Jezior w Polsce jest pod dostatkiem. I choć na hasło „jezioro” często intuicyjnie przychodzą nam na myśl Mazury, to jednak wyjątkowych miejsc nad wodą jest u nas znacznie więcej. Zajrzyj do naszej listy i odkryj najpiękniejsze jeziora w Polsce na wakacje (i nie tylko)!
Gdzie jechać nad jezioro? Oczywiście na Mazury! Potocznie nazywane Krainą Tysiąca Jezior, mają ich jednak znacznie więcej – okazuje się bowiem, że na Mazurach znajdziesz niemal 2600 mniejszych i większych jezior! To tutaj są ulokowane największe jezioro w Polsce – Śniardwy i najdłuższe jezioro w kraju – Jeziorak. Wyróżnikiem tego regionu są niewątpliwie walory przyrodnicze. Spotkasz tutaj dzikie konie, bobry, żurawie, bociany, łabędzie i mnóstwo innych zwierząt. Mazury są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – możesz tu żeglować, łowić ryby, wybrać się na kajaki czy deskę SUP. Na Mazurach znajdziesz też całą masę pięknych kąpielisk, urokliwych wsi, wiele ciekawych miejscowości nad jeziorem (np. Mikołajki, Giżycko, Ruciane-Nida, Sztynort, Pisz, Węgorzewo), a także interesujące zabytki – np. Wilczy Szaniec, który był w czasie II wojny światowej kwaterą Hitlera.
Więcej informacji o mazurskich jeziorach znajdziesz w artykule: Najczystsze i najpiękniejsze jeziora na Mazurach. Tu warto przyjechać!
Popularnie zwane Soliną, przepiękne Jezioro Solińskie jest prawdziwą perełką w koronie Bieszczadów. To sztuczny zbiornik, który powstał w 1968 roku przez wybudowanie zapory i spiętrzenie wód Sanu oraz Solinki. Celem tej inwestycji była ochrona doliny Sanu przed powodziami. Obecnie Jezioro Solińskie jest ogromną atrakcją turystyczną regionu – można tu plażować, spacerować, wypożyczyć sprzęt wodny, a nawet uczyć się żeglarstwa. Widok na akwen można podziwiać z kolejki gondolowej, która jest rozpięta nad jeziorem i zaporą. Będąc nad Soliną, warto wybrać się m.in. do Polańczyka i na wędrówkę po bieszczadzkich szlakach.
Jeśli szukasz pięknych miejsc nad jeziorem, to koniecznie wybierz się z rodziną na Pojezierze Drawskie. Położone w południowej części województwa zachodniopomorskiego jest często niedoceniane przez turystów, którzy za wakacyjny cel obierają przede wszystkim Bałtyk. A szkoda, bo właśnie Pojezierze Drawskie jest jednym z najbardziej malowniczych terenów Pomorza Zachodniego. Natkniesz się tu na polodowcowe jeziora (m.in. Drawsko, Komorze, Lubie), urokliwe wzgórza, spokojne wsie, gęste lasy i piękne rzeki. Wystarczy wspomnieć, że na terenie tego pojezierza funkcjonuje 8 rezerwatów i aż 300 pomników przyrody!
Fajne miejsce nad jeziorem? Zwróć uwagę na Jezioro Nyskie, czyli utworzony w 1971 roku w dolinie Nysy Kłodzkiej zbiornik zaporowo-retencyjny. Jezioro leżące u stóp miasta Nysa przyciąga wielu turystów spragnionych kontaktu z naturą. Można tu spotkać populacje rzadkich ptaków wodnych, np. mewy czarnogłowej czy rybitwy rzecznej. Nad Jeziorem Nyskim znajdziesz też szeroką piaszczystą plażę, na której będziesz mógł wypocząć latem, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce. Jego maksymalną głębokość szacuje się na 108,5 metra głębokości. Poza wypłaszczeniami, na których znajduje się plaża i molo, brzegi jeziora w przeważającej części są bardzo strome, a dno szybko opada – wybierając więc wypoczynek w tej okolicy, należy kąpać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Wokół Hańczy znajduje się wiele interesujących atrakcji wartych odwiedzenia – np. wieża widokowa na Górze Leszczynowej, Rezerwat Przyrody Głazowisko Bachanowo, Rezerwat Przyrody Głazowisko Łopuchowskie.
Jezioro Wdzydze (nazywane kaszubskim morzem) jest jednym z najładniejszych jezior w Polsce. Cenne przyrodniczo i popularne wśród turystów stanowi ważną atrakcję regionu. Zbiornik powstał z połączenia pięciu mniejszych jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie, Słupinko i obecnie jest największym jeziorem na Pojezierzu Kaszubskim. Wokół jeziora wije się urokliwa trasa rowerowa licząca aż 48,5 kilometra. Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać nad jezioro na wakacje, to możesz w ciemno postawić na Jezioro Wdzydzkie na Kaszubach – tutaj nuda Ci nie grozi!
Gdzie pojechać nad jezioro w górach? Oczywiście nad Zbiornik Czorsztyński! Jezioro jest sztucznym akwenem powstałym przez wybudowanie tamy i spiętrzenie wody na Dunajcu. Przepięknie położone zachwyca wszystkich, którzy zdecydują się na wypoczynek w tym miejscu. Jezioro Czorsztyńskie leży między Pieninami a Gorcami – z Krakowa dotrzesz tu w zaledwie dwie godziny. Oprócz kąpieli w obrębie zbiornika można także żeglować i uprawiać inne sporty wodne. Nad brzegiem jeziora znajdują się dwa malownicze zamki – Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy. Wokół zbiornika wije się przepiękna trasa rowerowa Velo Czorsztyn, która zadowoli każdego miłośnika dwóch kółek. Jezioro Czorsztyńskie jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych jezior na południu Polski.
