Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Karkonosze – szlaki turystyczne na Śnieżkę i inne szczyty
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Karkonosze – szlaki turystyczne na Śnieżkę i inne szczyty

ON
Ola Nazimek
26 września 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Karkonosze – szlaki turystyczne na Śnieżkę i inne szczyty

Karkonosze są jednym z najpiękniejszych górskich pasm w Polsce. Oferują niezapomniane widoki, malownicze szczyty i fantastyczne trasy turystyczne dla całej rodziny. Jakie szlaki w Karkonoszach warto przejść i które szczyty można zdobyć podczas pieszej wycieczki w tych górach? Zajrzyj do artykułu i sprawdź!

Karkonosze – garść praktycznych informacji

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Są to również najwyższe góry Republiki Czeskiej. Ciągną się od Przełęczy Szklarskiej aż do Przełęczy Lubawskiej na przestrzeni ponad 40 kilometrów. Pasmo Karkonoszy zajmuje powierzchnię około 650 km2, z czego aż 2/3 leży po stronie Czech. Głównym grzbietem gór ciągnie się granica z Czechami. Najwyższym szczytem tego pasma jest Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m.

Karkonosze charakteryzują się występowaniem niezwykle ciekawej szaty roślinnej, którą urozmaicają liczne strumienie, rzeczki, wodospady, a także jeziora i kotły polodowcowe. Na terenie Karkonoszy znajdują się aż 54 szczyty górskie oraz 15 tzw. wierzchołków pobocznych, których wysokość wynosi ponad 1000 m n.p.m. Najwyższe szczyty Karkonoszy po stronie polskiej to: Śnieżka, Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.) i Mały Szyszak (1440 m n.p.m.).

Wodospadami wartymi zobaczenia są przede wszystkim: Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Podgórnej. Na terenie Karkonoszy znajduje się też dobrze rozwinięta sieć schronisk górskich – szczególnie polecamy odwiedzić Strzechę Akademicką, Samotnię, schronisko na Szrenicy i schronisko na Hali Szrenickiej.

Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny – bilety można zakupić online lub w specjalnych punktach kasowych na szlaku. Będąc w Karkonoszach, warto odwiedzić okoliczne miejscowości, które przygotowały szeroką ofertę atrakcji dla turystów – są to m.in. Karpacz, Szklarska Poręba czy znajdujący się po czeskiej stronie granicy Harrachov.

Karkonoskie skały i lasy z lotu ptaka

Szlaki turystyczne w Karkonoszach – 5 tras wartych przejścia

Nigdy nie byłeś w Karkonoszach? Pora to zmienić! To przepiękne pasmo górskie ma tak wiele do zaoferowania turystom, że aż ciężko się zdecydować, jaką atrakcję zobaczyć najpierw. Sprawdź polecane szlaki w Karkonoszach i razem z nami zaplanuj wycieczkę w te majestatyczne góry. Zapraszamy do poznania 5 urozmaiconych tras, z których każda zachwyci Cię innymi widokami.

Szlak na Śnieżkę z Karpacza przez Kocioł Wielkiego Stawu

Najpiękniejszy szlak na Śnieżkę

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym spod świątyni Wang na Suszycę i Polanę, następnie zielonym szlakiem do kotła Wielkiego Stawu, czerwonym szlakiem na Słonecznik i przez schronisko Dom Śląski na szczyt samej Śnieżki

Długość: 10,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 4 h

Na Śnieżkę z Karpacza prowadzi kilka tras i jeśli jesteś zapalonym wędrowcem, to możesz chcieć pokonać je wszystkie. Nasze zestawienie postanowiliśmy jednak rozpocząć od opisania jednego z najpiękniejszych szlaków na Śnieżkę. By dotrzeć na szczyt, będziesz potrzebować ok. 4 godzin. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wracać tą samą trasą – z powodzeniem możesz skorzystać z kolei linowej, która zwiezie Cię z Kopy do samego Karpacza – lub zejść innym szlakiem.

