Strona główna
Blog
W góry
Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze ośrodki narciarskie w kraju
W góry
Wszystkie wpisy

Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze ośrodki narciarskie w kraju

JF
Juliusz Fiedler
26 stycznia 2022
15 min czytania
Udostępnij:
Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze ośrodki narciarskie w kraju

Południe naszego kraju przez cały rok przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą właśnie tutaj można uprawiać fantastyczny, choć sezonowy sport – jazdę na nartach lub snowboardzie. Polskie ośrodki narciarskie każdego roku czynią inwestycje, by dysponować jeszcze lepszymi warunkami i oferować bardziej komfortowe możliwości jazdy. Gdzie najlepiej wybrać się na narty lub snowboard? Sprawdź nasz ranking najlepszych stoków w Polsce!

Spis treści:

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - infografika

Karpacz Ski Arena i kompleks narciarski Śnieżka

Na południowym zachodzie Polski rozciągają się Sudety, których najwyższym pasmem są Karkonosze. To właśnie u ich stóp, w dolinie rzeki Łomnicy, położony jest malowniczy ośrodek sportów górskich – Karpacz. To świetne miejsce na letni i zimowy wypoczynek, którego bogata oferta turystyczna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Hotele w Karpaczu są przyjemne i często z ich okien można podziwiać najwyższe szczyty Karkonoszy: Skalny Stół, Śnieżkę i Kopę. Łatwo także znaleźć komfortowe apartamenty klimatem nawiązujące do najlepszych alpejskich stoków narciarskich, położone nieopodal wyciągów. 

W Karpaczu nie brakuje tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania. W okolicy można korzystać z kilkunastu rodzinnych stoków – wielu oświetlonych i naśnieżanych. Na zboczach Kopy położony jest największy kompleks narciarski pod Śnieżką – Karpacz Ski Arena, z nowym 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym. Na każdym stoku pomocą służą licencjonowane szkoły narciarstwa zjazdowego i snowboardu.

Śnieżka – symbol Karpacza i Karkonoszy oraz najwyższy szczyt całego Śląska, stanowi punkt polsko-czeskiej granicy. Szczyt (1602 m n.p.m.) jest chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku, wziął od niego nazwę także jeden z kompleksów narciarskich. W Karpaczu można zaczynać przygodę z nartami właśnie pod Śnieżką albo też z pięknym widokiem na nią. Nie brakuje tutaj także tras dla bardziej zaawansowanych narciarzy ani terenów dla miłośników nart skiturowych.

stok w karpaczu

Szrenica Ski Arena

Szklarska Poręba to nie tylko piękne wodospady i piesze szlaki turystyczne w Karkonoszach. To także – a dla niektórych przede wszystkim – atrakcyjne trasy narciarskie na zboczach Szrenicy i Łabskiego Szczytu. Szrenica Ski Arena to 12 km zróżnicowanych nartostrad, 2 koleje linowe oraz kilka wyciągów orczykowych. Dzieci i mniej doświadczeni narciarze mogą szlifować swoje umiejętności na niebieskiej trasie o nazwie Puchatek, na średniozaawansowanych czekają bardziej wymagające nartostrady – Lolobrygida oraz Śnieżynka – a najbardziej doświadczeni sportowcy mogą spróbować swoich sił na trasie zjazdowej FIS. Jeden z odcinków tej trasy ma nachylenie sięgające 50%! 

Wyciąg narciarski na Szrenicę

Czarna Góra Resort

Po drugiej stronie sudeckiego pasma, w Sudetach Wschodnich, na skraju Kotliny Kłodzkiej w otoczeniu lasów usytuował się Czarna Góra Resort – całoroczny ośrodek górski z licznymi atrakcjami. Tutejsze hotele i niezależne apartamenty często oferują pokoje z widokiem na góry, dzięki którym można się w pełni zrelaksować. Ośrodek narciarski Czarna Góra to niemal 60 ha białego szaleństwa. Trasy zjazdowe zajmują piękne zalesione północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.), które sąsiadują ze Śnieżnikiem – najwyższym polskim szczytem Sudetów Wschodnich (1425 m n.p.m.). To właśnie tutaj przygotowano dla początkujących polany narciarskie i łatwe trasy o niewielkim nachyleniu, średnio trudne trasy dla bardziej zaawansowanych – na najdłuższą z nich można wyjechać super szybką Luxtorpedą, stanowiącą chlubę ośrodka. Najbardziej doświadczeni narciarze mogą sprawdzać swe siły na czarnej ścianie – trudnej trasie o długości 1600 m – jednej z zaledwie kilkunastu tras zjazdowych w Polsce o czarnym stopniu skali trudności.

