Strona główna
Blog
Podróże z dzieckiem
Dziecko w samolocie – porady dla podróżujących rodziców
Podróże z dzieckiem
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Dziecko w samolocie – porady dla podróżujących rodziców

ON
Ola Nazimek
25 kwietnia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Dziecko w samolocie – porady dla podróżujących rodziców

Podróż samolotem z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jak przebiegnie lot, ale możesz się do niego jak najlepiej przygotować. W tym artykule podpowiemy Ci, jak się spakować, czym zająć dziecko w samolocie i co koniecznie sprawdzić przed wylotem z maluchem. Dzięki temu będziesz w stanie opanować większość kryzysowych sytuacji. Zatem zapnij pasy i lecimy!

Kiedy zdecydować się pierwszy lot samolotem z dzieckiem?

Zgodnie z ogólnymi zasadami respektowanymi przez większość linii lotniczych, w podróż samolotem zabrać można dziecko, które skończyło pierwszy tydzień życia. Koniecznie jednak zweryfikuj tę informację w liniach lotniczych realizujących Twój lot. Regulaminy przewoźników mogą różnić się między sobą nawet nieznacznie.

Mimo zasad ujętych w przepisach zaleca się, aby pierwszy lot z niemowlakiem odbyć nieco później – nawet po ukończeniu przez dziecko dwóch, a najlepiej trzech miesięcy. Jeśli lot nie jest zatem konieczny, warto wstrzymać się do tego czasu. Koniecznie pamiętaj przy tym, aby podróż samolotem z noworodkiem czy niemowlakiem skonsultować z pediatrą i wykluczyć wszelkie zdrowotne przeciwwskazania do lotu.

Pamiętaj, że lot samolotem może być stresujący dla malucha. Nie spiesz się zatem z organizowaniem takiej podróży dziecku, jeśli nie ma ku temu konieczności. Pierwsze wyjazdy wakacyjne można odbywać innymi środkami transportu – z drugiej strony może kusić perspektywa znacznie tańszego lub nawet darmowego biletu lotniczego dla maluszka.

Dziecko w samolocie – o czym trzeba pamiętać?

Bez względu na to, czy to pierwszy czy kolejny lot Twojego dziecka, koniecznie dobrze się do niego przygotuj. Najtrudniejsza będzie oczywiście pierwsza podróż, ponieważ to właśnie podczas niej dowiesz się, jak Twoje dziecko znosi lot fizycznie.

Kluczowe momenty, takie jak startowanie, lądowanie i ewentualne turbulencje będą prawdziwym testem dla organizmu. U niektórych osób manewry te przebiegają niezauważalnie lub wywołują jedynie lekki dyskomfort. U innych powodować będą ból, nudności czy wymioty.

Niestety, nawet najbardziej spokojne dziecko, po którym spodziewasz się bezproblemowego lotu, może zachowywać się w sposób nieprzewidziany, jeśli będzie się źle czuło albo bało. Jeżeli mały podróżnik przekroczył już wiek niemowlęcy, zastanów się jak przygotować dziecko do lotu samolotem. Poczytaj z nim książeczki, pooglądaj filmiki i spróbuj oswoić strach.

O czym należy pamiętać, zabierając dziecko w podróż samolotem? W dużej mierze zależy to od wieku, w jakim znajduje się mały pasażer, czasu i pory trwania lotu, a także od tego, czy lot jest bezpośredni czy przerywany przesiadkami.

Linie lotnicze stosują trzy kategorie wiekowe dla nieletnich. Niemowlęta mieszczą się w przedziale 0-2 lata, pomiędzy 2. a 12. rokiem życia pasażerem jest dziecko, natomiast w wieku 12-18 lat podróżuje młodzież. Podział ten jest ważny z punktu widzenia cen biletów i wymiarów bagażu.

Każde dziecko (nawet niemowlę) musi posiadać osobny bilet lotniczy. Dzieciom w wieku 2-12 lat zwykle przysługują bilety ulgowe. Warto dowiedzieć się również jaki limit bagażu rejestrowanego i podręcznego obowiązuje w przypadku dzieci poniżej i powyżej 2. roku życia.

Lot z niemowlakiem – co musisz wiedzieć?