Gdzie zacząć wędrówkę na Śnieżkę? Na żółty szlak wejdziesz przy świątyni Wang – wycieczkę możesz więc połączyć ze zwiedzaniem tej atrakcji. Szlak zaprowadzi Cię na Polanę w Karkonoszach, gdzie rozchodzą się trasy. Kontynuuj pod górę szlakiem zielonym, którym dojdziesz nad kocioł Wielkiego Stawu. Stąd już tylko kilkaset metrów dzieli Cię od Słonecznika (1421 m n.p.m.). Po chwili odpoczynku wyrusz dalej czerwonym szlakiem w kierunku Śnieżki. Po drodze miniesz Równię pod Śnieżką, Spaloną Strażnicę i Przełęcz pod Śnieżką. Odpoczynek warto sobie zrobić w schronisku Dom Śląski, gdzie posilisz się przed ostatnim odcinkiem pod górę. Z tego miejsca na szczyt zostanie Ci już tylko 40 minut marszu. Widoki, jakie zobaczysz po drodze, na długo zostaną w Twojej pamięci!

Szlak na Kopę przez schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka

Schronisko Samotnia przy szlaku w Karkonoszach

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym od świątyni Wang na Polanę, dalej niebieskim szlakiem przez schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka, następnie żółtym do kotła Białego Jaru i czarnym na Kopę

Długość: 6,5 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2,5 h

Niezwykle malowniczym i niezbyt wymagającym szlakiem jest trasa wiodąca z Karpacza na Kopę przez legendarne schronisko Samotnia leżące w kotle Małego Stawu. Pokonanie trasy w jedną stronę zajmie Ci ok. dwóch i pół godziny. Wędrówkę zacznij w Karpaczu przy świątyni Wang, skąd szlak żółty zaprowadzi Cię na Polanę w Karkonoszach. Przy rozejściu skręć w szlak niebieski i kontynuuj wędrówkę do kotła Małego Stawu i schroniska Samotnia. Widoki są tutaj spektakularne! Gdy już odpoczniesz i nacieszysz oczy, wróć na niebieski szlak – po kolejnych 15 minutach spaceru dotrzesz do jeszcze jednego popularnego schroniska, jakim jest Strzecha Akademicka. Dalej wyrusz żółtym szlakiem do kotła Białego Jaru, skąd już tylko pół godziny marszu dzieli Cię od zdobycia Kopy (1377 m n.p.m.). 

Powrót możesz zaplanować tą samą trasą lub czarnym szlakiem, bądź zdecydować się na zjechanie do Karpacza koleją linową. Jeśli masz zapas czasu i siły, przedłuż wędrówkę do Śnieżki. Droga z Kopy na najwyższy szczyt Karkonoszy to kolejna dodatkowa godzina spaceru czarnym szlakiem przez schronisko Dom Śląski. 

Szlak na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby

Śnieżne Kotły

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym

Długość: 6,9 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3 h

Kolejnym szlakiem górskim w Karkonoszach, który warto wpisać na swoją listę, jest ten wiodący na Śnieżne Kotły. Wędrówkę możesz rozpocząć w Szklarskiej Porębie w okolicy Muzeum Mineralogicznego. Szlak żółty zaprowadzi Cię przez Kukułcze Skały do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Tutaj warto chwilę odpocząć i nabrać sił na dalszą drogę. Marsz kontynuuj żółtym szlakiem przez Mokre Rozdroże, aż dotrzesz ponad Mały Śnieżny Kocioł, stąd na punkt widokowy na Śnieżnych Kotłach masz już tylko ok. 10 minut wędrówki. Śnieżne Kotły są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach – szlak jest przyjemny, nie ma dużych przewyższeń, a widoki chwytają za serce. Warto się tu wybrać!