Luxtorpeda górna stacja

Poza nowoczesną 6-osobową koleją linową Luxtorpeda, Czarna Góra Resort oferuje także inne zimowe atrakcje, m.in. weekendowe imprezy w ramach apres ski, Alpine Coaster Czarna Żmija, funpark dla małych freestylowców, snow & fun park na Bartusiowej Polanie dla amatorów zimowych akrobacji, ponad 200 km tras biegowych, trasy na narty z psem, treningi na tyczkach, szkoły narciarskie, a dodatkowo także nocne jazdy – dzięki oświetleniu znacznej części ośrodka cieszenie się wyratrakowanymi trasami możliwe jest aż do godziny 21. Resort otaczają ukryte w lasach miejscowości, w których można odpocząć: Biała Woda i Stronie Śląskie.

oświetlony stok w Czarna Góra Resort

Wisła i Ustroń – ośrodki narciarskie w Beskidach

Na zachodnim krańcu Beskidów, nieopodal Cieszyna i Bielska-Białej, ale też Katowic i Krakowa, w malowniczej dolinie, w której swe początkowe wody toczy królowa polskich rzek, znajdują się kolejne dwie atrakcyjne miejscowości na zimowy wyjazd – Wisła oraz Ustroń. 

Wisła znana jest choćby z pięciu skoczni narciarskich, olimpijskiego skoczka Adama Małysza czy pałacyku prezydenckiego. To popularny ośrodek turystyczny i sportowy, otoczony szczytami Beskidu Śląskiego – najwyższym położonym w granicach miasta jest Barania Góra (1220 m n.p.m.). Na narciarzy i snowboardzistów czekają tutaj liczne, w większości oświetlone ośrodki narciarskie. Największymi stacjami narciarskimi są: Soszów, Nowa Osada i Pasieki. Wśród najlepszych stoków narciarskich w okolicy często wymienia się również Skolnity i Cieńków. Hotele w Wiśle umożliwiają wypoczynek w komfortowych warunkach I nabranie sił na godziny zimowego szaleństwa na nartach czy desce. 

Największym ośrodkiem narciarskim w Wiśle jest Soszów, z 6 trasami o różnym stopniu trudności oraz 4-osobowymi kanapami obsługującymi cztery z nich. Powyżej górnej stacji zainstalowano kolejny 2-osobowy wyciąg, transportujący narciarzy na najwyższy punkt, skąd zjazd do samej doliny liczy niemal 2 km. Wyjeżdżając z centrum Wisły w kierunku skoczni narciarskiej Malinka, zobaczymy ośrodek narciarski Nowa Osada z 4-osobową kolejką linową, ośrodek narciarski Klepki z trasami dla średnio zaawansowanych oraz oślą łączką dla najmłodszych, a także stację narciarską Cienków, która zadowoli zarówno bardziej wymagających narciarzy, jak i rodziny z małymi dziećmi. Co ciekawe, działa już całosezonowy karnet narciarski Wiślański Skipass, zrzeszający 14 ośrodków z Wisły i Ustronia, umożliwiający szusowanie łącznie po 30 km tras!

Ustroń Czantoria

Ustroń sąsiaduje z Wisłą i już od 1882 r. posiada rangę uzdrowiska. Od południowego zachodu miejscowość ogranicza górująca nad nim Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) z wieżą widokową, na której zboczu działa całoroczna kolej krzesełkowa z osiedla Polana. Pozwala ona wyjechać na wysokość 851 m n.p.m. i stanowi część ośrodka narciarskiego z czerwonymi i niebieskimi trasami zjazdowymi. Na sąsiedniej Małej Czantorii mieści się ośrodek narciarski Poniwiec z kolejką linową, oświetleniem i polaną saneczkową. Darmowy ski bus dowozi także do znajdującego się po drugiej stronie Ustronia ośrodka narciarskiego Palenica z dwiema trasami.

Popularne stoki w Zakopanem

Narciarskich wrażeń w Tatrach dostarcza Zakopane, oferujące rozmaite zimowe atrakcje. Na tatrzańskich zboczach lub z widokiem na to potężne pasmo górskie ulokowało się kilka narciarskich ośrodków: Gubałówka, Harenda, Kasprowy Wierch, Polana Szymoszkowa, Nosal, Kalatówki, Budzowski Wierch. Który z nich wybrać? Jaki oferuje najlepsze trasy narciarskie? Ilu narciarzy, tyle opinii. Hotele w Zakopanem często ulokowane są w ich sąsiedztwie.

