Lato to pora roku kojarzona przede wszystkim z wakacyjnym odpoczynkiem. Wysokie temperatury sprzyjają relaksowaniu się na łonie natury i wodnym kąpielom. Gdzie najlepiej spędzić wakacje, by bez umiaru korzystać z wodnych atrakcji? Czy Bałtyk jest jedyną opcją? Absolutnie nie! W artykule podpowiadamy ciekawe miejsca nad wodą w Polsce – idealne na letni urlop!
Wypoczynek nad wodą kojarzy Ci się przede wszystkim z leniwym relaksem na kocyku? Niekoniecznie! Wakacje nad wodą to opcja nie tylko dla zmęczonych, łaknących odpoczynku turystów, ale także dla tych, którzy uwielbiają wypoczywać w ruchu. Dlaczego planując urlop wakacyjny warto wybrać się nad jezioro, staw lub zalew? Jakie atrakcje oferuje nam woda i jak aktywnie spędzać nad nią czas? Sprawdźmy!
To bez wątpienia najbardziej popularna i najchętniej wybierana wodna rozrywka. Chętnie kąpią się nie tylko ci, którzy świetnie opanowali umiejętność pływania. Kąpać może się absolutnie każdy: mały, duży, ten pływający i zupełnie niepotrafiący. Z pomocą dla niewprawionych pływaków przychodzą materace, koła, rękawki i inne akcesoria, dzięki którym kąpiel staje się jeszcze ciekawsza i bardziej relaksująca. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, można z powodzeniem spędzić wiele godzin w wodzie.
Spływy kajakowe to świetna forma wodnej rozrywki dla bardziej wymagających, aktywnych turystów. Nad jeziorami i rzekami nierzadko można spotkać wypożyczalnie sprzętu wodnego, dzięki którym za niewielkie pieniądze można zorganizować sobie kilka godzin zabawy. Czy trzeba być doświadczonym kajakarzem, aby skorzystać z tej atrakcji? Absolutnie nie! Jest wiele tras kajakowych dla początkujących. Wystarczy odrobina wiedzy, samodyscypliny i rozwagi, aby bez problemów ukończyć swój pierwszy spływ kajakowy. W naszym artykule podpowiadamy co spakować na kajaki i jak przygotować się do spływu. A gdzie można wybrać się na kajaki? Popularne są takie rzeki jak Krutynia na Mazurach, Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie czy Brda w Borach Tucholskich.
Ta specyficzna forma rozrywki wymaga cierpliwości i opanowania. Łowienie ryb to świetny sposób na odpoczynek, zatrzymanie się w pędzie dnia, odcięcie, skupienie na sobie. To także najlepszy sposób na czysty, niczym niezmącony kontakt z naturą i wsłuchanie się w jej odgłosy. Wędkować można samodzielnie, a także z przyjaciółmi, rodziną, a nawet dziećmi.
Choć samodzielne żeglowanie wymaga posiadania patentu, jest na to sposób – możesz wykupić rejs żaglówką ze sternikiem lub po prostu przyłączyć się do kogoś, kto taki patent posiada. Alternatywą dla żeglowania są popularne rowerki i skutery wodne, zapewniające wiele godzin aktywnej rozrywki połączonej z oglądaniem okolicy z zupełnie nowej, wspaniałej perspektywy. Czy żeglować w Polsce można tylko na Mazurach? Absolutnie nie, choć Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najpopularniejsze miejsce wśród żeglarzy. Spróbuj tego sportu na jeziorze Dąbie (zachodniopomorskie), jeziorze Gopło (kujawsko-pomorskie) czy jeziorze Powidzkim (wielkopolskie), w Zatoce Gdańskiej lub sztucznych zbiornikach, jak np. Zalew Zegrzyński.
SUP (Stand Up Paddle), nazywany Paddleboardingiem, to forma rozrywki prosto z Hawajów, polegająca na pływaniu na desce przy użyciu wiosła (pagaja). Jego popularność rośnie z roku na rok, dlatego polecamy bliżej zapoznać się z tym tematem. Paddleboard jest szerszy i dłuższy od deski do tradycyjnego surfowania, dlatego dużo łatwiej utrzymać na nim równowagę. Początkujący mogą z powodzeniem surfować na kolanach, po nabraniu większego doświadczenia najlepiej jest robić to na stojąco, wiosłując raz z jednej, raz z drugiej strony. SUP to świetna wodna aktywność fizyczna, pozwalająca na aktywny relaks w upalne dni. Naprawdę warto spróbować! Gdzie najlepiej? Wszędzie tam, gdzie jest woda – od basenów, przez jeziora i zalewy, po rzeki i kanały miejskie, a nawet morze. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w tej dyscyplinie, wybierz spokojny akwen wodny z łagodnym zejściem i pięknym otoczeniem (np. Jezioro Dominickie w Boszkowie lub Jezioro Grzymisławskie w Śremie).
Kto nie lubi skąpać się w przyjemnie grzejącym słońcu? Zwłaszcza po długiej i wyczerpującej aktywności w wodzie, warto złapać chwilę oddechu i promieni słonecznych – co z kolei odwdzięczy się piękną, naturalną opalenizną i podwyższonym poziomem witaminy D w organizmie. Polecamy jednak rozsądek i rozwagę – przed kąpielą słoneczną zaopatrz się w kremy z filtrem ochronnym i nie przebywaj na słońcu zbyt długo. Opalenizna opalenizną, jednak zdrowie jest zawsze najważniejsze!
