Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
8 pięknych szlaków górskich dla początkujących (i nie tylko)
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

8 pięknych szlaków górskich dla początkujących (i nie tylko)

ON
Ola Nazimek
17 października 2023
11 min czytania
Udostępnij:
8 pięknych szlaków górskich dla początkujących (i nie tylko)

Najciekawsze szlaki górskie w Polsce nie zawsze wiążą się z wielogodzinną i mozolną wspinaczką na szczyt. Chcesz poznać propozycje łatwych i przyjemnych wycieczek? Doskonale się składa, bo specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy zestawienie mało wymagających górskich szlaków turystycznych, które zachwycą Cię pięknymi widokami. Gotów? No to zaczynamy!

Planowanie trasy w górach – od czego zacząć?

Planujesz wypad w góry? Zanim wyruszysz w trasę, pamiętaj, by dobrze przygotować się do wycieczki. Zadbaj o kilka szczegółów, by Twój wypad był naprawdę udany i bezpieczny. O tym koniecznie powinieneś pamiętać:

1. Dopasuj trasę do umiejętności i pory roku: jeśli nie masz dużego doświadczenia w chodzeniu po górach, to nie wybieraj się na szlaki w zimie. Postaw na sprawdzone warunki – późna wiosna, lato czy wczesna jesień będą dla Ciebie lepszą porą na pierwsze wędrówki po górach.

2. Sprawdź różne warianty szlaków: na popularne szczyty prowadzi zwykle więcej niż jeden szlak. Porównaj różne trasy, sprawdź przewyższenia i długość szlaku, a także dowiedz się, czy po drodze jest schronisko, w którym można odpocząć i coś zjeść. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótszy szlak będzie jednocześnie najłatwiejszym.

3. Zabierz ze sobą wygodne buty i skarpetki na zmianę: nie wybieraj się w góry w klapkach lub sandałach nawet latem. Postaw na buty trekkingowe z wyższą cholewką, stabilizujące kostkę. Koniecznie zabierz też ze sobą skarpetki na zmianę – przydadzą się, jeśli przemoczysz buty.

4. Ubierz się na cebulkę: pogoda w górach szybko się zmienia. Koniecznie więc zabierz ze sobą ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową, którą będziesz mógł szybko założyć, jeśli się rozpada.

5. Pamiętaj o ekwipunku: odpowiednio spakuj swój plecak w góry. Nawet jeśli korzystasz z mapy w telefonie (wygodną aplikacją jest np. Mapa Turystyczna), to koniecznie zabierz ze sobą również mapę papierową, która uratuje Cię, jeśli rozładuje się telefon. Warto mieć przy sobie także latarkę czołówkę, powerbank i zapisany w komórce numer do GOPR.

7. Zwróć uwagę na oznaczenie tras w górach: nadal myślisz, że czarny szlak oznacza najtrudniejszą trasę? Nic bardziej mylnego. Przed wyruszeniem w góry koniecznie poznaj oznaczenia szlaków!

Trasa trekkingowa w Polsce

Łatwe szlaki górskie w Polsce

Jakie trasy w górach warto wziąć pod uwagę, jeśli nie masz dużego doświadczenia na szlakach, a na co dzień raczej nie uprawiasz sportu? Czy w takiej sytuacji w ogóle warto wybierać się w góry? Oczywiście! Szlaki w Górach Sowich, Stołowych, w Karkonoszach, Beskidach czy Bieszczadach doskonale nadają się na spokojne i widokowe spacery dla całej rodziny. Sprawdź 8 naszych propozycji i przekonaj się sam!

