Strona główna
Blog
City break
Długi weekend w Polsce? Poznaj 21 wyjątkowych pomysłów na majówkę
City break
Długie weekendy
Nad jezioro
Święta i okazje
W góry
Wszystkie wpisy

Długi weekend w Polsce? Poznaj 21 wyjątkowych pomysłów na majówkę

JF
Juliusz Fiedler
25 kwietnia 2019
23 min czytania
Udostępnij:
Długi weekend w Polsce? Poznaj 21 wyjątkowych pomysłów na majówkę

Długi weekend zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie masz planów i nie wiesz co robić? Poznaj nasz idealny pomysł na majówkę na ostatnią chwilę! Mamy dla Ciebie 21 mniej i bardziej zaskakujących propozycji na weekendowy wyjazd w Polsce, na którym na pewno odpoczniesz!

To obszerny przewodnik pełen atrakcyjnych naszym zdaniem pomysłów na majówkę. Kierujemy je nie tylko do rodzin z dziećmi, par, czy osób spędzających te dni ze znajomymi, ale przede wszystkim do poszukiwaczy alternatywy dla popularnych i obleganych kierunków.

Czasem wystarczy wybrać dobry hotel odległy o godzinę drogi od domu, by oderwać się od codzienności, choćby na chwilę. Dzięki tym kierunkom, odkryjesz rzadziej odwiedzane przez turystów oblicze naszego kraju. Odpoczniesz też wśród skarbów natury, a Twoje zdjęcia z wyjazdu zrobią prawdziwą furorę.

Wyciąg do nart wodnych na jeziorze Trzesiecko

Narty w maju? Tylko na jeziorze Trzesiecko!

Wyciąg do nart wodnych w Szczecinku to jeden z najdłuższych tego typu obiektów w Europie. Odwiedzający kompleks amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z dostępnych na miejscu nart wodnych i wakeboardów, udostępnianych w przystępnej cenie. Najdłuższy bok ponad kilometrowej trasy to odcinek o długości 320 m, na którym można osiągnąć prędkość nawet 30 km/h.

Dodatkowo jezioro Trzesiecko oferuje liczne atrakcje dla wszystkich miłośników spędzania czasu nad wodą, na przykład: skutery i rowery wodne, czy kajaki. Trasa rowerowa wokół jeziora Trzesiecko na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy poszukują pomysłu na majówkę aktywnie i są fanami silnych wrażeń. Jezioro znajduje się w centrum miasta, więc odwiedzający je turyści oprócz spaceru po parku i lesie, mogą też skorzystać z zaplecza gastronomicznego.

Punktem spotkań mieszkańców wiosną i latem jest Mysia Wyspa. To zagospodarowany cypel, na który można również dostać się miejską „białą flotą” – czyli tramwajem wodnym. Warto też zajrzeć do Muzeum Regionalnego w Szczecinku – należy ono do najstarszych placówek kulturalnych w regionie.

malownicze jezioro na pojezierzu drawskim

Pomysł na majówkę szlakami wału pomorskiego

Jeśli już znajdziemy się w okolicach Szczecinka, koniecznie odwiedźmy również Muzeum Walk o Wał Pomorski. Mieści się on w oddalonym o godzinę jazdy Mirosławcu. Wybudowane przez hitlerowskie Niemcy fortyfikacje miały za zadanie chronić wschodnie rubieże ówczesnej Rzeszy. W następstwie ciężkich walk, pod koniec drugiej wojny światowej pas bunkrów, schronów i zapór został sforsowany przez siły 1. Armii WP.

Amatorzy militariów na pewno docenią też skansen w Zdbicach k. Wałcza, w którym z bliska przyjrzymy się historycznemu sprzętowi wojskowemu. Po drodze do muzeum, warto zajrzeć do malowniczego Drawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie czas spędzimy nad jednym z wielu polodowcowych jezior.

Dzięki takiemu pomysłowi na majówkę, nie tylko poznamy historię regionu, ale również odpoczniemy na łonie natury. Na terenach tych nadal znaleźć można dziewicze obszary nienaruszone działalnością człowieka oraz spotkać chronione gatunki fauny i flory.

