MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
City break
Murale w Polsce – alternatywny sposób na zwiedzanie kraju

Murale w Polsce – alternatywny sposób na zwiedzanie kraju

JF
Juliusz Fiedler
21 maja 2024
16 min czytania
Udostępnij:
Murale w Polsce – alternatywny sposób na zwiedzanie kraju

Znudziło Ci się typowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem? Szukasz ciekawego sposobu na udany city break w Polsce? Murale to interesująca alternatywa na spacer po turystycznych ośrodkach. Duża dawka sztuki ulicznej, ruchu na świeżym powietrzu i odkrywanie mniej znanych zakątków miast – czego chcieć więcej? Poniżej znajdziesz propozycje najpiękniejszych murali w Polsce, które warto zobaczyć w największych miastach kraju. 

Co to są murale i skąd się wzięły w polskich miastach?

Murale, czyli wielkoformatowe malowidła ścienne, mają swoje korzenie w Meksyku, gdzie ozdabiano nimi w I połowie XX wieku budynki urzędowe. Pierwsze murale w Polsce powstawały już w czasach PRL, jednak ich funkcja była przede wszystkim reklamowa, a formą nie przypominały w niczym obecnego oblicza street artu. W latach 90. pojawiły się pierwsze nieśmiałe próby uatrakcyjniania ścian budynków muralami, a z czasem zaczął być to sposób na odmienianie obdrapanych, starych dzielnic i przyciągnięcie do nich turystów. 

Obecnie murale zaczęły się coraz bardziej instytucjonalizować i często powstają na zlecenie urzędów, ośrodków kultury czy fundacji. W niemal każdym polskim mieście organizowane są też festiwale murali. Najbardziej znani polscy twórcy murali to pochodzący z Bydgoszczy duet Etam Cru, szczeciński Pauk, warszawski Swanski, Natalia Rak czy pochodzący z Gdyni M-city.

Mural w Łodzi
Mural z Arturem Rubinsteinem, źródło: Wikimedia Commons

Najpiękniejsze murale w Łodzi

Łódź spokojnie można nazwać stolicą polskich murali i sztuki ulicznej w ogóle. Na każdym kroku spotkamy tu murale, malowidła na chodnikach i instalacje artystyczne na budynkach. W Łodzi jest łącznie ponad 70 wielkoformatowych murali, czyli najwięcej w całej Polsce! Murale to sposób, by ożywić ściany zapomnianych budynków, a tych w Łodzi jest sporo. Rusz na zwiedzanie Łodzi ich szlakiem!

  • Mural Rubinsteina, ul. Sienkiewicza 18 – różnokolorowy i geometryczny mural przedstawia słynnego pianistę i łodzianina, Artura Rubinsteina. Autor muralu, Brazylijczyk Eduardo Kobra namalował go na podstawie zdjęcia, na którym pianista robi figlarną minę i bawi się uszami.
  • „Madame Chicken”, al. Politechniki 16 – mural autorstwa łódzkiej grupy Etam Cru przedstawia starszą kobietę przyciskającą do piersi kurę. Jest to nawiązanie do bohaterki wiersza Juliana Tuwima „W aeroplanie”, a sam mural powstał z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima.
  • Mural przy ul. Roosevelta 3 – wielkoformatowe dzieło duetu Os Gemeos z Brazylii i Aryza z Barcelony powstało na ścianie kamienicy Krystiana Wutke. Os Gemeos to prawdziwa czołówka światowego street artu – dla Łodzi wyjątkowo stworzyli mural we współpracy z innym artystą, co czyni go unikatem na skalę światową.

Murale na gdańskiej Zaspie

Mural w Gdańsku
Mural w Gdańsku, źródło: Wikimedia Commons

Masz ochotę na spacer po galerii sztuki ulicznej? Wybierz się na gdańską Zaspę – na tym ogromnym blokowisku można podziwiać ponad 50 wielkoformatowych murali. Pierwsze z nich powstały jeszcze w minionym stuleciu, bo w 1997 r., kolejne pojawiały się od 2009 r. w ramach festiwalu Monumental Art. Odkryj je sam lub wybierz się na spacer z przewodnikiem!

