Mercure Szczyrk Resort znajduje się na beskidzkim wzniesieniu tuż ponad Szczyrkiem, nieopodal ośrodka narciarskiego Beskid Sport Arena.
Położony w Beskidzie Śląskim, nad rzeką Żylicą, Szczyrk to popularna górska miejscowość. Otoczony takimi szczytami, jak Skrzyczne, Malinowska Skała, Magura czy Klimczok, Szczyrk jest świetnym miejscem dla wielbicieli górskich wędrówek oraz sportów zimowych. Tutejsze stoki są doceniane przez narciarzy i snowboardzistów ze względu na to, że zaliczają się do najdłuższych w Polsce. Wyznaczono tu około 40 tras o różnym stopniu trudności i 10 ośrodków narciarskich, wśród których najpopularniejsze to: Szczyrk Mountain Resort, Skrzyczne, Czyrna – Solisko i Beskid Sport Arena.
Atrakcje Szczyrku:
- Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Nazwa wzniesienia pochodzi według podania od skrzeczenia żab. Z centrum Szczyrku można dotrzeć na szczyt kolejką linową (z przesiadką na Hali Jaworzynie) lub zielonym albo niebieskim szlakiem pieszym. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, stacja ładowania rowerów elektrycznych oraz widoczna z daleka antena telewizyjna. Ze Skrzycznego zielony szlak prowadzi na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) poprzez 2 inne wierzchołki – Małe Skrzyczne i Kopę Skrzyczeńską.
- Klimczok – liczący 1117 m n.p.m. grzbiet Klimczoka wyznacza dwie granice: administracyjną, między Szczyrkiem a Bielskiem-Białą oraz historyczną, pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Nazwa wzniesienia pochodzi od zbójnika Klimczoka, który miał się tu ukrywać. Kilkaset metrów od szczytu, w stronę Magury, mieści się schronisko PTTK Klimczok. Na samą Magurę (1109 m n.p.m.) można dojść z Klimczoka w pół godziny.
- Plac św. Jakuba – ten tętniący życiem plac mieści się pomiędzy ulicą Beskidzką a Deptakiem nad Żylicą. Nazwa pochodzi od Beskidzkiej Drogi św. Jakuba, przy której leży Szczyrk. Na placu mieści się fontanna, wokoło sporo ławek, a także atrakcje dla dzieci w Szczyrku: plac zabaw, wioska linowa, karuzela i minigolf. Zimą z kolei można pojeździć na łyżwach.
- Deptak nad Żylicą – szeroka, oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Żylicy. Służy mieszkańcom i turystom przez cały rok do spacerów i uprawiania różnych sportów: biegania, jazdy na rowerze, jazdy na rolkach i hulajnodze, a po opadach śniegu – narciarstwa biegowego. Z deptaku rozciąga się widok m.in. na kompleks skoczni narciarskich Skalite. Wzdłuż ścieżki znajdziemy nie tylko knajpki i restauracje, ale także atrakcje dla dzieci: gokarty i trampoliny.
- Zjeżdżalnia wodna w Szczyrku – świetna atrakcja w Szczyrku latem. Ta 80-metrowa, dmuchana zjeżdżalnia jest jedną z dłuższych tego typu w całej Polsce. Dogodnie położona w pobliżu centrum Szczyrku.
- Kościół św. Jakuba – ten piękny, zabytkowy, drewniany kościółek liczy już ponad 200 lat. Jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. W późnobarokowym wnętrzu znajdziemy trzy ołtarze, organy i chrzcielnicę.
- Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art Gallery – podobno największa prywatna galeria sztuki na południu Polski, która prezentuje prace około 130 artystów, w tym zagranicznych. Wystawiane są dzieła malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, ceramiki, szkła artystycznego, biżuterii. Co dwa lata Galeria organizuje wystawę realizmu magicznego pt. „Magical Dreams”. To świetne miejsce w Szczyrku na niepogodę.