Na liście najpiękniejszych jezior w Polsce nie mogło zabraknąć oczywiście Jeziora Sławskiego, które stanowi największy akwen województwa lubuskiego. Jezioro Sławskie jest popularnym kierunkiem turystycznym – doskonale rozwinięta jest tu baza sportów wodnych, a obszerna plaża zapewnia komfortowe warunki do wypoczynku każdemu wczasowiczowi. Nie lada atrakcją dla dzieci i młodzieży jest 70-metrowa zjeżdżalnia wodna.
Przeczytaj także: Czy warto podróżować po Polsce? Poznaj 8 powodów na tak
Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w latach 60. XX wieku. Dzięki ciekawemu położeniu – między Żywcem a Międzybrodziem Żywieckim – pozwala spędzić urlop w naprawdę atrakcyjny sposób. Tutaj możesz plażować, żeglować, pływać, wędkować, a także wybrać się na zwiedzanie Żywca (godne uwagi jest Muzeum Browaru) czy na spacer po licznych szlakach Beskidów.
To jezioro leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i jest przykładem jeziora przybrzeżnego. Zbiornik powstał na skutek podniesienia poziomu morza i zalania pobliskich łąk. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać nad jezioro z dzieckiem, to Jezioro Łebsko będzie odpowiednim kierunkiem. Woda w nim jest znacznie cieplejsza niż w Bałtyku, a kąpiel dla rodzin z dziećmi bardziej bezpieczna. Jezioro Łebsko jest także znanym i lubianym miejscem do letniego wypoczynku – od centrum popularnej wśród turystów Łeby dzieli je bowiem tylko kilka minut spaceru.
Jakie jest najpiękniejsze jezioro w Polsce? Wielu bez wahania odpowie, że Morskie Oko i nie ma się co dziwić, bo jest to największe i najlepiej dostępne jezioro w Tatrach. Zbiornik jest położony na wysokości 1395 m n.p.m. i średnio od grudnia do kwietnia jest skuty lodem. Możesz tu dotrzeć wędrując drogą Oswalda Balzera z Palenicy Białczańskiej lub wybierając trudniejszy szlak przez Dolinę Roztoki, Siklawę i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Przepiękne usytuowanie u stóp tatrzańskich grzbietów sprawia, że nad Morskie Oko bez względu na porę roku ciągną prawdziwe tabuny turystów!
Chcesz poznać więcej górskich jezior? Przeczytasz o nich w tym artykule: Najpiękniejsze jeziora w górach na terenie Polski
W tym roku planujesz urlop nad jeziorem, ale nie wiesz, gdzie warto się wybrać? Naszym zdaniem Jezioro Okonińskie w Borach Tucholskich jest zawsze świetną opcją. Jest to jezioro rynnowe, wyjątkowo głębokie i otoczone przepięknymi lasami. Stanowi istny raj dla kajakarzy i wędkarzy. Spokojnych miejsc nad jeziorem nawet w szczycie sezonu tutaj nie brakuje. Jeśli zatem lubisz klimat wsi, wędrówki po lesie, kąpiele w jeziorze i wieczorne ogniska, to nad Jeziorem Okonińskim wypoczniesz za wszystkie czasy!
Gdzie z psem nad jezioro? Koniecznie do Augustowa! W okolicy znajdziesz sporo noclegów przyjaznych czworonogom. Zielone tereny, cisza, spokój i cała masa ścieżek spacerowych sprawią, że cała rodzina będzie mogła cieszyć się niczym niezmąconym wypoczynkiem. Jeziora augustowskie to grupa 22 jezior położonych w województwie podlaskim. Wyjątkową atrakcją regionu jest Kanał Augustowski, który łączy dopływy Wisły z Bałtykiem. Warto wybrać się na widokowy rejs po kanale i jeziorach augustowskich, by z wodnej perspektywy podziwiać piękno okolicznej przyrody.
Gdzie nad jezioro z dziećmi? Koniecznie do Wielkopolski! Specyficzne ukształtowanie terenu sprawia, że obszar ten jest najbardziej suchym regionem w Polsce. Nawet w kapryśne lato tutaj możesz cieszyć się ciepłą aurą i brakiem opadów. Perełką województwa wielkopolskiego jest z pewnością Pojezierze Gnieźnieńskie i znajdujące się na jego terenie Jezioro Powidzkie, często określane jako najczystsze jezioro w Polsce. Zbiornik jest jeziorem rynnowym, które powstało w wyniku działania lodowca. Powierzchnia jeziora objęta jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można poruszać się po nim łodziami motorowymi. Sprzyja to wypoczynkowi oraz rozwojowi fauny i flory. Woda Jeziora Powidzkiego należy do pierwszej klasy czystości.
Przeczytaj także: Najczystsze jeziora w Polsce, w których można się kąpać
Szukasz popularnej miejscowości nad jeziorem? A może wolisz zaszyć się w totalnej głuszy nad wodą? W naszym rankingu znajdziesz fantastyczne miejsca nad jeziorem w różnych zakątkach Polski. Bez względu na to czy wolisz wypoczywać w dużych kurortach, czy w kameralnych miejscach – z pewnością znajdziesz ciekawą propozycję dla siebie. Zajrzyj na portal Triverna.pl i wybierz wygodny hotel w pobliżu jeziora, by cieszyć się bliskością przyrody na swoim wymarzonym urlopie!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.