  • „Kostki Rubika”, ul. Nagórskiego 9a – według zamysłu autora, rosyjskiego twórcy Rustama Qbica, surrealistyczne dzieło przedstawia rodzica układającego kostkę Rubika w głowie dziecka. Jednak można się tu doszukać wielu interpretacji. Ten mural daje do myślenia!
  • „The New Future”, ul. Bajana 5a – mural autorstwa niemieckiego twórcy Klausa Klingera ukazuje kobietę z wózkiem na zakupy, która pędzi po ukwieconej łące. Dzieło jest utrzymane w stylistyce socrealistycznej.
  • Mural przy ul. Pilotów 18a – na tym muralu stworzonym przez trójkę artystów ze Szwecji zobaczysz totem-rakietę, który ma symbolizować chciwą cywilizację. Mural ma przesłanie ekologiczne, zwraca uwagę na nadmierną eksploatację naszej planety.

Białystok – stolica murali na wschodzie Polski

„Dziewczynka z konewką” - mural w Białymstoku
Mural „Dziewczynka z konewką”, źródło: Wikimedia Commons, autor zdjęcia: Henryk Borawski

Stolica województwa podlaskiego śmiało może rywalizować z Łodzią o miano stolicy polskiego street artu. W Białymstoku znajdziesz ok. 50 murali, które można zwiedzać turystycznym szlakiem pieszo, rowerem lub autobusem. Poniżej największe białostockie hity, z których dwa znajdują się w ścisłym centrum miasta.

  • „Dziewczynka z konewką”, al. Piłsudskiego 11/4 – niekwestionowana królowa białostockich malowideł wielkoformatowych, a także jeden z najciekawszych murali w Polsce. „Dziewczynkę z konewką” namalowała w ramach akcji „Folk on the street” w 2013 r. Natalia Rak, zainspirowana legendą o wielkoludach. Mural jest tym bardziej wyjątkowy, że został doskonale wkomponowany w otoczenie – dziewczynka „podlewa” drzewo rosnące przy ścianie budynku. Dzięki temu mural wygląda inaczej o każdej porze roku.
  • „Ludwik Zamenhof”, ul. Zamenhofa 26 – w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć muralu stworzonego na cześć twórcy esperanto, białostoczanina Ludwika Zamenhofa. Urocze malowidło autorstwa Andrzeja Muszyńskiego przedstawia stojącego na balkonie Zamenhofa, jego sąsiadów (w tym Jakuba Szapiro), a także dzieci trzymające baloniki. 
  • „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”, ul. Radzymińska 18 – kolejny mural-hit, który powstał w ramach akcji „Folk on the street”, a także największy folkowy mural w Polsce. Jego autorzy, białoruska grupa TAKTAK, chcieli stworzyć towarzysza dla „Dziewczynki z konewką”. Malowidło jest inspirowane tkaniną dwuosnowową i obrazem podlaskiej tkaczki Lucyny Kędzierskiej pt. „Pieczenie chleba”.

Odkrywaj murale w Poznaniu podczas spaceru

Mural w Poznaniu
Mural w Poznaniu, źródło: Wikimedia Commons

Może i do Poznania nie przyjeżdża się tylko z powodu street artu, ale na pewno warto choć jeden dzień poświęcić na alternatywne zwiedzanie miasta. Liczne murale, nie zawsze wielkoformatowe, są ukryte w nieznanych zakątkach, daleko od typowych atrakcji turystycznych Poznania. Poczuj się jak prawdziwy odkrywca i zobacz najciekawsze poznańskie murale. 

