Warmia i Mazury to dwie krainy województwa warmińsko-mazurskiego słynące z malowniczych akwenów, pięknej przyrody oraz ciekawych zabytków. W trakcie wakacji tereny te kuszą możliwością uprawiania sportów wodnych, a w szczególności żeglarstwa. Czas można spędzać, leżakując na licznych plażach, zwiedzając okolice lub słuchając szant w urokliwych przystaniach.
Jeśli chcesz wybrać się w region Polski mniej oblegany przez turystów i planujesz naprawdę odpocząć, wyjątkowym miejscem na urlop są Warmia i Mazury, gdzie warto pojechać zarówno latem, jak i zimą. Czytaj dalej i sprawdź, jakie miasta odwiedzić!
Olsztyn jest kojarzony przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem, krzyżakami, 16 jeziorami oraz świętym Jakubem. Miasto stanowi stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, a do jego symboli należą charakterystyczne muszle oraz baba pruska.
Olsztyn to jedno ze starszych polskich miast. Pierwsza wzmianka o tutejszej pierwotnej osadzie pochodzi z 1334 roku. Tereny te przez długi czas były areną konfliktu między Polską a krzyżakami. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które stanowiły wynik tego sporu, była napaść zakonu krzyżackiego w 1521 roku. Obronie zamku bohatersko dowodził wtedy ówczesny administrator miasta, najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik.
Miasto jest bogate w zabytki architektoniczne, związane z długą i interesującą historią. Warte zobaczenia jest Stare Miasto, na które wedle zwyczaju powinno wkroczyć się Wysoką Bramą. W tej okolicy znajduje się Stary Ratusz, Targ Rybny, Dom Gazety Olsztyńskiej oraz bazylika konkatedralna. Inne godne polecenia atrakcje Olsztyna to: mieszczące się w Zamku Kapituły Warmińskiej Muzeum Warmii i Mazur, Leśny Park Linowy, Leśne Arboretum, Park Kusocińskiego i Park Centralny.
Po Olsztynie można podróżować śladami Kopernika, który mieszkając tu, stworzył swoje największe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Lokalizacje związane z wielkim uczonym to: Zamek Kapituły Warmińskiej, Ławeczka Kopernika oraz Planetarium.
Warto zaznaczyć, że Olsztyn to nie tylko zabytki. Wiele ścieżek rowerowych, możliwość uprawiania sportów wodnych i zażywania kąpieli sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla podróżników ceniących sobie aktywne spędzanie czasu.
Chcesz odwiedzić Olsztyn? Polecamy elegancki Warmiński Hotel & Conference położony w pobliżu Planetarium oraz Wysokiej Bramy. Drugim interesującym obiektem, w którym warto zarezerwować nocleg, jest Tiffi Boutique Hotel, znajdujący się obok największego olsztyńskiego jeziora Ukiel. Luksusowe pokoje oraz duży taras wprost nad jeziorem zapewnią ciszę i spokój.
Mrągowo to urokliwe mazurskie miasteczko, idealne dla aktywnych osób. Słynie z dorocznego Pikniku Country, licznych imprez i festiwali.
Miejscowość oferuje różnorodne atrakcje, odpowiednie zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. Najciekawsze z nich to: Muzeum Sprzętu Wojskowego, Wyrzeźbione Miasto, Źródełko Miłości, Góra Czterech Wiatrów, Wieża Bismarcka, Ogrody Pokazowe z Motylarnią, kościół św. Wojciecha oraz kościół ewangelicki.
W Mrągowie znajduje się też coś dla miłośników Dzikiego Zachodu. Miasteczko Westernowe Mrongoville pomoże poczuć niepowtarzalną atmosferę, charakterystyczną dla amerykańskich osad z drugiej połowy XIX wieku. Napady na bank, pojedynki rewolwerowców czy strzelanie z łuku to przykładowe aktywności dostępne na miejscu.
Na fanów aktywnego spędzania czasu czekają liczne ścieżki piesze i rowerowe, żeglarstwo, kajakarstwo i spacery po bujnych lasach. Ciekawą propozycją na dłuższą przechadzkę jest podróż Szlakiem Pięciu Jezior, gdzie w ciągu kilku godzin można przejść wzdłuż jezior: Piecuch, Juno, Średniego, Głębokiego i Kociołka.
