Strona główna
Blog
Wszystkie wpisy
Co zobaczyć na Podkarpaciu? Ciekawe miejsca i atrakcje regionu
Wszystkie wpisy
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
W góry

Co zobaczyć na Podkarpaciu? Ciekawe miejsca i atrakcje regionu

ON
Ola Nazimek
22 stycznia 2024
13 min czytania
Udostępnij:
Co zobaczyć na Podkarpaciu? Ciekawe miejsca i atrakcje regionu

Podkarpacie kojarzy się głównie z Bieszczadami i Soliną – choć są to rzeczywiście flagowe atrakcje regionu, to przecież nie jedyne! Jeśli jeszcze nie miałeś okazji kompleksowo zwiedzić Podkarpacia, to pora to zmienić. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć na Podkarpaciu i jakie ciekawe miejsca skrywa ten niezwykle bogaty turystycznie region Polski. 

Podkarpacie – co musisz wiedzieć o tym regionie?

Podkarpacie to region położony w południowo-wschodniej Polsce. Graniczy z Ukrainą i Słowacją, a także z województwem lubelskim, świętokrzyskim oraz małopolskim. Na jego terenie funkcjonują 4 uzdrowiska: Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Polańczyk i Rymanów-Zdrój. Na Podkarpaciu znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy oraz fragment Magurskiego Parku Narodowego, a także aż 94 rezerwaty przyrody i 10 parków krajobrazowych. Czy wiesz, że Podkarpacie jest regionem Polski, w którym notuje się najdłuższą średnią życia? 

Województwo podkarpackie zachwyca nie tylko wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, ale też licznymi zabytkami. Jakie podkarpackie atrakcje warto zobaczyć? Sprawdźmy!

Topowe atrakcje Podkarpacia - infografika

Turystycznie miejscowości Podkarpacia

Co zwiedzić na Podkarpaciu? Wycieczkę zacznij od poznawania miast. Jako pierwszy polecamy odwiedzić Przemyśl – polską stolicę fajek i jeden z najstarszych grodów w kraju. Położone na siedmiu wzgórzach miasto oferuje takie atrakcje jak Twierdza Przemyśl, Muzeum Dzwonów i Fajek czy Zamek Kazimierzowski.

Stolica województwa – Rzeszówzaskoczy Cię pozytywnie i to nie raz! Koniecznie odwiedź piękny rynek i Lisią Górę, wybierz się do Muzeum Dobranocek i na wieżę zegarową kościoła farnego, a jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji, to obowiązkowo zapisz się na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Emocje gwarantowane!

Rzeszów pełen atrakcji na Podkapraciu

Przemyśl i Rzeszów to mało? Pełne atrakcji są też takie podkarpackie miasta jak Jarosław, Krosno, Sanok i Przeworsk. Warte odwiedzenia są także miejscowości położone nad Jeziorem Solińskim – Polańczyk i Solina. Będąc w okolicy, warto zafundować sobie leżakowanie na plaży i spacer brzegiem jeziora, a także rejs po Jeziorze Solińskim czy przejażdżkę koleją gondolową nad zbiornikiem. Obowiązkowym punktem wycieczki niech będzie też spacer na zaporę.

Jesień nad Jeziorem Solińskim

Warte zobaczenia zabytki na Podkarpaciu

Zastanawiasz się, co warto zwiedzić na Podkarpaciu? Oczywiście zabytkowe kościoły! Będąc w Leżajsku, koniecznie zajrzyj do bazyliki Zwiastowania NMP oo. Bernardynów. Znajdziesz tam zabytkowe organy pochodzące z drugiej połowy XVII wieku, które są jednym z najcenniejszych tego typu zabytków w całej Europie. Organy znajdują się w nawie głównej i w nawach bocznych – są bogato zdobione i może na nich grać jednocześnie nawet 3 organistów! To prawdziwy fenomen na skalę światową.

Na Podkarpaciu nie brak również zabytkowych cerkwi. Szczególnie polecamy obejrzeć cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, którą wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku. Obiekt jest przykładem rzadko spotykanego typu cerkwi z galerią obiegającą kaplicę nad babińcem.

Wart zobaczenia jest także kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Haczowie. Jest to największy gotycki drewniany kościół w Europie. W 2003 roku obiekt został wpisany na listę UNESCO.

Koniecznie poznaj też kościół Wszystkich Świętych w Bliznem. Ta niezwykle cenna świątynia pochodzi z XV wieku i również widnieje na liście UNESCO. Nie tylko wnętrze kościoła robi wrażenie. Warto zwrócić uwagę także na ogrodzenie z murowanymi kapliczkami, wikarówkę sprzed 1699 roku, lamus i organistówkę.

Monumentalne ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu to jedna z największych atrakcji Podkarpacia, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Barokowy obiekt leży na wzgórzu otoczonym korytem rzeki Osławy i jest systematycznie konserwowany, by mógł zachwycać kolejne pokolenia turystów. 