Szwajcaria w Polsce? Poznaj ceramikę kaszubską na Pomorzu

Znad morza niedaleko do jednej z najbardziej urokliwych krain, jakie można odwiedzić w regionie pomorskim. Mowa tu o Szwajcarii Kaszubskiej, która swą nazwę wzięła od licznych wzgórz otaczających okoliczne rzeki i jeziora. Z tego względu, okolice na zachód od Kartuz pełne są tras rowerowych i szlaków pieszych, zachęcających do aktywnego wypoczynku.

Jeśli szukasz pomysłu na majówkę dla całej rodziny, region Szwajcarii oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystyki konnej. Polecamy również odwiedziny w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, które zlokalizowane jest nad Białym Jeziorem w Chmielnie.

Dzieci będą mogły tam spróbować swoich sił przy kole garncarskim, poznać historię Kaszub i ceramiki tego regionu, a dorośli będą zadowoleni z pysznej kaszubskiej kuchni i zakupów w sklepie przy zakładzie ceramicznym Lubiana. To stamtąd pochodzi piękna zastawa stołowa z filmu „Amelia”.

Pomysł na majówkę w górach – ale na Kaszubach!

Gdy z Chmielna udamy się na południe, trafimy do rozległych lasów Pojezierza Kaszubskiego. W centrum puszczy znajdziemy Wieżycę. Ale którą? Na mapie pod tą nazwą występuje bowiem zarówno maleńka osada, jak również potężne – jak na warunki regionu – wzniesienie, liczące „aż” 329 m n.p.m.

Znajdujący się w tej okolicy rezerwat chroni bukowy las, a spacer na szczyt wzniesienia zajmuje około 15 minut. Można tego dokonać nawet z wózkiem spacerowym! Znajdująca się na szczycie wieża ma ok. 35 m, i tam można wejść już tylko po schodach.

Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na panoramę całego Pojezierza. Ze względu na ciekawie pofałdowany, ale przy tym niezbyt wymagający teren, wycieczkę na Wieżycę docenią turyści zarówno starsi, jak i trochę młodsi. W związku z tym, taki pomysł na majówkę będzie dobrym wyborem dla całej rodziny!

Wieża widokowa na Wieżycy

Pomysł na majówkę dla par – romantyczny spacer w okolicach zamku w Gołuchowie

Gołuchów to oddalona o 15 km od Kalisza miejscowość, która oferuje rozrywki dla wszystkich miłośników przyrody. Jedyne w Polsce muzeum leśnictwa oraz pokazowa zagroda żubrów to tylko niektóre z miejsc, jakie można tam odwiedzić.

Bez wątpienia największą przynętą na turystów jest lokalny zamek, wzniesiony w XVI z inicjatywy starosty Rafała Leszczyńskiego. Budowla, przebudowana w XIX w. przez rodzinę Czartoryskich, przyciąga dziś nie tylko ze względu na uroki samego obiektu, który zachował się w stanie zbliżonym do oryginalnego.

Zamek otacza bowiem potężne arboretum. To park drzewny obfitujący w rzadkie gatunki roślin, który oprócz walorów naukowych zapewnia wymarzoną scenerię dla długiego, romantycznego spaceru. Jeśli więc szukacie pomysłu na majówkę we dwoje – te okolice sprawdzą się idealnie na taki odpoczynek!

Zamek w Gołuchowie

Nietypowe muzeum – alternatywny pomysł na deszczową majówkę

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, bo o nim mowa, wygrało plebiscyt National Geographic na najciekawsze muzeum w Polsce. I nic dziwnego – nie ma chyba drugiego muzeum na świecie, w którym wizyta rozpoczyna się od umycia rąk wodą z dzbana, a kończy samodzielnym wyprodukowaniem mydełka. Można je nawet zabrać ze sobą na pamiątkę!

Oprócz tego, w programie jest kąpiel w średniowiecznej balii, pranie na tarze i wizyta w łazience żywcem przeniesionej z czasów PRL. A na deser – gdyby się rozpogodziło, można zostać na kilka dni i skorzystać z noclegu w zabytkowym hotelu Focus Premium pod Orłem, który będzie idealną bazą wypadową na spacer po urokliwej Bydgoszczy z przepiękną Wyspą Młyńską i wielobarwnym wnętrzem Katedry św. Marcina i Mikołaja.