  • Mural przy ul. Dolna Wilda 4 – malowidło przedstawia różową kamienicę z jej mieszkańcami, otwartymi oknami i balkonami, na których rosną kwiaty. Ten polski mural przeniesie Cię do małego włoskiego miasteczka!
  • Podwórko przy ul. Zielonej 1 – w tym niepozornym miejscu poczujesz się jak w ulicznej galerii sztuki. Wszystko za sprawą namalowanych na murach reprodukcji znanych obrazów: „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego i „Śmierci” Jacka Malczewskiego. Klimatu dopełniają stojące w donicach kwiaty. 

Murale Warszawy – alternatywny spacer po mieście

Mural w Warszawie
Mural na budynku, w którym urodziła się Maria Skłodowska-Curie 

Warszawa śladami street artu i alternatywne zwiedzanie stolicy? Takie rzeczy tylko na Pradze! Wybierz się tu, by zobaczyć najciekawsze warszawskie murale, namalowane na starych kamienicach, które pamiętają czasy II wojny światowej. Oto Warszawa, jakiej jeszcze nie znasz. 

  • „Wielka Gęś”, ul. Brzeska 14A – kiedyś zaniedbana i niebezpieczna, dziś przyciąga turystów i mieszkańców alternatywnym charakterem, najlepszą lodziarnią w Warszawie i licznymi knajpkami, w tym jedną serwującą oryginalne praskie pyzy. Ulica Brzeska, bo o niej mowa, to obowiązkowy przystanek na szlaku praskich murali – znajdziesz tu kolorowe, ogromne i wesołe malowidło autorstwa włoskiego twórcy Diego Miedo, któremu pomagały dzieci ze stowarzyszenia Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej. Must-see!
  • „Ptak i wąż”, ul. Bliska 23 – jeśli do Warszawy przybywasz pociągiem, wysiądź na stacji Warszawa Wschodnia, by obejrzeć ten niezwykły, mroczny mural stworzony przez chińskiego artystę DALeasta. Na tytułowego ptaka i węża składa się skomplikowana plątanina kolorowych linii, przypominających cieniutkie druciki. Mural powstał podczas festiwalu Street Art Doping.
  • „Warszawa Wschodnia”, ul. Strzelecka 26 – na deser chyba najciekawszy mural na Pradze, namalowany przez hiszpańskiego twórcę Sebastiana Velasco. Dzieło idealnie wpasowuje się w klimat Nowej Pragi i przedstawia jej mieszkańca (podobno barmana z lokalnego pubu) z polonezem FSO w tle.

Wrocławskie podwórka – murale, neony i instalacje artystyczne

Mural we Wrocławiu poświęcony Wandzie Rutkiewicz, źródło: Wikimedia Commons, autor zdjęcia: Grzegorz W. Tężycki

Street art we Wrocławiu opanował podwórka. W stolicy Dolnego Śląska sztuka uliczna to z jednej strony znakomite oddolne inicjatywy sąsiedzkie, a z drugiej nietypowe przestrzenie publiczne oddane w ręce artystów. Zwiedzając miasto śladami street artu nie skupiaj się tylko na muralach – Wrocław to także miasto neonów i ciekawych instalacji artystycznych. 

  • Murale w podwórkach przy ul. Roosevelta – te podwórka na wrocławskim Nadodrzu to sąsiedzkie galerie sztuki ulicznej. Przy Roosevelta 5a możesz podziwiać dzieło o nazwie „Podwórko – nasze atelier”, na które składa się kilka malowideł z ceramicznymi detalami, o łącznej powierzchni 1200 m2. Przy Roosevelta 8 obejrzysz natomiast reprodukcje słynnych obrazów van Gogha, Fridy Kahlo, Klimta i Muncha. Za projekty odpowiadają twórcy z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej i mieszkańcy dzielnicy.
  • Podwórko przy Ruskiej 46 – podwórko otoczone nieciekawymi budynkami poprzemysłowymi pewnie popadłoby w kompletną ruinę, gdyby nie inicjatywa Wrocławskiej Rewitalizacji, w której miasto zaprosiło do współpracy artystów różnej maści. Znajdziesz tu nie tylko kilkanaście murali, ale również wyjątkową galerię neonów. 

