Pieniny są uwielbiane przez turystów i uznawane za jedno z najpiękniejszych pasm górskich. Leżą pomiędzy Polską a Słowacją i dzielą się na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Czorsztyńskie oraz Małe Pieniny. Tu znajdują się słynne Trzy Korony, a także Wysokie Skałki (zwane również Wysoką) – najwyższy szczyt w całych Pieninach. Na terenie Pienin położone jest malownicze Jezioro Czorsztyńskie oraz rzeka Dunajec. To właśnie w tym regionie mieści się najstarszy park narodowy w Polsce i jest nim Pieniński Park Narodowy, utworzony w 1932 roku.
Najciekawsze pienińskie atrakcje postanowiliśmy krótko opisać w poniższym przewodniku. Planujesz wyjazd w Pieniny? Co warto zobaczyć i gdzie wybrać się na spacer po okolicy? Zapraszamy do lektury!
Jak przystało na górskie krajobrazy, Pieniny mogą poszczycić się wieloma wspaniałymi szczytami, królującymi ponad okolicznymi miasteczkami, polami i lasami. Jakie są najważniejsze wierzchołki tych gór? Zdecydowanie należy wspomnieć tu najwyższy szczyt Pienin: Wysoką (zwaną także Wysokie Skałki), który mierzy 1050 m n.p.m. a także niesamowite Trzy Korony, wznoszące się na 982 m n.p.m.
To najbardziej znane, jednak absolutnie niejedyne szczyty Pienin. Sokolica (747 m n.p.m.), Wysoki Wierch (900 m n.p.m.) czy Wierchliczka (966 m n.p.m.) to również świetne cele górskich wycieczek. A turystycznych szlaków pieszych w Pieninach nie brakuje! Do wyboru, do koloru, według możliwości i potrzeb – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Przeczytaj więcej w artykule: Najpiękniejsze szlaki w Pieninach dla początkujących i zaawansowanych
A czy w Pieniny można wybrać się z psem? Niestety na terenie Pienińskiego Parku Narodowego funkcjonuje zakaz poruszania się z czworonogami. Nie dotyczy on jednak Małych Pienin położonych poza terenem PPN. Z powodzeniem możesz więc wędrować z psiakiem grzbietem od Szczawnicy aż na Wysoką.
Pieniny nie są rozległym pasmem i schronisk jest tu jak na lekarstwo. Nie trzeba długo liczyć: są zaledwie trzy, a ponieważ ich popularność jest dość spora, to na miejscu można spodziewać się tłumów. W niczym to jednak nie przeszkadza, bo klimat schronisk pienińskich jest nie do podrobienia i zdecydowanie warto zatrzymać się w nich na odpoczynek i posiłek.
Szukając atrakcji dla dzieci w Pieninach, nie możesz pominąć spływu Dunajcem. Z tej przyjemności będzie zadowolona co prawda cała rodzina, ale szczególnie na najmłodszych zrobi ona duże wrażenie. Spływ tradycyjnymi tratwami Dunajcem to doskonała okazja, aby dać odpocząć nogom i nacieszyć się okolicznymi widokami. Z tej atrakcji możesz skorzystać od początku kwietnia aż do końca października. Do wyboru masz dwa punkty początkowe: Sromowce Wyżne lub Sromowce Niżne. Spływ trasą ze Sromowców Wyżnych do Szczawnicy trwa 2 godziny 15 minut, a do Krościenka o pół godziny dłużej. Wybierając się ze Sromowców Niżnych będziesz płynąć 1 godzinę i 35 minut do Szczawnicy lub pół godziny dłużej do Krościenka. Oprócz spływu tratwami możesz też zdecydować się na spływ pontonowy, który z pewnością dostarczy Ci mnóstwa wrażeń!
To świetne miejsce na spokojną, rekreacyjną i – co istotne dla podróżujących z dziećmi – rodzinną wycieczkę w Pieninach. Wąwóz Homole znajduje się w miejscowości Jaworki, zaledwie 7 km od Szczawnicy. Czeka tu na Ciebie duży parking, na którym bez problemu zostawisz samochód. Z tego miejsca do szlaku jest raptem 200 metrów. Wąwóz liczy 1,3 km długości i trasę tą pokonasz w niecałą godzinę. Warto jednak pamiętać, że Wąwóz Homole jest idealnym miejscem na odpoczynek, a nawet piknik, dlatego dobrze zabrać ze sobą smakołyki i wygodny koc do rozłożenia na trawie. Trasa biegnąca przez wąwóz w Pieninach należy do prostych, więc bez trudu poradzą sobie z nią najmłodsi. Wejście na teren wąwozu jest bezpłatne, a po jego przejściu już całkiem blisko na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Ponieważ szlak prowadzący przez wąwóz uchodzi za łatwy, to warto wybrać się tu nawet zimą na przyjemną i malowniczą wycieczkę. Może podejmiesz wyzwanie?
