Strona główna
Blog
Wszystkie wpisy
9 najciekawszych atrakcji Podlasia

9 najciekawszych atrakcji Podlasia

ON
Ola Nazimek
17 stycznia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
9 najciekawszych atrakcji Podlasia

Podlasie z pewnością nie zachwyci nowoczesną architekturą czy wielkomiejskim blichtrem, ale region ten idealnie sprawdzi się jako miejsce ucieczki od codziennego zgiełku i gonitwy obowiązków. Atrakcje Podlasia są często nieoczywiste i globalnie mało znane, ale z pewnością można tutaj znaleźć wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Sprawdź nasze propozycje!

Dlaczego warto jechać na Podlasie?

Podlasie to region usytuowany na wschodzie Polski, graniczący z Białorusią i Ukrainą. Rozciąga się on na południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, wschodnią część mazowieckiego oraz północną część lubelskiego. Wschodnie tradycje i kultura są mocno związane z całą tą okolicą, ale Podlasie kulturowo czerpie zarówno z tradycji kresowych, jak i tych typowo polskich. 

To jeden z najbogatszych biologicznie regionów kraju – na jego terenie znajdują się aż 4 parki narodowe, a wiele miejsc wygląda tak, jakby czas się tam zatrzymał. Na Podlasiu wciąż funkcjonują siedziby pozbawione elektryczności czy bieżącej wody. Tutejsze wsie to unikatowe na skalę Polski atrakcje, przyciągające oryginalną, bogato zdobioną zabudową.

Chcesz poznać tradycje i ciekawe miejsca na  Podlasiu? Czytaj dalej i zaplanuj wycieczkę do tego niezwykłego regionu Polski

Najciekawsze atrakcje Podlasia - infografika

Atrakcje na Podlasiu dla miłośników przyrody

Podlasie to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i ciszę. To raj dla tych, którzy uwielbiają spędzać dnie na kontemplacji piękna natury. A przyrodę na Podlasiu można podziwiać zarówno w czasie rowerowych lub pieszych wycieczek, jak i podczas nocnego patrzenia w gwiazdy. Serce Podlasia jest bowiem wolne od zanieczyszczenia światłem. Wystarczy odjechać kilka kilometrów od Białegostoku, Hajnówki czy Białowieży, by móc podziwiać gwiezdny spektakl. 

Które przyrodnicze atrakcje Podlasia warto odwiedzić, by móc w spokoju odetchnąć pełną piersią? 

Puszcza Białowieska

Podlasie nie bez powodu jest nazywane zielonymi płucami Polski, a znaczną część tych płuc stanowi Puszcza Białowieska – prawdziwy zielony skarb narodowy. Ten ogromny kompleks leśny leży na granicy Polski i Białorusi. To właśnie tutaj zachowały się jedne z największych (a do tego jedne z ostatnich) fragmentów pierwotnych lasów nizin europejskich. To zdecydowanie jeden z najczystszych terenów w Polsce.

Puszcza Białowieska jest siedliskiem wielu rzadkich zwierząt i roślin. Jej oczywistą wizytówką są żubry, które można spotkać w ich naturalnym habitacie. Jeśli jednak nie będziesz mieć szczęścia i nie uda Ci się zobaczyć żubrów na leśnych ścieżkach, udaj się do Białowieży, w pobliżu której znajdziesz pokazowy rezerwat żubrów. Można w nim zobaczyć nie tylko białowieskiego króla puszczy, ale także inne zwierzęta ją zamieszkujące – m.in. wilki, lisy i dziki.

Od 1979 roku Puszcza Białowieska figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Żubry - główna atrakcja na Podlasiu w Puszczy Białowieskiej

Biebrzański Park Narodowy

Niewiele ponad godzinę drogi od Białegostoku znajduje się największy w Polsce park narodowy, zajmujący prawie 593 km2. Na jego terenie mieszczą się słynne biebrzańskie bagna, wśród których najsłynniejszy jest obszar ochrony ścisłej Czerwone Bagno. Można go odwiedzać tylko częściowo, jednak zdecydowanie warto to zrobić. To prawie całkowicie pierwotny obszar bagienny, jedyny taki w Europie. 