Katowice Street Art Festival i murale Śląska

Mural w Katowicach
źródło: Wikimedia Commons, autor zdjęcia: Andrzej Otrębski

Boom na murale w Katowicach rozpoczął się w 2016 r., gdy miasto ubiegało się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wtedy to pojawił się pomysł na organizację Katowice Street Art Festival. Mimo że starania o tytuł spełzły na niczym, to festiwal sztuki ulicznej zadomowił się w stolicy Górnego Śląska na dłużej i nieustannie wzbogaca miasto w kolejne wielkoformatowe malowidła. 

  • Mural z Bohaterów Monte Cassino 5 – jeden z najpopularniejszych katowickich murali znajduje się w dzielnicy Zawodzie. Jego autorem jest warszawiak Paweł Kozłowski, bardziej znany jako Swanski. Dzieło wyróżnia charakterystyczna kreska Swanskiego i nieco komiksowy styl.
  • Mural z ptakami przy Mariackiej Tylnej – stworzył go belgijski artysta o pseudonimie Roa. Dzieło przedstawia dwa czarne ptaki, siedzące na drucie kolczastym. Zwierzęta są przedstawione bardzo szczegółowo, jeden z nich wręcz anatomicznie – możemy zajrzeć do wnętrza ptaka.  
  • Mural „Sterowiec 3D” na rogu ulic 1 Maja i Reja – niezwykły trójwymiarowy mural na dwóch ścianach kamienicy pozwala nam zajrzeć do abstrakcyjnego wnętrza budynku. Zobaczysz tam m.in. lecący sterowiec, gęsty las z wodospadem i mężczyznę wspinającego się po drabinie. 

Kraków – murale odświeżają twarz historycznego miasta

Mural w Krakowie
źródło: Wikimedia Commons, autor zdjęcia: Fred Romero

Powiedzmy sobie szczerze, Kraków to nie jest miasto, które kojarzy się ze street artem – wydaje się na to nieco zbyt historyczne, eleganckie, może trochę zamknięte w minionej epoce. Jednak warto tu przyjechać nie tylko na obowiązkowe zwiedzanie turystycznych atrakcji Krakowa, ale również po to, by zobaczyć nową, odświeżoną twarz miasta. Są na niej także murale, często nawiązujące do wielokulturowości Krakowa.

  • Mural przy Lwowskiej 16 – nawiązuje do historii krakowskiej dzielnicy Podgórze. Można na nim dostrzec elementy związane z architekturą i tradycją Podgórza, np. detale kamieniarki z kościoła św. Józefa lub detal architektury dawnej synagogi. Mural jest dynamiczny i przepełniony symboliką. Jego autorzy, Marcin Wierzchowski i Mikołaj Rejs, stworzyli go w ramach projektu „101 murali dla Krakowa”.
  • Mural Judah aka Indianin, ul. Św. Wawrzyńca 14 – jeszcze jeden mural o tematyce żydowskiej, stworzony przez izraelskiego artystę Pila Peleda. Czarno-biały wizerunek Judy w czapce z lwa symbolizuje naród żydowski. Kwartał ulic, w którym znajduje się mural, to także popularne miejsce stacjonowania food trucków. 

Szczecińskie murale przeciwko konsumpcjonizmowi

Mural w Szczecinie
Mural w Szczecinie, źródło: Wikimedia Commons

Nie da się rozmawiać o street arcie w Szczecinie bez wspomnienia o Piotrze Pauk, bardziej znanym pod swoim pseudonimem Lump. To on, wraz z trójką przyjaciół, stworzył pierwszy nowoczesny szczeciński mural w 2010 r. Od tamtej pory w mieście powstaje coraz więcej murali z jego inicjatywy, m.in. w ramach projektu „Odblokowanie – akcja muralizacja”, którego celem była walka z billboardami reklamowymi i konsumpcjonizmem. Lump regularnie zaprasza do współpracy zagranicznych twórców i ożywia stare szczecińskie kamienice, szczególnie w dzielnicy Pomorzany, w której się wychował.

