Szczawnica jest co prawda niedużym, ale za to niesłychanie klimatycznym miasteczkiem. Położona w południowej części województwa małopolskiego graniczy ze Słowacją. Jest to miasto uzdrowiskowe, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1413 roku. Zastanawiasz się, co robić w Szczawnicy? Z czego słynie ta miejscowość? Jakie atrakcje Szczawnicy i okolic warto odwiedzić? Oto kilka sprawdzonych miejsc i aktywności na każdą porę roku!
Szczawnica jest niesamowicie urokliwą miejscowością, która obfituje w wyjątkowe atrakcje. Wypad na weekend w tę okolicę to zdecydowanie za mało, żeby poznać ją w całości, ale tyle wystarczy, żeby zapałać miłością do Pienin. Jakie ciekawe miejsca w Szczawnicy warto odwiedzić w pierwszej kolejności?
Podczas spaceru po mieście koniecznie trzeba zatrzymać się przy Placu Dietla z Pijalnią Wód Leczniczych. Zabytkowy budynek pochodzi z 1863 roku, ale niedawno przeszedł renowację i zachwyca swoim unikatowym charakterem. Miłośnicy sztuki powinni z kolei wstąpić do Galerii Sztuki Ludowej i Rękodzieła „Krzywa Jabłonka”, gdzie można zarówno podziwiać, jak i kupić wytwory ludowego rękodzieła. W galerii są wystawiane prace artystów amatorów z Polski i zagranicy.
Obowiązkowymi punktami do odwiedzenia na mapie miasta są również: promenada nad Grajcarkiem i Most Zakochanych, Park Górny i Park Dolny, a także wodospad Zaskalnik i kaskady na Grajcarku. Latem warto odwiedzić też pobliską plantację lawendy – Lawendowe Wzgórza, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale też zapachem! Z placu Dietla koniecznie trzeba udać się żółtym szlakiem do schroniska pod Bereśnikiem – podejście do przyjemnego schroniska zajmuje nieco ponad godzinę.
Poszukujesz atrakcji dla dzieci? Szczawnica ma w zanadrzu kilka miejsc, które uradują Twojego szkraba. Oto atrakcje, które warto odwiedzić wraz z dzieckiem:
Palenica to niewielki (jego wysokość sięga zaledwie 722 m n.p.m.), ale za to bardzo popularny szczyt w Pieninach Małych. Na Palenicę można wygodnie dostać się kolejką linową, co samo w sobie jest już niemałym przeżyciem dla dzieci. Na szczycie znajdują się restauracje: Szałas Palenica i Bar Groń, w których można odpocząć i zjeść coś dobrego, a także liczne atrakcje – w tym ciekawe trasy rowerowe, zjeżdżalnia grawitacyjna czy uruchamiana zimą narciarska trasa zjazdowa. Stacja dolna kolejki mieści się przy ul. Głównej 7.
Niebywałą atrakcją dla dzieci w Szczawnicy jest zjeżdżalnia grawitacyjna, która zapewnia niesamowite przeżycia. Z tej atrakcji można korzystać – w zależności od warunków atmosferycznych – od kwietnia do listopada. Stacja początkowa letniego toru saneczkowego znajduje się na Palenicy, a jego trasa wije się po zboczu wzgórza, zapewniając uczestnikom zabawy niesamowite widoki na góry. Wózki, które są wykorzystywane do zjazdów, posiadają specjalne hamulce, dzięki którym można samodzielnie dopasowywać prędkość do własnych preferencji. Ciekawostką jest fakt, że saneczki mogą w czasie zjazdu rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do 23 km/h!
Szczawnica atrakcji ma pod dostatkiem, więc o każdej porze roku można przyjechać tu po dawkę dobrej zabawy i relaksu. Co robić w Szczawnicy latem i na jakie aktywności warto się zdecydować?
Flagową atrakcją turystyczną Szczawnicy jest oczywiście spływ przełomem Dunajca. Spływy tratwami są organizowane od kwietnia do października. Przystanie początkowe znajdują się w miejscowościach: Sromowce Wyżne Kąty i Sromowce Niżne. Przystanie docelowe znajdują się zaś w Szczawnicy i Krościenku. Trasa spływu do Szczawnicy liczy ok. 18 kilometrów i na jej pokonanie trzeba ponad 2 godziny.
Spragnieni przygód mogą zdecydować się także na spływ pontonowy Dunajcem. Rafting ma coraz więcej zwolenników – nic dziwnego, skoro oprócz pięknych widoków dostarcza tylu wyjątkowych wrażeń! Spływ odbywa się na trasie Szczawnica-Tylmanowa lub Sromowce-Tylmanowa i każdorazowo trwa ok. 2,5 godzin.
