Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Ustroń – atrakcje u podnóży Beskidu Śląskiego
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Ustroń – atrakcje u podnóży Beskidu Śląskiego

ON
Ola Nazimek
04 sierpnia 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Ustroń – atrakcje u podnóży Beskidu Śląskiego

Jedna z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych województwa śląskiego –  Ustroń – corocznie przyciąga do siebie tłumy turystów. Wszystko za sprawą pięknych widoków, szeroko rozwiniętej oferty noclegowej i całego mnóstwa okolicznych atrakcji. Co oferuje turystom tutejsza okolica i sam Ustroń? Co warto zobaczyć, odwiedzając uzdrowiskową perełkę Beskidu Śląskiego? Zapraszamy do naszego zestawienia – z przyjemnością podsuwamy Ci kilka pomysłów na spędzenie urlopu w tym mieście.

Top atrakcje Ustronia - infografika

Ustroń – co warto zobaczyć w mieście?

Wybierasz się na urlop do Ustronia? To świetny wybór na niezapomniany górski wypoczynek. Pamiętaj jednak, aby nie skupiać się wyłącznie na błogim lenistwie – warto przy okazji zobaczyć, jakie ciekawe miejsca kryje w sobie Ustroń. Atrakcje tego miasta są wyjątkowo zajmujące! Poniżej polecamy Ci kilka godnych zwiedzenia.

Pijalnia Wód Mineralnych

Wybudowana nad źródłem Zygmunt, Pijalnia Wód Mineralnych w Ustroniu jest dostępna dla turystów przez cały rok. Co więcej, wstęp jest do niej całkowicie bezpłatny. Chcesz spróbować najczystszej okolicznej wody? Do dzieła! Pijalnia czeka na Ciebie w Parku Zdrojowym, tuż obok Uzdrowiska Ustroń. W środku nie tylko zaspokoisz pragnienie, ale też zaopatrzysz się w pamiątki i obejrzysz fontannę. 

Adres: ul. Sanatoryjna 9

Muzeum Ustrońskie

Nigdzie lepiej niż tu nie poznasz historii miasta Ustroń. Zabytkowe modele maszyn i urządzeń, wyroby hutnicze i kuźnicze, dawne stroje oraz przedmioty codziennego użytku, a do tego historia przemysłu hutniczego, uprawianego niegdyś w okolicy. Jeśli zabierzesz ze sobą dzieci, koniecznie pokaż im wystawę „W kręgu dzieciństwa”, na której maluchy zobaczą dawne dziecięce zabawki. Dzieci będą zaskoczone, jak stare zabawki bardzo różnią się od tych, którymi same bawią się na co dzień!

Adres: ul. Hutnicza 3

Muzeum Ustrońskie

Muzeum Regionalne Stara Zagroda

To niesamowita rekonstrukcja zagrody istniejącej w tym miejscu na przełomie XVIII i XIX wieku. W budynku mieszkalnym znajdziesz bogate zbiory etnograficzne, takie jak np. przedmioty codziennego użytku, stroje czy zabawki. Drugi budynek to obiekt gospodarczy, służący użyteczności publicznej. Cała zagroda została zrekonstruowana w latach 80. XX wieku przez właściciela obiektu. Warto odwiedzić to miejsce będąc w Ustroniu – tym bardziej, że jest zlokalizowane w samym centrum uzdrowiska. 

Adres: ul. Ogrodowa 1

Stara Zagroda w Ustroniu

Ustroń – atrakcje dla dzieci. Gdzie warto zabrać maluchy?

Urlop z pociechami to spore logistyczne wyzwanie. Zabierając ze sobą najmłodszych turystów zadbaj o to, aby się nie nudzili i tak samo jak Ty pokochali Ustroń. Atrakcje dla dzieci, jakie oferuje to miasto i okolica, mogą dostarczyć im sporo wrażeń, których jeszcze długo nie zapomną! Gdzie wybrać się z maluchami? Oto nasze propozycje:

Park linowy na Równicy

Twoje pociechy roznosi energia? Koniecznie zabierz je do parku linowego Funtour, znajdującego się na szczycie góry Równica. Wybierz spośród 5 tras o różnym stopniu trudności tę idealną dla Twojego dziecka, aby pod czujną opieką wykwalifikowanych instruktorów spędziło wiele godzin na aktywnej rozrywce. Deskorolka, base jump, belki, latające kładki, łódka oraz zjazd po linie na rolkach to przeszkody, jakie czekają na najmłodszych, ale też ich rodziców. Brzmi ciekawie? Zapewniamy, nie pożałujesz!