Wśród zwierząt zamieszkujących park trzeba koniecznie wspomnieć o łosiach, które są jednymi z największych chronionych ssaków kopytnych w Polsce. Można tutaj również usłyszeć (a czasami zobaczyć) wilki oraz lęgowiska i gniazda takich ptaków jak bieliki, orły przednie czy orliki krzykliwe. Teren Biebrzańskiego PN przecinają liczne szlaki i ścieżki, znajdziesz tu też ukryte w zacisznych zakątkach leśniczówki.

Kladka w Biebrzańskim Parku Narodowym

Narwiański Park Narodowy

To magiczny i unikatowy punkt na mapie ciekawych miejsc turystycznych Podlasia. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kładka nad Narwią, biegnąca od Waniewa do Śliwna. To podlaska atrakcja idealna na wyprawę z dziećmi. Drewniana kładka prowadzi nad licznymi rozlewiskami Warty, prezentując malownicze pejzaże. Taki spacer warto zrobić o różnych porach roku, ponieważ okolica zmienia się nie do poznania w zależności od pogody. Na trasie ustawiono wieże widokowe, z których przy odrobinie szczęścia będzie można dostrzec jelenia lub łosia. Ciekawym przeżyciem (zwłaszcza dla dzieci) będzie przeprawa barką, którą trzeba poruszyć siłą własnych mięśni. Przy okazji warto zajrzeć także na Zerwany Most w Kruszewie i wspiąć się na wieżę widokową w Kurowie.

Narwiański Park Narodowy na Podlasiu

Wigierski Park Narodowy

Położony na wschód od Suwałk Wigierski Park Narodowy ma ponad 15 000 ha powierzchni. Choć swoją nazwę wziął od jeziora Wigry, na jego terenie znajduje się aż 41 zbiorników wodnych. Część z nich to tak zwane suchary – śródleśne, niewielkie zbiorniki, z kwaśną, bogatą w substancje humusowe wodą, otoczone zwykle kożuchem z mchu i torfu. W północnej części parku przepływa Czarna Hańcza, stanowiąca dopływ Niemna.
Wigierski Park Narodowy zachwyca nie tylko zróżnicowaniem krajobrazu, ale również różnorodnością biologiczną. Ze względu na liczne siedliska przyrodnicze, teren parku stanowi część sieci europejskich obszarów chronionych Natura 2000.

Jeleń w Wigierskim Parku Narodowym nad rzeką

Podlaskie atrakcje turystyczne dla tropicieli historii i tradycji

Chociaż historia Podlasia nie jest tak bogata jak choćby Śląska czy Pomorza, także i tutaj można spotkać pomniki dawnych dziejów. Dobrze zauważalne są tutaj również wpływy wschodnie – nie tylko prawosławne, ale także tatarskie. Co jeszcze warto zwiedzić na Podlasiu?

Kraina Otwartych Okiennic

To niesamowity szlak, który wiedzie przez podlaskie wsie: Puchły, Soce i Trześciankę. O jego wspaniałym klimacie i nietuzinkowości decydują pięknie, zdobione na ludowo domy. Na węgłach budynków i okiennych framugach umieszczono drewniane zdobienia i ornamenty, a okiennice tych domostw są kolorowo dekorowane ludowymi wzorami. 

To, co dodatkowo dodaje uroku tym budynkom, to ich mieszkańcy, którzy często przesiadują na ławeczkach przed domami. Znaczna większość z nich to ludzie starsi, a przy tym bardzo otwarci na przyjezdnych. Chętnie pokazują swoje pięknie zdobione elewacje, a przy odrobinie szczęścia możesz od nich usłyszeć niejedną ciekawą historię na temat regionu i danej rodziny.

Kraina Otwartych Okiennic - wyjątkowa atrakcja na Podlasiu dla miłośników tradycji

Tykocin: bociania perła baroku

Tykocin jest miejscowością, o której pierwsze wzmianki pochodzą sprzed ponad 600 lat. To jedna z historycznie ciekawszych atrakcji Podlasia, gdyż w dawnych czasach była miejscem stacjonowania królów i książąt polskich.

W miasteczku znajduje się sporo ciekawych zabytków Podlasia, począwszy od oryginalnego układu przestrzennego Tykocina i dobrze zachowanej architektury. Szczególnie warto zwiedzić budynek synagogi, w którym obecnie funkcjonuje muzeum. Około 3 km od Tykocina w pobliskiej wsi Sierki znajdują się pozostałości grodu kasztelańskiego z podgrodziem.