Klasztor w Leżajsku - cenny zabytek woj. podkarpackiego

Zajmujące atrakcje Podkarpacia dla dzieci

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu z dziećmi? Jeśli wybierasz się w ten region z maluchami, to nie będziesz żałować! Na początek zabierz całą rodzinę do Zagrody Pokazowej w Mucznem, by wspólnie podziwiać najprawdziwsze żubry europejskie. Te niezwykłe zwierzęta mają dar rozkochiwania w sobie każdego odwiedzającego.

Kolejną atrakcją, która absolutnie oczaruje Twoje dzieci, będzie Bieszczadzka Kolejka Leśna. Przejażdżka wąskotorową ciuchcią jest nie lada przeżyciem! Szczególnie jeśli uda Ci się załapać na przejazd taborem ciągniętym przez lokomotywę parową. Kolejka kursuje na dwóch trasach: z Majdanu do Balnicy oraz z Majdanu do Przysłupia.

Twoje pociechy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu? W takim razie zafunduj im (i sobie!) przejażdżkę bieszczadzką drezyną rowerową. Dla turystów przygotowano 50 drezyn i prawie 50 km torów, ciągnących się od Zagórza do Krościenka. To ciekawa forma wypoczynku i zwiedzania okolicy dla spragnionych ruchu oraz świeżego powietrza. 

Doskonałym miejscem do zwiedzenia na Podkarpaciu z dziećmi jest również Park Rozrywki ParkMani w Krośnie. Na dzieciaki czeka tu cała masa fantastycznych atrakcji, takich jak: pompowane kule wodne, łódki, mini park linowy, gokarty, tyrolka, klatka zabaw z wieżami widokowymi, labirynt edukacyjny, trampoliny czy kącik malucha dla najmłodszych szkrabów. W tym miejscu o nudzie nawet nie może być mowy!

Bieszczadzka Kolejka Leśna - atrakcja dla dzieci w podkarpackim

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu, które warto odkryć

Atrakcje na Podkarpaciu nie zawsze są oczywiste. Na liście wyjątkowych miejsc obok ciekawych muzeów i zabytków znajdziesz na przykład Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, czyli obszar obejmujący ochroną fragment nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Aktualnie w Polsce znajduje się 7 obszarów ochrony ciemnego nieba. Park w Bieszczadach zaprasza do uczestniczenia w specjalnych pokazach, które pozwalają prowadzić dokładne obserwacje ciał niebieskich. Naprawdę warto się tu wybrać!

Wśród najciekawszych atrakcji Podkarpacia jest także szybowisko w Bezmiechowej, które stanowi fantastyczny punkt widokowy pozwalający podziwiać całą panoramę Bieszczadów. Niezwykłe wrażenie robią także szybujące nad głowami samoloty – wyjątkowe miejsce, które zdecydowanie zasługuje na uwagę! Możesz zorganizować tu rodzinny piknik lub romantyczną randkę. 

Wybierasz się na Podkarpacie i nie wiesz, co warto tu zobaczyć? Obowiązkowo „Cichy Memoriał”! Autorem projektu jest artysta Arkadiusz Andrejkow, który od kilku lat na drewnianych ścianach domów, szop i stodół maluje portrety mieszkańców Podkarpacia. Deskale robią ogromne wrażenie i warto zatrzymać się przy nich na dłużej. Gdzie je znajdziesz? Na przykład w Sanoku, Załużu, Szczawnem, Postołowie, Komańczy, Haczowie, Bziance. Powoli deskale pojawiają się też w innych częściach Polski. Ten projekt zdecydowanie zasługuje na uznanie.

Szybowisko w Bieszczadach

Najpiękniejsze zamki Podkarpacia

Co jeszcze można zwiedzać na Podkarpaciu? Zamki rzecz jasna! Oto 6 najbardziej okazałych budowli w regionie:

 • Zamek w Krasiczynie: wzniesiony z końcem XVI wieku przez ród Krasickich, którzy byli również budowniczymi miasta Krasiczyn. W XIX wieku zamek stał się własnością rodu Sapiehów i to właśnie w nim na świat przyszedł kardynał Adam Sapieha. Dekorowany okazałym sgraffito jest jedną z najbardziej zapadających w pamięć budowli w Polsce.
 • Zamek w Łańcucie: został zbudowany w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego i stanowił jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w ówczesnej Europie. Do dzisiaj jest perłą polskiej architektury zamkowej.
 Zamek w Łańcucie
 • Zamek Lubomirskich w Rzeszowie: wybudowany w XVI wieku swoją świetność osiągnął jednak wiek później, gdy przeszedł we władanie Lubomirskich. Dziś mieści się w jego murach sąd, dlatego nie ma możliwości zwiedzania budowli. W godzinach pracy urzędu można jednak za darmo przespacerować się korytarzami zamku i podziwiać jego architekturę.
 • Zamek w Baranowie Sandomierskim: nazywany małym Wawelem, został wybudowany w XVI wieku. Mocno ucierpiał w czasie II wojny światowej, lecz obecnie jest pięknie odświeżony. W obiekcie mieści się elegancki hotel oraz muzeum.
 • Zamek w Przecławiu: to kolejna podkarpacka perełka. Ten zamek był uznawany za jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce, dziś stanowi przykład okazałej architektury neogotyckiej.
 • Zamek Kazimierzowski w Przemyślu: jego właścicielem był sam król Kazimierz Wielki! Odrestaurowany w XX wieku zamek stał się siedzibą Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Zamek w Przemyślu na terenie woj. podkarpackiego

