Strona główna
Blog
Wakacje
Gdzie na wakacje jesienią? Polecane kierunki na urlop po sezonie

Gdzie na wakacje jesienią? Polecane kierunki na urlop po sezonie

JF
Juliusz Fiedler
18 września 2024
19 min czytania
Udostępnij:
Gdzie na wakacje jesienią? Polecane kierunki na urlop po sezonie

Masz dość stania w kolejkach do muzeów czy godzinnego polowania na idealne zdjęcie, gdy co chwila ktoś wchodzi w kadr? Wakacje we wrześniu, październiku czy nawet listopadzie to opcja dla tych, którzy chcą skupić się na odpoczynku i relaksie, zapominając o uciążliwościach turystycznych miejsc. Gdzie warto pojechać na wakacje po sezonie? Polecamy najciekawsze kierunki na jesień w Polsce i za granicą oraz podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, planując urlop jesienią.

Wakacje po sezonie – na co zwrócić uwagę, wybierając kierunek podróży?

  • Oczekiwania – zastanów się, na czym najbardziej zależy Ci na wakacjach. Czy masz ochotę zobaczyć ciekawe miejsca i trochę pozwiedzać? Świetnie – skorzystasz z okazji, że nawet w najpopularniejszych miejscach nie będzie tłumów. Chcesz plażować i kąpać się w morzu? Dobrze wybierz miejsce podróży i zorientuj się, czy w razie gorszej pogody będzie co robić w okolicy.
  • Pogoda – sprawdź, na jakie warunki pogodowe możesz liczyć w miejscu pobytu i dopasuj miejsce do Twoich oczekiwań. Po sezonie nadal można znaleźć zagraniczne kierunki, gdzie będzie bardzo gorąco (np. Sardynia, Andaluzja), ale w niektórych miejscach pogoda będzie zbliżona do polskiej (np. Węgry, Czechy).
  • Dostępność atrakcji – większość atrakcji w popularnych miejscach jest czynna przez cały rok – mówimy tu o galeriach sztuki, muzeach czy kościołach. W miejscowościach wypoczynkowych i typowych kurortach atrakcje są zwykle czynne do końca września. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niektóre bary lub restauracje mogą być już zamknięte aż do kolejnego sezonu.
Rodzinny wyjazd jesienią

Wczasy poza sezonem za granicą

We wrześniu i październiku w większości europejskich krajów nadal można cieszyć się dobrą pogodą. Do tego po sezonie noclegi i atrakcje są nawet kilka razy tańsze, a turystów znacznie mniej. Oto nasze propozycje powakacyjnych kierunków poza granicami Polski:

Czarnogóra – wyjątkowe uroki Bałkanów

Wyspa Sveti Stefan w Czarnogórze

Połączenie gór, morza, wysokich temperatur i niskich cen? To może się udać tylko w Czarnogórze. To maleńkie państewko nad Adriatykiem jest doskonałą alternatywą dla zatłoczonej i coraz droższej Chorwacji. W bonusie największy kanion w Europie!

Pogoda po sezonie: średnia temperatura we wrześniu to 25°C, a w październiku 21°C. 

Co zjeść: Czarnogóra to jeden z 10 krajów na świecie, w których nie ma żadnej restauracji McDonald’s. Komu jednak potrzebna amerykańska sieciówka, gdy mamy tu pyszną pljeskavicę, czyli płaskie kotlety mielone czy cevapcici – maleńkie kotleciki-roladki. Wegetarianom polecamy sałatkę szopską. Obowiązkowo spróbuj też miejscowego wina. 

Gdzie warto pojechać? 

  • Koniecznie wybierz się do Kanionu Tary – najgłębszego w Europie, a drugiego pod względem wielkości na świecie (po Kanionie Kolorado). Wspaniałe widoki zapewnia zjawiskowy, 170-metrowy Most Durdevica.
  • Tivat nad Zatoką Kotorską to świetny punkt wypadowy do zwiedzania okolicy. W pobliżu m.in. Ogrody Botaniczne oraz Ostro Cvijeca, czyli Wyspa Kwiatów.
  • Spragnionym relaksu polecamy miasteczko Sutomore na południu Czarnogóry, z piękną plażą, nadmorską promenadą i twierdzą benedyktyńskiego klasztoru.

Węgry – Budapeszt i inne atrakcje

Stolica Węgier - Budapeszt jesienią

Ten niepozorny kraj środkowoeuropejski wprawdzie nie ma dostępu do morza, ale za to może się poszczycić jednymi z największych na świecie zasobami wód termalnych. Do tego Budapeszt z panoramą wpisaną na listę UNESCO, ciepły Balaton, znakomite wino i pyszna kuchnia. Węgry to dobry pomysł na każdą porę roku!

