Strona główna
Blog
Podróże kulinarne
Najlepsze schroniska górskie, które warto odwiedzić w przerwie na szlaku
Podróże kulinarne
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Najlepsze schroniska górskie, które warto odwiedzić w przerwie na szlaku

ON
Ola Nazimek
25 września 2023
12 min czytania
Udostępnij:
Najlepsze schroniska górskie, które warto odwiedzić w przerwie na szlaku

Jesteś miłośnikiem górskich wycieczek? Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i wciąż planujesz zdobywanie nowych szczytów? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, w których polskich schroniskach górskich warto zatrzymać się na obiad, kubek gorącej herbaty i odpoczynek w czasie wędrówki. Zapraszamy do lektury!

Piękne schroniska w górach, które zapraszają do odpoczynku

Schronisk górskich w Polsce nie brakuje. Nawet jeśli nie planujesz kilkudniowej wędrówki od szczytu do szczytu z noclegami w schroniskach, to i tak warto znać kilka polecanych miejsc na krótki odpoczynek z pięknym widokiem. Planując podróż z dziećmi, ale nie tylko, dobrze jest zjeść po intensywnym wysiłku ciepły posiłek, zasłużony deser czy najzwyczajniej spotkać przy herbacie innych górołazów i przybić pieczątkę do książeczki PTTK. W jakich obiektach warto się zatrzymać? Oto lista pewniaków – weź je pod uwagę podczas planowania kolejnej wyprawy na szlak!

Najpiękniejsze schroniska górskie w Polsce - infografika

Schronisko PTTK Zygmuntówka

Schronisko Zygmuntówka w Górach Sowich

Jakie schronisko w Górach Sowich warto odwiedzić? Oczywiście Zygmuntówkę! Stojące na północno-zachodnim stoku Rymarza Schronisko PTTK Zygmuntówka zostało zbudowane w 1956 roku z inicjatywy Zygmunta Scheffnera. Wcześniej istniało w tym miejscu dawne poniemieckie schronisko Henkelbaude na Przełęczy Jugowskiej i to właśnie Scheffner przywrócił je do życia. Obiekt nazwano później jego imieniem. 

Ze względu na atrakcyjne umiejscowienie schronisko jest lubiane nie tylko przez piechurów, ale także przez narciarzy. Jest ono bowiem położone w dolnym odcinku trasy zjazdowej stoku narciarskiego na Rymarzu. Nieopodal schroniska znajdziesz też trasy narciarstwa biegowego. Zimą możesz tu więc poszaleć na nartach, a latem, wiosną i jesienią napawać oczy pięknymi widokami. Do Zygmuntówki dotrzesz zielonym szlakiem z Jugowa Górnego – większość trasy wiedzie drogą asfaltową, a jedynie ostatni odcinek wymaga pieszego podejścia – może to być zatem doskonała opcja na krótki wypad w góry z dzieckiem. Jeśli wolisz nieco dłuższe wycieczki, to wybierz zielony szlak wiodący od Czarnego Rycerza lub Rozdroża nad Kamionkami – spacer zajmie Ci około godziny. 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu

Schronisko górskie na Szczelińcu z pięknym widokiem

Schronisko Na Szczelińcu jest usytuowane na wysokości 905 m n.p.m. Przed schroniskiem znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną górską panoramę, a zaraz za budynkiem zaczyna się ścieżka na sam szczyt góry. Wędrówka jest fascynująca i wiedzie między widokowymi grupami skalnymi, czasem wymaga przechodzenia przez wąskie szczeliny czy pokonywania kładek – zdecydowanie warto zabrać tu dzieciaki, które lubią takie wyzwania. To obowiązkowy punkt programu jeśli wypoczywasz w Kudowie-Zdroju lub Dusznikach.

Schronisko zostało zbudowane w 1845 roku w stylu tyrolskim. Wcześniej, bo od 1815 roku, istniała w tym miejscu drewniana letnia altana pełniąca funkcję schronu. Dotarcie do schroniska szlakiem z parkingu w Karłowie zajmuje niecałe 40 minut – to przyjemny spacer na każdą pogodę. Jeśli zatem szukasz ciekawego schroniska w Górach Stołowych, to koniecznie wybierz się na Szczeliniec Wielki. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić!

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej

Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich

Wybierając się na wędrówkę po Górach Izerskich, koniecznie zaplanuj odpoczynek w schronisku na Hali Izerskiej, noszącej wdzięczną nazwę Chatki Górzystów. Ze Świeradowa-Zdroju prowadzi tutaj niebieski szlak, który można pokonać w ok. 2,5 godziny. Stąd można wybrać się na dalszą wędrówkę na Stóg Izerski, do Stacji Turystycznej Orle czy nawet do Szklarskiej Poręby. Bliska odległość od granicy sprawia, że schronisko jest doskonałą bazą wypadową na czeskie szlaki turystyczne. 