  • Mural Lumpa przy ul. Czarneckiego 11 – pierwszy mural Lumpa powita Cię tuż po przyjeździe do Szczecina, ponieważ mieści się na budynku w pobliżu dworca PKP. Na oryginalną pracę składa się tło z kwiecistych wzorów, inspirowanych tapetą w mieszkaniu ciotki artysty, efektowna pozłacana ramka, a w niej zdjęcie polskiego reportażysty Kazimierza Nowaka. Mural powstał w 2013 r. 
  • „Niepewność” i „Kolczyki” – murale na kamienicy przy al. Powstańców Wielkopolskich – aż dwa niesamowite dzieła zagranicznych artystów na jednym budynku! Po jednej stronie kamienicy zobaczysz mural o nazwie „Niepewność” Hiszpana Zësara Bahamonte z Sewilli. Przedstawia ono dwie nakładające się na siebie sylwetki – damską i męską. Intensywnie żółte tło, odcienie szarości i kilka czerwonych akcentów tworzy prawdziwie hiszpański klimat. Po drugiej stronie budynku znajduje się malowidło autorstwa Dimitrisa Taxisa, który urodził się w Szczecinie, a następnie wyemigrował do Grecji. Mural Greka nosi nazwę „Kolczyki” i przedstawia subtelną kobietę wkładającą kolczyki. Mural jest utrzymany w stylistyce komiksowej.  

Lubelskie murale to nie tylko sztuka 

Mural w Lublinie
Mural przy ul. Piłsudskiego 13 w Lublinie, źródło: Wikimedia Commons

Będziesz zaskoczony, jak wiele niesamowitych polskich murali można obejrzeć w Lublinie! Okazuje się, że miasto to prężny ośrodek street artu. Wielkoformatowe dzieła powstają tu często przy okazji wydarzeń kulturalnych, takich jak Festiwal Inne Brzmienia, Noce Kultury czy Karnawał Sztukmistrzów. W kilku miejscach można też spotkać murale reklamowe, na szczęście nienachalne w formie (np. lubelskiego cydru). Poniżej nasz subiektywny przewodnik po najciekawszych muralach w Lublinie.

  • Mural „Niby-Kot pod Niby-Grzybem”, ul. Lubartowska 55 – stylistyka muralu stworzonego przez Aleksieja Kislowa z Ukrainy nawiązuje do „Alicji w Krainie Czarów”. Zobaczysz tu bowiem ogromnego kota z twarzą kobiety i drzewo, które zamiast liści ma fioletową grzybnię. Mural powstał z okazji Festiwalu Inne Brzmienia.
  • Mural przy ul. Grodzkiej 7 – nietypowy, bo koronkowy mural, stworzyła artystka NeSpoon, znana ze swoich koronkowych instalacji artystycznych.

Nie tylko murale w Polsce

Mural we Wrocławiu

Zwiedzanie polskich miast śladami street artu to sposób na alternatywne poznawanie miejskiej tkanki. Poszukując najpiękniejszych murali w Polsce często natrafisz na tajemnicze zaułki, a także zahaczysz o niepopularne dzielnice, z pewnością pomijane w przewodnikach. Spacer szlakiem sztuki ulicznej to też sposób na obcowanie z kulturą niezamkniętą w murach galerii sztuki, przez co także bardziej demokratyczną. Nie ograniczaj się do samych murali – warto rozejrzeć się także za neonami czy miejskimi instalacjami artystycznymi, które często spotkasz w zupełnie nieoczywistych miejscach. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie ciekawych murali w Polsce zachęciło Cię do zwiedzenia jednego z wymienionych miast! 

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.