MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Wszystkie wpisy
Atrakcje Małopolski – co warto zobaczyć w tym regionie?

Atrakcje Małopolski – co warto zobaczyć w tym regionie?

ON
Ola Nazimek
02 stycznia 2024
13 min czytania
Udostępnij:
Atrakcje Małopolski – co warto zobaczyć w tym regionie?

Małopolska jest jednym z najbogatszych i najbardziej różnorodnych pod kątem turystyki regionów. Liczba zabytków, atrakcji i niezwykłych miejsc wartych zobaczenia jest tak duża, że trzeba by mieć kilka tygodni na dogłębne zwiedzenie regionu, a i to mogłoby nie wystarczyć. W województwie małopolskim znajduje się 6 parków narodowych, kilka pasm górskich, jeziora, zamki, zabytkowe miasta i wsie oraz cała masa atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Jakie ciekawe miejsca w Małopolsce warto odwiedzić? Sprawdzamy!

Miasta w Małopolsce, które musisz odwiedzić

Na samym szczycie atrakcji Małopolski znajduje się oczywiście stolica województwa, czyli Kraków. Wśród najciekawszych miejsc tego miasta są: zabytkowy Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu, krakowski Kazimierz, Kopiec Kościuszki i Planty. Będąc w Krakowie, warto wybrać się na wycieczkę po muzeach – Podziemia Rynku, Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum Lotnictwa czy Ogród Doświadczeń zaciekawią każdego! A jeśli Kraków, to obowiązkowo również leżąca nieopodal Wieliczka i słynna Kopalnia Soli. Co jeszcze zobaczyć w Krakowie i okolicach? Koniecznie sprawdź w artykule: https://triverna.pl/blog/krakow-atrakcje-turystyczne

Inne małopolskie miasta warte uwagi to:

  • Krynica-Zdrój: uzdrowisko położone na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Krynica-Zdrój zachwyca przepiękną zabytkową zabudową, bliskością natury i otoczeniem gór. Do najważniejszych atrakcji miasta należą: deptak, pijalnia wód, Muzeum Nikifora w Willi Romanówka, Słotwiny Arena, Sankostrada, Góra Parkowa, kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką i wieża widokowa.
  • Zakopane: zlokalizowane u stóp najwyższych polskich gór – Tatr – jest uznawane za zimową stolicę Polski. Zakopane to idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku, raj dla zapalonych traperów oraz dla miłośników górskiego folkloru. Będąc w Zakopanem, możesz wybrać się do jednego z kompleksów termalnych, wjechać kolejką na Kasprowy Wierch, przespacerować się po Krupówkach, pójść nad Morskie Oko lub do jednej z tatrzańskich dolin, zobaczyć skocznie narciarskie, zaliczyć Gubałówkę, no i obowiązkowo skosztować oscypka!
  • Szczawnica: kolejnym miastem uzdrowiskowym w Małopolsce jest Szczawnica położona na styku Pienin i Beskidu Sądeckiego. Wybierając się do Szczawnicy, koniecznie przespaceruj się na plac Dietla, do Pijalni Wód Mineralnych, wstąp do Parku Górnego i Dolnego. Jeśli lubisz wędrówki po górach, to udaj się do Schroniska pod Bereśnikiem – z centrum Szczawnicy to ok. 70 minut marszu w jedną stronę. A jeśli nie chcesz się męczyć, wjedź na Palenicę kolejką krzesełkową, by stamtąd podziwiać przepiękną górską panoramę.

3 małopolskie wsie, które Cię zachwycą

Chcesz poczuć klimat małopolskiej wsi? Koniecznie przyjedź do Lanckorony! Ta niezwykła wioska leży zaledwie 30 kilometrów na południe od Krakowa. Największą atrakcję stanowi zabytkowy rynek z XIX wieku, otoczony oryginalną drewnianą zabudową. Przepiękne wiejskie chaty sprawiają wrażenie, jakby czas w tym miejscu się zatrzymał! Warto wstąpić do Muzeum Etnograficznego, wejść na Górę Zamkową i obejrzeć ruiny czy przespacerować się szlakiem turystycznym, by z bliska podziwiać niezwykłe drewniane wille. Dobrze jest też odwiedzić lokalne galerie rękodzieła oraz przysiąść na moment w jednej z kilku klimatycznych kawiarenek.

