Strona główna
Blog
W góry
Wyjazd w góry z psem – gdzie warto się wybrać?
W góry
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Wyjazd w góry z psem – gdzie warto się wybrać?

ON
Ola Nazimek
18 sierpnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Wyjazd w góry z psem – gdzie warto się wybrać?

Wakacje z psem w górach możesz spędzić głównie na szlakach, które nie przebiegają przez teren parków narodowych. Z pupilem można zatem spacerować m.in. po Górach Sowich oraz Izerskich. Część parków narodowych dopuszcza jednak obecność czworonogów na swoim terenie, ale stawia jasne warunki. Jednym z nich jest zasada, zgodnie z którą pies w górach musi przez cały czas pozostawać na smyczy. Co jeszcze należy wiedzieć o wczasach z pupilem na górskich szczytach? Gdzie warto się udać? Zapraszamy do lektury!

Wyjazd w góry z psem – co na to prawo?

Zasady dogtrekkingu zależą od miejsca, w które się wybierasz. Jeśli Twoim celem są parki narodowe (a najwięcej z nich znajduje się właśnie na terenie gór), to musisz wiedzieć, że w wielu z nich obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt. Wynika to wprost z zapisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, Dz.U. 2004 nr 92 poz. 8801. Niektóre z parków zmodyfikowały jednak swoje zapisy i pozwalają na wczasy w górach z psem. Wówczas naczelna zasada tych terenów brzmi: Twój pupil musi być zawsze zapięty na smyczy/lince treningowej. 

Co w sytuacji, gdy złamiesz zakaz wstępu z czworonogiem? Przepisy prawa przewidują mandat w wysokości od 50 do 500 zł. Ponadto trzeba będzie zawrócić i zejść ze szlaku. Dobrze jest więc zawczasu upewnić się, w jakie góry można jechać z psem i oszczędzić sobie oraz pupilowi zbędnych nerwów. 

Wyjazd w góry z psem - gdzie jechać i jak się przygotować

W jakie góry wejdziesz z psem bez problemu? Lista sprawdzonych miejsc

Wyjazd w góry z psem jest możliwy przede wszystkim na terenach poza parkami narodowymi. Są to więc m.in. Góry Sowie czy Góry Izerskie. Co więcej, część parków narodowych wyraża zgodę na obecność zwierząt domowych na ich obszarach. Pupile są mile widziane w następujących PN:

  • Karkonoski,
  • Magurski,
  • Gór Stołowych,
  • Ojcowski.

Każdy z nich ma jednak swoje odrębne zasady, dlatego przed wyjazdem z psem w góry proponujemy zapoznanie się z mapą i przepisami danego terenu

Spacer z psami na górskim szlaku

Góry Stołowe z psem – miejsce na bezpieczną wędrówkę

Góry Stołowe są objęte ochroną parku narodowego, dlatego spacerowicze z psami muszą wybierać konkretne szlaki, które są dostępne dla czworonogów. Mimo to w tych pasmach możesz śmiało wędrować z pupilem. Czekają tu na Was liczne trasy turystyczne dostosowane zarówno do początkujących, jak i bardziej doświadczonych podróżników. 

Dokąd doprowadzi Cię dogtrekking w Górach Stołowych z psem? Możesz udać się m.in. na Skalne Grzyby. Do tej atrakcji prowadzą szlaki:

  • niebieski (z Wambierzyc),
  • żółty (z Batorowa),
  • czerwony (przez Radkowskie Skały).

Opiekunowie czworonogów chętnie wybierają się również na Błędne Skały z psem. Początek trasy może stanowić parking dolny – wówczas piesza wędrówka zajmuje ok. 1 h 15 min w jedną stronę.

Podczas wyjazdu w Góry Stołowe z psem możesz zatrzymać się w hotelu przyjaznym dla pupili w Kudowie-Zdroju.

