Strona główna
Blog
Poradniki
Jak spakować się do samolotu? Wszystko, co musisz wiedzieć o bagażu na lot
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Jak spakować się do samolotu? Wszystko, co musisz wiedzieć o bagażu na lot

ON
Ola Nazimek
23 kwietnia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Jak spakować się do samolotu? Wszystko, co musisz wiedzieć o bagażu na lot

Pakowanie do samolotu nie jest łatwą sprawą – zwłaszcza wtedy, kiedy robisz to pierwszy raz. Zamiast zastanawiać się nad tym, jaką walizkę można zabrać do samolotu lub co można mieć w bagażu podręcznym, przeczytaj nasz krótki poradnik. Pomożemy Ci się spakować tak, aby Twoja podniebna podróż przebiegła przyjemnie i bez stresu!

Jaki bagaż do samolotu?

Bagaż do samolotu spakuj uwzględniając to, dokąd i na jak długo lecisz. Jeśli to tylko wyjazd weekendowy, powinien Ci wystarczyć bagaż podręczny (kabinowy). Dłuższe, np. dwutygodniowe wakacje wymagają zabrania większej walizki. 

Bagaż podręczny do samolotu

Jest to niewielka walizka, torba lub plecak, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Musi on zmieścić się pod siedzeniem lub w schowku nad fotelem. Wymiary, waga i liczba bagażu podręcznego są ściśle określone przez każde linie lotnicze. Przed wylotem upewnij się, jakie zasady przyjął w tym względzie Twój przewoźnik.

  • Linie lotnicze LOT przewidują w lotach krótko- i średniodystansowych w cenie biletu 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm (łączna suma wymiarów nie może przekraczać 118 cm). Waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 8 kg. Dodatkowo każdy pasażer może bezpłatnie zabrać ze sobą niewielki plecak czy torebkę o wadze do 2 kg i wymiarach: 40 x 35 x 12 cm.
  • Linie lotnicze Wizz Air jako bagaż podręczny wliczony w cenę biletu traktują torebkę czy plecak o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg. Bagaż podręczny w postaci kabinowej walizki o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze maks. 10 kg można zabrać na pokład samolotu, uiszczając za niego dodatkową opłatę.
  • Linie Ryanair dopuszczają bezpłatne zabranie na pokład samolotu bagażu o wymiarach 40 x 20 x 25 cm (przewoźnik nie określa wagi bagażu), który musisz umieścić pod poprzedzającym siedzeniem. Po wykupieniu dodatkowej usługi można zabrać dodatkową sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 55 x 40 x 20 cm o maksymalnej wadze do 10 kg, wkładaną do schowka nad fotelami.

Pamiętaj zatem, że bagaż podręczny niekoniecznie oznacza walizkę tzw. „kabinówkę” o przeciętnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Zawsze sprawdzaj liczbę i dopuszczalne wymiary oraz wagę bagażu podręcznego na stronie swojego przewoźnika. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, gdzie bagaże są zwykle mierzone bardzo skrupulatnie, a za nadmiarowy bagaż dolicza się wysokie opłaty.

Bagaż rejestrowany

Ten typ bagażu stanowią torby i walizki, które zostają umieszczone w luku bagażowym. Najczęściej jest on dodatkowo płatny. Przed podróżą sprawdź koniecznie, jaki jest limit wagi jednej sztuki bagażu rejestrowanego i ile takich sztuk możesz zabrać maksymalnie podczas lotu. Dowiedz się również, jakie wymiary bagażu przewidział Twój przewoźnik. Oto rozmiary walizek do samolotu w klasie economy, jakie przewidują niektóre z linii lotniczych:

  • Linie lotnicze LOT dopuszczają bagaż rejestrowany o łącznych wymiarach nieprzekraczających 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość) i wadze nie większej niż 23 kg,
  • Linie lotnicze Wizz Air dopuszczają bagaż rejestrowany o łącznych wymiarach nieprzekraczających 149 x 119 x 171 cm i wadze nie większej niż 32 kg,
  • Linie lotnicze Ryanair przewidują możliwość zabrania bagażu rejestrowanego o wadze do 10 kg i o wymiarach 55 x 40 x 20 cm lub do 20 kg i o wymiarach 80 x 120 x 120 cm. W zależności więc od tego, jak dużo rzeczy planujesz ze sobą zabrać, możesz zdecydować się na mniejszą bądź większą walizkę. Każdy pasażer może wykupić maks. 3 sztuki bagażu rejestrowanego 20 kg. 