Połonina Wetlińska (Chatka Puchatka) z Przełęczy Wyżnej

Szlak górski grzbietem Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym

Długość: 2,5 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h 15 min

Wśród wartych do przejścia szlaków górskich dla dzieci z powodzeniem może znaleźć się trasa wiodąca z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach. Przejście szlaku zajmie Ci nieco ponad godzinę. Suma przewyższeń wyniesie 341 metrów, a do pokonania będziesz mieć ok. 2,5 kilometra. Droga w dużej mierze prowadzi przez las, a ostatni odcinek odsłania piękne bieszczadzkie widoki. Na Połoninie Wetlińskiej czeka na Ciebie Chatka Puchatka, czyli schron turystyczny, w którym zjesz ciepły posiłek i odpoczniesz przed zejściem w dół. Bieszczadzkie połoniny zachwycają widokami – warto się tutaj wybrać o każdej porze roku.

Jakie jeszcze trasy górskie skrywają Bieszczady?

Szlak z Krościenka na Sokolicę w Pieninach

Widokowy szczyt w Pieninach - Sokolica

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym i niebieskim

Długość: 3,5 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Szlak górski z Krościenka na Sokolicę pokonasz w ok. 1,5 godziny, a na szczycie przywitają Cię przepiękne widoki na przełom Dunajca, panoramę Pienin, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Trasa jest nietrudna i zaczyna się w centrum Krościenka. Stąd zielony szlak poprowadzi Cię wzdłuż Dunajca na Przełęcz Sosnów. Z tego miejsca niebieskim szlakiem wyruszysz już na szczyt Sokolicy. Wejście na sam wierzchołek może być nieco wymagające, ale piękne wysiłki wynagrodzą Ci trud wspinaczki!

Trasa na Śnieżkę z Karpacza przez Samotnię i Strzechę Akademicką

Trasa na Śnieżkę w Karkonoszach

Trasa: wiedzie szlakiem niebieskim, żółtym i czarnym

Długość: 8,9 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3,5 h

Jest to najpiękniejszy szlak na Śnieżkę i zdecydowanie jeden z najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce! Trasa wiedzie ze świątyni Wang w Karpaczu przez schronisko Samotnia i kocioł Małego Stawu, schronisko Strzecha Akademicka, Kocioł Białego Jaru, Kopę oraz wypłaszczenie Równi pod Śnieżką. Na całej trasie widoki są naprawdę wyjątkowe. Zdecydowanie warto się tu wybrać – tym bardziej, że drogę powrotną możesz pokonać przy pomocy kolejki linowej, która zawiezie Cię z Kopy wprost do Karpacza.

Chcesz poznać więcej tras pieszych w Karkonoszach?

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej ze schroniska na Stogu Izerskim

Popularny szlak turystyczny w Górach Izerskich

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym i niebieskim

Długość: 8,6 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 20 min

Polskie szlaki górskie zachwycają niezwykłymi widokami. I wcale nie musisz wybierać się w Tatry, żeby tego doświadczyć. Zapraszamy Cię na wspaniałą wycieczkę po Górach Izerskich, które wciąż stanowią nieodkryty klejnot dla wielu rodzimych turystów. Jednym z ciekawszych szlaków, doskonale nadającym się dla początkujących, jest trasa do Chatki Górzystów ze Stogu Izerskiego. Droga liczy nieco ponad 8,5 kilometra i ponieważ wędrówkę rozpoczniesz na wysokości 1065 m n.p.m., to do schroniska na Hali Izerskiej będziesz już tylko schodzić w dół. Na Stóg Izerski wygodnie dostaniesz się ze Świeradowa-Zdroju kolejką gondolową, która skróci Ci podróż o niemal dwie godziny marszu. Takie trasy górskie to sama przyjemność, prawda?

Szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny 

Koniec pieszego szlaku na Łysicę w Górach Świętokrzyskich

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h

Polskie góry dla początkujących? Dlaczego nie! Wybierz się w Góry Świętokrzyskie i zobacz, jak przyjemne może być wędrowanie po szlakach! Trasa na Łysicę (najwyższy szczyt tego pasma) ze Świętej Katarzyny wynosi tylko 2,5 kilometra długości, więc cel swojej wędrówki osiągniesz po ok. godzinie marszu. Brzmi zachęcająco? Mamy nadzieję! Szlak jest bardzo przyjemny – w dużej mierze wiedzie przez Puszczę Jodłową. Po drodze miniesz źródło i kapliczkę św. Franciszka, a ze szczytu będziesz mógł podziwiać gołoborze. 

