MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach przez szczyty i doliny

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach przez szczyty i doliny

ON
Ola Nazimek
05 października 2023
9 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach przez szczyty i doliny

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach od lat przyciągają profesjonalnych wspinaczy nie tylko z Polski, ale i z całego świata. To nie oznacza jednak, że szczyty w Tatrach są zarezerwowane jedynie dla sportowców! W sezonie letnim, przy dobrej pogodzie i odpowiednim przygotowaniu niemal każdy może zdobyć Giewont, Nosal czy Czerwone Wierchy. Łatwe trasy w Tatrach – np. te prowadzące w tatrzańskie doliny – też nie należą do rzadkości. Dlatego zajrzyj do naszego artykułu i sprawdź 3 ciekawe szlaki w Tatrach, które warto przejść!

Tatry – najwyższe polskie góry. Co warto o nich wiedzieć?

Tatry są najwyższym pasmem górskim Karpat. Leżą na terenie Polski i Słowacji, a ich obszar jest objęty ochroną przez Tatrzański Park Narodowy. Na terenie Tatr znajdują się takie krainy geograficzne jak Podhale (w Polsce), Spisz i Orawa (po stronie polskiej i słowackiej) oraz Liptów (w całości na Słowacji). Najwyższe szczyty w Tatrach to: po stronie polskiej Rysy (2499 m n.p.m.) i po stronie słowackiej Gerlach (2654 m n.p.m.).

Wśród wysokich szczytów Tatr można wyróżnić także: Łomnicę (2634 m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), Krywań (2495 m n.p.m.), Świnicę (2301 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).

Na terenie Tatr znajduje się blisko 200 stawów, z których znaczna większość to jeziora polodowcowe. Wśród najpopularniejszych można wymienić: Morskie Oko (największy staw w Tatrach), Wielki Staw Polski, Czarny Staw Gąsienicowy, Smreczyński Staw, Wielki Hińczowy Staw czy Szczyrbskie Jezioro.

Duże wysokości sprawiają, że w Tatrach można doskonale obserwować piętrowy układ roślin, który kształtuje się następująco: pogórze, regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny (subalpejskie), piętro halne i piętro turniowe.

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieszkuje wiele gatunków dzikich zwierząt. Są wśród nich: kozica tatrzańska, świstak tatrzański, niedźwiedź brunatny, a także jelenie, wilki, sarny, borsuki, dziki, żmije, nietoperze i inne. Pamiętaj, by podczas wycieczek w Tatry nie dokarmiać zwierząt, a wszystkie śmieci zabierać ze sobą. Po szlakach w TPN nie można poruszać się z psami!

Łatwa trasa w Tatrach

Szlaki tatrzańskie – 3 sprawdzone propozycje na wędrówki

Jednymi z najpiękniejszych polskich gór są zdecydowanie Tatry. Szlaki są tu niezwykle malownicze i wbrew pozorom nie zawsze wymagające dużego doświadczenia czy znakomitej kondycji. Sprawdź nasze propozycje na ciekawe trasy w Tatrach i wybierz coś odpowiedniego dla siebie. Zapraszamy do lektury i planowania wycieczki!

Rusinowa Polana z Doliny Filipka przez Wiktorówki

Turyści na szlaku w Tatrach na Rusinowej Polanie

Trasa: wiedzie niebieskim szlakiem

Długość: 2,7 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h 20 min

Krótkie szlaki w Tatrach – czy to możliwe? Owszem! Jeśli przy okazji pobytu w Zakopanem, Murzasichlu czy Bukowinie Tatrzańskiej masz ochotę na przyjemny i widokowy spacer, to koniecznie wybierz się na Rusinową Polanę! Wędrówka do celu zajmie Ci niecałe 1,5 godziny w jedną stronę, a widok, który zastaniesz na miejscu, oczaruje Cię tak, że już nie będziesz chciał wracać. 

Samochód polecamy zaparkować na parkingu przy Drodze Oswalda Balzera, skąd niebieskim szlakiem rozpoczniesz przyjemną wędrówkę wśród drzew. Trasa początkowo jest płaska, z czasem wymaga podejścia pod niewielkie wzniesienia. Drogę urozmaicają wyłaniające się co jakiś czas widoki na góry oraz biegnący wzdłuż szlaku szumiący strumyk. Po około godzinie marszu dotrzesz do Wiktorówek – pięknego sanktuarium maryjnego zbudowanego w stylu zakopiańskim. Tutaj warto chwilę odpocząć, bo dalej czeka Cię wspinaczka na Rusinową Polanę. Droga z Wiktorówek wiedzie najpierw schodami, potem ścieżką. Po drodze spotkasz mały wodospad, przy którym możesz nabrać wody do picia. Rusinową Polanę od Wiktorówek dzieli zaledwie 20 minut marszu. Na miejscu czeka Cię przepiękna panorama Tatr Bielskich i Tatr Wysokich. Znajdują się tu liczne drewniane stoły i ławki dla turystów, a w sezonie można kupić oscypki w bacówce.

Uwaga: Na Rusinową Polanę prowadzi też zielony szlak z Wierchu Porońca. Jest on przykładem łatwego szlaku w Tatrach dostępnego dla wózków i sanek.

Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Pięciu Stawów

Szlak w Tatrach przez Dolinę Pięciu Stawów

Trasa: wiedzie kolejno: szlakiem czerwonym z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza, zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki do Siklawy, niebieskim szlakiem przez schronisko w Dolinie Pięciu Stawów i nad Morskie Oko 

Długość: 12,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 4 h 50 min

Malownicze szczyty Tatr przyciągają śmiałków, którzy uwielbiają wymagające wędrówki. Nie musisz być jednak mistrzem wspinaczki, by odkrywać Tatry. Szlaki dla średniozaawansowanych również przyniosą Ci mnóstwo satysfakcji! Wybierz się na malowniczą trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka i naciesz się widokami, których nie masz na co dzień. Przejście opisanej trasy zajmie Ci bez postojów ponad 4,5 godziny. Dobrze więc wyruszyć na wędrówkę z samego rana. 

Samochód zaparkuj w Palenicy Białczańskiej i z tego miejsca skieruj się na czerwony szlak prowadzący wzdłuż drogi Oswalda Balzera aż do Wodogrzmotów Mickiewicza. To pierwsza atrakcja turystyczna Tatr mijana na trasie. W tym miejscu wejdź na szlak zielony przez Dolinę Roztoki. Spacer wzdłuż Roztoki jest przyjemnym doświadczeniem – po obu stronach spomiędzy drzew wyrastają co rusz piękne tatrzańskie krajobrazy. Szlak Doliną Roztoki prowadzi wprost do wodospadu Siklawa – teren jest tu już mocno górzysty i stromy, na tę wycieczkę warto więc wybrać się latem. Od Siklawy niebieskim szlakiem zejdź do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tu warto zaplanować sobie dłuższy postój i zjedzenie posiłku, bo dalsza trasa zajmie Ci jeszcze prawie 2 godziny marszu. Stąd nad Morskie Oko zawędrujesz wijącym się między wzniesieniami szlakiem niebieskim. Suma podejść na całym odcinku wynosi 1005 metrów, a suma zejść – 593 metry. Ten szlak w Tatrach może z powodzeniem konkurować o miano najpiękniejszego! Na powrót możesz wybrać tę samą drogę lub czerwony szlak przez Dolinę Rybiego
Potoku.

Kasprowy Wierch przez Czerwone Wierchy

Szlak w Tatrach przez Czerwone Wierchy

Trasa: wiedzie szlakiem zielonym z parkingu w Kirach do Cudakowej Polany, a następnie czerwonym szlakiem przez Czerwone Wierchy na Kasprowy

Długość: 13,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 7,5 h

Malownicze szlaki turystyczne? Tatry mają ich całkiem sporo! Do najpiękniejszych należy zdecydowanie szlak wiodący przez Czerwone Wierchy na Kasprowy. Trasa nie jest trudna technicznie, choć długa i męcząca. Na dojście na szczyt będziesz potrzebować bez odpoczynku nawet 7,5 godziny. Za to na dół  możesz wygodnie zjechać kolejką. Czy warto się tu wybrać? Zdecydowanie tak! 

Wędrówkę rozpocznij z parkingu w Kirach, skąd zielony szlak zaprowadzi Cię do Cudakowej Polany. Stąd czerwonym szlakiem wyrusz do Chudej Przełączki. Przygotuj się na wspinaczkę – suma podejść na tym odcinku wynosi aż 896 metrów. Kolejny fragment drogi to nadal wędrówka w górę, choć już nie taka stroma. I tu pierwsza nagroda, jaką jest zdobycie Ciemniaka (2096 m n.p.m.). Chwila odpoczynku i spacer granią – najprzyjemniejsza część wycieczki. Jeśli wchodzenie pod górę dało Ci w kość, to teraz wszystko wynagrodzą Ci niesamowite widoki na Tatry i kolejne szczyty znajdujące się w zasięgu ręki. Idąc dalej czerwonym szlakiem, szczyt Krzesanicy (2122 m n.p.m.) osiągniesz po zaledwie 15 minutach wędrówki. Kolejne 20 minut marszu i Małołączniak (2096 m n.p.m.) jest już zdobyty. To wciąż jednak nie koniec, bo po następnych 25 minutach pod stopami masz już wierzchołek Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.). Ostatni etap wędrówki to przejście granią na Kasprowy Wierch. Widoki po drodze są obłędne, a radość z pokonania trasy pozwala zapomnieć o bolących nogach. Z Kasprowego Wierchu na dół (do Kuźnic) możesz zjechać koleją linową, a jeśli spodobały Ci się widokowe szlaki w Tatrach, to koniecznie zaplanuj sobie kolejną wycieczkę. Może tym razem postawisz na spokojne doliny w Tatrach lub zdecydujesz się na wyprawę w Tatry Zachodnie? Szlaki po słowackiej stronie też są pełne uroku!

Kto choć raz był w Tatrach, ten już zawsze będzie chciał tu wracać. I nieprawdą jest, że Tatry to tylko strome szczyty i trudne szlaki – wybierz jedną z polecanych przez nas tras na rodzinne wędrówki i już dzisiaj zaplanuj swój wymarzony urlop w górach. Zajrzyj na Triverna.pl, by znaleźć komfortowy hotel na Podhalu blisko najważniejszych atrakcji. Zapraszamy! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.