Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Top atrakcje w kujawsko-pomorskim. Czy znasz te miejsca?

Top atrakcje w kujawsko-pomorskim. Czy znasz te miejsca?

ON
Ola Nazimek
22 stycznia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Top atrakcje w kujawsko-pomorskim. Czy znasz te miejsca?

Kujawsko-pomorskie jest województwem zlokalizowanym w północno-centralnej Polsce, pomiędzy Pojezierzem Pomorskim i Mazurskim. Jego trzon stanowią historyczne ziemie Kujaw, ziemi dobrzyńskiej i część Pomorza Gdańskiego. Województwo to nie jest zbyt często wybierane jako turystyczny cel podróży – a szkoda! Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim i atrakcje dla każdego zachęcają do wizyty w tym regionie. 


Okolica zachwyca zarówno bezcennymi zabytkami, parkami rozrywki, jak i zakątkami przyrodniczymi wartymi poznania. Co warto zobaczyć w kujawsko-pomorskim?

Wybrane atrakcje w kujawsko-pomorskim - infografika

Miasta – atrakcje kujawsko-pomorskiego, które znają prawie wszyscy

Bez wątpienia najczęściej odwiedzanym miejscem w całym województwie jest Toruń – miasto znane przede wszystkim za sprawą Mikołaja Kopernika i przepysznych pierników. Tutaj historia jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy przejść się klimatycznym Starym Miastem, by zobaczyć pełen przekrój stylów architektonicznych – od gotyku po secesję. Nikogo zatem nie zdziwi, że Stare Miasto Torunia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Toruń, trzeba też koniecznie skosztować piernika w jednej z wielu piekarni w okolicach rynku.

Chcesz poznać więcej atrakcji tego niezwykłego miasta?

Pomnik Kopernika w Toruniu

Bydgoszcz przyciąga turystów m.in. swoją nietypową lokalizacją. Miasto jest położone nad Kanałem Bydgoskim, Wisłą i Brdą, nad którą królują charakterystyczne spichlerze, znajdujące się nawet w miejskim logo. I chociaż Stare Miasto w Bydgoszczy nie może pochwalić się taką liczbą zabytków jak toruńskie, zdecydowanie warto przespacerować się wąskimi uliczkami, odwiedzając przy okazji liczne parki, ogrody i inne atrakcje turystyczne.

Piękne miejsce nad rzeką w stolicy kujawsko-pomorskiego - Bydgoszczy

Chełmno bywa nazywane Krakowem północy – czy zasłużenie? Z pewnością miała na to wpływ średniowieczna zabudowa. Miasto rozciąga się na 9 wzgórzach, a jego patronem jest św. Walenty, którego relikwie spoczywają w tutejszej farze. Po zwiedzeniu wnętrza kościoła farnego warto wspiąć się na jego wieżę, z której można podziwiać panoramę miasta i piękną dolinę Wisły. Następnie polecamy spacer wzdłuż miejskich murów, na których zachowało się aż 17 baszt – niektóre z nich (np. Baszta Prochowa lub Panieńska) są otwarte dla turystów. Zwiedzanie Chełmna warto zakończyć w Średniowiecznej Osadzie Rycerskiej, gdzie cyklicznie odbywa się Turniej o Złotą Jaszczurkę.

Rynek w Chełmnie

Województwo kujawsko-pomorskie atrakcje oferuje również tym, którzy zamiast zwiedzać, chcą zadbać o swoje zdrowie. Umożliwia to Ciechocinek – perła polskich uzdrowisk z korzyściami zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Tężnie solankowe czy fontanna Jaś i Małgosia to doskonale znane atrakcje kujawsko-pomorskiego. Ale Ciechocinek ma do zaoferowania znacznie więcej! Ciekawa historia miasta, unikatowy mikroklimat i atrakcyjne położenie niemal w sercu Polski sprawiają, że jest to punkt na mapie kraju, który koniecznie trzeba odwiedzić.

