Wybierasz się na urlop w Pieniny? Te szlaki turystyczne z pewnością Cię zainteresują! Zajrzyj do poniższego przewodnika i sprawdź, jakie trasy w Pieninach warto przejść. Przygotowaliśmy 6 interesujących propozycji wycieczkowych dla Ciebie i Twojej rodziny – które z nich wybierzesz?
Trasa: wiedzie żółtym szlakiem z rynku w Krościenku aż do przełęczy Szopka, następnie szlakiem niebieskim, który prowadzi aż na szczyt Okrąglicy.
Długość w 1 stronę: 4,4 km
Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 2 h
Trzy Korony są najpopularniejszym szczytem Pienin. Choć nie są najwyższym wierzchołkiem w Pieninach, to zdecydowanie należą do czołówki tych najpiękniejszych. Będąc w okolicy, warto się tu wybrać na wędrówkę – tym bardziej, że pokonanie trasy na sam szczyt nie zajmuje więcej niż ok. 2 godziny marszu.
W drogę możesz wyruszyć z samego centrum Krościenka, a przed wycieczką pozwiedzać miasteczko. Szlak żółty poprowadzi Cię przez ulicę Jagiellońską, do ulicy Trzech Koron, gdzie trasa przechodzi z asfaltowej w polną drogę. Szlak wije się i delikatnie wznosi, prowadząc przez Toporzysko i Bańków Gronik. Wędrując dalej tą trasą, miniesz
Pieniński Potok i polanę Wyrobek, następnie dojdziesz na przełęcz Szopka. W tym miejscu żółty szlak zostaw za plecami i wyrusz już dalej szlakiem niebieskim, który zaprowadzi Cię aż na szczyt Okrąglicy, gdzie znajduje się taras widokowy umożliwiający obserwowanie okolicy.
Zejść możesz tą samą trasą lub kontynuować niebieskim szlakiem przez Zamkową Górę i wrócić na żółty szlak do Krościenka na polanie Wyrobek.
Trasa: wiedzie żółtym szlakiem z Jaworek do przełęczy Rozdziela, a następnie niebieskim szlakiem wzdłuż granicy ze Słowacją aż na Wysoką
Długość w 1 stronę: 10,3 km
Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 4 h
Jakie szlaki w Pieninach warto przejść choć raz w życiu? Na naszej liście absolutnie nie mogło zabraknąć szlaku na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. Trasa jest widokowa i z pewnością zaspokoi potrzeby ruchu nawet wytrawnych piechurów. Dotarcie na szczyt opisywaną drogą zajmie około 4 godzin.
Szlak żółty ma swój początek w Jaworkach i początkowo prowadzi drogą asfaltową aż do Białej Wody. Następnie droga przechodzi w szutrową, biegnie wzdłuż potoku Biała Woda i wspina się na przełęcz Rozdziela. W tym miejscu rozpoczyna się wędrówka szlakiem niebieskim wzdłuż pasa przygranicznego aż do Uroczyska Zaskalskiego. Stąd na szczyt Wysokiej jest już tylko 35 minut marszu. Po osiągnięciu celu wędrówki można wrócić do Jaworek krótszym, zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole.
Trasa: wiedzie niebieskim szlakiem przez Halę Majerz, przełęcz Osice, przełęcz Trzy Kopce, przełęcz Szopka, żółtym szlakiem przez polanę Wyrobek na Bańków Gronik i kolejnym niebieskim szlakiem na szczyt Sokolicy
Długość w 1 stronę: 10,7 km
Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 3,5 h
Jakie są najpiękniejsze szlaki w Pieninach? Ten, o którym zaraz przeczytasz, zdecydowanie do takich należy! W trakcie wędrówki czeka Cię prawdziwa uczta dla zmysłów – przepiękne widokowe punkty będziesz zaliczał raz za razem. Ta trasa w Pieninach aż prosi się o to, żeby przejść ją w całości.
Swoją wędrówkę rozpocznij w centrum Czorsztyna, skąd niebieski szlak poprowadzi Cię przez piękną Halę Majerz do przełęczy Osice. Już na tym etapie zauważysz, że ta pienińska trasa jest zachwycająca, a to przecież dopiero początek wędrówki. Na dalszym etapie niebieski szlak powiedzie Cię przez przełęcz Trzy Kopce na przełęcz Szopka, skąd żółtym szlakiem wyruszysz do polany Wyrobek. Tutaj szlak znowu zmieni kolor na niebieski i zabierze Cię na szczyt Bańków Gronik, a następnie widokową Sokolą Percią na sam szczyt Sokolicy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Pienin i przełom Dunajca.
Trasa: wiedzie ścieżką spacerową wzdłuż potoku Grajcarek do Szczawnicy Niżnej, a dalej czerwonym szlakiem do przeprawy pod Sokolicą. Stąd niebieski szlak prowadzi przez Sokolą Perć na Bańków Gronik i polanę Wyrobek, żółty na przełęcz Szopka i niebieski na Trzy Korony
Długość w 1 stronę: 9 km
Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 4 h
Chcesz zaliczyć Trzy Korony? Ten szlak Cię zachwyci! Jest to alternatywa w stosunku do opisanego już wyżej szlaku na Trzy Korony z Krościenka. Obie trasy są piękne, więc jeśli tylko masz czas i siłę, to przejdź każdą z nich i sam zdecyduj, który wariant bardziej Ci się podoba.
