Strona główna
Blog
Wakacje
Jak zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach?
Wakacje
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Święta i okazje

Jak zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach?

JF
Juliusz Fiedler
08 kwietnia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Jak zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach?

Oddając się wakacyjnym rozrywkom, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Nawet podczas spokojnego, rodzinnego wypoczynku możemy napotkać pewne zagrożenia. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zmartwień? Jak przygotować się do podróży? Jakie zagrożenia czekają na nas w górach, a jakie nad morzem? Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Przedstawiamy Wam listę porad, które pomogą bezpiecznie spędzić wczasy.

Bezpieczne wakacje – zasad

Mycie i dezynfekcja rąk

Mama dezynfekująca ręce dziecku

Choć 5 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pandemia koronawirusa nie jest już zagrożeniem dla zdrowia w globalnej skali, dla bezpieczeństwa na wakacjach warto utrzymać dotychczasowe nawyki, zwłaszcza częste mycie i dezynfekcję rąk.

Prawidłowa higiena skóry dłoni chroni nas nie tylko przed koronawirusem, ale także przed innymi wirusami (np. grypy) i bakteriami powodującymi zatrucia pokarmowe. Ręce, którymi często – zwykle nieświadomie – dotykamy twarzy, są świetnym nośnikiem dla wielu szkodliwych, wywołujących różne choroby mikroorganizmów.

Dla bezpieczeństwa podczas wakacji warto wybrać też odpowiedni, sprawdzony hotel, który dba o czystość, myjąc i dezynfekując pomieszczenia, a zwłaszcza klamki, poręcze, włączniki, guziki w windzie czy inne urządzenia.

Ochrona przed słońcem

Bezpieczne wakacje – zasady

Wakacje nierozłącznie kojarzą się ze słońcem i wysokimi temperaturami. Wygrzewanie się w ciepłych promieniach jest dobrym sposobem na relaks. Należy jednak zachować rozwagę i pamiętać o tym, że słońce w dużych dawkach może być niebezpieczne.

Długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: kurczami mięśni, osłabieniem, złym samopoczuciem i bólem głowy. Przegrzaniu organizmu można zapobiec, nosząc lekkie ubrania, regularnie się nawadniając oraz pamiętając o nakryciu głowy. Dobrym pomysłem jest robienie przerw w opalaniu, czy plażowaniu. Chowając się na chwilę do osłoniętego miejsca, dajemy organizmowi szansę na ochłodzenie.

Drugim niebezpieczeństwem związanym ze słońcem jest ryzyko oparzeń. Wskazane jest unikanie długotrwałej ekspozycji na intensywne promieniowanie oraz stosowanie środków ochronnych. Należy zabezpieczać skórę, stosując kremy z wysokimi filtrami UV oraz oczy, zakładając okulary przeciwsłoneczne.

Bezpieczeństwo danych

Para młodych ludzi na hulajnogach

Wiele osób obawia się wakacyjnych kradzieży, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że jej przedmiotem mogą być nie tylko portfel, czy torebka, a również nasze dane osobowe.

Będąc na wakacjach, możemy korzystać z różnych wypożyczanych atrakcji, np. gokartów, rowerów i kajaków. Osoba, która prowadzi wypożyczalnię, często oczekuje oddania w zastaw sprzętu dowodu osobistego. Niestety wielu turystów godzi się na to, nie mając świadomości, iż jest to działanie niezgodne z prawem!

Zostawianie obcej osobie dowodu osobistego może grozić kradzieżą tożsamości, a następnie np. wykorzystaniem danych do zaciągnięcia kredytów. Według znawców prawa, aby wypożyczalnia zabezpieczyła się na wypadek dochodzenia roszczeń przy uszkodzeniu przez nas sprzętu, wystarczające jest spisanie danych z dokumentu. Możliwe jest również żądanie kaucji, ale w żadnym wypadku nie jest dozwolone zabieranie dokumentu tożsamości.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega, aby nie dać się nabrać oszustom. UODO opublikował też zasady troski o bezpieczeństwo danych, z którymi warto się zapoznać przed wakacyjnym wyjazdem.