To nie tylko jedno takie muzeum, do którego warto pojechać. Wśród naszych propozycji znajdziesz jeszcze Muzeum Dobranocek z PRL-u czy Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Z takiego pomysłu na majówkę warto skorzystać, kiedy pogoda nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a nadal mamy ochotę wybrać się w interesujące i oryginalne miejsce.

Atrakcje w centrum Bydgoszczy

Nowa Sól – centrum parków rekreacyjnych nad Odrą

Otwarty w ubiegłym roku Park Fizyki ODRAN w Nowej Soli to jedna z najnowszych atrakcji województwa lubuskiego. Na 4 hektarach wszyscy spragnieni naukowych ciekawostek mogą m.in. odkryć praktyczne zastosowanie zasad dynamiki, poznać funkcjonowanie specjalistycznych urządzeń optycznych i akustycznych. A także zaprogramować robota zbudowanego z… klocków Lego.

Park Fizyki wchodzi w skład Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego. W kompleksie znajdziemy też Park Krasnala oraz mini-zoo.Wstęp do wszystkich obszarów Parku Krasnala jest całkowicie darmowy. Jeśli fizyka i krasnale to za mało, niedaleko od nich ulokowano jeden z najlepszych parków wakeboardowych w Polsce.

Pomysł na majówkę śladami “Małej Moskwy”

To w Legnicy, w byłym budynku komendantury Wehrmachtu, po drugiej wojnie światowej miało swoją siedzibę dowództwo sowieckiej Północnej Grupy Wojsk. O tych czasach opowiada też słynny film Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”. Do dziś Legnica, oprócz potężnej katedry i doskonale funkcjonującego Teatru im. H. Modrzejewskiej, oferuje zwiedzającym także liczne ślady radzieckiej obecności, a w leżącym nieopodal Lasku Złotoryjskim można natknąć się na rosyjskie imiona wyryte bagnetami w korze drzew.

Taki pomysł na majówkę warto uzupełnić o darmowe zwiedzanie prywatnego Muzeum Armii Radzieckiej w Uniejowicach k. Złotoryi (ok. 20 km na południe od Legnicy). Pełno w nim poradzieckich pomników i gadżetów, które gospodarz placówki, bardzo gościnny staruszek Michał Sabadach, ustawia w… sadzie przylegającym do swojego domu.

Niewielka, ale urokliwa Złotoryja, zwana “stolicą polskiego złota” oprócz kilku atrakcyjnych zabytków, jest również doskonałą bazą wypadową dla wszystkich miłośników lekkiej turystyki górskiej: swój początek bierze w niej Szlak Wygasłych Wulkanów, prowadzący przez całe Pogórze Kaczawskie.

Domki Śledziowe w Legnicy, widok na kamienice

Podziemny wodospad w Złotym Stoku

O miano „stolicy polskiego złota” ze Złotoryją rywalizuje inna miejscowość z drogocennym kruszcem w nazwie. Złoty Stok, bo o nim tu mowa, chociaż nie może pochwalić się ponad 800-letnią historią, to jednak przewyższa swoją starszą siostrę pod względem podziemnych atrakcji. To właśnie tam turyści mogą poczuć się jak średniowieczni gwarkowie, uczestnicząc w warsztatach z płukania złota.

W pamięci zwiedzających na długo zostanie również widok podziemnego wodospadu, mierzącego prawie 10 m. Najmłodsi na pewno docenią przejażdżkę wąskotorową kolejką kopalnianą. Centralnym punktem wycieczki do Złotego Stoku powinno stać się zaś zwiedzanie eksponatów w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa, pod którego patronatem działa również Średniowieczny Park Techniki.

Uzupełnieniem takiego pomysłu na majówkę może być odwiedzenie Leśnego Parku Przygody „Skalisko”, w którym znajduje się m.in. 570-metrowa kolejka górska. Miłośnikom osobliwości polecamy wizytę w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.