Swoją wędrówkę rozpocznij w centrum Szczawnicy, skąd żółty szlak turystyczny zabierze Cię do ulicy Zawodzie. Stąd przespaceruj się ścieżką wzdłuż potoku Grajcarek w kierunku Drogi Pienińskiej. W Szczawnicy Niżnej wejdź na czerwony szlak i wędruj nim do przeprawy pod Sokolicą, mijając po drodze Schronisko PTTK Orlica. W tym miejscu konieczne będzie przeprawienie się przez Dunajec, co tylko doda smaku całej wędrówce. Po drugiej stronie rzeki będzie na Ciebie czekać niebieski szlak, który zabierze Cię pod Sokolicę i na przełęcz Sosnów. Następnie wędruj Sokolą Percią, aż osiągniesz szczyt Bańków Gronik. Stąd żółtym szlakiem wyrusz do polany Wyrobek, a następnie do przełęczy Szopka. Z tego miejsca na Trzy Korony jest już tylko kilometr – odcinek ten pokonasz w nie więcej niż 40 minut.
Trasa: wiedzie zielonym szlakiem z Jaworek przez Wąwóz Homole i Rezerwat Wysokie Skałki, następnie niebieskim szlakiem przez szczyt Durbaszka aż do schroniska
Długość w 1 stronę: 6,2 km
Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących
Czas podejścia: ok. 2,5 h
Szukasz w Pieninach szlaków dla początkujących? Ta trasa sprawdzi się znakomicie. Jej przejście nie zajmie Ci więcej niż 3 godziny w jedną stronę, po drodze będziesz mijał naprawdę piękne i widokowe miejsca, a wędrówkę zakończysz w klimatycznym schronisku. Zdecydowanie warto!
Wycieczkę rozpocznij w Jaworkach, skąd zielonym szlakiem wyruszysz do przepięknego Wąwozu Homole. Na tym etapie trasa jest niezwykle przyjemna i z powodzeniem możesz pokonać ją z dziećmi. Jeśli maluchy nie są wprawione w górskich bojach, to po odwiedzeniu wąwozu możesz zawrócić do Jaworek, ale jeśli masz ochotę na więcej, to śmiało ruszaj dalej. Zielony szlak poprowadzi Cię w pobliże bazy namiotowej Pod Wysoką i dalej przez Rezerwat Wysokie Skałki. Stąd w dalszą drogę wyruszysz już niebieskim szlakiem przez Stachurówki, Borsuczyny, szczyt Durbaszka aż do schroniska. Szlak jest niedługi i naprawdę nietrudny, a przy tym obfituje w przepiękne pienińskie pejzaże. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać o każdej porze roku!
Trasa: wiedzie czerwonym szlakiem ze Szczawnicy wzdłuż przełomu Dunajca aż do granicy ze Słowacją i dalej do Czerwonego Klasztoru
Długość w 1 stronę: 9,3 km
Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących
Czas przejścia: ok. 3 h
W Pieninach szlaków dla dzieci jest kilka, a ten do Czerwonego Klasztoru zdecydowanie jest wart uwagi. Wydaje się może długi – w końcu 3 godziny marszu w jedną stronę to nie przelewki dla malucha – ale uwaga! Tą trasą można wygodnie poruszać się nie tylko pieszo, ale także rowerem czy wózkiem dziecięcym. Z powodzeniem możesz więc zabrać na wycieczkę całą rodzinę, cieszyć się pięknymi widokami i bliskością przyrody.
Swoją wędrówkę rozpocznij przy przystani flisackiej w Szczawnicy Niżnej, skąd czerwony szlak zabierze Cię w niesamowitą podróż po najpiękniejszych zakątkach Pienin. Szlak wije się wzdłuż przełomu Dunajca, oferując wspaniałe widoki na każdym etapie podróży. Po drodze będziesz mijał takie punkty jak: Schronisko PTTK Orlica, przeprawa pod Sokolicą, ujście Leśnickiego Potoku. Następnie dotrzesz do granicy ze Słowacją. Stąd dalej czerwonym szlakiem wzdłuż Dunajca – ta droga doprowadzi Cię wprost do Czerwonego Klasztoru. Tę cudownie widokową trasę zdecydowanie warto przejść (lub przejechać rowerem) przynajmniej raz w życiu.
Przeczytaj także: Największe atrakcje Pienin. Co zobaczyć podczas wycieczki?
W Pieninach szlaków turystycznych jest pod dostatkiem i są one naprawdę piękne. Na naszej liście znalazły się zarówno łatwe szlaki w Pieninach dla osób, które wędrują z dziećmi, jak i trasy bardziej wymagające dla tych, którzy lubią się w górach pozytywnie zmęczyć. Jeśli taka forma wypoczynku Cię interesuje, to koniecznie zarezerwuj dla siebie wygodny nocleg w okolicy przez portal Triverna.pl, a następnie wyrusz na malownicze szlaki turystyczne Pienin i pokochaj ten region tak samo jak setki innych turystów wracających tu co roku!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.