Pieniny to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku! Wspaniałe, górskie widoki i liczne szlaki wycieczkowe to przepis na świetnie spędzony czas. Jakie są najciekawsze trasy rowerowe w Pieninach? Oto cztery propozycje warte rozważenia:
Jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych w Pieninach – Czerwony Klasztor na Słowacji – to niewątpliwie miejsce, które trzeba zobaczyć podczas zwiedzania okolicy. Do ciekawostek należy fakt, że wybudowany w połowie XIV wieku klasztor miał być zadośćuczynieniem za morderstwo popełnione przez magistra Kokosza Berzevicza. Jak dotrzeć do tego obiektu? Najlepiej wybrać się tu z miejscowości Sromowce Niżne, przekraczając Dunajec kładką i podążając dalej niebieskim szlakiem. Trasa jest przepiękna o każdej porze roku, ale szczególnie jesienią robi niesamowite wrażenie. Na terenie kompleksu znajduje się gotycki kościół św. Antoniego pełen barwnych malowideł i rzeźb, a także dwa zabytkowe zegary słoneczne, datowane na połowę XVIII wieku. Warto pamiętać, że Czerwony Klasztor jest dziś tylko obiektem zabytkowym i turystycznym, nie pełni już regularnych funkcji sakralnych. Jedynym wyjątkiem są nadal udzielane tu sakramenty ślubu.
Marzy Ci się wycieczka w Pieniny? W takim razie koniecznie odwiedź położoną nad Dunajcem Szczawnicę, która jest uwielbianą przez turystów miejscowością uzdrowiskową. Znajduje się 40 km od Nowego Targu, niedaleko Krościenka nad Dunajcem. Szczawnica przyciąga kuracjuszy i turystów nie tylko swoim wyjątkowym urokiem, ale także licznymi atrakcjami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: wyciąg krzesełkowy na Palenicę, sąsiadująca z nim promenada nad Grajcarkiem, a także dwa piękne parki: Park Dolny i Park Górny. W obu tych parkach znajdują się malownicze alejki spacerowe oraz rzeźby, zaś w Górnym Parku znajdziesz także pokaźne Inhalatorium.
Przeczytaj także: Atrakcje Szczawnicy – gdzie się wybrać i co warto zobaczyć?
Wybierasz się w Pieniny i nie wiesz, co zobaczyć w okolicy? Jezioro Czorsztyńskie to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc w tym regionie. Zbiornik znajduje się w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie zapory wodnej w Niedzicy, mającej chronić dolinę Dunajca przed powodziami. Jezioro ma aż 9 km długości i 1,3 km szerokości. Co warto tu zobaczyć poza samym zbiornikiem? Nie zapomnij o zwiedzeniu zapory, a także dwóch zjawiskowych zamków, położonych na przeciwległych brzegach jeziora. Są to: Zamek Dunajec we wsi Niedzica, zbudowany w I połowie XIV wieku oraz Zamek w Czorsztynie, wzniesiony prawdopodobnie przez króla Władysława Łokietka lub jego syna Kazimierza Wielkiego. Obie budowle są warte odwiedzenia, a panorama jeziora podziwiana z murów zamkowych robi wrażenie na każdym zwiedzającym. Sprawdź koniecznie!
Atrakcje atrakcjami, ale gdzie nocować? W Pieninach znajdziesz kilka turystycznych kurortów cieszących się dużą popularnością i sympatią. Czorsztyn to świetny wybór. Czterogwiazdkowy hotel ECO Active Resort Pieniny oferuje noclegi z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Pobyt w tym miejscu z pewnością będzie niezapomniany! Planujesz wybrać się w Pieniny z psem? Nic nie stoi na przeszkodzie. Tu każde zwierze domowe jest mile widziane. Jeśli jednak zamierzasz wyjechać w Pieniny z dziećmi, to koniecznie zapoznaj się z ofertą pięciogwiazdkowego hotelu Szczawnica Park Resort & Spa. Baseny, strefa zabaw dla dzieci, zewnętrzny plac zabaw dla najmłodszych to tylko niektóre udogodnienia i atrakcje, jakie hotel oferuje rodzinom z dziećmi.
Przeczytaj także: Największe atrakcje Pienin. Co zobaczyć podczas wycieczki?
Co robić w Pieninach i jakie miejsca odwiedzić już wiesz. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak zajrzeć do sekcji ofert na Triverna.pl i zarezerwować wygodny nocleg dla siebie i swoich bliskich w tej pięknej okolicy. Zaplanuj sobie wakacje w Pieninach, odpocznij i wycisz się w otoczeniu magicznych górskich szczytów i pokochaj Pieniny, by już zawsze chcieć tu wracać. Udanego urlopu!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.