Ochrona przed kradzieżą

Kieszonkowiec okradający turystę na urlopie

Niestety nie ma miejsca ani kraju, w którym nie istnieje ryzyko kradzieży. Na wakacjach jesteśmy najczęściej narażeni na kieszonkowców, którzy korzystają z zatłoczonych miejsc, wypełnionych ludźmi, o jakie w kurortach nietrudno. Zwłaszcza, że podczas urlopu jesteśmy bardziej rozluźnieni, zrelaksowani i często zaabsorbowani mijanym krajobrazem czy zabytkiem albo robieniem zdjęć.

By zachować bezpieczeństwo podczas wakacji, warto zastosować się do kilku prostych reguł: nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu, nie pokazywać podczas zakupów zawartości portfela ani nie nosić go w tylnej kieszeni, zamykać torebki i plecaki na zamek i nosić je z przodu przed sobą, a drogie gadżety – jak zegarek albo biżuterię – najlepiej zostawić w domu.

Bezpieczne wakacje nad wodą

Rodzice z dzieckiem nad wodą

Morza, rzeki i jeziora kuszą możliwością orzeźwiającej kąpieli oraz skorzystania z różnorodnych atrakcji. Przebywając nad wodą, należy jednak zachować szczególną ostrożność. 

Polacy nie zachowują wystarczającej rozwagi, co ma odbicie w liczbie dramatycznych zdarzeń. Statystyki są zatrważające – tylko w 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób.

Pierwszą, podstawową zasadą bezpiecznych wakacji nad wodą jest to, by nie spożywać alkoholu. Trunki w połączeniu z wysokimi temperaturami stają się złym doradcą. Będąc pod wpływem napojów wyskokowych, człowiek nie jest w stanie racjonalnie oceniać sytuacji i swoich możliwości, co prowadzi do niepotrzebnej brawury, mającej często tragiczne skutki.

Drugą zasadą jest kąpanie się tylko w miejscach do tego wyznaczonych: na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach. Korzystanie z odludnych miejsc i wchodzenie do zbiornika, który nie jest strzeżony, może przynieść tragiczne skutki. Prądy, podwójne dna, wiry – wszystkie te rzeczy mogą prowadzić do problemów z utrzymaniem się na powierzchni. W przypadku niestrzeżonych kąpielisk nie ma osoby, która mogłaby rozpocząć akcję ratunkową.

Ponadto, szczególną ostrożność należy zachować, przebywając nad wodą w towarzystwie dzieci. Zabierając ze sobą pociechy, należy zagwarantować im odpowiednią opiekę, nie można pozwolić sobie na choćby chwilę nieuwagi.

Bezpieczeństwo w górach

Mama z dzieckiem w górach

Góry to wspaniałe miejsce na wakacje, ale każdy, kto choć raz je odwiedził, wie, że szlaki bywają wymagające, a pogoda potrafi być kapryśna. 

Dynamiczne zmiany warunków pogodowych, a w tym gwałtowne burze, silny wiatr, opady oraz wahania temperatury są naturalnymi cechami klimatu górskiego. Przed wyruszeniem w trasę należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody oraz informacje o szlakach, którymi mamy zamiar wędrować. Nie powinno wyruszać się na wycieczkę, wiedząc, że zapowiadane jest załamanie pogody.

Przed wyprawą w góry, należy przygotować odpowiedni ubiór – najlepiej zabrać ze sobą różne zestawy ubrań, które będą sprawdzały się w każdych warunkach pogodowych. Ważne jest również dobranie komfortowego obuwia, które będzie dobrze trzymało się podłoża i zapewni stopom pełną ochronę. 