Wagi lotniskowe są bardzo dokładne – uważaj zatem, aby nie przesadzić z zawartością bagażu. Każdy nadprogramowy kilogram jest  traktowany jako nadbagaż i należy za niego dodatkowo zapłacić.

Jeśli lecisz razem z dzieckiem, zasady dotyczące bagażu podręcznego mogą być inne w zależności od wieku dziecka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Dziecko w samolocie – porady dla podróżujących rodziców.

Wymiary walizki do samolotu - infografika

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Zasada jest prosta – w bagażu podręcznym można mieć wszystko to, co nie jest zabronione przepisami i mieści się w limicie wagowym bagażu o określonych wymiarach.

Podręczny bagaż w samolocie może zawierać m.in.:

  • jedzenie, co do którego przewoźnicy w Polsce nie stosują żadnych ograniczeń; zakazy mogą natomiast pojawić się w innych państwach. Pamiętaj również, że przekąski możesz kupić w sklepach na lotnisku, zazwyczaj także w samolocie, więc nie musisz zabierać ze sobą dużych zapasów,
  • napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz płynne kosmetyki w pojemnikach o pojemności do 100 ml. Łączna pojemność wszystkich płynów na osobę nie może przekroczyć 1 litra,
  • przyjmowane leki – leków wydawanych na receptę w postaci płynnej nie obowiązują limity dotyczące przewożonych płynów,
  • elektronikę – np. ładowarka do telefonu, tablet, laptop, powerbank,
  • sprzęt medyczny – np. ciśnieniomierz, glukometr, pompa insulinowa.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki bagaż można mieć w samolocie, koniecznie sprawdź to przed wylotem u swojego przewoźnika. 

Kontrola bagażu na lotnisku

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?

W bagażu rejestrowanym możesz przewozić kosmetyki w płynie, a także napoje bez ograniczeń pod względem litrażu. Do walizki możesz spakować też niektóre ostre narzędzia np. scyzoryk, pilnik do paznokci, obcinaczki do paznokci, nożyczki. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zawartości bagażu rejestrowanego sprawdź listę niedozwolonych przedmiotów na stronie przewoźnika realizującego lot. O ile to konieczne, weź również pod uwagę obostrzenia dotyczące lotów międzynarodowych i międzykontynentalnych. Pamiętaj, aby sprawdzić nie tylko zasady dotyczące wywozu rzeczy z Polski, ale także wwożenia ich do kraju, do którego podróżujesz. 

Nie zapominaj również o tym, że ogranicza Cię waga bagażu. W pierwszej kolejności musisz zatem ustalić, ile może ważyć walizka do samolotu, a dopiero potem możesz przystąpić do beztroskiego pakowania.

Ważenie bagażu przed lotem

Czego nie można brać do samolotu?

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, a także z regulaminami poszczególnych linii lotniczych, istnieje szereg przedmiotów i substancji, których nie można mieć ani w bagażu podręcznym, ani w rejestrowanym. Ponadto są rzeczy, które można przewozić wyłącznie w bagażu kabinowym lub wyłącznie w bagażu rejestrowanym. Przepisy te są bezwzględne i w żadnym wypadku nie podlegają żadnym negocjacjom ze służbą kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.  

W bagażu podręcznym nie można przewozić:

  • ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki, noże czy żyletki, a także rzeczy niebezpiecznych, jak pałki czy paralizatory,
  • płynów w butelkach przekraczających 100 ml lub w butelkach dozwolonej wielkości, ale w ilości przekraczającej łączną pojemność 1 litra. Buteleczki muszą być spakowane do przezroczystej plastikowej torebki (np. do woreczka strunowego). Przepisy te nie dotyczą płynów do picia dla niemowląt,
  • materiałów łatwopalnych, żrących, toksycznych, chemicznych i wybuchowych.

Przedmioty tego typu znalezione w bagażu podręcznym podczas kontroli bezpieczeństwa zostaną skonfiskowane.