Jelenia Góra – prozdrowotny punkt wypadowy w Karkonoszach

Jelenia Góra to największe miasto położone w polskiej części Karkonoszy. Jest idealnym pomysłem na majówkę dla osób pragnących nieco podreperować swoje zdrowie. W stolicy polskich Sudetów polecamy odwiedzić zwłaszcza kompleks zdrojowy w Cieplicach oraz nowoczesne Termy Cieplickie. To jeden z największych w regionie zespołów basenowych, w których weźmiemy kąpiel termalną oraz spędzimy czas w strefie SPA, wyposażonej w rozmaite rodzaje saun.

Oprócz Term Cieplickich, na uwagę zasługują dwa pałace. Pałac Wojanów to romantyczna rezydencja dworska, która wyglądem przypomina bajkowy pałac otoczony historycznym parkiem. Pałac Paulinum to neorenesansowa rezydencja myśliwska.

Pałac Wojanów w Jeleniej Górze

Oba obiekty znajdują się na obrzeżach miasta, a w każdym z nich prowadzony jest hotel i restauracja. W związku z tym, pobyt tam sprzyjał będzie wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Stanowi on idealny punkt wypadowy dla miłośników turystyki górskiej – na przykład do Karpacza czy Szklarskiej Poręby.

Przeczytaj także: Gdzie pojechać na majówkę w góry?

Pomysł na majówkę dla fanów fotografii – instagramowe jeziorka

Chcesz mieć oryginalne zdjęcia z majówki? Kieruj się na Rudawy Janowickie w Sudetach Zachodnich. Znajdziesz tam cztery jeziorka, z których każde zachwyca innym kolorem. Jedno jest turkusowo-zielone, drugie błękitne, trzecie czarne, a czwarte purpurowo-czerwone. Skąd takie barwy?

To zasługa położenia jezior na dawnym terenie niemieckiej kopalni pirytu, który służy do produkcji kwasu siarkowego. Związki mineralne z biegiem lat przedostały się do wody i nadały jej różnych kolorów w zależności od ich stężenia.

Jeziorka w Rudawach Janowickich znajdują się niedaleko Jeleniej Góry, Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Czyni je to świetnym miejscem na jednodniowy wypad i odpoczynek od górskich wędrówek. W pobliżu jeziorek znajdziesz parking, zaplecze gastronomiczne, a przede wszystkim piękno natury w postaci fauny i flory Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Można tam wybrać się na majówkowy spacer.

Jeziorko w Rudawach Janowickich

Pomysł na majówkę dla odważnych – Kompleks Riese w Górach Sowich

Kompleks Riese (niem. „Olbrzym”) w Górach Sowich od lat przyciąga wszystkich miłośników teorii spiskowych. Zagadka największej podziemnej fabryki III Rzeszy do dziś pozostaje nierozwiązana. Niepotwierdzone teorie mówią o planowanej właśnie tutaj kwaterze głównej Führera lub nawet o projektowanym centrum produkcji broni atomowej.

Niezależnie od przeznaczenia, podziemne sztolnie do dziś robią olbrzymie wrażenie. Cały kompleks, rozciągnięty na planie trójkąta pomiędzy miejscowościami Walim, Jugowice Górne i Głuszyca, dostępny jest dla zwiedzających jedynie w niewielkiej części. Do tej pory wiele grot pozostaje nieodkrytych, zalanych lub nawet zaminowanych.

Riese to zatem pomysł na majówkę dla spragnionych wrażeń, zwłaszcza że w planie zwiedzania jest również podziemny rejs chyboczącą się łódką. Wizytę w sztolniach obowiązkowo należy połączyć ze zwiedzaniem przepięknego kompleksu zamkowego z palmiarnią w Książu i liczącego aż 99 wież bajkowego zamku w Mosznej. Rola obydwu warowni w nazistowskim projekcie również pozostaje nieznana.

Jaskinia Niedźwiedzia i rezerwat masywu Śnieżnika

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich fanów grot! Najdłuższa jaskinia Sudetów odkryta została przypadkiem niespełna pół wieku temu. Wydobującym marmur górnikom ukazała się potężna grota pełna nacieków skalnych i… kości prehistorycznych niedźwiedzi, od których miejsce wzięło swoją nazwę.