Najwyżej położony jest oczywiście ośrodek narciarski Kasprowy Wierch, na który prowadzi nowoczesna kolej linowa z panoramicznymi szybami. Wyjechawszy na 1959 m n.p.m. narciarze i snowboardziści mogą korzystać z dwóch kolejek krzesełkowych w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Trasy te wyróżniają naturalnie znakomite warunki narciarskie, przepiękne widoki, bliskość tatrzańskiej przyrody, ale jazda tutaj wymaga doświadczenia. Ze szczytu Kasprowego do Hali Gąsienicowej prowadzi trasa o długości ok. 1500 m, a na górę można powrócić nowoczesną 4-osobową kanapą. Druga trasa narciarska wiedzie do Hali Goryczkowej i jest jeszcze dłuższa (2200 m). Możliwy jest także zjazd na nartach do samych Kuźnic – najdłuższą trasą narciarską w Polsce (8,5 km) lub nartostradą (niemal 5 km).

Kasprowy Wierch

Najbliżej centrum Zakopanego znajdują się ośrodki narciarskie Nosal oraz Gubałówka. Nosal oferuje szerokie łatwe trasy narciarskie dla początkujących, na które prowadzi aż 5 wyciągów – zatem to dobra odpowiedź na pytanie, gdzie pojechać na narty z dziećmi w Polsce. Często organizowane są tutaj kursy narciarskie i snowboardowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najstarsza w Polsce trasa narciarska obrała Górną Polanę Gubałówki (1123 m n.p.m.), gdzie znajduje się wyciąg orczykowy oraz snowpark. Gubałówka umożliwia zachwycanie się cudowną panoramą rozpościerających się naprzeciwko Tatr. Atrakcją może być także wjazd na Gubałówkę wagonikiem niemal wprost z samego krańca Krupówek.

Gubałówka

Podziwianie przepięknej panoramy Tatr umożliwia też wycieczka koleją linową na szczyt Polany Szymoszkowej. Wspaniałe widoki są niezaprzeczalnym atutem tej stacji narciarskiej, która posiada dwa wyciągi oraz kids park z taśmą dla najmłodszych. Malowniczo położone w sercu zakopiańskich Krzeptówek są także wyciągi narciarskie na Budzowski Wierch.

Z drugiej strony Zakopanego, przy wjeździe do miasta, można korzystać także z łatwych i średnio trudnych tras na Harendzie. Harenda to zimowa stacja z zespołem wyciągów, szkołą narciarską, wypożyczalnią sprzętu zimowego oraz zapleczem gastronomicznym.

Białka Tatrzańska

Po sąsiedzku z Zakopanem, pomiędzy Tatrami, Beskidami i Spiszem, we wspaniałej dolinie górskiej rzeki znajduje się Białka Tatrzańska. Białka posiada idealne warunki jako miejsce całorocznego wypoczynku – nie dziwne więc, że i zimą do największej stacji narciarskiej na Podhalu zjeżdżają narciarze z całej Polski. Dodatkowym atutem są baseny termalne wykorzystujące dobrodziejstwo naturalnych gorących wód głębinowych. Tuż przy termach znajdują się hotele w Białce Tatrzańskiej.

Wzdłuż całej Białki ciągnie się grzbiet górski od wschodu kompleksowo pokryty trasami narciarskimi. Tutaj naprawdę jest gdzie jeździć! Sąsiadują ze sobą ośrodki: Kotelnica, Bania, Kaniówka, Horników Wierch i Zebra Ski. Znajdują się tu szkoły narciarskie, wypożyczalnie i serwis sprzętu, a góralskim klimatem można cieszyć się także w regionalnych karczmach. Największa i najpopularniejsza Kotelnica dysponuje 14 kilometrami tras i aż 7 wyciągami linowo-krzesełkowymi. Z kolei Horników Wierch oraz Kaniówka szczycą się rodzinną atmosferą – ośrodki te mieszczą się w górnej części miejscowości, na stokach idealnych dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi oraz doskonalić swe umiejętności na łagodnym stoku.

Kotelnica naśnieżanie stoku

Harenda, Polana Szymoszkowa, Kotelnica Białczańska, Bania Ski, Kaniówka, Horników Wierch i kilkanaście innych wyciągów w sąsiednich miejscowościach Podhala łączy karnet narciarski Tatry Super Ski, który umożliwia poznanie pięknych ośrodków Podhala, Spisza i Pienin.