Pogoda po sezonie: We wrześniu ok. 24°C, w październiku już nieco chłodniej, bo 16°C. Jednak w basenach termalnych woda jest gorąca przez cały rok!

Co zjeść: kuchnia węgierska bazuje na mięsie i papryce. Spróbuj gulaszu (gulyásleves), który tradycyjnie ma postać zupy, zupy rybnej (halászlé) i töltött paprika, czyli papryki faszerowanej mięsem mielonym i ryżem. Na przekąskę polecamy langosza, czyli placek ze śmietaną i serem żółtym, a na deser kürtőskalács – pieczone na wałkach słodkie ciasto z wanilią lub cynamonem.

Gdzie warto pojechać?

  • Budapeszt – tu pojedziesz najstarszym metrem w Europie kontynentalnej, zobaczysz największą europejską synagogę i zwiedzisz trzeci co do wielkości budynek parlamentu na świecie. Koniecznie wybierz się do term Gellerta lub Széchenyi, które mieszczą się w eleganckich gmachach. Wieczorem pospaceruj po dzielnicy żydowskiej z jej kultowymi ruin pubami.
  • Balaton to największe jezioro w tej części Europy. Wokół niego znajdziesz liczne kurorty. Imprezowiczom polecamy południowy brzeg Balatonu, a spragnionym spokoju, pysznych win i pól lawendy – północny. Eger jest znany przede wszystkim z doskonałych win. Na degustację warto udać się do jednej z piwnic wykutych w skale. Samo miasto zachwyca różnorodnością. Obok siebie stoją średniowieczny zamek, turecki minaret i barokowe kościoły.
  • Eger jest znany przede wszystkim z doskonałych win. Na degustację warto udać się do jednej z piwnic wykutych w skale. Samo miasto zachwyca różnorodnością. Obok siebie stoją średniowieczny zamek, turecki minaret i barokowe kościoły. 

Hiszpania – ciepło nawet po sezonie

Kamienista plaża w Hiszpanii po sezonie o zachodzie słońca

Hiszpania to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów w Europie. Tu każdy region jest jak inny kraj: od egzotycznej Andaluzji z silnymi akcentami arabskimi, przez kosmopolityczną Katalonię, aż po Kraj Basków czy zielone wzgórza Asturii. W Hiszpanii nie ma miejsca na nudę!  

Pogoda po sezonie: we wrześniu nadal upalnie: nawet 28°C, w październiku przyjemne 20°C.

Co zjeść: Hiszpania słynie z tapas, czyli niewielkich przystawek podawanych zwyczajowo do kieliszka wina. Szczególnie polecamy tortilla de patatas, czyli omlet ziemniaczany z cebulą, patatas bravas, czyli pieczone ziemniaczki z ostrym sosem oraz croquetas – krokieciki z farszem na bazie ziemniaków i beszamelu. 

Gdzie warto pojechać?

  • Andaluzja to kwintesencja Hiszpanii – region, gdzie mieszają się wpływy arabskie z europejskimi. Gdzie pojechać w Andaluzji? Na pewno do Granady, by zobaczyć 1000-letnią twierdzę Alhambra, do Kordoby, by zwiedzić przepiękny meczet, czy do Malagi na plażowanie po sezonie.
  • Teneryfa jest jak Wyspy Kanaryjskie w miniaturze – na północy zielona, w centrum wulkaniczna, na południu tropikalna. Zapewnia łagodny klimat przez cały rok. 
  • Wielbicielom architektury i miejskiego życia spodoba się kolorowa Barcelona – miasto Gaudiego. Z dzieł tego niezwykłego architekta warto zobaczyć świątynię Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló i Casa Milà. Pospaceruj po dzielnicy gotyckiej, odpocznij na plaży w Barcelonecie, a na deser zobacz przepiękny XIV-wieczny kościół Santa Maria del Mar.

Albania – we wrześniu jak latem

Wybrzeże Albanii

Albania zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. I nic dziwnego – niewiele jest miejsc w Europie, gdzie mamy do wyboru dwa morza, góry, miasta o historii sięgającej kilku tysięcy lat, a przy tym niskie ceny. Dodatkowo kraj nie jest oblegany przez turystów i nadal skrywa wiele ciekawych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. 

Pogoda po sezonie: do Albanii najlepiej wybrać się do końca września – temperatura wynosi wtedy ok. 25°C. 

