MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Jedzenie w górach – co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

Jedzenie w górach – co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

ON
Ola Nazimek
29 sierpnia 2023
9 min czytania
Udostępnij:
Jedzenie w górach – co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

Podczas każdej wycieczki w góry, nawet z pozoru krótkiej, warto mieć ze sobą prowiant. Energiczny marsz, strome podejścia czy momenty wymagające wspinaczki sprawiają, że organizm pracuje na pełnych obrotach i traci energię. Odpowiednie jedzenie, takie jak kanapki, batony energetyczne czy żywność liofilizowana pomogą Ci zachować siłę nawet przez kilka godzin. Jakie jedzenie zabrać w góry zimą, a jakie latem? Oto nasze podpowiedzi!

Jakie jedzenie zabrać w góry? Polecane produkty

Prowiant w góry powinien składać się przede wszystkim z wysokokalorycznych produktów. Jednocześnie należy starać się wybierać jak najlżejsze artykuły – każdy dodatkowy kilogram na szlaku to dodatkowe obciążenie. Ta część przekąsek, którą zamierzasz zjeść w drodze (a nie np. jako większy posiłek podczas postoju) powinna być też łatwo dostępna. Na kilkudniowe podróże należy z kolei wybierać głównie takie produkty, które nie popsują się bez lodówki. Co najlepiej wziąć do jedzenia w góry?

Co zabrać do jedzenia w góry - infografika

Kanapki w góry

Ta forma posiłku świetnie sprawdza się na kilkugodzinny wypad na szlak. Przygotowane tuż przed wyjściem kanapki zachowają świeżość przez cały dzień i dostarczą Ci energii. Warto wzbogacić je o wędlinę, porcję warzyw (np. pomidor, ogórek, rzodkiewka) i ser. Pamiętaj jednak, że wariant z mięsnym dodatkiem nie będzie dobrym rozwiązaniem podczas długich wędrówek. Ryzyko popsucia się takiej kanapki rośnie także podczas upalnych dni

Batony energetyczne

Nieodłącznym elementem suchego prowiantu w góry są batony energetyczne. Są one swego rodzaju doładowaniem i dodają sił na dalszą podróż. Warto wybierać batoniki z dużą ilością węglowodanów oraz białka. Takie przekąski sprawdzą się na szlaku lepiej niż zwykłe słodycze, jednak nie mogą zastąpić innych form posiłku. Dobrze jest więc zabrać ze sobą takie jedzenie w góry jako urozmaicenie. 

Owoce – suszone i świeże

Porcja witamin w formie owoców to kolejny sposób na odzyskanie sił podczas pieszej wędrówki po górskich pasmach. Wśród kalorycznych i smacznych opcji warto wymienić banana oraz daktyle. Jakie jeszcze jedzenie dobrze jest mieć na szlaku? Wszystkie suszone owoce (a więc np. śliwki, jabłka czy winogrona) będą wygodną formą posiłku, którą możesz spożywać nawet bez przerywania marszu

Jedzenie suszonych owoców na szlaku

Suche przekąski jako dodatek do prowiantu w góry

Wielogodzinna wędrówka po wzniesieniach nie będzie tak przyjemna bez pysznych przekąsek! Do plecaka warto więc zgarnąć także małe co nieco w postaci wafli ryżowych, zbożowych ciastek, orzechów czy zdrowych chipsów z owoców (np. z bananów).

Myśląc o tym, jaki pożywny prowiant zabrać w góry, nie można zapomnieć o suszonym mięsie. Kawałki wołowiny, szynki z wieprzowiny, tuńczyka czy nawet renifera często goszczą w wyposażeniu doświadczonych podróżników górskich. Tak przygotowane mięso jest lekkie, smaczne i dodaje wiele sił na dalszą wędrówkę. Równie dobrze sprawdzają się też kabanosy.

Żywność liofilizowana

Marzysz o pełnowartościowym posiłku na szlaku? W takim razie zabierz w góry żywność liofilizowaną! Takie dania są zabezpieczane poprzez odparowanie wody i pakowane próżniowo. Zachowują swój smak i aromat, a jednocześnie nie psują się podczas podróży po górach. Do przygotowania posiłku wystarczy Ci przenośny palnik turystyczny, na którym podgrzejesz wodę. Następnym krokiem jest tylko zalanie dania wrzątkiem i odczekanie kilku minut. Liofilizaty mają najczęściej pojemniki dołączone przez producenta, dzięki czemu nie potrzebujesz naczyń. 

Prowiant w góry do przygotowania na ciepło

Posiłki dla dzieci – jak zaspokoić dziecięcy apetyt w górach?

Dzieci w górach męczą się szybciej niż dorośli, dlatego wymagają nieco więcej kalorycznych przekąsek. Gdy są głodne, często nie mają ochoty wędrować do najbliższego schroniska – ich zły humor da się wyczuć w powietrzu. Jakie jedzenie dać pociechom w takiej sytuacji? Na szlak zawsze warto zabrać ze sobą ulubione przekąski malucha, np. owocowe musy i tubki. Dobrze sprawdzają się też czekolady i batoniki czekoladowe (pod warunkiem, że nie wędrujecie w upale). 

Szybką i pożywną przegryzką dla dzieci są również owoce, m.in. banany, jabłka czy brzoskwinie. Warto je zawczasu pokroić, by pociecha chętniej po nie sięgała. Suchy prowiant dla podopiecznych w górach mogą stanowić także ciastka lub kanapki. Tu również przyda się kreatywność, bowiem zwykłe pieczywo bywa mało interesujące dla młodszych. Możesz uatrakcyjnić ten posiłek np. wycinając kanapki w różne kształty lub kroić je na mini wersje.