Adres: ul. Równica 27

Leśny Park Niespodzianek

To bardzo nietypowa i wciągająca lekcja przyrody – nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Na miejscu spotkasz jelenie szlachetne, sarny, żubry, żbiki, a także daniele, jenoty, dziki, muflony i wiele drapieżnych ptaków. Co w tym nietypowego? Otóż wszystkie te zwierzęta przechadzają się pomiędzy turystami, niekiedy dając się dotknąć, pogłaskać i nakarmić. Pamiętaj jednak, aby nie dawać zwierzętom własnego prowiantu – można je karmić wyłącznie odpowiednią karmą zakupioną na miejscu. 

W cenie biletu można obejrzeć pokazy lotów ptaków (w tym sów), warto jednak wcześniej sprawdzić godziny atrakcji na stronie parku, które różnią się w zależności od pory roku. Dla najmłodszych zwiedzających jest przygotowana alejka z ruchomymi figurkami, gdzie spotkają postacie znane np. z Pszczółki Mai czy Smerfów. Leśny Park Niespodzianek to opcja zdecydowanie lepsza niż tradycyjne zoo – przekonaj się!

Adres: ul. Zdrojowa 16

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu pełen atrakcji dla dzieci

Ciuchcia Ustrońska

Ciekawą alternatywą na zwiedzanie okolicy – a przy okazji wyjątkową atrakcją dla dzieci – będzie przejazd Ciuchcią Ustrońską. Tam, gdzie małe nóżki sobie nie poradzą, rodzice muszą być pomysłowi. Ciuchcią można się wybrać na trzy ciekawe trasy. Najkrótszy przejazd trwa 50 minut, kolejna trasa zajmuje 2 godziny, a trzecia – dla najwytrwalszych – trwa aż 3,5 godziny. W trakcie jazdy, oprócz podziwiania krajobrazów, usłyszycie ciekawostki na temat historii mijanych miejsc. Dzięki tej atrakcji możecie wygodnie zwiedzić okolicę i cieszyć się jej urokiem, a przy tym zaoszczędzić sobie wysiłku. 

Ustroń – atrakcje latem. Co robić w Ustroniu w wakacje?

Ustroń i okolice obfitują w miejsca idealne do zwiedzania w letnie dni. Sprawdź, gdzie warto się wybrać o tej porze roku!

Górski Park Równica

Przejażdżka quadami, plac zabaw, kino sferyczne, kino 7D i przede wszystkim ogromny tor saneczkowy, na którym rozpędzisz się do 40 km/h! Górski Park Równica, znajdujący się na górze Równica, dostarczy Ci wiele wrażeń. Dodatkowym plusem jest możliwość podziwiania ze szczytu całego Beskidu Śląskiego. Ostrzegamy: nie wystarczy Ci pojedyncza przejażdżka, aby nasycić się tymi wspaniałymi widokami! W Górskim Parku Równica zdecydowanie warto spędzić cały dzień.

Adres: ul. Równica 20

Kolej linowa Czantoria

Wyciąg krzesełkowy, wiozący turystów na Czantorię Wielką, to świetna opcja dla każdego, kto chce obejrzeć Beskid Śląski z zupełnie nowej perspektywy. Dolną stację kolei znajdziesz na osiedlu Polana, skąd wyruszysz w magiczną podróż ponad koronami drzew. Górna stacja jest zlokalizowana na polanie Stokłosica, skąd rozpościera się niesamowity widok na Beskidy. Kolej linowa to idealna opcja dla rodzin – spacer po górskich szlakach z małymi dziećmi nie zawsze jest możliwy, za to wyjechanie wyciągiem na szczyt dostarczy maluchom wiele wrażeń!

Adres: ul. 3 Maja 130

Wyciąg krzesełkowy na Czantorię

Staw kajakowy

Obiekt zabytkowy, niegdyś używany na potrzeby przemysłu hutniczo-kuźniczego, dziś staw kajakowy w Ustroniu jest  wykorzystywany wyłącznie rekreacyjnie. Możesz tu popływać łódkami, rowerkami wodnymi czy kajakami. Dlatego jeśli dopisuje pogoda, a Ty potrzebujesz chwili relaksu i wyciszenia – bez zawahania wybierz się nad staw kajakowy, aby aktywnie odpocząć i podziwiać piękną okolicę z perspektywy wody. Tutaj z pewnością poczujesz wakacyjny klimat!