Co zjeść: Albania słynie z wyśmienitej jagnięciny, sera owczego o wyrazistym smaku i grillowanych warzyw. Koniecznie spróbuj też quifqi, czyli ryżowych kulek z ziołami i jajkiem. Na prawdziwych koneserów czekają szaszłyki z baranich podrobów, czyli kukurec. Na śniadanie poleca się burek, czyli placek nadziewany mięsem mielonym lub białym serem. 

Gdzie warto pojechać?

  • Durres – czyli najstarsze albańskie miasto o ponad 3000-letniej historii. Jego największą atrakcją jest amfiteatr rzymskiego cesarza Hadriana na 15 000 miejsc. Zobacz też Zamek w Durres i Muzeum Archeologiczne, a w przerwie między kolejnymi atrakcjami wypocznij na piaszczystej plaży. 
  • Theth – wioseczka leżąca u szczytu Alp Albańskich spodoba się miłośnikom wspinaczki górskiej, trekkingu i dzikiej przyrody.
  • Niebieskie Oko to albański cud natury – wypływający z głębi ziemi strumień daje początek rzece Bistrica, mieniącej się wszystkimi odcieniami błękitu, od ciemnego granatu, po lazur i turkus.

Czechy – urlop aktywnie i kulturalnie

Droga w Czechach otoczona lasem

Mimo że Czechy są cztery razy mniejsze od Polski, mogą się poszczycić aż 12 zabytkami wpisanymi na listę UNESCO. Dzięki niewielkim odległościom między nimi, można zjechać kraj nad Wełtawą śladami UNESCO w zaledwie kilka dni. Najlepiej po sezonie, gdy Czechy odpoczną już trochę od tłumów turystów. 

Pogoda po sezonie: we wrześniu możesz liczyć na średnią temperaturę w granicach 17°C.

Co zjeść: kuchnię czeską można podsumować dwoma słowami: tłusto i syto. Mięsożercom polecamy utopenca, czyli marynowane kiełbaski ze słoniną. Miłośnikom zup spodoba się zupa czosnkowa. Popularnym daniem street foodowym jest smaženy syr. A na deser zjedz trdelnik, czyli słodki wypiek z walcowanego ciasta, znany na Węgrzech jako kürtőskalács. 

Gdzie warto pojechać?

  • Praga – stare miasto stolicy Czech jest wpisane na listę UNESCO. Zobacz koniecznie średniowieczny zegar Orloj o pełnej godzinie – zaczyna się wtedy procesja figurek. Praskie must-see to katedra św. Wita, Hradčany, most Karola I gotycka synagoga Staronová w żydowskiej dzielnicy Josefov, czyli najstarsza działająca synagoga w tej części Europy.
  • Skalne Miasta to nazwa, jaką określa się dwa zbiorowiska skał – w Adršpach i Teplicach. Jest to także największy czeski rezerwat przyrody. Skalne Miasta to raj dla amatorów wspinaczki, natury i pięknych widoków. Co ciekawe, Adršpach posłużyło za scenografię do filmu „Opowieści z Narnii”.
  • Marianske Lazne – to miejscowość uzdrowiskowa w zachodniej części Czech, słynąca z czystego, górskiego powietrza i pięknych krajobrazów. Niegdyś odwiedzały ją takie osobistości, jak Chopin, Goethe czy król Edward VII. Słynie z bogactwa wód mineralnych – płyną tu aż ze 130 źródeł.

Słowenia – jesienny wypoczynek na łonie natury i w mieście

Jezioro Bled w Słowenii jesienią

Ten maleńki kraj to Europa w miniaturze. Ma zarówno piękne góry, dostęp do morza, jak i urokliwe jeziora oraz zachwycające jaskinie. Wystarczy tygodniowy urlop, by odkryć wszystkie najważniejsze zakątki Słowenii. Najlepiej po sezonie, by cieszyć się atrakcjami bez tłumów turystów. 

Pogoda po sezonie: we wrześniu temperatura powietrza to ok. 19°C.

Co zjeść: każdy z 12 regionów Słowenii ma swoją wyjątkową kuchnię. Nad morzem spróbuj žlikrofi, czyli pierożków faszerowanych mięsem, cebulą i ziołami. W okolicach Bledu warto skosztować kiełbasy kranjskiej oraz kremówki z Bledu, czyli ciastka z kremem jajecznym i bitą śmietaną. 

Gdzie warto pojechać?