Chatka Górzystów ma ciekawą historię – dawniej w tym miejscu istniała wieś Izera (Gross-Iser), w której obecne schronisko pełniło funkcję szkoły. Po 1945 roku mieszkańców wsi wysiedlono, a budynki zostały zniszczone – oprócz budynku szkoły i drewutni, gdzie do dzisiaj funkcjonuje schronisko górskie. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych schronisk w Górach Izerskich – sprawdź sam! Podczas pobytu skosztuj koniecznie słynnych naleśników z jagodami w przytulnej sali kominkowej lub na świeżym powietrzu przed budynkiem.

Schronisko PTTK w Świętej Katarzynie

Góra Święta Katarzyna

Schronisko w Górach Świętokrzyskich u szczytu Świętej Katarzyny koniecznie powinno znaleźć się na Twojej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w okolicy. Jak tu dotrzeć? Dla wprawionych piechurów prawdziwą przyjemnością będzie pokonanie szlaku niebieskiego z Nowej Słupi przez Łysą Górę, Łysicę, Puszczę Jodłową aż do Świętej Katarzyny. Trasa liczy niemal 18 km długości i będziesz potrzebować nawet 5 godzin na jej pokonanie. Po drodze jednak zaliczysz najpiękniejsze punkty Gór Świętokrzyskich. Czy warto? Oczywiście, że tak!

Schronisko funkcjonuje też pod nazwą „Ośrodek Wypoczynkowy Jodełka” lub „Dom Wycieczkowy PTTK”. Jest to obiekt murowany, charakterem przypominający bardziej elegancką willę niż tradycyjne schronisko górskie, jednak przytulna atmosfera panująca w środku oraz liczba zatrzymujących się tu piechurów nie pozostawiają złudzeń – to nadal prawdziwie górskie schronisko. Święta Katarzyna jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji – jeśli zatem szukasz ciekawego schroniska w Górach Świętokrzyskich, to ten adres zapisz sobie koniecznie!

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko górskie w Tatrach

To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych schronisk górskich w Tatrach. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest też najwyżej położonym tego typu obiektem w całym kraju. Mieści się na wysokości 1671 m n.p.m. nad Przednim Stawem. Zostało wybudowane w latach 1947–1953 i jest otwarte przez cały rok. Wyróżnikiem schroniska jest pyszna szarlotka – od lat wypiekana według oryginalnej receptury. 

Do ciekawostek należy fakt, że Dolina Pięciu Stawów Polskich posiada status miejscowości, a jej jedynym zabudowaniem jest właśnie opisywane schronisko. Do obiektu prowadzi kilka szlaków – najprostsza trasa wiedzie z parkingu przy Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki i zajmuje 3 godziny marszu w jedną stronę. Warto się tutaj wybrać, będąc w Zakopanem czy Murzasichlu.

Schronisko PTTK na Hali Rysianka

Schronisko na Hali Rysianka w Beskidach

Położone w Beskidzie Żywieckim na wysokości 1290 m n.p.m. schronisko górskie Rysianka ma niebywałą historię, którą zdecydowanie warto poznać. Zostało zbudowane w 1936 roku i oddane do użytku turystów rok później. Ze względu na strategiczne położenie w strefie przygranicznej, w momencie wybuchu II wojny światowej obiekt początkowo zajął Polski Korpus Ochrony Pogranicza. Po wkroczeniu na ten teren wojsk niemieckich schronisko przeszło w ręce okupanta. Urządzano w nim imprezy dla oficerów Wehrmachtu oraz organizowano wczasy wypoczynkowe dla żołnierzy. Dwukrotnie obiekt był atakowany przez żołnierzy Armii Krajowej w celu pozyskania żywności, elementów wyposażenia czy broni. Pod koniec wojny schronisko zostało porzucone przez wojsko niemieckie. 

Dla turystów obiekt ponownie oddano do użytku w 1947 roku po kompleksowym remoncie. Do schroniska można dotrzeć np. niebieskim szlakiem z Sopotni Wielkiej (trasa zajmie nieco ponad 2 godziny w jedną stronę) czy niebieskim szlakiem ze Złatnej (na ten spacer trzeba przeznaczyć nieco ponad 4 godziny w jedną stronę). To schronisko górskie w Beskidach można odwiedzać przez cały rok.