Adres: centrum Ustronia, pomiędzy ulicami 3 Maja a Hutniczą

Staw kajakowy w Ustroniu

Ustroń – atrakcje zimą. Co robić tu w ferie?

A może jednak zdecydujesz się na urlop zimowy w malowniczym Beskidzie Śląskim? Jesteśmy przekonani, że nawet w największe mrozy będziesz się świetnie bawić w Ustroniu. Zobacz, jakie atrakcje warto odwiedzić tu zimą:

Ośrodek narciarski Czantoria w Ustroniu

Kochasz jazdę na nartach? Chcesz zarazić swoją pasją dzieci? Koniecznie wybierz się do ośrodka narciarskiego Czantoria! Czekają tu na Ciebie: kilka tras zjazdowych o różnym stopniu zaawansowania, punkt gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu, a także szkoła i przedszkole narciarskie, dzięki którym nawet najmłodsi i najbardziej początkujący narciarze poczują się zaopiekowani i bezpieczni. Na szczyt zawiezie Cię jeden z czterech wyciągów (krzesełkowy, orczykowy i dwa talerzykowe). Czantoria zaprasza!

Adres: ul. 3 Maja 130

Ośrodek narciarski Czantoria w Ustroniu

Zimowy spacer po górach

Zima w górach to także piękne widoki i niezapomniane zimowe spacery. Jaki szlak na zimowy spacer po Beskidach polecamy wybrać? Dla mniej zaawansowanych świetnym wyborem będzie zielony szlak z Ustronia Polany na Orłową. Zdobycie szczytu przy dobrych warunkach zajmie Ci około 90 minut. Po drodze miniesz łąki, pastwiska, las, górskie stoki i polany. Cały szlak jest w miarę płaski, miejscami nieco bardziej stromy, a widoki są wyjątkowo malownicze (zwłaszcza te na samym szczycie Orłowej). 

Beskidy - szczyty i polecane szlaki turystyczne

Ustroń – atrakcje na deszcz. Co robić w Ustroniu i okolicy, gdy pada?

Boisz się, że Twój urlop zepsuje nieprzewidywalna i kapryśna pogoda? Uspokajamy – Ustroń oferuje turystom nie tylko rozrywki na świeżym powietrzu. Atrakcje na deszcz, jeśli takowy będzie próbował zepsuć Twój wyjazd, z pewnością wypełnią Ci czas oczekiwania na powrót słonecznej aury. Jesteśmy pewni, że nie będziesz się w tym czasie nudzić! Oto co na Ciebie czeka, oprócz wspomnianych na początku artykułu muzeów:

Chlebowa Chata w Górkach Małych

Chcesz dobrze zjeść, jednocześnie poznając tajniki tradycyjnego wypieku? W Chlebowej Chacie sympatyczni gospodarze nie tylko zaprezentują tradycyjną produkcję chleba, masła czy sera, ale także zaangażują Cię do pomocy. To świetna lekcja tradycji, dziś już prawie zapomnianej. Marzy Ci się znów poczuć smaki dzieciństwa? Wybierz się do Chlebowej Chaty i przypomnij sobie aromat i smak świeżego, wiejskiego chleba, naturalnego masła i sera przyrządzonego według tradycyjnej receptury.

Adres: ul. Breńska 113, Górki Małe

Muzeum Motocykli

To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Muzeum Motocykli Zabytkowych Rdzawe Diamenty powstało z pasji dwóch prywatnych kolekcjonerów. Dziś liczy około 100 eksponatów, głównie z lat 1910-1945. Część z nich jest odrestaurowana. Znajdziesz tu także części motocyklowe (m.in. baki i silniki) oraz tablice rejestracyjne. Warto tu zajrzeć, będąc w Ustroniu i nawiązać ciekawą rozmowę z właścicielami, chętnymi do podzielenia się swoją wiedzą.

Adres: ul. Kościelna 21, Ustroń

Beskid Śląski z lotu ptaka

Choć okoliczne miejscowości oferują całą masę turystycznych atrakcji, wciąż jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Beskidzie Śląskim jest Ustroń. Ciekawe miejsca, piękno otaczającej przyrody i szeroko rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciągają spragnionych odpoczynku i wakacyjnych wrażeń turystów. Jeśli Ty również należysz do tego grona, już dziś zarezerwuj nocleg w Ustroniu lub okolicy i ciesz się niezapomnianym urlopem w tej urokliwej miejscowości. Na Triverna.pl znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert na pobyt w tym miejscu. Sprawdź sam!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.