  • Lublana – stolica Słowenii jest bardzo zielona i niezwykle przyjazna dla zwiedzających. Obowiązkowym punktem wycieczki jest górujący nad miastem średniowieczny zamek, u stóp którego rozciąga się park. Pospaceruj po Starym Mieście, na które można dostać się słynnym Potrójnym Mostem lub Smoczym Mostem, będącym wizytówką miasta.
  • Jezioro Bled – leży niecałą godzinę drogi od Lublany. Na tym krystalicznie czystym jeziorze znajduje się wyspa z maleńkim kościółkiem, na którą możesz dopłynąć np. tradycyjną łódką o nazwie pletna. Na szczycie skały nad samym jeziorem jest też Zamek Bled. Wybierz się tu wieczorem – jest wtedy pięknie podświetlony.
  • Piran – to niewielkie miasteczko na brzegu Adriatyku o pięknej średniowiecznej zabudowie. Aby podziwiać je z góry, wybierz się w okolice katedry św. Jerzego. W okolicy Piranu jest park przyrody Strunjan z urokliwymi klifami. Nocleg zarezerwuj np. w Hotelu Histrion, kilka kilometrów od Piranu. 

Włochy – jesienią dużo mniej turystów

Rejs gondolą po Wenecji

55 obiektów na liście UNESCO i najpopularniejsza kuchnia świata. Nic dziwnego, że do Włoch przyjeżdża aż 46 milionów turystów rocznie. Liczba atrakcji we Włoszech może przyprawić o zawrót głowy, a i tak warto tu przyjechać choćby tylko dla jedzenia. Najlepiej we wrześniu lub październiku, by uniknąć upałów i tłoku. 

Pogoda po sezonie: na Sardynii we wrześniu nadal można plażować – temperatura wynosi ok. 28°C. W Wenecji możesz się spodziewać 24°C, a w Toskanii ok. 26°C. 

Co zjeść: Włochy to nie tylko pizza i pasta. Każdy region Włoch ma swoje przysmaki. Na Sardynii polecamy ser owczy pecorino sardo i płaski chlebek pane carasau. Toskania słynie z ribollity, czyli zupy z czarnej kapusty i fasoli, a Sycylia z arancino, czyli kuleczek nadziewanych mięsem, warzywami i mozzarellą. 

Gdzie warto pojechać?

  • Wenecja – to magiczne miejsce warto odwiedzić tylko po sezonie, by nie przepłacić i nie czekać do atrakcji w kilometrowych kolejkach. Nie ograniczaj się tylko do głównej sestiere San Marco. Warto popłynąć też na wyspy Burano i Murano. Pierwsza z nich słynie z domków w cukierkowych kolorach, druga z produkcji szkła weneckiego.
  • Sardynia – morze w odcieniu turkusu, laguny pełne flamingów, historyczne miasta i unikalna kuchnia. Sardynia zachwyci zarówno miłośników dobrego jedzenia, historii, jak i przyrody.
  • Toskania – tu warto zobaczyć przede wszystkim Florencję, w której od liczby zabytków można dostać zawrotów głowy. Poza tym odwiedź toskańską winiarnię i wybierz się za miasto, by podziwiać falujące wzgórza i szpalery cyprysów.

Gdzie warto pojechać jesienią w Polsce?

Złota polska jesień to doskonały czas na wyjazdy! Natura nabiera pięknych barw, znikają tłumy, a ceny są niższe niż w szczycie sezonu wakacyjnego. Jest to odpowiedni termin na wypoczynek dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Poniżej przedstawiamy listę 5 wyjątkowych kierunków w Polsce, które warto odwiedzić po sezonie. 

Tatry

Tatry jesienią zyskują nowe oblicze. Piękne pejzaże, spokój i niższe ceny to zdecydowane zalety wypoczynku właśnie o tej porze roku.

Przemierzając szlaki górskie, można cieszyć się ciszą oraz bliskością natury, a oczy sycić wspaniałymi widokami, na które składają się wielobarwne liście i szczyty ozdobione pierwszym śniegiem. Jesienią turyści mogą zdobyć się na trudniejsze trasy – mniejszy ruch, lepsza widoczność, a także stabilne warunki pogodowe to zwiększone bezpieczeństwo podczas bardziej wymagających górskich wędrówek.

Miejscowości, które będą stanowiły dobrą bazę wypadową do zwiedzania Tatr jesienią, to m.in.: Zakopane, Białka Tatrzańska, Murzasichle i Szaflary.

Morze Bałtyckie

Ciepłe promienie słońca, szum fal oraz czysty piasek to doskonałe warunki do relaksu. Poza głównym sezonem urlop nad Bałtykiem jest tańszy oraz spokojniejszy. Z plaż znikają tłumy turystów i parawany, a do zwiedzania lokalnych atrakcji nie trzeba stać w długich kolejkach.