Chociaż ta rozrywka jest dedykowana głównie dzieciom, wcale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich! Kiedy Twoja pociecha buduje domki z piasku, wymyślne tamy i zapory, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś znów poczuł się dzieckiem i wspomógł ją swoją kreatywnością. Zabierz ze sobą również piłki, zestaw do tenisa plażowego czy frisbee – to świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią leżeć na słońcu bez ruchu. Opalenizna po całym popołudniu aktywnej zabawy na plaży – gwarantowana!
Wodne atrakcje to niesamowita frajda nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Choć największą popularnością w Polsce cieszy się Morze Bałtyckie, wielu turystów decyduje się na wakacyjny urlop nad jeziorem, zalewem czy rzeką. Co skłania do zrezygnowania z najpopularniejszych turystycznych kurortów na rzecz tych mniej znanych i popularnych kąpielisk? Z pewnością nie będzie tak tłoczno, będziesz mógł cieszyć się z uroków wakacji nad wodą bez tłumów, kolejek i zbędnego zgiełku. Podpowiadamy, gdzie udać się na wakacje nad wodą w Polsce!
Podkarpackie jeziora są uznawane za jedne z najspokojniejszych, wolnych od zgiełku i tłumów turystów. Gdzie zatem pojechać na wakacyjny urlop w województwie podkarpackim? Opcji jest sporo – na szczególną uwagę zasługuje jednak miejscowość Polańczyk nad Jeziorem Solińskim i otaczające je piękne, górskie widoki. Warto również zapoznać się z ofertą wakacyjną w okolicach zalewu w Bratkowicach, zalewu w Radawie czy Jeziora Tarnobrzeskiego – zbiornika uznawanego za jedno z największych i najczystszych jezior na Podkarpaciu.
Województwo świętokrzyskie słynie z pięknych widoków i spokoju, warto zatem bez wahania wybrać ten kierunek na wakacyjny urlop. Możesz z powodzeniem połączyć górskie wycieczki z wodnym relaksem. Które kąpieliska najlepiej wybrać? Najbardziej popularny i jednocześnie największy zbiornik wodny w województwie świętokrzyskim to Chańcza. Znajdziesz tu strzeżone kąpieliska, wygodne plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego. W poszukiwaniu ciekawego miejsca nad wodą udaj się także nad jezioro w Golejowie, gdzie znajduje się Zespół Jezior Poglacjalnych. Dobrym kierunkiem będzie także zalew w Borkowie, znajdujący się nieopodal Kielc, jak również pobliski zalew w Cedzynie.
Województwo łódzkie, choć przez centralne położenie nie wydaje się być atrakcyjnym kierunkiem urlopowym, nie odstaje zbytnio od swoich turystycznych sąsiadów pod względem liczby zbiorników wodnych. To tu znajdziesz słynny Zalew Sulejowski – choć jest sztucznym zbiornikiem, prezentuje się naprawdę zjawiskowo, dysponując jednocześnie mocno rozwiniętą bazą noclegową i wypożyczalnią sprzętów wodnych. Równie ciekawym miejscem do wypoczynku jest zalew Mrożyczka w Głownie, zalew w Przedborzu czy kąpielisko Wawrzkowizna nieopodal Bełchatowa, oferujące nie tylko liczne atrakcje, ale także noclegi w murowanych lub drewnianych domkach. Wakacje nad wodą w łódzkim to idealna opcja dla tych, którzy nie chcą spędzać wielu godzin w podróży do nadmorskich miejscowości.
W bliskim otoczeniu Warszawy można z powodzeniem znaleźć kilka ciekawych miejsc, w których spędzisz aktywnie urlop nad wodą. Wart uwagi jest chociażby Zalew Sobótka w Płocku, uchodzący za jeden z najczystszych na Mazowszu. W okolicach Iłży znajdziesz czyste i przede wszystkim bezpieczne kąpielisko strzeżone z szeregiem udogodnień dla turystów. Najpopularniejsza na Mazowszu i najczęściej jest jednak odwiedzana plaża nad Jeziorem Zegrzyńskim, gdzie już od wiosny do późnej jesieni zjeżdżają się amatorzy wszelakich sportów wodnych, w tym np. żeglarstwa, wioślarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. Dodatkowym atutem tego miejsca jest szybki i łatwy dojazd z Warszawy, co pozwala na połączenie spokojnego urlopu nad wodą ze zwiedzaniem stolicy Polski.
Dolny Śląsk, uwielbiany przede wszystkim za malownicze, górskie widoki obfituje także w piękne zbiorniki wodne i atrakcyjne kąpieliska. Gdzie warto wybrać się nad wodę w województwie dolnośląskim? Polecamy popularne Stawy Milickie, znajdujące się w Dolinie Baryczy. To idealny teren dla fanów przyrody, ornitologii i wędkarstwa, ale także dla turystów ceniących sobie ciszę, spokój i kontakt z naturą. Na szczególną uwagę zasługuje również Jezioro Bystrzyckie, położone w Górach Sowich, a także Zalew Mietkowski, nazywany roboczo dolnośląskim morzem. Skąd ten przydomek? Jest to po prostu największy zbiornik wodny w województwie. Czysta woda, piękna piaszczysta plaża i mnóstwo atrakcji turystycznych – Zalew Mietkowski to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, przyciągające turystów z całego regionu!
Przeczytaj także: Wakacje w Polsce – gdzie warto pojechać?
Marzysz o wakacjach nad wodą, ale nie chcesz wyjeżdżać nad Bałtyk, Mazury czy Kaszuby? Nic nie szkodzi! Mamy nadzieję, że w artykule znalazłeś garść inspiracji na wakacyjne wyjazdy do miejscowości położonych nad wodą. Zachęciliśmy Cię? Zatem sprawdź propozycje noclegów na portalu Triverna.pl i zaplanuj swój wyjazd nad jezioro czy staw. Wakacje za pasem – nie warto odkładać planowania na później!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.