W bagażu rejestrowanym nie można przewozić:

  • materiałów niebezpiecznych, czyli łatwopalnych, żrących, toksycznych, chemicznych i wybuchowych, jak np. fajerwerki, paliwo płynne, butle biwakowe z gazem, baterie litowo-jonowe czy pojemniki z gazem,
  • papierosów elektronicznych,
  • broni palnej bez spełnienia określonych wymagań.

W bagażu podręcznym, z rzeczy niedozwolonych w bagażu rejestrowanym mogą znajdować się baterie litowo-jonowe i papierosy elektroniczne. W przeciwieństwie natomiast do bagażu podręcznego, bagaż rejestrowany może zawierać płyny o pojemności większej niż 100 ml czy ostre przedmioty typu nożyczki do paznokci bądź maszynka do golenia z żyletkami.

Przed podróżą koniecznie sprawdź, jakie wytyczne dotyczące zakazanych przedmiotów przyjął operator Twojego lotu.

Co można mieć w bagażu podręcznym, a czego nie można brać do samolotu - infografika

Jak spakować walizkę do samolotu?

Pakowanie bagażu na lot jest niełatwą sztuką. Liczba spakowanych rzeczy jest zależna głównie od tego, ile można zabrać do samolotu. Ważne jest również to, aby zawartość walizek spełniała normy bezpieczeństwa oraz aby spakować się tak, by podczas podróży nie uszkodzić zabranych przedmiotów.

Rzeczy wartościowe warto mieć w bagażu podręcznym. Po pierwsze dlatego, że nadawane walizki bywają traktowane przez pracowników lotniska w sposób raczej niedelikatny. Aparat fotograficzny czy laptop łatwo może ulec zniszczeniu podczas przerzucania bagażu. W przypadku rzeczy tłukących, których ze względu na pojemność nie możesz mieć w bagażu kabinowym, postaraj się jak najlepiej je zabezpieczyć, owijając np. w kilka warstw folii bąbelkowej oraz ręczniki czy ubrania. Wszystkie dokumenty oraz pieniądze również najlepiej mieć przy sobie w bagażu podręcznym. 

Walizkę stanowiącą bagaż rejestrowany zabezpiecz jak najsolidniej. Możesz ochronić ją dodatkowym pasem lub/i zamkiem szyfrowanym. Na lotniskach są również stanowiska do owijania walizek folią stretchową – niekiedy warto skorzystać z tej opcji.

Pakowanie do samolotu

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

Jeśli podróżujesz wyłącznie z bagażem podręcznym, czeka Cię wyzwanie spakowania kosmetyków w sposób nienaruszający standardów bezpieczeństwa, czyli nieprzekraczający 100 ml płynu w butelce. Oczywiście możesz zabrać ze sobą miniatury kosmetyków, które bez trudu znajdziesz w wielu drogeriach, czasem jednak może się to okazać zbyteczne. Jeśli planujesz pobyt w hotelu za granicą, najczęściej możesz spodziewać się w nim uzupełnianego na bieżąco zestawu podstawowych kosmetyków, takich jak żel pod prysznic i szampon. Jeśli mimo to zależy Ci na zabraniu swojego zestawu do pielęgnacji, to pamiętaj o tym, że kosmetyki w standardowych wielkościach bez przeszkód możesz przewozić w bagażu rejestrowanym.

Przezroczysta kosmetyczka do bagażu na lot

A co z napojami?

Jeśli w Twoim bagażu podręcznym znajduje się butelka z napojem o pojemności większej niż 100 ml, zostaniesz poproszony o wypicie/wylanie napoju lub wyrzucenie butelki. Jeśli nie chcesz kupować wody w sklepie znajdującym się w hali odlotów, mamy dla Ciebie sprytne (i ekologiczne!) rozwiązanie. Do bagażu podręcznego możesz zabrać pustą, wielorazową butelkę o pojemności większej niż 100 ml. Na wielu lotniskach znajdują się dystrybutory z wodą pitną, którą można uzupełnić butelkę po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Najważniejsze w pakowaniu do samolotu jest to, aby zrobić to z głową i zgodnie z przepisami. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, unikniesz niemiłych niespodzianek na lotnisku. Koniecznie zajrzyj do ofert, które publikujemy na Triverna.pl, by znaleźć wygodny nocleg w miejscu docelowym. Zapraszamy Cię też do śledzenia naszych innych poradników – może zainteresuje Cię na przykład artykuł o hotelach blisko lotniska w Warszawie?

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.