Jesienią pobyt nad morzem zyskuje też silniejsze właściwości prozdrowotne – morski aerozol, zawierający jod jest wtedy intensywniejszy niż latem, ponieważ w powietrze wzbija się więcej cząsteczek wody. Pozytywny wpływ na samopoczucie mają również okoliczne lasy, szczególnie sosnowe, które wydzielają olejki eteryczne, mające pozytywne oddziaływanie na organizm.

Kobieta na plaża nad Bałtykiem jesienią

Gdzie jechać nad morze jesienią? Nadbałtyckie miejscowości, w których można spokojnie wypocząć i zaznać relaksu po sezonie to m.in.: Kołobrzeg, Łeba, Gdańsk, Sopot oraz Międzyzdroje. Więcej o ciekawych hotelach nad Bałtykiem przeczytasz w artykule: Gdzie jechać nad morze? TOP 10 hoteli nad Bałtykiem.

Mazury

Mazurskie lasy jesienią mienią się feerią barw, zyskując baśniowy charakter. Spacerując wśród drzew, można rozkoszować się bliskością natury, a przy okazji trafić na kolorowe wrzosy i aromatyczne grzyby. Miejscowe jeziora są zaś dobrym miejscem na spokojne wędkowanie.

Jesień na Mazurach to też doskonały moment na aktywny wypoczynek. Czas można spędzać na wędrówkach, wycieczkach rowerowych, żeglowaniu, spływach kajakowych oraz wyprawach przyrodniczo-krajoznawczych. Na osoby lubiące historię czekają liczne zabytki i ślady przeszłości.

Jesienny krajobraz nad jeziorem

Mazurskie miejscowości wypoczynkowe, sprzyjające jesiennemu relaksowi to m.in.: Mikołajki, Mrągowo i Ruciane-Nida. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o atrakcyjnych lokalizacjach na Mazurach i Warmii, to zachęcamy do lektury wpisu: Gdzie pojechać na Mazury i Warmię?

Śląsk

Obfitujący w piękne krajobrazy oraz zabytkowe zamki i pałace Śląsk to odpowiedni kierunek dla turystów, ceniących sobie nie tylko atrakcje przyrodnicze, ale również te historyczne. W tym regionie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Dla miłośników gór polecamy wędrówki po Beskidzie Śląskim, a na poszukiwaczy nowych wrażeń smakowych czeka lokalna kuchnia i charakterystyczne dla tego regionu potrawy. Rolada, krupniok, wodzionka czy modra kapusta to jedne z wielu tradycyjnych smakołyków, których można tu skosztować.

Na Dolnym i Górnym Śląsku znajduje się wiele miejscowości sprzyjających wypoczynkowi. Szczególnie polecamy m.in.: Ustroń, Karpacz, Świeradów-Zdrój, Szklarską Porębę, Kudowę-Zdrój i Wrocław.

Miasta

Słoneczne jesienne dni zachęcają do spacerów i zwiedzania pięknych polskich miast. Na szczególną uwagę zasługują miejscowe starówki czy charakterystyczne dla regionu zabytki. Do przechadzek zapraszają również mieniące się różnorodnymi barwami parki, w których można cieszyć się ciepłymi, jesiennymi promieniami słońca.

W miastach ciekawe atrakcje oraz kreatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu można znaleźć bez względu na pogodę. Jeśli aura za oknem nie sprzyja eksplorowaniu okolicy, to rozrywki dostarczą np.: escape roomy, instytucje kultury, restauracje, bary i kluby. Ciekawą opcją są również różne eventy oraz warsztaty.

Wawel i Wisła w Krakowie jesienią

Jakie miasta warto odwiedzić jesienią? Polecamy m.in.: Gdańsk, Wrocław, Kraków, Lublin, Łódź, Katowice, Kielce, Rzeszów, Toruń, Warszawę i Poznań. Jeśli chcesz poznać przydatne informacje oraz ciekawostki na temat części z nich, to polecamy zapoznanie się z artykułem: City break w Polsce. 10 miast, które warto odwiedzić.

Wakacje po sezonie? Nawet lepiej!

Urlop poza sezonem to coraz popularniejszy wybór wśród turystów. Trudno się dziwić – lipcowe i sierpniowe upały potrafią dać się we znaki, a zwiedzanie w takich warunkach może być prawdziwą męczarnią i próbą wytrzymałości. Po sezonie wszystko zwalnia i nawet w popularnych miejscowościach można złapać nieco oddechu. Dlatego jeśli tylko możesz wziąć urlop we wrześniu lub październiku, poznaj miejsca, gdzie warto pojechać i przekonaj się, co znaczą wakacje jesienią. Możemy się założyć, że będzie to jeden z Twoich ulubionych sposobów na wyjazdowy wypoczynek.

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.