Strona główna
Blog
W góry
Zimowe atrakcje Zakopanego
W góry
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Zimowe atrakcje Zakopanego

JF
Juliusz Fiedler
07 stycznia 2022
7 min czytania
Udostępnij:
Zimowe atrakcje Zakopanego

Gdy pierwsi goście zaczęli przyjeżdżać do Zakopanego, oczarowały ich majestat tatrzańskich wierchów i malowniczość dolin. Krajobraz, którego nie ma w innych częściach Polski, zachwycił ich tak bardzo, że przybywali coraz liczniej, aż Zakopane zyskało miano zimowej stolicy Polski. Dziś pod Tatry wciąż chętnie docierają turyści, często powracający tutaj każdego roku. Niewiele pozostało starych drewnianych chat, na gości czekają komfortowe hotele i pensjonaty oraz prawdziwa moc atrakcji. Które z nich będą najciekawsze podczas zimowej wizyty?

Zimowe atrakcje Zakopanego – infografika

Niepowtarzalność Zakopanego wynika z bliskości Tatr – najwyższej grupy górskiej w Polsce i całym łańcuchu Karpat. Od maja do września Tatry są popularne wśród piechurów. Zimą pokrywa śnieżna utrudnia chodzenie po szlakach i wymaga doświadczenia, warunki pogodowe bywają ciężkie i konieczne jest sprawdzanie komunikatów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejscem bezpiecznych spacerów są tatrzańskie doliny, z których można podziwiać ośnieżone szczyty i strome ściany skalne. Pamiętaj, że wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety możesz kupić online.

Zimowe kuligi po dolinach

Zimą w tatrzańskich dolinach organizowane są fantastyczne kuligi – przejażdżki, które pozwalają poczuć magię zimowego Zakopanego oraz doświadczyć lokalnej kultury za sprawą muzyki kapeli góralskiej, która zadba o to, by goście mogli dobrze się bawić. Kulig w Dolinie Chochołowskiej czy u podnóża Doliny Kościeliskiej Wasza rodzina zapamięta na długo. Pomiędzy tatrzańskie szczyty wjeżdża się w drewnianych rzeźbionych saniach, często z pochodniami, by przy ognisku spróbować lokalnych specjałów. Gdy pokrywa śnieżna jest mizerna, nic straconego, pomysłowi Górale zawiozą nas w powozach na kołach! A wszystko przy dźwiękach góralskiej muzyki i cudownych tatrzańskich widokach.

Kulig na Gubałówce

Dolina Chochołowska to nie jedyne miejsce, w które dojechać można kuligiem. Atrakcyjny jest także przejazd przez malowniczy las do Poronina, na piękną polanę, z której rozpościera się zapierający dech widok na Tatry. To właśnie w tej bajkowej scenerii organizowana jest góralska biesiada – z dala od zgiełku miast, w otoczeniu natury. Piękne widoki na Zakopane oferuje z kolei kulig na Gubałówce. Goście przejeżdżają w saniach szczytem Gubałówki w stronę Butorowego Wierchu, gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy na całe Zakopane położone u stóp Tatr. Poczęstunek odbywa się w klimatycznym zakątku na szczycie Gubałówki, oczywiście przy dźwiękach góralskiej kapeli.

Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w kuligu, ale chce doświadczyć zabawy z Góralami, ucieszą go Góralskie Śpasy – najlepsza regionalna zimowa impreza w Zakopanem. Poznasz tradycje, tańce, muzykę, folklor i lokalną kuchnię, rozluźnisz się, choć mięśnie brzucha mogą być nieco zmęczone od śmiechu. Góralskie Śpasy odbywają się w pięknej scenerii Doliny Chochołowskiej przy plenerowej drewnianej scenie.

Wyprawy na skuterach śnieżnych

Jazda na skuterze śnieżnym

Spodobało Ci się w saniach? Poczuj smak zimowej przygody na skuterze śnieżnym! Uczestnicy wypraw skuterowych wyjeżdżają na górskie trasy z pięknymi widokami na Tatry pod opieką przewodnika. Przed każdą wycieczką prowadzony jest instruktaż obsługi skutera śnieżnego, a specjalnie dobrane trasy pozwalają na udział nawet rodzinom z małymi dziećmi. Można wybrać także długą, 3-godzinną wyprawę do miejsc trudno dostępnych zimą dla człowieka, którą ogrzeje ciepły posiłek przy ognisku, a nawet 6-godzinne białe szaleństwo na skuterze po malowniczych terenach Podhala. Sprawdź i zarezerwuj wyprawę na skuterach u jednego z licznych organizatorów:

Kolejnym ekscytującym wrażeniem może być przejazd psim zaprzęgiem w towarzystwie chętnych do zabawy na śniegu psów husky czy wreszcie bardziej tradycyjne przejażdżki na nartach lub łyżwach. Na narciarzy czekają nie tylko przygotowane trasy ośrodków narciarskich, ale także pozwalające w pełni poczuć góry zimą trasy skiturowe oraz biegowe – początkujący biegacze mogą skorzystać z trasy biegowej w samym centrum Zakopanego, na Równi Krupowej, a także z urozmaiconej trasy w Kościelisku z widokiem na Giewont. Aby bezpiecznie wybrać się na narty, warto zapoznać się z informacjami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wodne atrakcje – aquapark i baseny termalne

Aquapark Zakopane

Nawet gdy aura nie będzie sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu, nadmiar energii można z powodzeniem wykorzystać na wizytę w parku wodnym. Aqua Park Zakopane oferuje baseny termalne z torami pływackimi oraz częścią rekreacyjną z biczami wodnymi, gejzerami, kaskadami, podwodnymi leżakami i innymi atrakcjami pozytywnie wpływającymi na zdrowie i samopoczucie. W aqua parku mieści się także zewnętrzny basen termalny z wodą o właściwościach leczniczych, której temperatura sięga aż 32 st.C., dzięki czemu można pluskać się na świeżym powietrzu nawet w naprawdę chłodne dni. Niezrównanym atutem tego basenu jest malowniczy widok na ośnieżone Tatry bezpośrednio z wody.

Termy Szaflary

Miejscem fantastycznego relaksu po rozmaitych zimowych atrakcjach regionu są z pewnością baseny termalne, bazujące na dobrodziejstwie naturalnej wody z lokalnych odwiertów. Termy Szaflary z dwoma basenami wewnętrznymi i dwoma zewnętrznymi oraz największy kompleks basenów termalnych w Polsce – dwupoziomowe Termy Chochołowskie. W obu można korzystać ze zjeżdżalni, brodzików dla dzieci oraz licznych urządzeń do relaksującego hydromasażu. Pamiętaj, że kąpiel w wodach termalnych to nie tylko rozrywka, lecz także korzyść dla zdrowia!

Wybierając się do Zakopanego, warto sprawdzić kalendarz lokalnych imprez, a szczególnie daty regularnie organizowanych tutaj zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi, obchodów Światowego Dnia Śniegu oraz Parad Gazdowskich i Kumoterek – wyścigów w saniach po śniegu.

*Tekst zawiera linki afiliacyjne, dzięki którym możesz kupić online bilety na wybrane atrakcje.

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.