Suwalszczyzna często kojarzy się z zimnem, krasnoludkami, Marią Konopnicką i wsią. Mało kto zapuszcza się w ten region w celach turystycznych – a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania! Dlaczego warto go odwiedzić i co trzeba o nim wiedzieć? Czytaj dalej i poznaj największe atrakcje Suwalszczyzny!
Gdzie leży Suwalszczyzna? Na terenie aż trzech krajów! Polski, Białorusi i Litwy. Polska część Suwalszczyzny znajduje się w województwie podlaskim. Przez region przepływają rzeki Czarna Hańcza, Rospuda, Szeszupa. Na jego terenie mieści się aż 150 jezior – w tym Hańcza (będąca najgłębszym jeziorem w kraju) czy Wigry – jeden z największych naturalnych zbiorników wodnych w Polsce.
Region posiada bogatą faunę i florę – w jego granicach znajduje się Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy, Puszcza Romincka, Puszcza Augustowska oraz fragment Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu obszar ten jest chętnie wybierany na wypoczynek przez kajakarzy, rowerzystów, a także miłośników campingów i odpoczynku na łonie natury.
Suwalszczyzna bywa nazywana polskim biegunem zimna ze względu na rekordowo niskie temperatury występujące w tym regionie zimą. Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie? Sprawdzamy!
Co zwiedzić na Suwalszczyźnie? Po pierwsze – urokliwe miasta. Pierwszym z nich są Suwałki, o których słyszała cała Polska. A to z prostej przyczyny – nazwa tej miejscowości występuje na wszystkich mapach pogodowych kanałów telewizyjnych. Powód tej sławy jest jeszcze inny – to właśnie tutaj urodziła się Maria Konopnicka, autorka licznych opowiadań i nowel dla dzieci oraz dorosłych. Będąc w Suwałkach, warto przespacerować się szlakiem krasnoludków (z pewnością przyciągnie on uwagę wszystkich dzieci), zwiedzić muzeum słynnej pisarki czy odpocząć nad malowniczym zalewem Arkadia. Ciekawym obiektem na mapie miasta jest także Cmentarz Siedmiu Wyznań oraz Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny.
Będąc na Suwalszczyźnie, nie sposób pominąć piękny Augustów. Miasto stało się bohaterem piosenki Marii Koterbskiej „Augustowskie Noce”, pojawiło się też w utworze Janusza Laskowskiego „Beata z Albatrosa”. Co ciekawe, klub Albatros w Augustowie funkcjonuje do dziś, a przed wejściem znajdziesz pomnik uwiecznionej w piosence Beaty. Augustów jest popularnym miejscem wypoczynku przede wszystkim ze względu na wyjątkowe umiejscowienie. Miasteczko leży pomiędzy jeziorami: Sajno, Niecko, Białym Augustowskim i Jeziorem Studzienicznym. Do największych atrakcji tych okolic Suwalszczyzny należą: Kanał Augustowski, ławeczka Beaty, Molo „Radiowej Trójki”, Pustelnia św. Onufrego czy miejska plaża.
Ciekawym miejscem na Suwalszczyźnie jest Puńsk,nazywany stolicą Litwinów w Polsce.W miejscowości tej od lat żyje więcej Litwinów niż Polaków – proporcja wynosi ok. 80% do 20%. Od 1992 roku w szkołach funkcjonują tu klasy z dwoma językami, a wszystkie szyldy, oznaczenia i tablice informacyjne również posiadają napisy w obu językach. Będąc w Puńsku, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Skansen Wsi Litewskiej (gdzie można podziwiać tradycyjne litewskie zagrody wiejskie) czy neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Magiczna, nieco dzika i wciąż niezbadana. Taka właśnie jest Suwalszczyzna. Co warto zobaczyć tu z dziećmi? Jeśli przyjeżdżasz w ten region całą rodziną, to koniecznie zabierz swoje pociechy na przejażdżkę Wigierską Kolejką Wąskotorową. Jej trasa przebiega wzdłuż nabrzeża jeziora Wigry przez malownicze tereny Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Kolejka kursuje od maja do września codziennie, a w pozostałych miesiącach po uzgodnieniu telefonicznym. Pociąg jeździ na trasie Płociczno-Tartak – Kruśnik – Płociczno.
Wielką atrakcją Suwalszczyzny, na którą po prostu musisz się skusić, jest rejs po Kanale Augustowskim i okolicznych jeziorach. Taką aktywnością będą zachwycone przede wszystkim dzieci, ale i w dorosłych wzbudzi ona wiele emocji. Na wycieczkę możesz wybrać się statkiem Żeglugi Augustowskiej. Do wyboru masz kilka tras obejmujących takie punkty jak np.: port Augustów, rzeka Netta, jezioro Necko, jezioro Rospuda czy śluza w Przewięzi. Przy okazji warto poznać kilka faktów na temat Kanału Augustowskiego. Jest to kanał żeglowny, który łączy dopływ Narwi i Biebrzę z rzeką Niemen. Jego całkowita długość wynosi nieco ponad 101 km, z czego w Polsce znajduje się 80 km, a pozostała część jest w granicach Białorusi. Na kanale znajduje się aż 18 śluz. Obiekt wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku w celu ominięcia pruskich komór celnych podczas przewozu zboża do Gdańska.
