MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Poradniki
Podróż samolotem – jak się przygotować?

Podróż samolotem – jak się przygotować?

ON
Ola Nazimek
23 kwietnia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Podróż samolotem – jak się przygotować?

Samolot jest najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu. Podróżowanie samolotem budzi jednak najwięcej emocji i stresu, zwłaszcza kiedy odbywa się pierwszy raz. Jeśli właśnie wybierasz się w swój pierwszy lot, przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego jak przygotować się do lotu samolotem krok po kroku i czego możesz się spodziewać na lotnisku.

O czym pamiętać przed podróżą samolotem?

Podróż samolotem to przedsięwzięcie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowane. Różni się od podróży pociągiem czy autokarem choćby tym, że poprzedza je kilka formalnych procedur. Musisz jednak wiedzieć, że są one dyktowane względami bezpieczeństwa, zatem podejdź do nich ze spokojem i zrozumieniem. Po pierwszej takiej wyprawie zobaczysz, że to naprawdę nic strasznego. Zatem jak przygotować się do lotu samolotem?

Bilety lotnicze

Kupując bilet, zwracaj uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Jeśli jest możliwość, wybierz miejsce, które najbardziej Ci odpowiada – przy oknie, od strony korytarza, z dodatkową przestrzenią na nogi czy w pobliżu toalety. Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, zwróć uwagę na ceny biletów – niektóre linie lotnicze oferują zniżki na bilety dla maluchów lub nawet bezpłatne przeloty. Jeśli będziesz rezerwować bilety bez pośpiechu, unikniesz niemiłych niespodzianek przy podsumowaniu ceny.

Przygotowanie do podróży samolotem

Bagaż

Zwracaj uwagę również na informacje dotyczące bagażu. W niektórych liniach lotniczych bagaż rejestrowany jest zawarty w cenie biletu, w innych natomiast należy dodatkowo za niego zapłacić. Różnią się także zasady dotyczące wymiarów i wagi bagażu podręcznego, który można zabrać na pokład samolotu. Upewnij się zatem, jakie zasady przyjął Twój przewoźnik w tej kwestii.

Pakowanie

Pakowanie się do samolotu nie jest łatwą sprawą. Pamiętaj, że ogranicza Cię limit wagowy, a każdy dodatkowy kilogram jest dodatkowo płatny. Nie chowaj do dużej walizki niczego, co chciałbyś mieć pod ręką w czasie lotu. Bagaż rejestrowany odprawiasz w pierwszej kolejności po przybyciu na lotnisko, więc nie masz potem możliwości zaglądnięcia do walizki.

Bardzo ważne jest rozsądne spakowanie bagażu podręcznego. Powinny się w nim znaleźć wszystkie rzeczy, jakich będziesz potrzebować na lotnisku i w samolocie. Najważniejsze są dokumenty i bilet, ale nie zapomnij także o przekąskach, telefonie, powerbanku, słuchawkach, chusteczkach higienicznych suchych i nawilżanych, żelu antybakteryjnym, podróżnej poduszce czy książce, a także lekarstwach, jeśli musisz je przyjmować. Listę potrzebnych rzeczy warto sporządzić dużo wcześniej, aby nie stresować się brakiem czegoś ważnego. Nie zapomnij o cieplejszej bluzie czy swetrze – temperatury w kabinie samolotu bywają niezbyt wysokie.

Sprawdź koniecznie, jakich przedmiotów nie możesz mieć w bagażu podręcznym. Niedozwolone są na przykład wszelkie ostre przedmioty (jak np. małe nożyczki do manicure) oraz płyny w butelkach większych niż 100 ml (w tym także kosmetyki). 

Kontrola bagażu na lotnisku

Jakie dokumenty są potrzebne do lotu samolotem?

Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości jest warunkiem wydania karty pokładowej. Karta ta uprawnia Cię do przechodzenia kolejnych etapów odprawy. O dokument tożsamości możesz być proszony na lotnisku wielokrotnie. Miej go zatem pod ręką i jednocześnie pilnuj uważnie.

Dokumentami akceptowanymi na lotniskach są paszport i dowód osobisty. Z paszportem udasz się do każdego kraju, z dowodem natomiast do państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zorientuj się jakiego dokumentu potrzebujesz, aby dostać się w miejsce docelowe, uwzględniając przy tym kraje, w których będziesz mieć ewentualne międzylądowanie. Zwróć uwagę na fakt, że wjazd do niektórych państw wymaga posiadania wizy. Dowiedz się, czy udajesz się do jednego z nich i wyrób niezbędny dokument przed podróżą samolotem.

Pamiętaj, że Twoje dokumenty muszą być: ważne przez cały pobyt, w dobrym stanie i pozwalać na identyfikację ich właściciela. Pamiętaj, że ważny dokument muszą posiadać wszyscy pasażerowie – również dzieci, nawet te najmniejsze. Dowodu czy paszportu nie zastąpi legitymacja szkolna.

Kontrola paszportu na lotnisku

Ile wcześniej być na lotnisku?

Podróż na lotnisko zaplanuj tak, aby być na nim ok. 3 godziny przed wylotem. Jeśli jedziesz z daleka, rozważ możliwość noclegu w miejscu położonym w pobliżu portu lotniczego. Jadąc bezpośrednio na lotnisko, zaplanuj podróż z zapasem czasu – szkoda byłoby stracić lot samolotem przez korek na drodze, prawda?

