Ostatnie sezony to zdecydowanie czas Instagrama. Już nie blogi i nie konta na Facebooku przyciągają dziś największą uwagę. Internauci coraz mniej czasu poświęcają na czytanie artykułów, a coraz chętniej przeglądają zdjęcia. Jeśli i Ty poszukujesz ciekawej inspiracji na swój profil i zastanawiasz się, jak zrobić dobre zdjęcie z podróży – skorzystaj z naszego poradnika. Wakacje to w końcu doskonała pora na łapanie pięknych ujęć!
Fotografia nigdy nie była Twoją mocną stroną? Nic nie szkodzi! Wszystkiego można się nauczyć. Jeśli masz odrobinę wyczucia i zmysłu estetycznego oraz w miarę sensowny aparat w telefonie, to już połowa sukcesu. Każda gwiazda Instagrama od czegoś zaczynała – a Ty wcale nie musisz startować od zera. Dzięki naszym poradom szybko opanujesz praktyczne triki, dzięki którym Twoje zdjęcia z podróży zawsze będą wyglądały doskonale.
Aby cieszyć się pięknymi zdjęciami z podróży w Polsce lub za granicą, wcale nie musisz mieć profesjonalnego aparatu fotograficznego. Dzisiejsze aparaty w telefonach są tak zaawansowane, że zrobienie ładnego zdjęcia jest naprawdę łatwe. O co warto zadbać?
Jeśli chcesz uwiecznić człowieka na zdjęciu, musisz przede wszystkim zadbać o porządek w tle. Na wakacjach może być trudno znaleźć pusty kadr, w który nie będą wchodzili przypadkowi turyści (szczególnie jeśli robisz zdjęcia w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych), ale w miarę możliwości staraj się wyszukiwać takie okazje. Piękny portret na pustym molo z pewnością będzie prezentował się wyjątkowo w Twoim internetowym albumie.
Zadbaj o naturalną pozę modela – wiele osób przed obiektywem przybiera nienaturalne, sztuczne lub wymuszone pozy. To nigdy nie wygląda dobrze. Staraj się wyczuć moment, gdy fotografowana osoba czuje się swobodnie lub po prostu fotografuj z zaskoczenia. Zadbaj też o proporcje – nie zawsze musisz złapać na zdjęciu całą sylwetkę – z powodzeniem możesz zdecydować się na sfotografowanie samego popiersia.
Postaraj się wykonać zdjęcie tak, by twarz była dobrze widoczna. Jeśli fotografujesz całą postać, zdjęcie możesz zrobić „od dołu”. Przykucnij, ustaw obiektyw i naciśnij migawkę – ten prosty trick wysmukli sylwetkę modela i doda jej gracji. Czasem możemy wykorzystać ujęcie „planu amerykańskiego”, czyli sylwetkę postaci do kolan oraz nieco ponad jej głową. Takie ujęcia ciekawie prezentują się w ruchu, na przykład na jednej z wąskich uliczek włoskiego miasteczka.
Jeśli fotografowaną osobą jesteś Ty sam, zastosuj kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić ładne selfie z podróży:
Znasz to uczucie, kiedy podczas zwiedzania okolicy nagle zauważasz niesamowicie piękny widok i natychmiast chcesz go utrwalić na fotografii? My też! Dlatego dzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić ładne zdjęcie krajobrazu.
Specjaliści od fotografii w podróży są zgodni – najpiękniejsze zdjęcia to te robione w czasie złotej lub błękitnej godziny. Złota godzina to moment w trakcie wschodu słońca i tuż po nim, a także chwilę przed zachodem i w trakcie samego zachodu. To wtedy mamy szansę obserwować złote refleksy, wyraziste kontrasty, ciepłe i miękkie kolory. Róże, pomarańcze, fiolety, które wprost bajecznie wyglądają na zdjęciu.
Drugim sposobem na wykonanie magicznych zdjęć krajobrazu na wakacjach będzie uchwycenie błękitnej godziny. To czas przed wschodem, gdy słońce zaczyna dopiero wdrapywać się na horyzont oraz po zachodzie, gdy już zniknie za linią horyzontu, ale złocista łuna jeszcze unosi się na niebie. Kolory o tej porze są przygaszone, mają chłodną niebieską barwę.