Dodatkową podlaską atrakcją w pobliżu Tykocina jest Europejska Wieś Bociania Pentowo. Na tym terenie znajduje się ponad 30 zasiedlonych gniazd bocianich, a sama wioska ma nie tylko walory widokowe, ale również edukacyjne i stanowi świetną atrakcję dla dzieci.

Święta Góra Grabarka

To najświętsze miejsce polskich wyznawców prawosławia, znajdujące się we wsi o tej samej nazwie. W 1947 roku na górze utworzono żeński monaster świętych Marty i Marii oraz 3 cerkwie klasztorne. Wspomniany monaster, cerkwie i dwa Domy Pielgrzyma znajdujące się na górze tworzą kompleks Grabarka-Klasztor

Ze świętą górą wiąże się ciekawa legenda, według której objawienie uratowało okolicznych mieszkańców w czasie epidemii cholery. Wokół cerkwi na Grabarce można podziwiać dziesiątki krzyży wotywnych przynoszonych co roku przez pątników na święto Przemienienia Pańskiego. Niektóre z nich pochodzą z drugiej połowy XIX w.

Święta Góra Grabarka - ciekawe miejsce na Podlasiu

Szlak Tatarski i Kruszyniany

Podlasie to nie tylko silne wpływy prawosławne. Tereny te są także zamieszkane przez potomków najprawdziwszych Tatarów! Tutejsi Tatarzy uzyskali Kruszyniany i okoliczne tereny od króla Jana III Sobieskiego w podzięce za służbę i walkę po polskiej stronie w wojnie z Turkami. Zbudowany w Kruszynianach meczet jest najstarszym  istniejącym do dziś meczetem tatarskim w Polsce i przyciąga on turystów z całego świata (w 2010 roku odwiedził go nawet król Karol).

W okolicy można spróbować tradycyjnej tatarskiej kuchni. Warto również przejść się wokół zalewu Ozierany i wspiąć na Górę Ekumeniczną, na której znajdują się symbole związane z religiami Podlasia. Na Szlaku Tatarskim leży jeszcze niewielka świątynia w Bohonikach. 

Meczet w Kruszynianach

Żywy skansen w Kiermusach

Odwiedzając wspomnianą wyżej Bocianią Wioskę, warto zajrzeć także do leżących nieopodal Kiermusów. Znajduje się tutaj wspaniały skansen, który niestety nie zdobył jeszcze sławy i nieczęsto można znaleźć o nim wzmiankę w przewodnikach czy na blogach. A szkoda, bo to przepiękne, magiczne miejsce pełne historii i z pewnością zalicza się do tych lokalizacji, które warto zobaczyć na Podlasiu! Powstały tutaj kompleks historyczno-wypoczynkowy obejmuje Dworek nad Łąkami, Jantarowy Kasztel, Karczmę Rzym i Dworskie Czworaki. Wszystkie budowle powstały z drewna i kamienia przy użyciu tradycyjnych metod zgodnych z przekazami przodków. 

W skansenie można zobaczyć także szereg eksponatów związanych z ekranizacją trylogii Henryka Sienkiewicza. Dodatkową atrakcją – zwłaszcza dla dzieci – będzie prywatna hodowla żubra oraz mini zoo, w którym żyją kozy, osiołki i owce.

Żubry w żywym skansenie w Kiermusach na Podlasiu

Nocleg na Podlasiu – gdzie znaleźć kwaterę?

Planujesz odkryć ciekawe miejsca na Podlasiu? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki hoteli. Znajdziesz tam wygodny nocleg w pobliżu największych atrakcji Podlasia – m.in. w takich miejscowościach jak Białowieża, Białystok czy inne miasta w regionie.

Dla osób wybierających mniej zaludnione rejony Podlasia z pewnością ciekawą opcją będzie szeroka oferta agroturystyczna. Niemal w każdej wiosce można znaleźć pokój lub domek oferowany przez miejscowych. To fantastyczna propozycja dla tych, którzy chcą zanurzyć się w podlaski slow life. Wielu gospodarzy oprócz noclegów proponuje również wyżywienie oparte na tradycyjnych, podlaskich potrawach. Jeśli jednak cenisz sobie hotelowy komfort, odpowiedni nocleg znajdziesz na Triverna.pl! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.