Dowiedz się, jakie są zasady i koszty parkowania na lotniskowych parkingach, krótko- i długoterminowych. Pamiętaj, że parkingi położone w większym oddaleniu od lotniska są znacznie tańsze. Często oferują również możliwość transportu na lotnisko i z powrotem. Dobrze zapamiętaj, w jakiej części parkingu pozostawiłeś samochód, a najlepiej zrób zdjęcie z symbolem sektora. Podczas tygodniowych wakacji łatwo zapomnieć, gdzie się zaparkowało auto.

Oznaczenia na lotnisku

Jak wyglądają procedury na lotnisku?

Polskie lotniska nie są duże, zatem małe szanse, że się na którymś zgubisz. Wystarczy śledzić elektroniczne tablice przylotów i odlotów, znać kierunek i godzinę lotu, a najlepiej także jego numer i wszystko będzie jasne.

W pierwszej kolejności znajdź właściwy punkt odprawy (check-in). Numer stanowiska będzie podany na tablicy przylotów i odlotów. To w tym miejscu zostanie Ci wydana karta pokładowa. Każdy z pasażerów otrzymuje własną kartę pokładową zgodną danymi z jego dokumentu. Twój bagaż rejestrowany zostanie zważony i właściwie oznaczony, a następnie przekazany do załadowania do luków bagażowych. Odprawa jest możliwa także w automacie do samodzielnej odprawy. Jeśli podróżujesz wyłącznie z bagażem podręcznym, to koniecznie sprawdź, czy masz możliwość odprawienia się online. Wykonując wcześniej odprawę online i podróżując tylko z bagażem podręcznym, nie musisz tak wcześnie przyjeżdżać na lotnisko.

Następną ważną procedurą jest kontrola bezpieczeństwa (security check). Podczas niej konieczne jest odłożenie wszystkich rzeczy podręcznych, elektroniki i metalowych przedmiotów do pojemników w celu ich zeskanowania, a także przejście przez bramkę bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, aby wykonywać polecenia strażników i aby zabrać wszystkie swoje rzeczy. Nie zapomnij o karcie pokładowej i dokumencie tożsamości!

Karta pokładowa

Po pomyślnym przejściu kontroli bezpieczeństwa, wszystkie najbardziej stresujące procedury lotniskowe masz już za sobą. Hala odlotów, w której masz prawo teraz przebywać, to najprzyjemniejsza strefa w całym porcie lotniczym. Zorientuj się najpierw, przy której bramce odbywa się boarding (wejście na pokład samolotu) i o której godzinie następuje jej otwarcie. Bieżące informacje znajdziesz na elektronicznych tablicach – koniecznie zwracaj uwagę na numer lotu.

Teraz, w oczekiwaniu na podróż, możesz spokojnie wypić kawę, pooglądać startujące i lądujące samoloty czy kupić coś do jedzenia albo picia. Pamiętaj, żeby w dalszym ciągu mieć przy sobie kartę pokładową – jej okazanie jest niezbędne do dokonywania zakupów. Do samolotu dozwolone jest wnoszenie zarówno jedzenia, jak i napojów. Warto na tym etapie skorzystać z toalety. Z tej w samolocie będzie można skorzystać dopiero wówczas, gdy personel pokładowy pozwoli na rozpięcie pasów bezpieczeństwa.

Boarding to ostatni etap odprawy na lotnisku. Ponownie zostaniesz w tym momencie poproszony o okazanie karty pokładowej i dokumentu tożsamości. Przed Tobą już tylko wejście do samolotu. Sprawdź numer fotela, który zajmiesz w samolocie – na mniejsze numery wchodzi się przednimi drzwiami, jeśli siedzisz w drugiej części samolotu, wygodniej będzie skorzystać z tylnych drzwi.

Pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać bagażu na lotnisku bez opieki. Pozostawione torby czy walizki mogą zostać potraktowane jako potencjalne niebezpieczeństwo i usunięte. Jeśli podróżujesz sam, zawsze miej przy sobie wszystkie swoje rzeczy.

Jak przygotować dziecko do lotu samolotem?

Lot samolotem z dzieckiem to większe przedsięwzięcie niż lot samodzielny lub z inną osobą dorosłą. Pamiętaj, że jako opiekunowi dziecka do lat dwóch przysługują Ci różne przywileje, z których masz prawo skorzystać. Często jest to pierwszeństwo przy odprawie, a także boardingu oraz wejściu do samolotu. Stanie w kolejce to czynność, przy której dzieci wyjątkowo się niecierpliwią – dowiedz się zatem, czy Twoje linie lotnicze przewidują taką możliwość. Jako opiekun dziecka do lat dwóch często możesz zabrać do samolotu wózek, w którym masz prawo przewieźć dziecko aż do schodków pasażerskich samolotu. Niemowląt nie dotyczą również limity płynów dla nich przeznaczonych w bagażu podręcznym. Bez obaw możesz zabrać butelkę mleka czy bidon z wodą dla dziecka.

Małe dzieci mogą się obawiać podróży, zwłaszcza jeśli to ich pierwszy lot samolotem. Warto porozmawiać z nimi o tym, jak będą wyglądać procedury lotniskowe, poczytać i pooglądać tematyczne książeczki, wspólnie zaplanować spędzanie czasu podczas podróży.

Więcej praktycznych informacji znajdziesz w artykule: Dziecko w samolocie – porady dla podróżujących rodziców. 

Po lekturze tego artykułu wiesz już, jak przygotować się do podróży samolotem i jak wygląda odprawa na lotnisku. Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zajrzeć na portal Triverna.pl i znaleźć ciekawe miejsce na pobyt dla siebie i bliskich. Jesteśmy przekonani, że już po pierwszej wycieczce samolotem złapiesz bakcyla i będziesz miał ochotę na więcej inspirujących przygód!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.