Wśród niezwykłych atrakcji turystycznych Małopolski znajduje się również Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie koło Chrzanowa. W skansenie można podziwiać dwór z Drogini, a także 27 oryginalnych, zabytkowych wiejskich chat, wzbogaconych o małą architekturę – w tym kapliczki, studnie czy pasieki. Na terenie skansenu znajduje się także Małopolskie Muzeum Pożarnictwa oraz czynny po renowacji Zamek Lipowiec. Latem odbywa się tu Festiwal Etnomania, w czasie którego można nie tylko kupić przepiękne rękodzieło, ale też spróbować lokalnych smakołyków, zwiedzić chaty oraz zamek, wziąć udział w różnorodnych konkursach, warsztatach czy wydarzeniach. 

Ciekawym miejscem do zwiedzenia w Małopolsce jest również Krościenko nad Dunajcem. Ta malownicza wieś położona w Pieninach stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek pieszych i rowerowych po okolicy. W samym Krościenku warto zobaczyć Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, zabytkowe kaplice i kapliczki oraz stary dwór rodziny Dziewolskich. Będąc w okolicy, koniecznie wybierz się na spływ Dunajcem, a jeśli lubisz górskie wędrówki – wejdź na Sokolicę i Trzy Korony.

Ciekawe atrakcje dla dzieci w województwie małopolskim

Jednym z najpopularniejszych wśród rodzin regionów do wypoczynku jest właśnie Małopolska. Nic w tym dziwnego – atrakcje dla dzieci są tu dostępne niemal na każdym kroku! Ogromnym powodzeniem cieszą się w szczególności parki rozrywki:

  • Park Rozrywki Zatorland: czyli m.in. największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów. Na miejscu czekają na Ciebie trzy strefy tematyczne (Park Dinozaurów, Park Mitologii na wodzie, Park Owadów) oraz lunapark. Zatorland to w sumie ponad 60 najróżniejszych atrakcji dopasowanych do każdej grupy wiekowej na 20 hektarach terenu.
  • Inwałd Park: ten kompleks składa się z aż 5 parków tematycznych, które zachwycą swoją różnorodnością. Czekają tu na Ciebie: Park Miniatur, Dinolandia, Baśniowa Warownia, Kucyk Mini Zoo i Ogród Jana Pawła II.
  • Energylandia: starsze dzieci i dorośli będą usatysfakcjonowani wizytą w Energylandii – największym parku rozrywki w Polsce. Tutaj na 70 hektarach terenu do dyspozycji zwiedzających jest ponad 120 najróżniejszych atrakcji, a ich liczba wciąż rośnie! Odwiedź strefę dla dzieci, strefę z basenami, przeżyj przygodę życia podczas przejażdżki na ekstremalnych rollercoasterach lub obejrzyj pokaz kaskaderski na żywo. To i wiele więcej czeka na Ciebie w Energylandii w Zatorze!
Energylandia - popularna atrakcja dla dorosłych i dzieci w Małopolsce

Małopolska – gdzie w góry?

Szukając pięknych miejsc w Małopolsce, warto wybrać się w góry. I nie mamy tu na myśli wyłącznie Tatr! To najwyższe pasmo górskie zachwyca stromymi szczytami, ale na szlaki należy udawać się z rozwagą. Jeśli masz większe doświadczenie, to możesz wspiąć się na Rysy, Giewont czy Czerwone Wierchy. A jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami, to lepiej wybierz mniej wymagające pasma. Do Twojej dyspozycji pozostają malownicze Gorce z Turbaczem na czele, Beskid Sądecki z Jaworzyną Krynicką, Radziejową czy Bereśnikiem oraz Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą.

Małopolskie zamki w sam raz na rodzinną wycieczkę

Wśród małopolskich atrakcji na uwagę zasługują także monumentalne zamki. Oprócz słynnego Wawelu w Krakowie możesz zwiedzić przykładowo:

  • Zamek w Pieskowej Skale: położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w pobliżu Maczugi Herkulesa; kręcono w nim sceny z kultowego serialu Janosik,
  • Zamek w Korzkwi: zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd, znajduje się w gminie Zielonki, tuż za północną granicą Krakowa,
  • Zamek w Wiśniczu: wybudowany w połowie XIV wieku we wsi Stary Wiśnicz, jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce,
  • Zamek Tenczyn w Rudnie: jedna z największych małopolskich warowni, ograbiona i spalona w wyniku potopu szwedzkiego,
  • Zamek Rabsztyn k. Olkusza: położony w powiecie olkuskim niedaleko Pustyni Błędowskiej, niedawno odrestaurowany,
  • Zamek Królewski w Niepołomicach: wypoczynkowa rezydencja królewska dynastii Piastów, Jagiellonów oraz władców elekcyjnych,
  • Zamek w Niedzicy: usytuowany na brzegu zbiornika Czorsztyńskiego, jeden z symboli Pienin,
  • Zamek w Oświęcimiu: w czasie II wojny światowej był siedzibą niemieckich władz okupacyjnych; pod zamkiem znajdują się dwa tunele – jeden wydrążony przez Niemców miał stanowić schron przeciwlotniczy.
Zamek w Pieskowej Skale - jeden z wielu pięknych zamków Małopolski