Jedne z najpiękniejszych w Polsce formacji stalaktytów i kamiennych draperii można podziwiać właśnie w Kletnie. Są one podświetlane kolorowymi lampkami, co nadaje efekt magicznego i wyjątkowego miejsca. To Idealny pomysł na majówkę dla rodzin z dziećmi!

Oprócz tego, miejscowość oferuje zwiedzającym aktywną rozrywkę w przylegającym do Jaskini parku linowym. Zapewnia również długie spacery na licznych szlakach w rezerwacie masywu Śnieżnika. Warto też zajrzeć do podziemnych tras spacerowych w byłej kopalni uranu, położonej nieco niżej niż lokalne Muzeum Ziemi. Ciekawostką jest, że w Kletnie występują jedynie 3 pory roku. Ze względu na wysokogórskie położenie miejscowości brakuje lata z prawdziwego zdarzenia. Nie można zatem zapomnieć o ciepłych ubraniach!

Jaskinia Niedźwiedzia

Wydmy na południu Polski – prawdziwy wypoczynek na łonie natury!

Pierwsze skojarzenie każdego, kto chce zobaczyć wydmy podczas majówki, to Słowiński Park Narodowy w okolicach Łeby. Tymczasem kto by pomyślał, że taki pomysł na majówkę można zrealizować również na Opolszczyźnie? W Stobrawskim Parku Krajobrazowym, położonym zaledwie 25 km od Opola, jest ponad 100 wydm pochodzenia polodowcowego.

Niektóre z nich mają nawet 30 metrów wysokości! Znajdziesz je zwłaszcza w okolicach Łubnian, Jasienia czy Jełowej. Oprócz tego park jest prawdziwą gratką dla miłośników natury. Na jego terenie żyje ok. 250 gatunków chronionych zwierząt. Da się tu spotkać bobry, kormorany, dudki, wydry, a także zimorodki.

W okolicy można też popływać kajakiem, a idąc lasem trafić do ukrytych tam osad Mańczok i Kosowce i zobaczyć piękne przykłady dawnej architektury sakralnej wśród łąk i pastwisk. Warto pamiętać, żę zwiedzając okoliczne tereny najlepiej trzymać się szlaku niebieskiego. Inne oznaczone na mapie niekoniecznie oznaczone są  w terenie, co może sprawić, że zabłądzimy. Chyba, że tak właśnie przecierać nowe szlaki lubimy.

Dziki wschód Polski – spływ kajakowy rzeką Bug

Spływ kajakowy po Bugu to z pewnością pomysł na majówkę pełną wrażeń dla całej rodziny. Okolice tej rzeki to obszary o bardzo małej ingerencji człowieka w krajobraz. Stanowią więc doskonałą okazję do podziwiania dziewiczego piękna natury. Rzeka, pełna tajemniczych zakoli, dopływów, jezior i mokradeł, oferuje kajakarzom ponad 100 km tras o różnym stopniu trudności.

Z tego względu jej walory docenią zarówno poszukujący mocnych wrażeń miłośnicy sportu, jak również osoby szukające bardziej rekreacyjnej rozrywki. Warto przy tym pamiętać, że tereny otaczającego Bug Polesia to jedne z najbardziej dzikich, niezmienionych ręką człowieka rejonów Europy. Nie wszyscy wiedzą o fakcie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu okoliczna ludność określała się jako „tutejsi”. Znaczy to – nieświadomi własnej przynależności narodowej.

Na powierzchni Bugu można spędzić zarówno kilka godzin, jak również kilka dni. W tym drugim przypadku polecamy indywidualne zaplanowanie trasy w poszukiwaniu przyrodniczych niespodzianek.  Przydać się mogą zatem śpiwory i namioty: nocowanie w okolicznych lasach połączone z ogniskiem zapewni nam porządny dreszczyk emocji.

