Strona główna
Blog
W góry
Co zabrać na wyjazd w góry? Sprawdź listę niezbędnych rzeczy
W góry
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Co zabrać na wyjazd w góry? Sprawdź listę niezbędnych rzeczy

ON
Ola Nazimek
17 sierpnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Co zabrać na wyjazd w góry? Sprawdź listę niezbędnych rzeczy

W trakcie pakowania się na wyjazd w góry warto wziąć pod uwagę przede wszystkim odzież dopasowaną do aktualnej pogody. Nie bez znaczenia pozostają także zapasy jedzenia i picia. Ważne są też elementy bezpieczeństwa, takie jak apteczka turystyczna, nakrycie głowy (zarówno latem, jak i zimą) oraz solidne zaznajomienie się ze szlakami. Na Twojej liście rzeczy na wyjazd w góry muszą również pojawić się mapa, telefon czy powerbank. Co jeszcze zabrać ze sobą? Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć na szlaku w każdą porę roku!

W co spakować się w góry – plecak czy walizka?

Ważne jest nie tylko co zabrać w góry, ale i w co zapakować zebrane rzeczy. Na wielodniowe wędrówki, w trakcie których będziesz wracać do jednej bazy wypadowej, polecamy walizkę, a w niej plecak na piesze wycieczki. W większym bagażu zmieścisz wszystkie przedmioty, które przydadzą Ci się podczas całego wyjazdu. W plecak przepakujesz się zaś przed wyruszeniem na szlak. 

Na wyprawy wyłącznie po górach (a więc bez pozostawania w hotelu) najwygodniej wziąć plecak trekkingowy. Jeżeli planujesz jednodniowe wspinaczki, model do 30 l powinien być wystarczający. Gdy natomiast wyjazd ma trwać kilka dni, lista rzeczy do zabrania w góry się powiększa – warto wówczas celować w plecak o objętości ok. 50-60 l.

Walizka w góry – na dłuższe pobyty z noclegiem

Jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę wraz z noclegiem, walizka zagwarantuje Ci więcej miejsca na spakowanie wszystkich rzeczy, które trzeba zabrać w góry. Taki bagaż – szczególnie zimą – może być bardzo rozbudowany i obejmować nie tylko odzież, ale i apteczkę, mapy i przewodniki, latarkę, powerbank, zapasowe kable czy prowiant. W takiej sytuacji warto zadbać o bazę wypadową, w której zostawisz nadmiar akcesoriów, a na szczyt wybierzesz się z minimalnym koniecznym obciążeniem. Po powrocie z wielogodzinnej wędrówki będzie zaś czekać na Ciebie wygodne łóżko i gorący prysznic!

Plecak górski – na piesze wycieczki i wypoczynek pod gołym niebem

Wędrówki po szlakach najwygodniej odbywa się z plecakiem trekkingowym. Sprawdzi się on też wtedy, gdy planujesz rozbić namiot na trasie i zasnąć na łonie natury. Modele górskie mają pasy biodrowe, dzięki którym część ciężaru opiera się na biodrach, nie zaś na samych barkach. Są one również wyprofilowane w taki sposób, by nie uwierać w plecy i zapewniać maksymalny komfort podczas marszu.

Na rynku znajdziesz wersje od 25 l do ponad 75 l pojemności. Twoja lista rzeczy na wyjazd w góry będzie więc kluczowa przy wyborze plecaka. Staraj się znaleźć model, w którym zmieścisz wszystko, co potrzebujesz, a jednocześnie we wnętrzu nie zostanie zbyt wiele miejsca. Im większy plecak, tym więcej kilogramów spoczywa na Twoim kręgosłupie – jeśli zatem troszczysz się o swoje zdrowie, wybieraj górski bagaż z głową! 