Ścieżka nad Reglami spod Szrenicy na Pielgrzymy

Pielgrzymy - formacja skalna przy trasie pieszej w Karkonoszach

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym 

Długość: 20 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 6 h 15 min

Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach. Trasa jest długa, ale mało wymagająca – po drodze nie ma dużych przewyższeń, niemniej jednak na pokonanie całego szlaku będziesz potrzebować ponad 6 godzin w jedną stronę. By ułatwić sobie start, proponujemy wyjechać koleją linową ze Szklarskiej Poręby pod Szrenicę. Od Szrenickiej Skały cała trasa wiedzie szlakiem zielonym, który poprowadzi Cię przez Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Bażynowe Skały i Przełęcz Karkonoską aż do Pielgrzymów – imponujących granitowych wychodni skalnych. Na trasie i w niedużej odległości od szlaku znajdziesz kilka schronisk: Schronisko Szrenica, Schronisko Pod Łabskim Szczytem, Špindlerova Bouda oraz Schronisko PTTK Odrodzenie. Z Odrodzenia zostanie Ci półtorej godziny wędrówki (zamiast zielonym szlakiem od schroniska możesz podążać czerwonym grzbietowym szlakiem na Słonecznik, a z niego w ok. 20 minut zejść żółtym szlakiem na Pielgrzymy – to bardziej widokowy wariant). Od Pielgrzymów w godzinę zejdziesz do zabudowań Karpacza. Trasę możesz pokonać jednego dnia, bądź też rozłożyć go na dwa dni i zaplanować sobie nocleg w schronisku przy szlaku – wybór należy do Ciebie!

Szlak na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka

Szrenica - jeden z najpopularniejszych szczytów w Karkonoszach

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym

Długość: 4,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 

Ten przyjemny, widokowy szlak proponowany jest dla rodzin z dziećmi. Wędrówkę rozpocznij przy parkingu na Rozdrożu pod Kamieńczykiem. Stąd czerwonym szlakiem dotrzesz do Schroniska Kamieńczyk oraz do przepięknego Wodospadu Kamieńczyka. Choć obejrzenie tej atrakcji jest dodatkowo płatne (punkt kasowy znajduje się poniżej schroniska) to zdecydowanie warto! Wodospad Kamieńczyka pojawił się w wielu produkcjach filmowych, w tym np. w Opowieściach z Narnii. Klimat tego miejsca jest naprawdę niezwykły – warto wybrać się tu choć raz w życiu. Po minięciu wodospadu czeka Cię dalsza wędrówka wzdłuż czerwonego szlaku, który zaprowadzi Cię do schroniska na Hali Szrenickiej. Ze schroniska na szczyt masz już tylko nieco ponad 30 minut marszu, więc nie trzeba się spieszyć. Ciepły obiad, smaczny deser i piękne widoki – warto się nimi chwilę nacieszyć. Tym bardziej że po zdobyciu Szrenicy, wcale nie musisz wracać tą samą drogą. Skorzystaj z kolei linowej i zjedź do Szklarskiej Poręby w zaledwie pół godziny. Taka opcja z całą pewnością spodoba się dzieciom.

Widokowych tras pieszych w Karkonoszach nie brakuje. Trudno w jednym miejscu opisać je wszystkie, dlatego opisaliśmy dla Ciebie 5 najpiękniejszych naszym zdaniem szlaków. Który z nich wybierzesz dla siebie? Jeśli po wycieczce w Karkonosze wciąż będziesz czuł niedosyt, to pamiętaj, że to pasmo górskie ma jeszcze całą masę atrakcji do odkrycia. Zdecydowanie warto tu wracać – i to nie raz. A do znalezienia wygodnej bazy noclegowej, która pozwoli Ci się zregenerować po intensywnej górskiej wędrówce, zapraszamy na portal Triverna.pl. Zgromadziliśmy w nim najlepsze oferty hoteli w Karkonoszach – z basenem, pięknym widokiem, strefą spa czy udogodnieniami dla najmłodszych. Sprawdź sam!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.