Beskidy z psem – np. na terenie Magurskiego Parku Narodowego

Możesz śmiało zwiedzić Beskidy z psem, jednak jak w każdym miejscu musisz pilnować swojego pupila. Najbardziej dostępny jest Magurski Park Narodowy. Razem z psem odkryjesz też m.in. Rycerkę Dolną i Przełęcz Przysłop Potócki, a także wjedziesz kolejką linową na Szyndzielnię (pamiętaj, by zabrać ze sobą kaganiec). Na przyjemny spacer polecamy również łatwą ścieżkę spacerową z Ustronia do Wisły – większość trasy biegnie przez tereny leśne, a po drodze znajdują się liczne zejścia do wody.

Dogtrekking jest natomiast niedozwolony na szlakach prowadzących na najwyższy szczyt, czyli Babią Górę. Jeśli mimo to pragniesz odwiedzić ją z czworonogiem, nic straconego! Pełen charakter Beskidów możesz poznać, podróżując z psem od strony słowackiej. Wówczas wejście na górę będzie dla Was dostępne.

Do dyspozycji psich opiekunów po polskiej stronie pozostaje np. szczyt Pilsko (1557 m n.p.m.) – najwyższy punkt w tej okolicy po Babiej Górze. Przy podróży z psem po Beskidach polecamy nocleg blisko szlaku. W hotelu Diuna Beskidy spędzisz noc na wysokości 650 m n.p.m, a po wyjściu z obiektu od razu znajdziesz się na łonie natury.

Para na wakacjach z psem w górach

Góry Sowie

Sowie pasma górskie to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc, gdzie warto jechać w góry z psem. Cały teren jest dostępny dla psich przyjaciół, dlatego Ty i Twój czworonóg poczujecie tam prawdziwą swobodę. Miejsce to jest także pokryte gęstym lasem, licznymi ścieżkami i zakamarkami, gdzie można schować się przed upałem. W trakcie dogtrekkingu zdołacie wspiąć się np. na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), Małą Sowę (972 m n.p.m.) czy Kalenicę (964 m n.p.m.). 

Góry Izerskie

Wycieczka w Góry Izerskie z psem idealnie sprawdzi się dla tych, którzy szukają łagodnych podejść i spokojnych szlaków. Po tych terenach można swobodnie spacerować z czworonogiem i zdobywać szczyty (np. Wysoką Kopę), legendarne miejsca (takie jak Polana Czarownic) czy podziwiać krajobrazy z wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie.  

Gdzie spać, wybierając się w Góry Izerskie z psem? Polecamy Perłę Świeradowa, która leży blisko głównych atrakcji turystycznych tych terenów. Z hotelu dzieli Cię odległość jedynie ok. 1,5 km do wieży Sky Walk, czyli platformy widokowej zwieńczonej podestem z przeszkloną podłogą. Stąd możesz powędrować bezpośrednio na górskie szlaki i oddać się dogtrekkingowi!

Dogtrekking

Miejsca w górach niedostępne i znacznie ograniczone dla psów

Nie wszystkie pasma górskie są dostępne dla czworonogów. Z psem ciężko udać się w Góry Świętokrzyskie – oferują one tylko 2 km ścieżki, po której możesz spacerować wraz z pupilem2. Znaczne utrudnienia napotkasz też w Tatrach. Dogtrekking jest ściśle zabroniony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a psi kompani mogą poruszać się jedynie Drogą pod Reglami i szlakiem na dnie Doliny Chochołowskiej3.

Pieniny to kolejne góry, których nie odwiedzisz z psem – a przynajmniej nie na głównych trasach przebiegających przez Pieniński Park Narodowy4. Dogtrekking będzie utrudniony także w Bieszczadach5. Osoby podróżujące z czworonogiem mogą poruszać się wyłącznie po obszarze ochrony krajobrazowej. 

Wczasy z psem w górach – jak się do nich przygotować?

Wymarzone wakacje z psem w górach są tuż za rogiem? W takim razie czas najwyższy na przygotowania! Stwórz listę rzeczy potrzebnych na dogtrekking i spakuj niezbędne akcesoria dla psa, takie jak składane miski, smycz/linka, szelki czy książeczka zdrowia. Pamiętaj także, by regularnie trenować z podopiecznym mijanie się z ludźmi i zwierzętami. Dzięki temu na szlaku oboje zachowacie spokój, a wycieczka będzie przyjemniejsza. Przed wyjazdem zarezerwuj również nocleg przyjazny zwierzętom dopasowany do Waszych potrzeb i blisko pieszych szlaków.