Widok na rzekę Bug

Odkryj tajemnice Tykocina na Podlasiu

Podlasie przez długi czas pozostawało na uboczu obleganych tras, jednak w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Warto pojechać tu na majówkę, zanim i na to miejsce zapanuje turystyczny boom.

My polecamy szczególnie dwa kierunki – Tykocin i Krainę Otwartych Okiennic. Tykocin to Kazimierz Dolny Podlasia, tyle że bez tłumów. To maleńkie miasteczko w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, w którym jakby zatrzymał się czas. Wąskie, brukowane uliczki opowiadają historię żydowskich mieszkańców miasteczka, po których pozostała doskonale zachowana synagoga i dziedzictwo w postaci Muzeum Kultury Żydowskiej.

Na pewno warto spróbować tu specjałów żydowskiej kuchni, takich jak kugel, cymes lub słodkie hamantasze. Jeśli po zwiedzaniu Tykocina nie chcesz jeszcze wracać do codzienności, dopełnieniem tego pomysłu na majówkę będzie Kraina Otwartych Okiennic. Obejmuje ona wsie Trześcianka, Soce i Puchły, położone w dolinie Narwi. Zachwyci Cię tam unikatowa drewniana architektura, piękna ornamentyka na domach i bajeczna cerkiew w Puchłach w kolorze ultramaryny.

Kościół w Tykocinie

Z Rzeszowa prosto do lat dzieciństwa – Muzeum Dobranocek

W samym środku Rzeszowa, w budynku Teatru „Maska”, swój dom ma jedno z najbardziej niezwykłych muzeów w Polsce. Muzeum Dobranocek – czy można wyobrazić sobie bardziej sympatyczną placówkę? Eksponaty w zamyśle mają na celu łączenie pokoleń. Tych starszych zabiorą one w sentymentalną podróż do lat dzieciństwa. Młodszych zapoznają z postaciami takimi jak Bolek i Lolek, Miś Uszatek czy Gąska Balbinka.

W Muzeum ekspozycja dotyczy bowiem wyłącznie klasycznej polskiej animacji. We współpracy ze studiem Se-Ma-For placówka zgromadziła nie tylko zabawki, książki i plakaty, ale również oryginalne akcesoria, lalki i figurki. To dzięki nim możliwa była realizacja niezapomnianych wieczorynek, wyświetlanych codziennie o 19:00 w telewizyjnej „Jedynce”.

Pomysł na majówkę w Rzeszowie warto rozbudować o zwiedzanie licznych zamków i pałaców. Najciekawsze z nich to przede wszystkim liczne rezydencje rodziny Lubomirskich. Doskonałym punktem wypadowym w Bieszczady będzie luksusowy Grand Hotel Boutique. Mieści się on również niedaleko pełnego zabytków Lwowa. Warto pamiętać, że wjazd na Ukrainę wymaga jedynie posiadania ważnego paszportu.

Majówka dla fanów prehistorii – Jaskinia Raj

Wszyscy kojarzymy polskie jaskinie z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Tymczasem wystarczy wyprawić się 11 km od centrum Kielc, by znaleźć się w Jakini Raj. Jest ona jedną z najbardziej zachwycających jaskiń krasowych w naszym kraju.

Jaskinia może się poszczycić niespotykaną szatą naciekową. Znajdziesz tu jeziorka, maleńkie pola ryżowe, skamieniałości koralowców w ścianach czy też ewenement w skali kraju – perły jaskiniowe. To luźne nacieki w kształcie kulek. Z kolei w Sali Kolumnowej, wśród skalnych kolumn i stalaktytów, można poczuć się jak w zamku.

Długość trasy turystycznej jaskini wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. Jest to idealny pomysł na majówkę dla fanów historii cywilizacji!

Pomysł na majówkę z dreszczykiem – zamek w Chęcinach

Z Jaskini Raj wystarczy zaledwie 5 minut samochodem, by przedostać się na drugą stronę przecinającej świętokrzyskie „siódemki” – trasy S7. Jej atrakcje pamiętnie odmalował w swojej najbardziej szalonej książce Ziemowit Szczerek, jeden z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy. Gdy miniemy zjazd na Warszawę, naszym oczom ukaże się górujący nad miejscowością Chęciny zamek, pamiętający czasy dynastii Piastów.