Jeśli już znajdziesz interesujące kadry w okolicy, to spróbuj wrócić do nich o wyznaczonych porach. Dla ułatwienia możesz posłużyć się aplikacją, np. The Photographer’s Ephemeris (TPE), która pomoże Ci precyzyjnie określić, kiedy dokładnie wypadnie złota i błękitna godzina.
Bez względu na to, czy uwielbiasz fotografować przydrożne kapliczki i stare wiejskie chaty kryte strzechą, czy wolisz spacerować po mieście i łapać w kadrze nowoczesne drapacze chmur, z pewnością przydadzą Ci się praktyczne porady dotyczące fotografowania architektury.
Tu można wyróżnić dwa podejścia. Łapać szeroki kadr, w całości wypełniając go architekturą lub skupić się wyłącznie na detalach – zamkach, okuciach, sztukaterii, mozaikach. Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do jednego zdjęcia – zrób ich kilka i wtedy zdecyduj, które chcesz wrzucić na Instagram.
W przypadku fotografii ulic miast kluczowa będzie perspektywa. Fotografuj z ukosa lub ustaw się na wprost ulicy, ustanawiając ją centralnym elementem fotografii – to rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w przypadku stromych ulic biegnących w górę, na przykład we Włoszech. Warto też zwrócić uwagę na detale: okna, drzwi, rośliny, witryny sklepowe czy wystawy. Grunt to w jednym zdjęciu zawrzeć kwintesencję atmosfery odwiedzanego przez nas miasta. Świetnym pomysłem jest też fotografowanie ulic nocą, gdy oświetlają je uliczne lampy.
Wśród zdjęć z podróży nie może zabraknąć fotografii jedzenia. Znajomi pytają jakie przysmaki jadłaś na wakacjach? Teraz możesz im je pokazać! Jak zrobić dobre zdjęcie w restauracji? Należy pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze – dobre światło. Jeśli chcesz fotografować jedzenie, to wybierz stolik przy oknie – promienie wpadające do środka pod kątem 90° pięknie doświetli kadr. Zdjęcie wykonaj w chwili, gdy potrawa zostanie podana na stół – wtedy wszystko wygląda apetycznie i świeżo, a talerz jest czysty.
Po drugie – zadbaj o otoczenie. Nie rób bardzo dużych zbliżeń, na zdjęciu staraj się złapać cały talerz, albo przynajmniej spory jego fragment. Sprawdź, czy obrus leżący na stole wygląda elegancko – jeśli nie, to może pod spodem jest ładny drewniany blat?
No i najważniejsze, czyli kadr. Eksperymentuj – wstań, ustaw telefon nad talerzem i zrób zdjęcie. Teraz czas na lekkie zbliżenie, na koniec usiądź i skieruj telefon do przodu, złap w kadrze talerz z potrawą i tło restauracji. Sprawdź, który kadr wyszedł najlepiej i pochwal się nim na swoim profilu w social mediach.
Wyobraź sobie taką scenę – leniwie przechadzasz się po zoo i nagle staje przed Tobą piękny, kolorowy paw. Ptak w dodatku majestatycznie rozkłada swój ogon. Co robić? Oczywiście zdjęcie! By wydobyć z tej sceny wszystko, co najlepsze, postaw na zbliżenie. Ustaw ostrość na dziobie albo na ogonie. Możesz uchwycić w kadrze całą sylwetkę zwierzęcia albo zdecydować się na portret – zrób kilka ujęć i zobacz, które wyszło najlepiej. Pamiętaj jednak, że musisz się spieszyć – nie wszystkie zwierzaki lubią pozować do zdjęć – tu liczy się szybkość i spryt.
Inaczej jest w przypadku fotografowania roślin – chcesz nabrać wprawy? Wybierz się do ogrodu botanicznego i odszukaj kwitnące okazy, wykonuj zbliżenia i eksperymentuj z ostrością. Szybko zrozumiesz, o co w tym chodzi. Fotografie roślin zależą najczęściej od warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy słońce. Warto próbować ująć rośliny zarówno z bliska w skali makro, jak i całościowo. Wtedy dobrze będą wyglądały w towarzystwie ludzi (mogą też stanowić ładne tło do zdjęć).