Wyjazd w góry z psem

Pakowanie na dogtrekking

Bezpieczny pies w górach to pies szczęśliwy! O dobrostan pupila warto zadbać już na etapie pakowania się na wyjazd. Odpowiedzialny opiekun powinien wziąć ze sobą:

  • smycz i dłuższą linkę treningową (np. 10 m),
  • wygodne szelki (np. typu guard),
  • kaganiec na wypadek wyjątkowych okoliczności (musi on umożliwiać ziajanie i swobodne otwieranie pyska),
  • wodę oraz karmę i smakołyki (wielkość zapasów dostosuj do długości wędrówki i jej intensywności),
  • składane miski lub butelki spacerowe,
  • książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami,
  • apteczkę,
  • worki na psie odchody,
  • opcjonalnie: ubranko i buty lub opaski ochronne na łapy (takie akcesoria okażą się przydatne szczególnie w skrajnych warunkach pogodowych oraz na trudnym terenie).

Trening psich zachowań na szlaku

Bez względu na to, gdzie pojedziesz w góry z psem, odpowiednie zachowanie na szlaku to podstawa. Kluczowe jest trzymanie zwierzęcia na smyczy/lince przez całą podróż. Dotyczy to szczególnie terenów objętych ochroną, ale pełną kontrolę nad pupilem warto zachować przez resztę drogi. Pies w górach jest narażony na mnóstwo rozpraszaczy, co może obniżyć jego posłuszeństwo i doprowadzić do ucieczki czy innych niechcianych zachowań. Ponadto na Twojego pupila czekają także zagrożenia ze strony dzikich zwierząt żyjących w odwiedzanych terenach. Zabezpieczenie w formie smyczy jest więc absolutnie niezbędne.

Przed wycieczką należy przećwiczyć skupianie uwagi czworonoga na opiekunie, chodzenie na luźnej smyczy, przywoływanie i spokojne mijanie się z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Spędzając wakacje z psem w górach, pamiętaj również, by dbać o lokalną przyrodę. Zbieraj zatem nieczystości po swoim pupilu i wspólnie postarajcie się nie zakłócać spokoju dzikiej zwierzynie. 

Nocleg przyjazny psom

Baza wypadowa akceptująca zwierzęta to nieodłączna część wyjazdu z psem w góry. Gdy zdecydujesz już, jakie pasma górskie będą dla Was najlepsze, zacznij rozglądać się za noclegiem w tych okolicach. Zapoznaj się też z warunkami takiego pobytu – część obiektów dolicza opłatę za obecność pupila. Wczasy z czworonogami stają się coraz popularniejsze, dlatego znalezienie hotelu w górach przyjaznego psom nie powinno przysporzyć Ci problemów. 

Pies śpiący w hotelu przyjaznym zwierzętom

Wycieczka z psem w góry. O tym warto pamiętać!

Wczasy z psim kompanem w górach to dawka niezapomnianych wspomnień. Możesz przeżyć tę przygodę na wielu szlakach w Polsce i nocować w hotelach, które w pełni tolerują czworonożnych przyjaciół człowieka. Przed wyjazdem upewnij się, w jakie góry najlepiej jechać z psem i poznaj tamtejsze regulacje prawne dotyczące dogtrekkingu. Zadbaj również o spakowanie potrzebnych akcesoriów dla pupila i przygotuj go psychicznie oraz fizycznie na nadchodzącą wyprawę. Na szlaku obserwuj zaś swojego podopiecznego i kontroluj jego stan, by pobyt w górach z psem był bezpieczny i przyjemny dla Was obojga. 

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040920880 ↩︎
  2. https://www.swietokrzyskipn.org.pl/informacja-o-wprowadzaniu-psow-na-teren-parku/ ↩︎
  3. https://tpn.pl/zwiedzaj ↩︎
  4. https://www.pieninypn.pl/pl/1038/998/do-pieninskiego-pn-nie-wolno-wprowadzac-psow.html ↩︎
  5. https://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1109&Itemid=54 ↩︎
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.