Nieocenionym sprzymierzeńcem ponownie będzie żywność liofilizowana – szybki i pożywny posiłek na długo zapełni dziecięcy brzuch, pozwalając całej rodzinie na kontynuowanie podróży w dobrych nastrojach.

Sposobem na zachowanie pełni sił podczas górskiej wędrówki są też syte dania przed i po wyprawie. Tu z pomocą przychodzą górskie hotele z pełnym wyżywieniem. Dzięki takiemu udogodnieniu nie musisz martwić się o to, co zjesz tuż po zejściu ze szlaku. Zamiast tego możesz od razu udać się do obiektu, by odpocząć. To rozwiązanie szczególnie wygodne przy dzieciach – szybko zaspokoisz ich głód w hotelowej restauracji i przywrócisz uśmiech na twarzach. Pożywne śniadanie przed wyjściem na szlak to również ważny element przygotowania do wędrówki.

Przerwa na jedzenie w górach z dzieckiem

Jedzenie w góry zimą – na co szczególnie zwrócić uwagę?

To, co warto zabrać do jedzenia w góry, pozostaje w dużej mierze niezmienne przez cały rok. Podczas wędrówek zimą należy jednak przyłożyć szczególną wagę do zapotrzebowania kalorycznego. Ciało będzie wymagało energii nie tylko do wysiłku fizycznego, ale i do ogrzania organizmu. Prowiant w góry powinien więc uwzględniać zapas suszonych owoców i batoników energetycznych

Jakie jeszcze jedzenie zabrać na wycieczkę w góry zimą? Koniecznie pamiętaj o termosie z ciepłym napojem. Na rozgrzanie przydadzą się szybkie dania na ciepło, do których potrzebujesz także turystycznego palnika.

Jeszcze przed wyruszeniem w góry zimą warto zapoznać się z rozkładem schronisk na wybranej trasie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w którym miejscu warto zatrzymać się na ciepły posiłek – szczególnie wtedy, gdy pogoda przestanie Ci sprzyjać. 

Górskie schronisko w Beskidzie Sądeckim zimą

Jedzenie w góry latem – tego nie może zabraknąć w Twoim plecaku

Podczas pieszych wycieczek w górach latem należy mieć ze sobą wyłącznie taką żywność, która nie popsuje się pod wpływem ciepła. Optymalnym wyborem jest więc suchy prowiant (np. wafle), owoce (zwłaszcza suszone) i szczelnie zamknięte dania liofilizowane. Na wycieczkę w góry latem możesz zabrać też kanapki, jednak pamiętaj, by ich wypełnieniem był np. dżem lub pasta warzywna. Zrezygnuj natomiast z wędlin.

Letnie wędrówki wymagają też większych zapasów wody. Warto rozważyć zabranie ze sobą elektrolitów, które pomogą Ci nawodnić organizm i dostarczą niezbędnych minerałów. Przyjmuje się, że w trakcie upałów człowiek podczas górskiej wyprawy powinien przyjmować ok. 0,5 l na godzinę. Najlepiej trzymać napoje w termicznych pokrowcach, by chronić je przed gorącem.

Ile prowiantu zabrać w góry?

Zbyt duża ilość jedzenia zabrana w góry może uprzykrzyć Twój wyjazd równie mocno co niedobór zapasów. Ważne jest zatem świadome pakowanie prowiantu. Dzienna dawka kalorii potrzebna do normalnego funkcjonowania to ok. 1900-2300 kcal1. Podczas górskiej wędrówki zapotrzebowanie to rośnie do ok. 2500-4000 kcal. Należy więc przeliczyć, ile łącznie energii dostarczają spakowane do plecaka produkty. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić, jak wiele pożywienia zabrać ze sobą na wędrówkę po górach. 
Pamiętaj, że powyższe dane są szacunkowe. Dzienne zapotrzebowanie zależy m.in. od płci, wieku, wagi czy stanu zdrowia. Znaczenie ma także rodzaj planowanej aktywności – spokojny marsz po górskich grzbietach będzie wymagał od Twojego organizmu mniejszego zaangażowania niż wspinaczka po klamrach i łańcuchach.

Mężczyzna przygotowujący coś do jedzenia w górach

Jedzenie po zejściu ze szlaku. Gdzie zjesz pyszny posiłek?

Wielogodzinne wycieczki po górach mogą zmęczyć każdego, nawet gdy w plecaku nie brakuje jedzenia. Po zakończonej wędrówce warto więc zajść do okolicznej restauracji i skusić się na pożywny posiłek. To prawdziwy zastrzyk energii i zasłużony odpoczynek! Jeśli planujesz zwiedzać Karkonosze, polecamy te restauracje w Karpaczu. Wizyta w jednym z tych lokali będzie zwieńczeniem Twojego spaceru na Śnieżkę, Czarną Kopę czy Skalny Stół. Leżąca nieopodal Szklarska Poręba także zaprasza na smaczne posiłki, idealne po górskiej wyprawie.

Pyszne jedzenie w górach znajdziesz też w innych częściach Polski. Podpowiadamy, gdzie udać się na posiłek w kultowym Zakopanem. Odkryj nasze propozycje i w pełni czerp z górskich uroków – również tych kulinarnych!

____________________________________________________________________________________________________________

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234938/
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.