Zdjęcia z góry typu flat lay cieszą się ogromną popularnością na Instagramie. Takie ujęcie możesz wykorzystać do pokazania np. biletów z podróży, zestawu podróżnych gadżetów, biletów wstępu, kosmetycznych niezbędników, akcesoriów przydatnych w trakcie plażowania itp. Jak zrobić dobre zdjęcie typu flat lay? Wbrew pozorom to nie takie proste.
Zacznij od pakowania. Gdy przygotujesz już rzeczy, które chcesz umieścić w swojej walizce, wybierz kilka z nich do stworzenia ciekawej kompozycji. Aparat, puszysty sweter złożony w kostkę, ulubione dżinsy, skórzana torebka z paskiem, okulary przeciwsłoneczne, ukochane perfumy, strój kąpielowy, bilet lotniczy – to oczywiście tylko przykład.
Teraz wybierz tło – dobrze będzie prezentowała się ładna pościel, deski podłogowe, blat stołu. Jednolite tło sprawdzi się dużo lepiej niż tło we wzory. Pamiętaj o tym, że warto wykorzystać światło dzienne, to dzięki niemu zdjęcia będą odpowiednio doświetlone. Dlatego zdjęcie zrób na przykład przodem do okna.
Ułóż wybrane elementy blisko siebie, ale tak, by zachować między nimi odstępy. Zadbaj o symetrię – możesz nawet posłużyć się linijką. Wybrane elementy ułóż jeden obok drugiego, tak by całość tworzyła symetryczny kwadrat. Na początku łatwiej będzie Ci z zamkniętymi kompozycjami, a gdy nabierzesz wprawy, możesz eksperymentować z otwartym kadrem i układać przedmioty wedle własnej estetyki. I najważniejsze – jeśli masz wrażenie, że do zdjęcia wybrałeś zbyt dużo przedmiotów, to zrezygnuj z kilku. Minimalistyczne ujęcia nadal są w modzie, a dobrym uzupełnieniem przedmiotów będą elementy roślinne: liście i kwiaty lub rośliny doniczkowe.
Czasem zdarzy się tak, że zrobione przez Ciebie zdjęcie będzie po prostu doskonałe – świetny kadr, idealne światło, trafiona kompozycja – nic dodać, nic ująć. Jeśli jednak zdjęcie nie wyszło najlepiej, ale z jakiegoś powodu zależy Ci na nim i nie chcesz wyrzucać go do kosza (bo np. z tego miejsca masz tylko kilka ujęć i bardzo chcesz je zachować), to nic straconego. Użyj wybranych narzędzi do obróbki i dodaj swoim zdjęciom charakteru. Aplikacje i filtry przydadzą się także wtedy, gdy chcesz po prostu uświetnić swoje kadry – stosując narzędzia z naszej listy, nadasz im naprawdę magiczny charakter:
Jedno z najpopularniejszych narzędzi do obróbki zdjęć amatorskich. Do tej pory zostało pobrane już ponad 100 milionów razy! Snapseed pozwala szybko i sprawnie podrasować fotografię. Winietowanie, nadawanie struktury, możliwość wymazania postaci, rozmywanie tła, no i oczywiście niezastąpiony efekt bokeh, pozwalający rozmyć wszystko to, co znajduje się poza głębią ostrości. Zdjęcia obrobione przy użyciu tego programu wyglądają naprawdę profesjonalnie. Edytor, jak i inne mu podobne w podstawowej wersji jest bezpłatny i naprawdę tyle wystarczy, by opanować standardową obróbkę zdjęć. Jeśli jednak masz ochotę na więcej, to zapłać 4 euro i ciesz się pełną wersją aplikacji.
Intuicyjna aplikacja do obrabiania zdjęć, którą pokochają nie tylko amatorzy, ale i profesjonaliści. Z jej pomocą możemy poddać zdjęcie podstawowej obróbce – czyli usunąć efekt czerwonych oczu, rozmyć tło, dociąć zdjęcie lub zająć się nim profesjonalnie, używając narzędzi znanych z Photoshopa. Ciekawą opcją w przypadku tej aplikacji jest np. możliwość wybielania zębów fotografowanej postaci. Zrobiłeś selfie z szerokim uśmiechem, ale chciałbyś wyglądać na nim jak gwiazda Hollywood? Pixlr przychodzi z pomocą!
