Gdy pierwsi goście zaczęli przyjeżdżać do Zakopanego, oczarowały ich majestat tatrzańskich wierchów i malowniczość dolin. Krajobraz, którego nie ma w innych częściach Polski, zachwycił ich tak bardzo, że przybywali coraz liczniej, aż Zakopane zyskało miano zimowej stolicy Polski. Dziś pod Tatry wciąż chętnie docierają turyści, często powracający tutaj każdego roku. Niewiele pozostało starych drewnianych chat, na gości czekają komfortowe hotele i pensjonaty oraz prawdziwa moc atrakcji. Które z nich będą najciekawsze podczas zimowej wizyty?
Niepowtarzalność Zakopanego wynika z bliskości Tatr – najwyższej grupy górskiej w Polsce i całym łańcuchu Karpat. Od maja do września Tatry są popularne wśród piechurów. Zimą pokrywa śnieżna utrudnia chodzenie po szlakach i wymaga doświadczenia. Warunki pogodowe bywają ciężkie i konieczne jest sprawdzanie komunikatów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejscem bezpiecznych spacerów są tatrzańskie doliny, z których można podziwiać ośnieżone szczyty i strome ściany skalne. Pamiętaj, że wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety możesz kupić online.
Przeczytaj także: Co warto zobaczyć w Tatrach przynajmniej raz w życiu? TOP 10 atrakcji
Co robić w Zakopanem zimą? Oczywiście wybrać się na narty! Zakopane to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych, a jego stoki oferują niezapomniane wrażenia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Jednym z najbardziej kultowych miejsc jest Kasprowy Wierch, który oferuje trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i wspaniałe widoki na Tatry. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami, idealnym miejscem będzie Nosal – łagodniejsze stoki pozwolą na bezpieczne szlifowanie umiejętności. Nie można również zapomnieć o Gubałówce, gdzie oprócz tras narciarskich na turystów czekają inne zimowe atrakcje Zakopanego, takie jak snowpark czy możliwość zjazdu z toru saneczkowego. Ciekawym przeżyciem może być również wjazd kolejką na Gubałówkę.
Na narciarzy czekają nie tylko przygotowane trasy ośrodków narciarskich, ale także pozwalające w pełni poczuć góry zimą trasy skiturowe oraz biegowe. Początkujący biegacze mogą skorzystać z trasy biegowej w samym centrum Zakopanego, na Równi Krupowej, a także z urozmaiconej trasy w Kościelisku z widokiem na Giewont. Aby bezpiecznie wybrać się na narty, warto zapoznać się z informacjami Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zimą w tatrzańskich dolinach są organizowane fantastyczne kuligi – przejażdżki, które pozwalają poczuć magię zimowego Zakopanego oraz doświadczyć lokalnej kultury za sprawą muzyki kapeli góralskiej, która zadba o to, by goście mogli dobrze się bawić. Kulig w Dolinie Chochołowskiej czy u podnóża Doliny Kościeliskiej zapamiętasz na długo! Pomiędzy tatrzańskie szczyty wjeżdża się w drewnianych rzeźbionych saniach, często z pochodniami, by przy ognisku spróbować lokalnych specjałów. Taki kulig to świetna opcja, jeśli szukasz w Zakopanem atrakcji dla dzieci zimą. Gdy pokrywa śnieżna jest mizerna, nic straconego – pomysłowi Górale zawiozą Cię w powozach na kołach! A wszystko przy dźwiękach góralskiej muzyki i cudownych tatrzańskich widokach.
Dolina Chochołowska to nie jedyne miejsce, w które dojechać można kuligiem. Atrakcyjny jest także przejazd przez malowniczy las do Poronina, na piękną polanę, z której rozpościera się zapierający dech widok na Tatry. To właśnie w tej bajkowej scenerii organizowana jest góralska biesiada – z dala od zgiełku miast, w otoczeniu natury. Piękne widoki na Zakopane oferuje z kolei kulig na Gubałówce. Goście przejeżdżają w saniach szczytem Gubałówki w stronę Butorowego Wierchu, gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy na całe Zakopane położone u stóp Tatr. Poczęstunek odbywa się w klimatycznym zakątku na szczycie Gubałówki, oczywiście przy dźwiękach góralskiej kapeli.