Podkarpackie muzea i skanseny

Wśród atrakcji Podkarpacia na szczególną uwagę zasługują także liczne muzea czy skanseny. Warto odwiedzić przede wszystkim te miejsca:

 • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego: obiekt znajduje się w Bóbrce w powiecie krośnieńskim i jest zorganizowany na terenie najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej. Do ciekawostek należy fakt, że kopalnia do tej pory funkcjonuje!
 • Skansen w Kolbuszowej: odwiedzając muzeum poznasz historię, kulturę i tradycje głównych grup etnograficznych zamieszkujących ten obszar. Skansen jest czynny przez cały rok. 
 • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie: to interaktywne muzeum jest poświęcone artystycznemu wytwórstwu szkła. Warto wybrać się tu całą rodziną!
 • Muzeum Historyczne w Sanoku: czekają tu na Ciebie liczne wystawy, m.in. Galeria Zdzisława Beksińskiego, wystawa sztuki cerkiewnej XII-XX wieku, wystawa sztuki sakralnej XV-XIX wieku, zbrojownia i schron obserwacyjny.
 • Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku: skansen prezentuje elementy tradycyjnego budownictwa wiejskiego od XVII do XIX wieku – ponad 180 ciekawych obiektów! 
Skansen w Sanoku

Rezerwaty przyrody i parki narodowe

Miłośnicy zieleni nie będą zawiedzeni wizytą na Podkarpaciu. Jeśli Twoim sposobem na wypoczynek i relaks jest pobyt na świeżym powietrzu, to koniecznie odwiedź Bieszczadzki Park Narodowy. Wybierz się na Tarnicę, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, zdobądź Smerek, Halicz, Rozsypaniec, zachwyć się magią Bukowego Berda. Koniecznie zajrzyj do artykułu: „Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach” i znajdź inspirację na własną wycieczkę po tym urokliwym zakątku Polski.

Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych woj. podkarpackiego znajduje się także Rezerwat Prządki usytuowany tuż przy drodze biegnącej z Rzeszowa do Krosna. Znajdziesz tu mnóstwo ostańców skalnych o fantazyjnych kształtach, które rozbudzą Twoją wyobraźnię. Trasa jest nietrudna i bardzo widokowa – idealnie nadaje się na zwiedzanie z dziećmi! Część Magurskiego Parku Narodowego również mieści się na terenie Podkarpacia. Jeśli jesteś miłośnikiem spacerów przyrodniczych, to zaplanuj sobie wędrówkę jednym z wielu widokowych szlaków biegnących ze wsi Krempna, Folusz lub Bartne. Miej oczy szeroko otwarte, bo podczas wycieczki możesz natknąć się nie tylko na piękne okazy flory, ale także na stare cerkwie, cmentarze, zapomniane mogiły, wiejskie kościółki, ciekawe skały i głazy.

Bieszczadzki Park Narodowy

Szlaki Podkarpacia

Chcąc poznać piękne miejsca na Podkarpaciu, wybierz się na wycieczkę jednym z trzech szlaków tematycznych. Oto, co na Ciebie czeka!

 • Karpacki Szlak Wina: szlak został utworzony w 2017 roku i obejmuje 1 winnicę na Słowacji oraz 22 winnice z Polski, a dokładniej – z województwa podkarpackiego. Jeśli jesteś miłośnikiem wina, to wcale nie musisz wybierać się w podróż do Włoch. Przyjedź na Podkarpacie i zakosztuj w wyjątkowym smaku lokalnych wyrobów!
 • Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki: zwiedzaj Podkarpacie i poznawaj tradycyjne regionalne przysmaki. Wśród charakterystycznych potraw znajdziesz na przykład: proziaki, stoliniki, hereczanyki, fuczki i inne. Który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu?
 • Szlak Architektury Drewnianej: szlak ma długość 1202 km i jest podzielony na 9 tras, na których zobaczysz przepiękne drewniane kościoły oraz cerkwie. Jeśli masz ochotę na chwilę zadumy, to warto wybrać się właśnie w taką podróż śladami historii.
Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

Walory turystyczne Podkarpacia nie mają sobie równych. Znajdziesz tu zarówno piękne miasta, jak i urokliwe wsie, ciekawe muzea, skanseny, górskie szlaki, parki krajobrazowe i całą masę zabytków, które Cię oczarują. Do tej pory nie miałeś okazji poznać atrakcji Podkarpacia? Zapraszamy na wycieczkę! Zajrzyj na Triverna.pl i wybierz wygodny nocleg, a następnie zaplanuj pasjonującą wycieczkę razem z naszymi przewodnikami. Jesteśmy przekonani, że Podkarpacie i ciekawe miejsca tego regionu na długo zapadną Ci w pamięć. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.