By znaleźć dobre narzędzie do obróbki zdjęć, wcale nie trzeba daleko szukać! Sam Instagram udostępnia sporo ciekawych opcji, które pomogą Ci wynieść zrobione telefonem zdjęcie na wyższy poziom. Oprócz popularnych filtrów (ręcznie możesz sterować ich natężeniem), możesz też łączyć zdjęcia, przycinać kadry, doświetlać i przyciemniać zdjęcia, ustawiać kontrast, nadawać strukturę, dodawać winiety, ustawiać rozmycie i wiele innych. Zaletą tego narzędzia jest oczywista oszczędność czasu – obrabiasz fotkę i od razu możesz wrzucić ją na swoje Insta Story.
To narzędzie w podstawowej wersji jest bezpłatne, ale w każdej chwili możesz zdecydować się na wersję premium. Canva to coś więcej niż aplikacja do obrabiania zdjęć – w zasadzie to narzędzie do tworzenia stylowej grafiki. W Canvie możesz zaprojektować posty na media społecznościowe, stworzyć banery, zaproszenia, plakaty, a nawet papier firmowy. Wszystko to z użyciem gotowych elementów graficznych. Przy pomocy Canvy możesz także tworzyć kolaże lub wkładać swoje zdjęcia z podróży we wspomniane wcześniej projekty graficzne.
Moda na vintage trwa w najlepsze. Właśnie z tego względu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu aplikacji pozwalającej tworzyć zdjęcia w stylu retro. Vintage Camera pozwala nakładać na zdjęcia retro filtry – jest ich całkiem sporo! Co ciekawe, po wejściu do aplikacji naszym oczom ukazuje się półka z aparatami analogowymi – każdy aparat to inny filtr – możemy bawić się do woli!
To rewelacyjna aplikacja do tworzenia kolaży. Możesz wybrać układ, tło, dodać tekst, dorzucić naklejki, ale też urozmaicić projekt darmowymi zdjęciami z aplikacji. W podstawowej wersji PicCollage jest darmowy, za ekstra naklejki lub modne tła trzeba dopłacić.
To narzędzie do obrabiania i stylizowania zdjęć pokochali profesjonaliści na całym świecie. Jeśli znasz już dość dobrze proste narzędzia do obróbki i wiesz, jak zrobić dobre zdjęcie, a potem ulepszać je nakładając filtry, przycinać, prostować, rozjaśniać, to koniecznie spróbuj możliwości, jakie oferuje VSCO. Edytor zawiera ponad 200 wysokiej jakości ustawień i narzędzi w swojej bibliotece.
Tu możesz korzystać z gotowych filtrów lub – jeśli masz odrobinę zmysłu artystycznego – jeszcze je ulepszać. Wybierz fotkę, nałóż na nią filtr i dopiero teraz zacznij zabawę – zmieniaj kontrast, nasycaj światłem, zmieniaj temperaturę obrazu. W przypadku tej aplikacji warto zwrócić uwagę na filtr A4 i M5. Oba nadają zdjęciom ciepły i delikatny klimat, który świetnie pasuje do Instagrama.
Warto mieć w pogotowiu także filtr S2, który potrafi wyciągnąć kolory z każdego zdjęcia – nawet tego, które zrobiłeś w pochmurny dzień. Warto wspomnieć, że w podstawowej wersji aplikacja jest bezpłatna, ale warto zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw filtrów – to wydatek rzędu 6 dolarów, a efekt może być naprawdę nieziemski.
Prowadzenie konta na Instagramie to naprawdę świetna zabawa. Jeśli chcesz zyskać popularność w sieci, to koniecznie pomyśl o dobrych zdjęciach z podróży. Wypad za miasto z przyjaciółmi czy urlop nad morzem to prawdziwa kopalnia fotograficznych pomysłów. Rób zdjęcia podróżnicze swoim telefonem! Fotografuj przechodniów, krajobrazy, miasto, detale i obrabiaj zdjęcia w aplikacjach. Swoje prace wrzucaj na Insta Story i sprawdzaj, które cieszą się największą popularnością.
A jeśli chcesz usystematyzować swoją wiedzę lub po prostu przypomnieć sobie jak zrobić dobre zdjęcie, to ponownie zajrzyj do naszego artykułu. Tu znajdziesz garść fotograficznych trików, które przydadzą Ci się w każdej sytuacji.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.