Górski plecak i mapa w lesie podczas wycieczki w góry

Niezbędniki podróży po górach. Te rzeczy zabierz zawsze

To, co należy zabrać w góry, zależy przede wszystkim od pogody. Niektóre przedmioty przydadzą Ci się jednak zawsze. Są one związane głównie z bezpieczeństwem podczas pieszych wędrówek oraz Twoim komfortem. Na liście rzeczy niezbędnych do spakowania w góry są więc:

  • apteczka turystyczna (wyposażona co najmniej w bandaże elastyczne, jałowe opatrunki, plastry zwykłe oraz na odciski, nożyczki, chustę trójkątną i koc termiczny),
  • naładowany telefon wraz z aplikacją ratunkową oraz turystyczną lub pobranymi mapami przemierzanych szlaków,
  • fizyczna mapa gór,
  • naładowany powerbank,
  • zapas wody (minimum 1,5 l płynu na osobę na dzień),
  • przekąski na szlak (np. batony energetyczne),
  • latarka (najlepiej w formie czołówki) oraz zapasowe baterie,
  • scyzoryk,
  • bluza odprowadzająca wilgoć (dodatkowa warstwa może przydać się nawet latem!).

Na nogi najlepiej jest założyć wygodne, ale stabilne obuwie trekkingowe (niezależnie od pogody). Szukaj modeli zapewniających swobodny przepływ powietrza i stabilizujących kostki – Twoje stopy podziękują Ci za to po wielogodzinnej wędrówce! Do butów koniecznie dobierz wysokie skarpety turystyczne z oddychających włókien, by uniknąć niechcianych otarć i pęcherzy. Do plecaka warto spakować również okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy odpowiednie do pogody.

Buty trekkingowe odpowiednie na wyjazd w góry

Co zabrać w góry latem i wiosną?

Wyjazd w góry późną wiosną i latem zwykle jest okraszony temperaturą powietrza w okolicach 20-30 stopni (w dolinach) i ok. 10-20 stopni na szczytach. Pamiętaj jednak, że są to jedynie szacunkowe dane – pogoda na szlakach nie jest jednolita, a dodatkowo zmienia się wraz z wysokością. Z tego względu nawet jeśli odczuwasz upał przed wspinaczką, po wejściu na górę może Cię zaskoczyć panujący tam chłód. Należy więc wziąć to pod uwagę decydując, co zabrać w góry wiosną czy latem. Oprócz wspomnianych wyżej niezbędników, na liście kluczowych rzeczy powinny pojawić się m.in.:

  • krem z filtrem UV (najlepiej min. SPF 50, by nie musieć zbyt często go reaplikować);
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • nakrycie głowy (np. chusta lub czapka z daszkiem),
  • powiększony zapas wody (1,5 l płynów na osobę to minimum, ale latem warto wygospodarować dodatkowe miejsce w plecaku na kolejną, mniejszą butelkę),
  • ochrona przeciwdeszczowa (np. składany foliowy płaszcz przeciwdeszczowy).

Podczas pakowania się na wyjazd w góry latem pamiętaj nie tylko o rzeczach, które schowasz do plecaka, ale i o tych zakładanych na siebie. Wiosenne i letnie wędrówki warto odbywać w przewiewnych, jasnych ubraniach. Dobrze jest także zainwestować w odzież odprowadzającą wilgoć. W ten sposób nawet po większym wysiłku Twoje ciało nie będzie przemoczone potem, co zagwarantuje Ci wyższy komfort wędrówki. Warto rozważyć także kijki trekkingowe.

Lista rzeczy, które należy zabrać w góry, jest obszerna nawet latem. Warto więc zawczasu pomyśleć o wygodnej bazie wypadowej, gdzie pozostawisz zbędny bagaż każdego dnia i wyruszysz na wyprawę tylko z potrzebnymi przedmiotami. Odkryj okazje na hotele w górach w pobliżu Twoich planowanych wojaży i przekonaj się, jak przyjemne może być wędrowanie po górach z minimalnym obciążeniem.

Mężczyzna pijący wodę na szczycie góry

Wyjazd w góry jesienią i zimą – co zabrać?