Przeczytaj także: Największe atrakcje Pienin. Co zobaczyć podczas wycieczki?
Wyjątkową atrakcją dla aktywnych będzie wycieczka widokową Drogą Pienińską. Ten malowniczy trakt pieszo-rowerowy jest zamknięty dla ruchu samochodowego, więc można się nim wygodnie i – co najważniejsze – bezpiecznie poruszać z dziećmi. Droga Pienińska liczy ok. 10 km długości i wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych wzdłuż Dunajca. Trasa jest przepiękna i zdecydowanie warto się nią wybrać na spacer lub wycieczkę rowerową.
Również zimą ciekawych miejsc w Szczawnicy i okolicach nie brakuje. Co robić w Szczawnicy, gdy spadnie śnieg? Oto sprawdzone propozycje na ferie i nie tylko!
Wśród zimowych atrakcji w okolicy Szczawnicy jedną z najważniejszych jest Arena Narciarska Jaworki-Homole. To właśnie tutaj można śmiało stawiać swoje pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie albo doskonalić sztukę jazdy. Obiekt posiada 5 tras zjazdowych o różnych stopniach trudności o łącznej długości 3600 metrów. Funkcjonuje tu również kolej linowa i wyciągi, szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz baza gastronomiczna. Śmiało można spędzić tu aktywne ferie i cieszyć się białym szaleństwem przez cały dzień!
Lodowisko w Szczawnicy cieszy się w sezonie zimowym dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów zjeżdżających tu na wypoczynek. Obiekt mieści się w samym centrum miasta na placu przy dolnej stacji kolejki na Palenicę oraz w pobliżu potoku Grajcarek. Lodowisko jest zadaszone, więc ślizgawki odbywają się tu codziennie bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Na łyżwiarzy czeka tu ponad 600 m2 zadbanej tafli lodowej, a także wypożyczalnia sprzętu.
Nie tylko samo uzdrowisko, ale i okolice Szczawnicy atrakcji mają pod dostatkiem. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Naszym zdaniem są to:
Planujesz pobyt w Szczawnicy? Atrakcją w okolicy, której nie możesz przegapić, jest Wąwóz Homole, przez niektórych nazywany najpiękniejszym zakątkiem Pienin. Wejście do wąwozu jest bezpłatne, a podejście wzdłuż potoku nie zajmie Ci dłużej niż 40 minut. Trasa jest stosunkowo łatwa, choć wiedzie po schodach, a do tego z powodzeniem można się tu wybrać z dziećmi. Ścieżka spacerowa prowadzi wzdłuż potoku Kamionki i latem przynosi upragnione wytchnienie od upału. Wejście do wąwozu znajduje się w miejscowości Jaworki, zaledwie 7 km od Szczawnicy. Wąwóz kończy się przy polanie Jameriska i z tego miejsca można albo wrócić do Jaworek, albo zdecydować się na dalszą wędrówkę po górach.
Wyjątkową atrakcją Szczawnicy i okolic są oplatające te tereny szlaki górskie. Szczawnica stanowi znakomitą bazę wypadową dla pieszych wędrówek. Gdzie szczególnie warto się wybrać na wycieczkę? Oprócz opisanego szerzej ze względu na swój niepowtarzalny charakter Wąwozu Homole zachęcamy również do spojrzenia przychylnym okiem na następujące trasy:
Przeczytaj także: Najpiękniejsze szlaki w Pieninach dla początkujących i zaawansowanych
Jest sztucznym zaporowym zbiornikiem wodnym utworzonym na Dunajcu. To popularne miejsce wypoczynku nie tylko ze względu na piękne położenie, a co za tym idzie – również wspaniałe widoki, ale także przez mnogość atrakcji dostępnych na miejscu. Będąc nad Jeziorem Czorsztyńskim, warto odwiedzić Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie, zaporę wodną, przejechać rowerem widokową trasę Velo Czorsztyn, a także wybrać się na rejs po zalewie. Całodzienna wycieczka w tę okolicę z pewnością spodoba się każdemu członkowi rodziny!
W przepięknej Szczawnicy atrakcje turystyczne czekają na Ciebie przez okrągły rok. Bez względu na to, czy wolisz letnie wyprawy w góry połączone ze zwiedzaniem okolicy, czy też preferujesz zimowe szaleństwo, już teraz poszukaj komfortowego noclegu w jednym z hoteli dostępnych w ofercie Triverna.pl i zaplanuj swój magiczny pobyt w Szczawnicy. Wystarczy weekend spędzony w Pieninach, by zakochać się w tym regionie i chcieć wrócić tu ponownie za jakiś czas. Nie wierzysz? Sprawdź sam!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.