Chatka Puchatka w Bieszczadach

Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach

Chatka Puchatka to schronisko górskie w Bieszczadach, o którym słyszał chyba każdy miłośnik turystyki pieszej w Polsce. Bajeczne położenie i sława niosąca się wśród górskiej braci powinny zachęcić do odwiedzenia tego obiektu chociaż raz. W 2022 roku schronisko przeszło gruntowny remont i w miejscu starej, kultowej chatki stanął nowoczesny schron turystyczny, lepiej przystosowany do aktualnych potrzeb turystów. 

Schronisko leży tuż pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały, na wysokości 1228 m n.p.m. na Połoninie Wetlińskiej. Takie usytuowanie zapewnia turystom bajeczne widoki, którymi wprost nie sposób się nasycić. Do Chatki Puchatka dotrzesz szlakiem czarnym z Górnej Wetlinki (ok. 2 godziny marszu), żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej (w nieco ponad godzinę) bądź czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych (ok. 90 minut marszu).

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko Samotnia w Karkonoszach jesienią

Szukasz wyjątkowego schroniska górskiego w Karkonoszach? Koniecznie odwiedź leżące w Kotle Małego Stawu Schronisko PTTK Samotnia. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w kraju – pierwsze wzmianki o schronisku w tym miejscu pochodzą już z 1670 roku. 

Można tu dotrzeć przykładowo niebieskim szlakiem prowadzącym ze Świątyni Wang mieszczącej się w Karpaczu. Pokonanie trasy zajmuje ok. 90 minut w jedną stronę. Warto wiedzieć, że zimą niektóre odcinki szlaku są zamykane ze względu na zagrożenie lawinowe. Obiekt jest położony na wysokości 1195 m n.p.m. w niezwykle malowniczym miejscu – właśnie z tego względu niejednokrotnie odbywały się tu śluby plenerowe czy kameralne koncerty. Warto przyjechać tu przynajmniej raz, by móc napawać się niezwykłym widokiem Karkonoszy – pięknym o każdej porze roku.

Schronisko Szrenica

Schronisko na Szrenicy

Innym obiektem wartym uwagi na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest Schronisko Szrenica, usytuowane na wysokości 1362 m n.p.m. na szczycie o tej samej nazwie. Zaledwie 300 metrów dzieli schronisko od granicy z Czechami – to miejsce jest więc doskonałą bazą wypadową na polskie i czeskie szlaki Karkonoszy. Dotrzesz tu czerwonym szlakiem prowadzącym ze Szklarskiej Poręby, odwiedzając po drodze m.in. Wodospad Kamieńczyka i Halę Szrenicką. Wędrówka w jedną stronę zajmie Ci nie więcej niż 3 godziny. 

Jeśli podróżujesz z dziećmi, to możesz zdecydować się na łatwiejszą opcję i wybrać dojazd na szczyt kolejką krzesełkową wprost ze Szklarskiej Poręby. Górskie szczyty podziwiane z takiej perspektywy z pewnością zrobią wrażenie na całej rodzinie. W schronisku są organizowane dla gości Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia – jeśli masz zatem ochotę spędzić święta w górach, to może warto rozważyć taką opcję?

Schronisko pod Durbaszką w Pieninach

Schronisko Pod Durbaszką w Pieninach

Listę najlepszych schronisk w polskich górach zamyka Schronisko Pod Durbaszką, położone w Małych Pieninach na wysokości 850 m n.p.m. Do schroniska nie ma dojazdu – należy podejść pieszo pod górę z miejscowości Jaworki koło Szczawnicy (ok. godzina marszu). Dlaczego warto tu zajść? Chociażby dla pięknych krajobrazów z tarasu, gdzie można zaznać chwili relaksu z widokiem na Pieniny, Beskid Sądecki i Gorce. Przy obiekcie znajduje się zadaszony krąg na ognisko z podwieszanym rusztem i ławkami – idealne miejsce do pieczenia kiełbasek! 

Oficjalna nazwa schroniska to MDK Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy im. Władysława Pilińskiego „Pucka”. Obiekt został wzniesiony w latach 1949–1952 jako bacówka do wypasu owiec. Dwadzieścia lat później przejął go Wydział Oświaty Miasta Krakowa w celu stworzenia tu bazy turystycznej dla młodzieży. Obecnie schronisko stanowi filię Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie.

Turystyka górska w Polsce kwitnie! Latem szlaki są pełne turystów praktycznie w każdym paśmie – czy to w łagodnych Beskidach, czy w bardziej wymagających Tatrach. Nie ma się co dziwić – świeże powietrze, piękne widoki, zdrowy ruch – to wszystko sprawia, że góry przyciągają jak magnes. Szukasz ciekawego schroniska, w którym będziesz mógł odpocząć przed dalszą trasą? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Już dzisiaj zajrzyj na Triverna.pl, znajdź górski nocleg w pobliżu popularnych szlaków i zaplanuj swoją wymarzoną wycieczkę w góry.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.