Pijalnia Wód Mineralnych w Ciechocinku - popularnym uzdrowisku kujawsko-pomorskiego

Zamki, grody i osady – historyczne zabytki kujawsko-pomorskiego

Jednym z najciekawszych miejsc kujawsko-pomorskiego jest z pewnością Osada w Biskupinie. Jej przypadkowe odkrycie w 1933 roku było ważnym wydarzeniem archeologicznym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Badania przeprowadzone na terenach wykopalisk wykazały, że dęby użyte do budowy grodu zostały ścięte w 748 r. p.n.e. Obecnie gród jest jednym z nielicznych w Polsce, który może pochwalić się pełnymi rekonstrukcjami wałów obronnych, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Na terenie osady nie tylko działa skansen, ale też mają miejsce różne wydarzenia kulturalne i rekonstrukcje – w tym Festyn Archeologiczny, który co roku przyciąga wielu odwiedzających.

Jakie są jeszcze historyczne atrakcje w kujawsko-pomorskim? Co zwiedzić w szczególności?

Golub-Dobrzyń

To miasteczko położone w pradolinie Drwęcy może pochwalić się wspaniale zachowaną warownią, która została wybudowana przez Krzyżaków w latach 1296-1306. Twierdza jest w całości udostępniona zwiedzającym, a ci, którzy chcą dosłownie zanurzyć się w historii, mogą spędzić noc w działającym na zamku hotelu. Będąc w mieście Golub-Dobrzyń, warto udać się także na tutejszy rynek, przy którym majestatycznie wznosi się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To robiąca wrażenie gotycka świątynia, zbudowana na miejscu dawnego drewnianego kościółka, zniszczonego w czasie pruskich najazdów.

Ruiny zamku krzyżackiego w Świeciu

Zamek ten został wybudowany przez Zakon Najświętszej Maryi Panny w 1335 roku, a głównych zniszczeń dokonali Szwedzi w XVII wieku. Ruiny zabezpieczono przed niszczeniem i część pomieszczeń przystosowano do zwiedzania. Turyści mogą zwiedzać dawną kaplicę zamkową w północnym skrzydle i salę rycerską w dobrze zachowanych piwnicach.

Ruiny zamku krzyżackiego w Świeciu

Kolegiata w Kruszwicy

Kruszwica to niewielkie miasteczko położone nad jeziorem Gopło, które już w IX wieku było ważnym ośrodkiem dla plemienia Goplan. Tutaj przez myszy został zjedzony słynny Popiel, o czym przypomina Mysia Wieża i ciekawa legenda. Jednak perłą Kruszwicy jest romańska kolegiata wybudowana na przełomie XI i XII wieku – początkowo jako katedra, a po przeniesieniu biskupstwa do Włocławka zmieniona w kościół kolegiacki. To wspaniała świątynia postawiona z piaskowca i granitu na planie krzyża łacińskiego, w której można obejrzeć mnóstwo historycznych zabytków – m.in. chrzcielnicę w stylu romańskim, gotyckie rzeźby i cenne elementy wyposażenia pochodzące z różnych epok.

Słynny zabytek kujawsko-pomorskiego w Kruszwicy

Kujawsko-pomorskie z dziećmi – najlepsze atrakcje dla rodzin

Kujawsko-pomorskie to także atrakcje dla dzieci i ich rodziców. Oprócz wspomnianego wcześniej Biskupina na terenie województwa można znaleźć mnóstwo miejsc dedykowanym rodzinnym wycieczkom. Które z nich są najciekawsze?