Wybierasz się w te okolice na dłużej?

Dolina Kościeliska – szlak z parkingu w Kirach do schroniska na Hali Ornak

Szlak przez Dolinę Kościeliską zimą

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym

Długość: 5,6 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Czy można wybrać się na szlaki górskie z wózkiem? Na niektóre – jak najbardziej! Mało tego, kilka z nich znajdziesz nawet w Tatrach. Wybierz się na przyjemny spacer Doliną Kościeliską, by z bliska podziwiać tatrzańską przyrodę, zajrzeć do Jaskini Mylnej, a na końcu zjeść smaczny obiad w schronisku na Hali Ornak. Dolina Kościeliska jest jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin i zdecydowanie warto się tutaj wybrać, planując urlop na Podhalu. Do schroniska u wylotu doliny dotrzesz zielonym szlakiem, który prowadzi wprost z parkingu w Kirach. Trasa liczy nieco ponad 5,5 kilometra i pokonasz ją w 1,5 godziny. Na szlak możesz zabrać wózek na pompowanych kołach, a zimą sanki – dzieci będą zachwycone takim górskim spacerem. 

Trasa na Malinowską Skałę ze Skrzycznego

Widok z Malinowskiej Skały w Beskidach

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym

Długość: 4,3 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h 10 min

Jakie trasy górskie są bardzo widokowe, a przy tym naprawdę niewymagające? Taką propozycją jest na przykład szlak na Malinowską Skałę ze Skrzycznego. Można ją pokonać z dziećmi, nacieszyć oko widokami, a przy tym naprawdę się nie zmęczyć. Jak to możliwe? Na Skrzyczne, zamiast piechotą, polecamy wyjechać wyciągiem ze Szczyrku – to pozwoli zaoszczędzić czas i energię. Taka opcja sprawdzi się szczególnie dla tych, którzy w góry wybierają się z dziećmi. Ze szczytu Skrzyczne na Malinowską Skałę czeka Cię już tylko nieco ponad godzina przyjemnego spaceru widokowym grzbietem. Rozkosz sama w sobie!

Trasa na Szczeliniec Wielki z Karłowa 

Taras widokowy na Szczelińcu

Trasa: wiedzie żółtym szlakiem do przełęczy pod Szczelińcem, a następnie zieloną ścieżką dydaktyczną wokół szczytu

Długość: 2,8 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h 

Jakie szlaki górskie dla początkujących koniecznie trzeba przejść? Jednym z nich jest zdecydowanie trasa na Szczeliniec Wielki. Ten najwyższy szczyt Gór Stołowych warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Trasa jest łatwa, a przy tym bardzo widokowa. Dotarcie z Karłowa na Szczeliniec i obejście labiryntu skalnego według mapy zajmie ok. godziny. My jednak zalecamy zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bo doskonale wiemy, że podziwianie widoków i robienie zdjęć na tarasach skalnych kusi każdego, kto tutaj dotrze.

Trasy górskie dla początkujących wcale nie muszą być nudne! Poznałeś już 8 naszych propozycji łatwych szlaków górskich, które zachwycą Cię niezwykłymi widokami. Wśród nich nie zabrakło tras prowadzących na znane i lubiane szczyty polskich gór. Jeśli po lekturze naszego artykułu nabrałeś ochoty na trekking, to pakuj plecak i czym prędzej wchodź na portal Triverna.pl, by zarezerwować dla siebie komfortowy hotel w górach. Jesteśmy przekonani, że nasze pomysły na wycieczki pozwolą Ci odkryć nową górską pasję. Powodzenia na szlakach!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.