera się przepiękny widok na Bieszczady, a spostrzegawcze oko wypatrzy nawet ukraiński szczyt Pikuj. Jeśli zatem szukasz pięknych i łatwych szlaków w Bieszczadach, to ta trasa zdecydowanie powinna znaleźć się na Twojej liście.

Połonina Wetlińska – szlak z Brzegów Górnych

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym do Chatki Puchatka

Długość: 2,5 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Bieszczadzkie połoniny zachwycają swoim urokiem o każdej porze roku. Nigdy ich nie widziałeś? Koniecznie musisz to nadrobić! Na początek możesz wybrać się na widokowy spacer czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych do zrewitalizowanego legendarnego schroniska górskiego Chatka Puchatka leżącego na Połoninie Wetlińskiej. Tutaj zjesz dobry obiad, napijesz się herbaty i będziesz mógł nacieszyć oko pięknymi widokami. Wśród bieszczadzkich szlaków dla dzieci ten zdecydowanie warto wziąć pod uwagę – dotarcie do schroniska i schrupanie pysznej przekąski to zawsze dobra nagroda za trud podróży!

Połonina Caryńska – szlak z Ustrzyk Górnych

Trasa turystyczna w Bieszczadach przez Połoninę Caryńską

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym

Długość: 5,6 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2,5 h

Odwiedziłeś już Połoninę Wetlińską i zachwycił Cię jej wyjątkowy klimat? Pora na kolejną niezwykłą wycieczkę. Tym razem zapraszamy Cię na spacer czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską. Dojście do celu nie powinno zabrać Ci więcej niż dwie i pół godziny w jedną stronę. Suma podejść na szlaku wynosi 631 metrów i miejscami bywa dość stromo – dlatego ważne, byś wybierając się w Bieszczady, zabrał ze sobą dobre górskie buty. Jeśli po dotarciu do celu poczujesz, że masz ochotę na więcej, to zamiast wracać tą samą trasą, przedłuż wycieczkę i powędruj dalej czerwonym szlakiem przez Kruhly Wierch aż do Brzegów Górnych. Tutaj możesz wsiąść w busa, który zawiezie Cię z powrotem do Ustrzyk. Dojście z Połoniny Caryńskiej do Brzegów to kolejne 60 minut pieszej wędrówki. 

Szlak na Smerek z Przełęczy Wyżnej

Smerek, jeden z najpopularniejszych szczytów w Bieszczadach

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym i czerwonym

Długość: 9,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3 h 20 min

Wędrówkę zacznij żółtym szlakiem od Przełęczy Wyżnej, który zaprowadzi Cię do Chatki Puchatka. Tu możesz zrobić pierwszy przystanek i np. napić się herbaty. Dalej kieruj się czerwonym szlakiem przez Połoninę Wetlińską aż na Osadzki Wierch – to będzie najwyższy punkt na Twojej trasie (1253 m n.p.m.). Z Osadzkiego Wierchu kontynuuj wędrówkę przez szczyt Szare Berdo (1108 m n.p.m.) i Przełęcz Orłowicza, aż dotrzesz na Smerek. Za pokonanie tej trasy otrzymasz 15 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej. Na jej przejście potrzebujesz bez dłuższych postojów prawie trzy i pół godziny. To prawie 10 kilometrów marszu w jedną stronę, lepiej więc nie zabierać na szlak małych dzieci.

Szlak na Halicz i Rozsypaniec z Mucznego przez Bukowe Berdo

Halicz w Bieszczadach

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym z Mucznego, następnie niebieskim na Bukowe Berdo i do Przełęczy Goprowskiej, a dalej czerwonym szlakiem na Rozsypaniec

Długość: 11,7 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych i zaawansowanych

Czas przejścia: ok. 4,5 h

Szukasz najciekawszych tras turystycznych w Bieszczadach? Jedną z nich jest zdecydowanie ten szlak. Na przejście trasy w jedną stronę będziesz potrzebował bez odpoczynku cztery i pół godziny! Warto wyjść z rana, by dotrzeć z powrotem do miejsca noclegu przed zmrokiem. Jak wygląda trasa? Wyrusz z Mucznego żółtym szlakiem aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim. Ten odcinek trasy zajmie Ci ok. 1,5 godziny. Tutaj skręć w niebieski szlak w kierunku Bukowego Berda – po drodze miniesz szczyt Szołtynia (1201 m n.p.m.), Połoninę Dźwiniacką i szczyt Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.). Po dotarciu do Przełęczy Goprowskiej skręć w szlak czerwony, którym przewędrujesz na Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.) położone na Połoninie Bukowskiej. Ta trasa jest niezwykle malownicza, więc jeśli tylko kondycja Ci pozwoli, to koniecznie się na nią wybierz.

Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej do Wetliny przez Małą Rawkę i Wielką Rawkę

Oznaczenia szlaków na Małej Rawce w Bieszczadach

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym na Małą Rawkę, następnie żółtym na Wielką Rawkę, niebieskim wzdłuż pasa przygranicznego, żółtym do szczytu Jawornik, a następnie zielonym do Wetliny

Długość: 24 km

Poziom trudności: szlak dobry dla zaawansowanych

Czas przejścia: ok. 8 h

Lubisz dłuższe wędrówki? Masz ochotę spędzić dosłownie cały dzień na szlaku? Wybierz się z Przełęczy Wyżniańskiej wzdłuż pasa przygranicznego aż do Wetliny. Po drodze czekają Cię niezapomniane widoki. Pierwszy przystanek możesz zrobić w Bacówce PTTK pod Małą Rawką. Stąd na szczyt Małej Rawki zostanie Ci godzina marszu i dość strome podejście. Z tego punktu dzieli Cię już tylko 25 minut przejścia na szczyt Wielkiej Rawki, skąd roztacza się przepiękny widok na Połoninę Wetlińską, Caryńską, Tarnicę oraz Bukowe Berdo. Kolejnym ciekawym miejscem na szlaku jest punkt złączenia trzech granic: polskiej, ukraińskiej i słowackiej na Krzemieńcu. Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie i wyrusz na wędrówkę wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Po dotarciu do szczytu Rabia Skała (1199 m n.p.m.) kontynuuj marsz żółtym szlakiem do szczytu Jawornik (1021 m n.p.m.). Ostatnim etapem będzie zejście zielonym szlakiem do samej Wetliny. Ta trasa  zajmie Ci bez przystanków ok. 8 godzin, więc warto wyruszyć na szlak wcześnie rano, by zdążyć pokonać go przed zachodem słońca.

Ciekawią Cię szlaki turystyczne w Bieszczadach? Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Cię do zaplanowania własnej, pełnej niezwykłych widoków podróży w ten malowniczy zakątek Polski. Proponowane trasy możesz dowolnie wydłużać, skracać i modyfikować, dopasowując je do swoich potrzeb i kondycji. Pamiętaj, że oferty atrakcyjnych hoteli w Bieszczadach czekają na Ciebie na portalu Triverna.pl! Już teraz ruszaj na górskie szlaki i zakochaj się w wędrówkach po malowniczych połoninach. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.