Rejs tratwą po Biebrzy – brzmi nadzwyczajnie? Bo to jest naprawdę nadzwyczajna atrakcja! Tratwa wyposażona w wygodny zadaszony domek, taras wypoczynkowy, jadalnię ze stolikami i ławkami oraz aż 6 miejsc noclegowych zaprasza na dłuższe i krótsze wycieczki po rzece. Do wyboru masz kilka tras, np. Lipsk – Kamienna Nowa, Sztabin – Jagłowo, Jasionowo – Dolistowo i inne.
Co jeszcze można zwiedzić na Suwalszczyźnie? Oczywiście wiadukty, które wyglądem przypominają rzymskie akwedukty i robią tym samym ogromne wrażenie na odwiedzających. Mowa tu o wiaduktach kolejowych w Stańczykach, które zostały zbudowane w latach 1917–1918. Jeden z nich nigdy nie był użytkowany, na drugim funkcjonowała linia kolejowa, jednak tylko przez 20 lat. Oba wiadukty mają po 250 metrów długości i 36 metrów wysokości. Można się nimi przespacerować, by z góry obserwować piękne widoki. Mosty znajdują się w rejestrze zabytków nieruchomych.
Co zobaczyć na Suwalszczyźnie, jeśli jest się miłośnikiem historii? Obowiązkowo Linię Mołotowa! Pas radzieckich umocnień ze schronami bojowymi powstał po podziale terytorium Polski w 1939 roku na granicy ZSRR i III Rzeszy. Można tu podziwiać imponujące schrony i budowle, o których w ciekawy sposób opowie przewodnik. Wycieczki na Linię Mołotowa organizuje np. Chata za wsią z Dąbrowy Białostockiej.
Suwalszczyzna to atrakcje turystyczne i zabytki, ale też piękne krajobrazy i magiczne zakątki, które zapraszają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zachęcamy Cię do odwiedzenia przede wszystkim tych miejsc:
Powstał w 1989 roku i jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. To właśnie w jego granicach leży jezioro Wigry z urozmaiconą linią brzegową, licznymi półwyspami i wysepkami. Na terenie parku szczególną ochroną jest objęta populacja bobra, a także gatunki ryb: sielawa, sieja, szczupak, troć. Będąc w okolicy, warto skusić się na spacer po ścieżkach edukacyjnych: „Las”, „Suchary”, „Płazy”, „Jeziora” i „Puszcza”.
To najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Powstał już w 1976 roku i objął tereny otaczające jezioro Hańcza. Na obszarze Suwalskiego PK znajduje się 26 jezior o powierzchni powyżej 1 hektara. Park zachwyca wyjątkowymi widokami i sielskim klimatem. W 2014 roku zdobył nawet tytuł „Siódmego cudu Polski” w plebiscycie zorganizowanym przez National Geographic. Wśród największych atrakcji tego obszaru znajdują się: Góra Zamkowa, rezerwat przyrody Rutka, Góra Cisowa oraz Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą.
Jest położona na terenie Polski, Litwy i Białorusi. Puszcza Augustowska stanowi jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju. Znajdziesz tutaj nie tylko przepiękne stare lasy, ale także liczne jeziora, malownicze łąki oraz torfowiska. Jednym z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w kraju jest Dolina Rospudy mieszcząca się właśnie na terenie Puszczy Augustowskiej. W puszczy można się natknąć na niezwykle rzadkie i ekstremalnie zagrożone wyginięciem rośliny wpisane do polskiej czerwonej księgi. Są to np.: turzyca delikatna, turzyca kulista, kukuczka kapturkowata.
Suwalszczyzna to idealne miejsce na wypoczynek dla aktywnych! Jak ją zwiedzać? Postaw na jedną z poniższych opcji.
Pięknych miejsc na Suwalszczyźnie jest pod dostatkiem. Dlatego jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego regionu Polski, to zachęcamy Cię – warto! Przyjedź na Suwałki, odpocznij nad jeziorem, wybierz się na widokowy rejs statkiem, popływaj kajakiem, pospaceruj po lesie i naładuj baterie. Tutaj hasło „wypoczynek” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Pamiętaj, że na Triverna.pl jak zawsze przygotowaliśmy dla Ciebie wybór najciekawszych ofert noclegowych w okolicy. Zapraszamy i życzymy miłej wyprawy!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.