Narty w Krynicy-Zdroju

Najdalej na wschodzie spośród dużych ośrodków narciarskich położona jest Krynica-Zdrój. Uzdrowisko zimą kusi bardzo dobrymi warunkami narciarskimi na stokach Beskidu Sądeckiego. Królową tej grupy górskiej jest Jaworzyna Krynicka, na którą można wyjechać działającą przez cały rok kolejką gondolową. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa oświetlona trasa w Polsce o długości 2600 m, wiodąca ze szczytu góry aż po dolną stację gondoli. Ośrodek oferuje jeszcze 4 inne czerwone trasy do rodzinnych zjazdów, trasę czarną i niebieską – w większości naśnieżane i oświetlone, z wyciągami orczykowymi i krzesełkowymi oraz przedszkolami na dwóch trasach. Hotele w Krynicy często umożliwiają dogodny dojazd do stóp Jaworzyny.

Krynica-Zdrój panorama miasta

W samym centrum miasta znajduje się ośrodek Henryk Ski z dwiema 4-osobowymi kolejkami krzesełkowymi wyjeżdżającymi na Górę Krzyżową. Nieco na północ od serca krynickiego uzdrowiska rozrasta się stacja narciarska Słotwiny. 4 wyciągi narciarskie obsługują naśnieżane i oświetlone trasy dla osób ceniących wygodę. 4-osobowa kolej krzesełkowa pozwala na dojazd do wszystkich tras ośrodka. Po sąsiedzku mieści się też Słotwiny Arena – najnowocześniejsza stacja narciarska w Krynicy-Zdroju. Dojazd na 9 tras zjazdowych umożliwiają 3 wyciągi, w tym dwa z 6-osobowymi kanapami osłoniętymi od wiatru i deszczu. Swoistą atrakcją tego miejsca jest także wieża widokowa – potężna konstrukcja prowadząca ponad koronami drzew.

Zieleniec Sport Arena

Należący do uzdrowiskowej miejscowości Duszniki-Zdrój Zieleniec Sport Arena to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Znakomite położenie Zieleńca sprawia, że panują tu idealne warunki klimatyczne na zimowe szusowanie. Ośrodek oferuje 23 km malowniczych tras zjazdowych – większość z nich jest sztucznie oświetlona, co pozwala na korzystanie z nich do wieczora. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno wytrwali narciarze (najdłuższa trasa ma 2800 m), sportowcy lubiący adrenalinę (stroma trasa czarna), jak i rodziny z dziećmi (szkółka narciarska i łagodne trasy zjazdowe). Zakupując SKI-PASS Zieleniec (online lub w kasach na miejscu), uzyskujesz dostęp do ze wszystkich kolei (w tym nowoczesnych kolejek kanapowych), wyciągów i taśm narciarskich ośrodka Zieleniec Sport Arena.

Zieleniec - największy ośrodek narciarski w Polsce

Szczyrk Mountain Resort

W zestawieniu najlepszych stoków narciarskich w Polsce nie mogło zabraknąć Szczyrk Mountain Resort, położonego w malowniczym Beskidzie Śląskim. Ośrodek zapewnia 23 km tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych), zmodernizowaną 10-osobową kolej gondolową,  dwie 6-osobowe koleje kanapowe oraz nowoczesny system naśnieżania stoków. Dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena można skorzystać ze wspólnego skipassu na prawie 40 km tras narciarskich. Bogate zaplecze gastronomiczne i noclegowe Szczyrku sprawia, że to świetny kierunek na rodzinne ferie w górach – szczególnie dla turystów z województwa śląskiego i małopolskiego. 

Stok narciarski w Szczyrku

Przeczytaj także: Jak zorganizować wyjazd na narty? Kompleksowy poradnik

Polskie góry posiadają spory potencjał narciarski – swe ukochane miejsca z łatwością znajdują osoby stawiające pierwsze kroki na nartach czy desce snowboardowej, a zapaleni miłośnicy sportów zimowych chętnie wracają na ulubione trasy. Skoro znasz już najlepsze miejsca na narty w Polsce, pora zorganizować wyjazd! Rezerwuj termin, znajdź hotel przy stoku narciarskim, spakuj niezbędne rzeczy i ruszaj eksplorować polecane ośrodki. Zimowa przygoda czeka!

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.