Mega Park Rudnik

Centrum Edukacji i Rozrywki Mega Park jest położone w malowniczej okolicy Jeziora Rudnickiego na terenie miasta Grudziądz. To miejsce aż kipi od atrakcji! Znajduje się tutaj miasteczko westernowe Kansas City, które od wiosny do jesieni jest pełne przygód rodem z Dzikiego Zachodu. Przechodząc do sąsiedniej części Mega Parku, można cofnąć się w czasie i spotkać dinozaury, z których niektóre są ruchome. W następnej części mieści się kolorowy lunapark, którego atrakcje skierowane są do odwiedzających w każdym wieku. Tą, która szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym, jest Kraina Bajek, Baśni i Legend, gdzie zwiedzający mogą spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami. 

Wycieczkę do Mega Parku warto zwieńczyć odwiedzając mini zoo, w którym można pogłaskać lamę, spotkać wielbłąda, strusie, kangury i kucyki.

Zaurolandia w Rogowie

Miłośnicy jurajskich gadów powinni koniecznie umieścić Zaurolandię na swojej liście miejsc do zobaczenia w kujawsko-pomorskim. Ten znajdujący się w Rogowie park dinozaurów posiada prawie 80 makiet prehistorycznych stworzeń naturalnej wielkości, których historię można poznać w czasie spaceru brzegiem jeziora. Na jego terenie znajduje się również muzeum paleontologiczne, a w centrum parku mieści się ogromny plac zabaw, na którym można przejechać się kolejką, poskakać na dmuchańcach czy powspinać po linach. W Zaurolandii działa także kilka punktów gastronomiczno-usługowych.

Myślęcinek

W samym sercu Bydgoszczy leży park o powierzchni ponad 800 hektarów. Na jego terenie znajdują się takie atrakcje, jak:

  • Zoo – a w nim aż 215 gatunków zwierząt,
  • Ogród botaniczny – w którym można obejrzeć 820 gatunków roślin,
  • Park rozrywki – z atrakcjami dla zwiedzających w każdym wieku – od kolorowych karuzel i dmuchańców, po rollercoaster i kolejkę górską.

Na terenie Myślęcinka mieści się również centrum rekreacji konnej, a nawet stok narciarski.

Myślęcinek w Bydgoszczy

Przyrodnicze atrakcje w kujawsko-pomorskim

Kujawsko-pomorskie może być idealnym kierunkiem dla osób poszukujących relaksu na łonie natury. Jednym z miejsc do takiego właśnie odpoczynku są Bory Tucholskie. Ten kompleks leśny rozciągający się w dorzeczach Wdy i Brdy oferuje ciekawą rzeźbę terenu, przepiękne krajobrazy i bogatą faunę i florę. Na terenie Borów Tucholskich znajduje się kilka parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Każdy z nich zapewni niezmącony spokój w cieniu wiekowych drzewostanów i ciszę zakłóconą jedynie szumem wiatru czy śpiewem ptaków.

Miłośnicy relaksu w otoczeniu przyrody z pewnością powinni rozważyć również takie lokalizacje jak Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy oraz leżące nieopodal Jezioro Wikaryjskie. To niekończące się lasy pełne jagód, grzybów i wspaniałych piaszczystych ścieżek idealnych na spokojne, kontemplacyjne spacery czy przejażdżki rowerowe. Choć to jedno z mało znanych miejsc w kujawsko-pomorskim, z pewnością zasługuje na odwiedzenie.

Bory Tucholskie latem

Planując wycieczkę do województwa kujawsko-pomorskiego, warto znaleźć odpowiednie miejsce na pobyt. Największe miasta regionu, takie jak Toruń czy Bydgoszcz, mogą pochwalić się bogatą bazą noclegową, w której znajdują się zarówno luksusowe hotele, jak i bardziej budżetowe pokoje. Jednak i w mniejszych miejscowościach można znaleźć atrakcyjne miejsca noclegowe. W wyszukiwaniu odpowiedniej kwatery z pewnością pomocna będzie nasza baza na Triverna.pl. Tutaj szybko znajdziesz sprawdzony i pewny hotel, w którym spokojnie odpoczniesz pomiędzy kolejnymi etapami wędrówki przez piękne miejsca w kujawsko-pomorskim.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.