Jeśli nie możesz wziąć udziału w kuligu, ale chcesz doświadczyć zabawy z Góralami, ucieszą Cię Góralskie Śpasy – najlepsza regionalna zimowa impreza w Zakopanem. Poznasz tradycje, tańce, muzykę, folklor i lokalną kuchnię, rozluźnisz się, choć mięśnie brzucha mogą być nieco zmęczone od śmiechu. Góralskie Śpasy odbywają się w pięknej scenerii Doliny Chochołowskiej przy plenerowej drewnianej scenie.
Spodobało Ci się w saniach? Poczuj smak zimowej przygody na skuterze śnieżnym! Uczestnicy wypraw skuterowych wyjeżdżają na górskie trasy z pięknymi widokami na Tatry pod opieką przewodnika. Przed każdą wycieczką prowadzony jest instruktaż obsługi skutera śnieżnego, a specjalnie dobrane trasy pozwalają na udział nawet rodzinom z małymi dziećmi. Można wybrać także długą, 3-godzinną wyprawę do miejsc trudno dostępnych zimą dla człowieka, którą ogrzeje ciepły posiłek przy ognisku, a nawet 6-godzinne białe szaleństwo na skuterze po malowniczych terenach Podhala. Sprawdź i zarezerwuj wyprawę na skuterach u jednego z licznych organizatorów:
Kolejnym ekscytującym przeżyciem może być przejazd psim zaprzęgiem w towarzystwie chętnych do zabawy na śniegu psów husky.
Zakopane zimą to nie tylko atrakcje na świeżym powietrzu. Gdy aura nie będzie sprzyjała aktywnościom na zewnątrz, nadmiar energii można z powodzeniem wykorzystać na wizytę w parku wodnym. Aqua Park Zakopane oferuje baseny termalne z torami pływackimi oraz częścią rekreacyjną z biczami wodnymi, gejzerami, kaskadami, podwodnymi leżakami i innymi atrakcjami pozytywnie wpływającymi na zdrowie i samopoczucie. W aquaparku mieści się także zewnętrzny basen termalny z wodą o właściwościach leczniczych, której temperatura sięga aż 32 st. C! Dzięki temu można pluskać się na świeżym powietrzu nawet w naprawdę chłodne dni. Niezrównanym atutem tego basenu jest malowniczy widok na ośnieżone Tatry bezpośrednio z wody.
Miejscem fantastycznego relaksu po rozmaitych zimowych atrakcjach regionu są z pewnością baseny termalne, bazujące na dobrodziejstwie naturalnej wody z lokalnych odwiertów: Termy Szaflary z dwoma basenami wewnętrznymi i dwoma zewnętrznymi oraz największy kompleks basenów termalnych w Polsce – dwupoziomowe Termy Chochołowskie. W obu miejscach można korzystać ze zjeżdżalni, brodzików dla dzieci oraz licznych urządzeń do relaksującego hydromasażu. Pamiętaj, że kąpiel w wodach termalnych to nie tylko rozrywka, lecz także korzyść dla zdrowia!
Przeczytaj także: Najlepsze termy w górach polskich – odkryj idealne miejsca na relaks!
Wybierając się do Zakopanego zimą, warto sprawdzić kalendarz lokalnych imprez, a szczególnie daty regularnie organizowanych tutaj zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi, obchodów Światowego Dnia Śniegu oraz Parad Gazdowskich i Kumoterek – wyścigów w saniach po śniegu.
Zimowe miesiące w Tatrach to doskonały moment, aby poznać region od kuchni – i to dosłownie! Sprawdź, które restauracje w Zakopanem odwiedzić, by skosztować kuchni góralskiej lub po prostu dobrze się najeść po dniu pełnym atrakcji.
Co jeszcze zobaczyć w Zakopanem zimą? Jednym z najbardziej znanych miejsc jest ulica Krupówki, która zimą zamienia się w magiczną krainę świateł i świątecznych dekoracji. Spacerując po Krupówkach, można podziwiać tradycyjną góralską architekturę, spróbować regionalnych przysmaków oraz zaopatrzyć się w unikalne pamiątki. Na Krupówkach często są organizowane zimowe jarmarki i festiwale, które dostarczają dodatkowych atrakcji. Zakopane zimą to zatem nie tylko sporty zimowe, ale również bogactwo kulturalnych i kulinarnych doświadczeń!
*Tekst zawiera linki afiliacyjne, dzięki którym możesz kupić online bilety na wybrane atrakcje.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.