Na liście rzeczy, które warto zabrać w góry jesienią i zimą, muszą znaleźć się przede wszystkim ciepłe ubrania. Najlepiej, by była to odzież sportowa – jest ona szyta z materiałów odprowadzających wilgoć, dzięki czemu podniesiesz swój komfort podczas podróży. Dobrze sprawdzi się też wełna merino

Wybierz również nieco bardziej zabudowane buty trekkingowe niż te, które zabiera się latem. Na górskich szczytach temperatury bywają niskie, a wiatr mocny, dlatego ciepły strój to podstawa wyprawy. 

Co jeszcze zabrać w góry zimą? Lista powinna uwzględnić m.in.:

  • termos z gorącym napojem,
  • rękawice (zimą najlepiej postawić na ciepłe, wodoodporne modele chroniące dłonie przed wiatrem i wilgocią),
  • ciepłe nakrycie głowy (zimowa czapka lub ocieplana opaska),
  • chusta wielofunkcyjna (może posłużyć jako ochrona szyi i twarzy przed wiatrem oraz zimnem, ale w razie potrzeby zrobisz z niej też opaskę na głowę),
  • kurtka puchowa i polar,
  • raki lub raczki,
  • stuptuty (ochraniacze na buty i łydki, które zapobiegają przedostawaniu się śniegu za cholewkę). 

W przypadku wyjazdu w wysokie, ośnieżone góry, warto rozważyć również zabranie rakiet śnieżnych. Ponadto zimą w góry należy obowiązkowo zabrać wszystkie rzeczy wymienione na liście uniwersalnej, a więc np. latarkę, naładowany telefon, mapę fizyczną czy apteczkę. Bagaż na kilkudniową podróż po pasmach górskich może zatem okazać się większy niż Twoje pierwotne przypuszczenia. Polecamy wówczas zatrzymać się w hotelu w górach i zostawić w nim nadprogramowe przedmioty. W ten sposób zabierzesz na pieszą wędrówkę tylko te rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. 

Szukasz kompleksowego poradnika o wycieczce w góry?

Turysta w górach odpowiednio ubrany do zimowej pogody

Lista rzeczy do spakowania na górski wyjazd pod namiot

Jeżeli planujesz nocowanie pod gwiazdami, pamiętaj, by odpowiednio rozszerzyć listę potrzebnych rzeczy do zabrania w góry. Co warto spakować? Przede wszystkim namiot, śpiwór oraz karimatę. Podczas dłuższego pobytu na szlaku będzie Ci potrzebna także świeża woda. Możesz więc zaopatrzyć się np. w tabletki do uzdatniania wody i zaczerpnąć jej z górskiego źródła. 

Marzysz o odrobinie cywilizacji na łonie natury? W takim razie do swojej listy rzeczy do zabrania w góry pod namiot dopisz przenośną kuchenkę turystyczną. Bagaż możesz wzbogacić o podstawowy zestaw sztućców i talerzy

Na wyprawę w góry warto spakować też gaz na agresywne zwierzęta. Choć na szlakach raczej ich nie spotkasz, to podczas nocy w namiocie niewykluczone jest, że zawitają do obozowiska. 

Co zabrać w góry – skrócona lista do sprawdzenia

Wyjazd tuż-tuż, a Ty wciąż nie masz pewności, czy wszystko spakowane? Sprawdź, co koniecznie zabrać na wakacje w góry – zarówno latem, jak i zimą!

Lista rzeczy na wyjazd w góry - infografika

Pamiętaj, że przemyślane pakowanie to podstawa bezpiecznego i udanego wyjazdu w góry. To, co spakujesz, może znacząco podnieść komfort podróży (np. gdy weźmiesz wygodne buty trekkingowe zamiast sandałów) i uratować Twoje zdrowie, a nawet życie (np. za sprawą apteczki czy możliwości wezwania pomocy). Przed wyruszeniem w drogę upewnij się więc, że masz ze sobą wszystko z listy potrzebnych rzeczy do spakowania na wycieczkę w góry.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.