Strona główna
Blog
W góry
Najciekawsze szlaki w Górach Świętokrzyskich
W góry
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Najciekawsze szlaki w Górach Świętokrzyskich

ON
Ola Nazimek
02 października 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Najciekawsze szlaki w Górach Świętokrzyskich

Myśląc o górach, przed oczami od razu stają Ci Tatry? To duży błąd. W Polsce mamy bowiem kilka innych pasm wartych odkrycia i polubienia. Jednym z nich są niewątpliwie Góry Świętokrzyskie. Szlaki turystyczne są tutaj spokojne, nietrudne, a przy tym niezwykle widokowe. Przy okazji możesz zobaczyć wiele interesujących atrakcji. Na jakie trasy warto się tutaj wybrać? Sprawdź 5 propozycji, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Co musisz wiedzieć o Górach Świętokrzyskich?

Góry Świętokrzyskie są jednymi z najstarszych gór w całej Europie – powstały ok. 500 milionów lat temu w kambrze. Swoją nazwę pasmo zawdzięcza przechowywanej w klasztorze na Łysej Górze relikwii Krzyża Świętego.

Najwyższym szczytem jest Łysica (wierzchołek wschodni zwany Skałą Agaty) wznosząca się na wysokość 614 m n.p.m. Inne ciekawe szczyty, które warto odwiedzić, to m.in. Łysa Góra (594 m n.p.m.), Szczytniak (554 m n.p.m.), Radostowa (451 m n.p.m.) czy Góra Grodowa (395 m n.p.m.).

Wśród najciekawszych atrakcji Gór Świętokrzyskich znajdują się: gołoborze na Łysej Górze, Góra Miedzianka, Jaskinia Raj, Dąb Bartek, Szklany Dom (czyli Dworek Żeromskiego w Ciekotach) czy Zamek Królewski w Chęcinach.

Wyróżnikiem tego regionu są gołoborza świętokrzyskie, czyli bezleśne obszary górskich stoków zbudowane z bloków i odłamków skalnych. Gołoborze można podziwiać np. na stoku Łysej Góry.

Trasa w Górach Świętokrzyskich na Łysicę

Góry Świętokrzyskie – szlaki, które trzeba przejść choć raz w życiu

Szczyty Gór Świętokrzyskich, choć nie są tak wysokie i majestatyczne jak np. tatrzańskie wierzchołki, nadal są warte zdobycia. Jeśli szukasz spokojnych tras na rodzinne spacery z dziećmi, to Góry Świętokrzyskie będą w sam raz! Nie spotkasz tu tłumów i nie zmęczysz się na trasie. Sprawdź 5 propozycji na ciekawe wycieczki po tym niezwykłym regionie.

Szlak na Łysicę z Kakonina przez Przełęcz Świętego Mikołaja

Łysica - najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym

Długość: 4,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Cisza, spokój, zieleń i sielski klimat wsi – to właśnie są Góry Świętokrzyskie. Szlaków dla dzieci z łagodnymi wzniesieniami tutaj nie brakuje. Jednym z nich jest trasa na Łysicę – obowiązkowe miejsce do zobaczenia w Górach Świętokrzyskich. Najwyższy szczyt zwany też Górą Świętej Katarzyny liczy sobie 614 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polskich. Trasa wiedzie w całości przez las. Wędrówkę rozpocznij z parkingu w Kakoninie i stąd czerwonym szlakiem (na trasie całej wycieczki łączy się on ze szlakiem niebieskim) kieruj się do Przełęczy Św. Mikołaja. Tu zrób sobie mały odpoczynek przy kapliczce i ruszaj dalej na Skałę Agaty. Stąd na Łysicę jest już tylko 10 minut marszu. Przejście całego szlaku nie powinno Ci zająć więcej niż 1,5 godziny. To przyjemna opcja na rodzinny spacer na świeżym powietrzu.

Szlak na Łysą Górę (Święty Krzyż) z Huty Szklanej

Zbocze Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym 

Długość: 2,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 50 min

Jakie łatwe szlaki w Górach Świętokrzyskich warto wziąć pod uwagę na wycieczkę z maluchami? Krótka trasa, w całości biegnąca po asfaltowej drodze z Huty Szklanej na Łysą Górę i do Klasztoru Świętego Krzyża będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Na spacer możesz wybrać się nawet z wózkiem. Trasa w sezonie bywa zatłoczona, dlatego warto przyjechać tu w środku tygodnia lub poza sezonem. Samochód możesz zostawić na parkingu przy Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Przy okazji warto zwiedzić sam obiekt – znajdziesz tutaj chatę zielarki, warsztat szewski, kuźnię, zakład garncarski i wiele innych ciekawostek – wszystkiego można dotknąć i spróbować. To świetna zabawa dla całej rodziny! Tuż przy atrakcji wejdziesz na szlak czerwony, który zaprowadzi Cię Łysą Górę (wys. 599 m n.p.m. – jest to drugi co do wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich) oraz do Klasztoru Święty Krzyż. Będąc tutaj, koniecznie wejdź na platformę widokową, z której można podziwiać gołoborze. Wstęp na punkt jest dodatkowo płatny – bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6,50 zł. Do ciekawostek należy fakt, że Łysa Góra we wczesnym średniowieczu stanowiła miejsce kultu Słowian. Do tej pory zachowały się pochodzące z IX-X wieku szczątki wału kultowego usypanego wokół wierzchołka Łysej Góry. To jednak nie koniec atrakcji! W bocznym skrzydle klasztornym czeka na Ciebie Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wart odwiedzenia jest też oczywiście sam klasztor i przylegająca do niego wieża widokowa – podobno przy dobrej pogodzie widać z niej nawet Tatry.