Wzniesiona na wąskim nasypie warownia, posiada nie tylko walory edukacyjne, ale również gwarantuje świetne widoki. Obiekt, do dziś zachowany w bardzo dobrym stanie, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek pełnił niegdyś funkcję skarbca i więzienia, przez pewien czas stanowił również jedną z rezydencji królowej Bony.

Legenda głosi, że włoska księżna nocami, przy słabym świetle pochodni, nadal przechadza się po zamkowych korytarzach. Może to dobry pomysł na majówkę z dreszczykiem?

Zamek Królewski w Chęcinach

Najbardziej kolorowa wieś w Polsce – pomysł na majówkę z dziećmi

Zalipie to małopolska wieś leżąca w połowie drogi pomiędzy Tarnowem a Buskiem-Zdrojem. W całym regionie słynne stały się chaty malowane od XIX wieku w oszałamiające kwiatowe wzory. Początkowo miały one za zadanie zasłonić brudne ściany od sadzy z kominków. Takich chat jest obecnie około 20, więc odnalezienie wszystkich zdobionych domów to nie lada spacer!

Ta niewielka miejscowość od lat ogarnięta jest prawdziwą gorączką ozdabiania. Lokalne gospodynie malują bowiem nie tylko domy, lecz także studnie, obiekty sakralne, budynki gospodarcze, a nawet meble. Historię malowania chat poznasz w położonym wśród sięgających horyzontu pól uprawnych domu kultury “Dom Malarek”. Przy wsparciu muzeum, mieszczącym się w Zagrodzie Felicji Curyłowej, w Domu organizowane są również kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy mają okazję zgłębić tam tajniki malarstwa ludowego.

Na zwiedzanie chat warto również wybrać się z przewodnikiem, który opowie o historii sztuki ludowej tego terenu. Zaprowadzi też do interesujących obiektów takich na przykład jak Kościół Św. Józefa. Całość spaceru zajmuje około 2-3 godziny, więc jeśli taki pomysł na majówkę realizujemy z najmłodszymi – dobrze będzie podjechać tam samochodem.

Malowana chata w Zalipiu

Poczuj krakowski klimat w Tarnowie

Wizytę w Zalipiu warto połączyć ze zwiedzaniem Tarnowa. To urokliwe miasteczko pozostaje w cieniu swojego większego i starszego kuzyna Krakowa, gdzie na majówkę wybierają się nie tylko turyści z Polski, ale również wielu obcokrajowców.

Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych tłumów, korzystając jednocześnie z krakowskiego klimatu. Zobacz piękną tarnowską starówkę, przejdź się szlakiem architektury drewnianej, a na końcu wypij kawę w zabytkowym tramwaju. Sróbuj też lokalnego przysmaku – tarninówki, czyli nalewki z owoców tarniny.

Niedaleko Tarnowa znajduje się Hotel Dunajec, który położony jest w centrum południowych atrakcji, między Tarnowem i Krakowem. Dlatego też będzie idealnym punktem wypadowym w Małopolskę. Taki pomysł na majówkę to połączenie zwiedzania i relaksu dla starszych, a dla najmłodszych wachlarz ciekawych zajęć oraz możliwość poznania kultury polskiej.

Stare Miasto w Tarnowie

Idealny pomysł na majówkę? Odpoczynek i relaks

Jak widać, podczas majowego weekendu wcale nie trzeba wyjeżdżać w te same miejsca. Nie trzeba też ograniczać się do  majówki na Mazurach, nad morzem czy w Tatrach. W całej Polsce nie brakuje niestandardowych miejsc, o których nie przeczytasz w klasycznych przewodnikach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urokliwych kierunków kryje nasz kraj. Niektóre z nich nadal są dzikie i nienaruszone działalnością człowieka. Warto je odkrywać i cieszyć się z chwil spędzanych w zgodzie z naturą. Mamy nadzieję, że nasze pomysły na majówkę zainspirują Cię do odkrywania naszego kraju po swojemu. Udanej majówki!

Sprawdź i zarezerwuj hotele dostępne na majówkę!

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.