W samych górach nie wolno schodzić ze szlaku, można bowiem wkroczyć na tereny niebezpieczne (np. strome, niezabezpieczone bądź z występującymi na nich dzikimi zwierzętami) lub chronione. 

Zawsze należy stosować się do wszystkich nakazów i informacji, które wydają lokalne służby.

Bezpieczne hotele

Bezpieczne wakacje nie mogą się obyć bez sprawdzonego miejsca, w którym się zatrzymamy. Warto rezerwować renomowane, profesjonalne obiekty, dla których wysoki standard obsługi gości, w tym uczciwość wobec nich, jest priorytetem.

Nieraz słyszymy o podobnych historiach: opłacony z góry nocleg, często w korzystnej cenie. Po przyjeździe pod wyznaczony adres okazuje się jednak, że… taki hotel w ogóle nie istnieje, a turyści padli ofiarą oszustwa.

Jeśli na wakacje planujemy wziąć ze sobą większą ilość gotówki albo kosztowne przedmioty, dla pewności i własnego spokoju można zarezerwować hotel z sejfem w pokoju.

Warto rezerwować noclegi w sprawdzonych miejscach, jak Triverna.pl. Dzięki temu mamy pewność, że ze strony hotelu nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.

Ubezpieczenie turystyczne

Noga złamana na wakacjach

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne podczas wakacji w Polsce? W razie wypadku czy choroby możemy przecież skorzystać z miejscowego szpitala albo przychodni zdrowia. Ubezpieczenie okazuje się jednak przydatne, kiedy potrzebujemy szybkiej, prywatnej wizyty u specjalisty albo intensywnej rehabilitacji, np. po złamaniu.

Ubezpieczenie turystyczne w razie wypadku zapewnia nam też wypłatę odszkodowania. Pokrywa też koszty skradzionego bagażu albo wyrządzonej w hotelu szkody.

Do spędzenia bezpiecznych wakacji za granicą ubezpieczenie jest już właściwie konieczne. Nawet jeśli jedziemy do jednego z krajów Unii Europejskiej z wyrobioną wcześniej kartą EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia nam pomoc medyczną na terenie całej Unii, sprawa nie jest taka prosta. W każdym kraju ubezpieczenie działa bowiem trochę inaczej i np. w Austrii musimy opłacić koszt wezwania karetki.

Ubezpieczenie turystyczne chroni nas przed takimi wydatkami i pokrywa koszty transportu, jeśli w związku z wypadkiem albo chorobą chcemy wrócić do kraju.

Co zrobić w przypadku zagrożenia?

Kamizelki ratunkowe nad wodą

Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia, dojdzie do wypadku lub doznasz poważnego urazu, niezwłocznie zgłoś się po pomoc do odpowiednich służb. W takich przypadkach liczy się czas, dlatego nie warto zwlekać! Podstawowym numerem, który powinno się zachować w pamięci, jest ogólnoeuropejski numer alarmowy 112, który łączy nas z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Pozostałe numery alarmowe funkcjonujące w Polsce:

  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Państwowa Straż Pożarna
  • 997 – Policja (numer przekierowywany jest na 112)
  • 987 – Centrum zarządzania kryzysowego
  • 991 – Pogotowie energetyczne
  • 992 – Pogotowie gazowe
  • 993 – Pogotowie ciepłownicze
  • 994 – Pogotowie wodno-kanalizacyjne
  • 995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert
  • 996 – Centrum Antyterrorystyczne
Bezpieczne wakacje nad Bałtykiem

Choć po przeczytaniu wszystkich powyższych zaleceń może się wydawać, że w trakcie wyjazdu czyha na nas sporo zagrożeń, w rzeczywistości nie ma ich o wiele więcej, niż podczas codziennego pobytu w domu. Wystarczy zarezerwować pobyt przez sprawdzony serwis, jak Triverna.pl, wykupić ubezpieczenie i kierować się zdrowym rozsądkiem. Bezpiecznych wakacji!

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.