Szlak do Jaskini Raj z Chęcin przez Zalejową

Skały w Górach Świętokrzyskich

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym i zielonym spod zamku w Chęcinach do placu Stefana Żeromskiego i dalej szlakiem czerwonym aż do Jaskini Raj

Długość: 7,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 

Kolejny szczyt w Górach Świętokrzyskich, który naszym zdaniem warto zdobyć, to Zalejowa. Wzniesienie nie jest może wysokie, bo liczy zaledwie 361 m n.p.m., ale jego umiejscowienie i widoki rozciągające się ze szczytu zdecydowanie zasługują na uwagę. Jeśli zgodnie z naszym opisem wybierzesz się na wycieczkę żółtym i czerwonym szlakiem Gór Świętokrzyskich spod Zamku w Chęcinach do Jaskini Raj, to w ciągu jednego dnia odwiedzisz kilka wyśmienitych atrakcji! Wędrówkę rozpocznij od zamku. Samochód zostaw na parkingu i koniecznie wybierz się na zwiedzanie obiektu – widoczny z trasy S7 rozpala wyobraźnię wszystkich podróżnych. Teraz masz okazję go zwiedzić – zatem śmiało! Po tej atrakcji skieruj się na szlak żółty, który zaprowadzi Cię na plac Żeromskiego w Chęcinach. Tutaj skręć w szlak czerwony i wędruj nim dalej przez miasteczko, aż dotrzesz do Rozdroża Pod Zalejową. Krótki odpoczynek i wędrówka na szczyt – po 10 minutach marszu jesteś już na wierzchołku. Stąd kieruj się dalej czerwonym szlakiem przez Rezerwat Góra Zalejowa, aż dotrzesz do wiaduktu nad trasą S7. Stąd kawałek szlaku wiedzie po drodze asfaltowej, jednak po minięciu zabudowań ponownie skręca w las. Do Jaskini Raj dotrzesz po ok. 2 godzinach od rozpoczęcia wędrówki z parkingu w Chęcinach. Na wycieczkę warto wybrać się rano, bo samo zwiedzanie zamku i jaskini zajmie Ci sporo czasu. Bilety do Jaskini Raj warto kupić online z wyprzedzeniem.

Szlak na Miejską Górę w Bodzentynie ze Świętej Katarzyny przez Łąki Miłości

Widok na górę Święta Katarzyna

Trasa: wiedzie szlakiem niebieskim

Długość: 5,6 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 1 h 40 min

Jaki jeszcze szlak turystyczny w Górach Świętokrzyskich warto sobie obrać za cel? Naszym zdaniem jest to trasa ze Świętej Katarzyny na Miejską Górę w Bodzentynie. Ten szlak Gór Świętokrzyskich częściowo wiedzie przez drewniane kładki nad urokliwymi rozlewiskami – szlak jest zaciszny i rzadko uczęszczany, więc z pewnością znajdziesz tutaj wytchnienie od codzienności. Wycieczkę możesz dodatkowo połączyć ze zwiedzaniem Klasztoru Bernardynek oraz wizytą w Galerii Minerałów i Skamieniałości. Spod klasztoru niebieskim szlakiem kieruj się do źródła św. Franciszka – po drodze miniesz groby żołnierzy Armii Krajowej z 1943 roku. Wybierając się w Góry Świętokrzyskie, warto poczytać o działalności AK w tym regionie. Idąc dalej niebieskim szlakiem, dotrzesz do bocznicy Weksel, a nieco dalej powitają Cię drewniane kładki zawieszone nad rozlewiskami. Przy strudze Czarnej Wody znajduje się niezwykłe miejsce zwane Łąkami Miłości – to tutaj aż do śmierci w 1997 roku mieszkała Stanisława Dziuba, zwana przez niektórych czarownicą znad Czarnej Wody. Przemierzając tę trasę, warto o niej wspomnieć, a po powrocie do domu poczytać o jej historii. Czy faktycznie Stasia była czarownicą? Mokradła tę tajemnicę zachowają już na zawsze dla siebie. Znad rozlewiska na Miejską Górę zostanie Ci mniej więcej godzina marszu. Jak widzisz, nie tylko świętokrzyskie szczyty są warte odkrycia!

Szlak na Bukową Górę ze stacji kolejowej w Łącznej

Szlak w Górach Świętokrzyskich na Bukową Górę

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym

Długość: 6,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h

Wśród najciekawszych szlaków Gór Świętokrzyskich nie może zabraknąć trasy na Bukową Górę. Wędrówka zajmie Ci 2 godziny w jedną stronę, a po drodze będziesz mijać przepiękne formacje skalne, które urozmaicą Ci spacer. Ścieżka najpierw wije się między polami, by następnie biec przez malowniczy bukowy las. Suma przewyższeń na trasie wynosi zaledwie 230 metrów, więc możesz się tutaj wybrać nawet z dziećmi. Po dotarciu na Bukową Górę warto odpocząć chwilę na Polanie Obrazik, gdzie znajduje się kapliczka sięgająca czasów napoleońskich i powstania styczniowego. 

Znasz już popularne szlaki Gór Świętokrzyskich. Jeśli tak samo jak nas zafascynowały Cię leśne ścieżki, ciekawe formacje skalne i atrakcje, których nie brak po drodze, to pakuj plecak i ruszaj w trasę. Na portalu Triverna.pl przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najlepszych noclegów w okolicy Gór Świętokrzyskich. Połącz górski spacer z relaksem w spa i odpocznij od codzienności. Taki wypad pomoże Ci odzyskać siły, a do tego natchnie Cię energią do podróżowania po Polsce. Zdecydowanie warto! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.