Małopolskie parki narodowe

Na liście małopolskich atrakcji turystycznych znajduje się aż 6 parków narodowych. Są to:

  • Tatrzański Park Narodowy: jego powierzchnia wynosi 21197 ha, dzięki czemu  jest zaliczany do największych parków narodowych w kraju. Obejmuje obszar całych polskich Tatr. Wśród najważniejszych atrakcji parku są najwyższe górskie szczyty (w tym Rysy i Giewont), tatrzańskie jeziora, wodospady i doliny, a także niezwykła przyroda oraz rzadko występujące w innych regionach zwierzęta.
  • Pieniński Park Narodowy: utworzony w 1932 roku był pierwszym parkiem narodowym w Polsce. Najbardziej popularnymi szczytami są Trzy Korony i Sokolica, a wśród niezwykłych atrakcji parku znajduje się spływ przełomem Dunajca.
  • Babiogórski Park Narodowy: obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry – najwyższego szczytu w polskich Beskidach. 
  • Gorczański Park Narodowy: chroni masyw Turbacza i Gorca oraz dolinę Kamienickiego Potoku. Na jego terenie można spotkać m.in. wilki, a nawet rysie.
  • Magurski Park Narodowy: jest położony w granicach Beskidu Niskiego na styku Małopolski i Podkarpacia. Wśród najważniejszych atrakcji tego parku warto wymienić Wodospad Magurski, rezerwat skalny Kornuty, Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy. 
  • Ojcowski Park Narodowy: jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Na jego terenie znajduje się ponad 500 jaskiń, w tym Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka, Jaskinia Wierzchowska czy Jaskinia Nietoperzowa. Inne atrakcje warte zobaczenia na terenie OPN to m.in. Maczuga Herkulesa, Zamek w Ojcowie i skała Rękawica.
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Nieznane miejsca w Małopolsce, które zapraszają do odkrycia

Najciekawsze miejsca w Małopolsce już znasz – teraz pora wspomnieć o tych mniej znanych, ale wciąż wartych odkrycia! Na pierwszym miejscu tej listy znajdują się Dolinki Krakowskie. Jeśli lubisz wycieczki przyrodnicze, to koniecznie odwiedź Dolinę Kobylańską, Bolechowicką, Kluczwody, Dolinę Szklarki, Będkowską czy Dolinę Racławki. Każda jest piękna i zupełnie inna. Wszystkie dolinki są położone do 30 minut jazdy samochodem z Krakowa – znajdziesz je pomiędzy Zabierzowem a Krzeszowicami. Taka wycieczka to idealna opcja na całodzienną wędrówkę połączoną z piknikiem na świeżym powietrzu.

Kolejnym wspaniałym i nie zawsze docenianym przez przewodniki turystyczne miejscem jest Bobrowisko w Starym Sączu. Miejsce to powstało w widłach rzek: Dunajca oraz Popradu. Atrakcja doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi – drewniane ścieżki łatwo przemierza się z wózkiem lub ze stawiającym pierwsze kroki szkrabem. Do przejścia jest ok. 400 metrów ścieżek oraz dwie czatownie, z których można obserwować bobry, łabędzie nieme lub czaple. Ta nieoczywista atrakcja Małopolski zdecydowanie zasługuje na uwagę!

Podziemny Olkusz to kolejne mało znane miejsce, któremu warto poświęcić swój czas. Pod olkuskim rynkiem archeolodzy odnaleźli piwnice XIV-wiecznego ratusza, które zostały zabezpieczone i przekształcone w niezwykłe interaktywne muzeum, przybliżające historię srebrnego miasta. Jeśli jeszcze tutaj nie byłeś, to koniecznie nadrób zaległości!

Bobrowisko w Starym Sączu

Atrakcje Małopolski każdego roku przyciągają spragnionych dobrej zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu turystów nie tylko z Polski, ale i z Europy, a nawet świata. Ten niezwykły region Polski cieszy różnorodnością i bogactwem przyrody, zabytków, interesujących miejsc dla dzieci i dorosłych. Koniecznie wybierz się z nami w podróż po Małopolsce i zatrzymaj się w jednym z hoteli polecanych przez Triverna.pl. Już dzisiaj zachęcamy do planowania bajkowych podróży, które zaostrzą Twój apetyt na kolejne wycieczki krajoznawcze! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.