Niemowlęta są najbardziej uprzywilejowaną grupą pasażerów linii lotniczych. Opiekunowi takiego maluszka przysługują różnorodne udogodnienia, które mają sprawić, że podróż będzie bardziej komfortowa. Należą do nich:

  • Tańsze bilety: bilety lotnicze dla dzieci w wieku do dwóch lat są bezpłatne lub kosztują niewielką część standardowej ceny biletu, o ile niemowlę w samolocie podróżuje na kolanach rodzica. Jest to najczęstsza forma przewożenia tak małych dzieci. Niektóre linie lotnicze oferują jednak możliwość położenia dziecka na czas lotu w specjalnej kołysce. Wymaga to jednak wykupienia dodatkowego miejsca. Podobnie rzecz ma się z fotelikiem samochodowym, w którym dziecko również może spędzić podróż. Upewnij się jednak, czy Twój fotelik posiada właściwe atesty i czy jest kompatybilny z siedzeniem w samolocie.
  • Pasy bezpieczeństwa: rodzic podróżujący z dzieckiem na kolanach dostaje specjalne szelki spełniające funkcję pasów dla niemowlęcia lub dziecięcy pas przypinany do pasa rodzica. Dziecko musi być nimi przypięte w czasie startu i lądowania, a także w każdej innej sytuacji, w której wymaga tego personel pokładowy ze względów bezpieczeństwa.
  • Przewóz wózka: rodzice podróżujący z niemowlakiem mogą, często bezpłatnie, zabrać dla niego wózek. Wózkiem można przewieźć dziecko aż do schodów pasażerskich. Na czas lotu wózek jest umieszczany w luku bagażowym. Upewnij się, jakie zasady dotyczące wózków obowiązują w danych liniach lotniczych. Niektórzy przewoźnicy dopuszczają możliwość przewozu jedynie jednoczęściowych spacerówek. W ramach tej usługi zwykle możesz wybrać, czy wolisz zabrać ze sobą wózek czy fotelik samochodowy dla malucha.
  • Pierwszeństwo wejścia na pokład: linie lotnicze często oferują pierwszeństwo wejścia do samolotu opiekunom z niemowlętami. Sprawdź, czy Twój przewoźnik przewidział takie rozwiązanie.

Pamiętaj, że kluczową kwestią w przypadku podróży samolotem jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości dziecka. Zasada ta obejmuje również noworodki.

Wózek dziecięcy i bagaże na lotnisku

Co można zabrać dla dziecka do samolotu?

Ze względu na rozmiary i limity wagowe bagażu podręcznego, na podróż samolotem pakuj się jak najrozsądniej. Rzeczy do zabrania jest sporo, a miejsca niezbyt dużo.

Co powinieneś mieć ze sobą, jeśli czeka Cię lot samolotem z niemowlakiem?

  • Pieluszki i chusteczki nawilżane: staraj się nie brać ich zbyt dużo – ten produkt z łatwością kupisz na miejscu. Do tego mniejsze opakowanie chusteczek pozwoli na oszczędzenie miejsca w bagażu.
  • Przewijak turystyczny: to rzecz idealna w podróży, gdyż zajmuje niewielką ilość miejsca. Niektóre z linii lotniczych oferują w samolotach stanowiska do przewijania dzieci, jednak ze względów higienicznych warto mieć własne podkłady do przewijania.
  • Ubranka: spakuj jeden komplet na zmianę. Dziecku może zdarzyć się podczas lotu np. przemoczona pielucha, obiad wylany na bluzkę czy nudności, które skończą się wymiotami. W takiej sytuacji dobrze móc przebrać malucha w czyste i suche ubranie. 
  • Coś ciepłego: kocyk lub śpiworek, którym będzie można otulić dziecko podczas snu.
  • Przekąski: jedzenie i picie dla dziecka.
  • Zabawki: ulubiony pluszak, kolorowe książeczki czy układanki – coś, czym będzie można zająć dziecko w przerwach pomiędzy spaniem.

Podróż ze starszym dzieckiem to sprawa znacznie prostsza. W tym wypadku zabierz dla niego wygodne ubranie oraz buty, bluzę i poduszkę turystyczną. Jeśli wystarczy miejsca, możesz dorzucić do bagażu lekki kocyk. Ważne jest oczywiście jedzenie i picie, a także rzeczy, które umilą i urozmaicą dziecku podróż.

Jeśli Twoje dziecko przyjmuje jakieś leki, to pamiętaj, aby spakować je do bagażu podręcznego. W tym celu przygotuj osobną saszetkę i umieść w niej lekarstwa w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką. Jeśli dany lek był wydawany na receptę, to również zabierz ją ze sobą. W bagażu podręcznym możesz przewozić takie medykamenty jak sól fizjologiczna do inhalacji, leki ogólnodostępne (np. syrop przeciwbólowy, żelki na gardło, maść rozgrzewająca), jak również płyn antybakteryjny o stężeniu do 70% alkoholu. 

Karmienie dziecka podczas lotu samolotem

Czy można zabrać jedzenie dla dziecka do samolotu?

Na pokład samolotu możesz zabrać jedzenie dla dziecka, które zmieści się w bagażu podręcznym. Spakuj więc kilka ulubionych przysmaków malucha, które umilą mu podróż. 

Jeśli karmisz piersią, możesz robić to na fotelu podczas lotu. Gdy zależy Ci na intymności, spytaj personelu pokładowego czy w samolocie znajduje się specjalne miejsce, w którym będziesz mogła nakarmić dziecko. W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym warto wiedzieć, że nie obowiązują w takiej sytuacji standardowe limity płynów w bagażu podręcznym. Możesz zatem zabrać gotowe mleko w większej ilości lub przyrządzić je w samolocie. Personel pokładowy udostępni Ci podgrzaną w tym celu wodę.

Pamiętaj, że do własnego bagażu podręcznego przed kontrolą nie możesz spakować płynów w opakowaniach powyżej 100 ml. Ich łączna pojemność nie może przekraczać jednego litra. Napoje dla siebie i starszego dziecka warto zatem zakupić już na lotnisku w strefie bezcłowej bądź skorzystać z dystrybutorów z wodą na lotnisku i uzupełnić w ten sposób butelkę wielorazową. Dla małego dziecka możesz mieć wodę, mleko czy sok o pojemności większej niż 100 ml. 

Starsze dzieci mogą zjeść posiłek, które oferują linie lotnicze. Warto również i w ich przypadku zaopatrzyć się w ulubione przekąski, kanapki czy domowe słodycze. Zabierz ze sobą również cukierki, gumę do żucia albo sok ze słomką na czas startu i lądowania, aby dziecko lepiej zniosło zmiany ciśnienia. Przełykanie pomoże wyrównać ciśnienie i pozytywnie wpłynie na komfort dziecka.

Dziecko w samolocie podczas posiłku

Czym zająć dziecko w samolocie?

Zorganizowanie dziecku czasu w samolocie to trudna sztuka. Warto być przygotowanym na to, że mały pasażer będzie szybko nudził się zapewnianymi mu atrakcjami. Co zatem zabrać do samolotu dla dziecka, aby lot upłynął bez niepotrzebnych nerwów?

W przypadku niemowląt sprawdzą się:

  • kontrastowe karty lub książeczki,
  • książki sensoryczne lub z okienkami,
  • podróżne tablice manipulacyjne,
  • sensoryczne zabawki z większą liczbą elementów.

Jeśli starsze dziecko ma swoje ulubione zabawki, warto zabrać je w podróż, ale dobrze sprawdzą się też zupełnie nowe gadżety. Pamiętaj, że nie wszystkie zabawki nadają się do samolotu – te głośne czy brudzące nie będą dobrym rozwiązaniem. Dobór rozrywek jest zależny od wieku i zainteresowań dziecka. Trafnym wyborem będą na pewno:

  • książki,
  • audiobooki ze słuchawkami,
  • kolorowanki,
  • podróżne wersje gier,
  • magnetyczne puzzle i układanki,
  • karty z wielorazowymi naklejkami,
  • czasopisma dla dzieci,
  • zeszyty z krzyżówkami, rebusami i innymi zadaniami,
  • tablet, telefon z grami, filmami i bajkami pobranymi do oglądania w trybie offline, koniecznie ze słuchawkami.

Zawsze też warto pobawić się z dzieckiem w zabawy słowne lub z wykorzystaniem wyobraźni, poopowiadać bajki lub historyjki i poobserwować to, co widać za oknem. Są to świetne sposoby, kiedy nie masz pomysłu, jak uspokoić dziecko w samolocie.

Dzieci w samolocie zajęte oglądaniem filmów

Podróż samolotem z niemowlakiem czy starszym dzieckiem nie musi być stresująca, warto tylko odpowiednio się do niej przygotować. Pamiętaj, aby nawet w przypadku najdrobniejszej wątpliwości szukać odpowiedzi na infolinii lub stronie internetowej linii lotniczych. Na portalu Tiverna.pl znajdziesz natomiast mnóstwo praktycznych porad dotyczących podróży z dzieckiem i oczywiście sprawdzone oferty noclegów dla rodzin z dziećmi. Zapraszamy!  

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.