Warto wspomnieć, że tereny te słyną z pięknej przyrody, która pomaga odetchnąć od codziennego zgiełku. Wędrówki po lesie, relaks na plaży czy pływanie w jeziorze pozwolą się rozluźnić podczas wymarzonego urlopu na Mazurach.
Planujesz odwiedzić Mrągowo? Polecamy położone nad jeziorem Czos Hotel Solar Palace oraz Hotel Anek. Obiekty te stanowią doskonałe miejsce na mazurski wypoczynek, a funkcjonujące tam strefy wellness & spa oferują kompleksową odnowę biologiczną.
Giżycko leży na terenie bogatej we florę i faunę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To wyjątkowe miasto na Mazurach okalają zbiorniki Kisajno i Niegocin.
Co warto zobaczyć w Giżycku? Wieża Ciśnień, twierdza Boyen oraz XIX-wieczny Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim to główne zabytki, które trzeba odwiedzić. Oprócz tego, turystów może zainteresować Muzeum Indian i park linowy czy odbywające się w miejscowym amfiteatrze wydarzenia (np. coroczne Szanty i Mazury Hip-Hop Festiwal).
Nie brakuje tu też wodnych atrakcji – narty wodne, szeroka oferta rejsów jachtami, windsurfing i wypożyczalnie motorówek przyciągają miłośników jezior.
Niedaleko Giżycka, w Gierłoży znajduje się otoczony legendami Wilczy Szaniec, stanowiący niegdyś główną kwaterę Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych.
Zastanawiasz się, czy znajdziesz tu wymarzony nocleg? Polecamy luksusowy Hotel St. Bruno, mieszczący się w odrestaurowanym XIII-wiecznym zamku. Obiekt ten zdobywa cenne nagrody i wyróżnienia, np. Best Hotel Award oraz Najpiękniejsze Historical SPA.
Ruciane-Nida to zaciszne miasteczko położone nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką. Słynie ze wspaniałej przyrody – znajduje się tu Puszcza Piska, szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Rezerwat Dzikich Zwierząt, Mazurski Park Krajobrazowy, ścieżki dydaktyczne oraz pomniki przyrody. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach!
Z racji mnogości atrakcji stworzonych przez matkę naturę, jest to odpowiednie miejsce dla osób potrzebujących wyciszenia, spokoju oraz relaksu w otoczeniu natury.
Ze względu na obecność tras pieszych, rowerowych oraz bliskość jezior, Ruciane-Nida są idealnym kierunkiem również dla osób aktywnych, np. rowerzystów, spacerowiczów i biegaczy, a także miłośników sportów wodnych, w tym spływów kajakowych oraz żeglarstwa.
Ruciane-Nida to też ciekawe miejsca i zabytki. Punkty w mieście, które warto uwzględnić na swojej liście „do odwiedzenia” to: Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej, XIX-wieczna wyłuszczarnia nasion im. Zdzisława Borońskiego, fortyfikacje z czasów II wojny światowej, Borejszówka, wieża wodna, parowozownia, Muzeum Gałczyńskiego, Willa Andersa oraz śluza Guzianka.
Chciałbyś zwiedzić miejscowość Ruciane-Nida? Dobrą bazą wypadową będzie nocleg w pobliskich Mikołajkach lub w miejscowości Pisz.
Przeczytaj także: Co robić na Mazurach? Atrakcje Krainy Tysiąca Jezior
Iława to malownicza miejscowość nad jeziorem Jeziorak. Niegdyś słynęła z licznych zabytków i interesującej architektury. Niestety wskutek wojny miasto zostało znacznie zniszczone. Dziś wraca do swojej świetności, lecz w nowej, odmienionej formie.
Atrakcjami, które powinny zainteresować zwiedzających, są: grekokatolicka cerkiew św. Jana Teologa, wieża ciśnień, dworzec kolejowy, Kościół Przemienienia Pańskiego, pozostałości murów miejskich, kinoteatr Pasja, amfiteatr im. Louisa Armstronga oraz XVIII-wieczne rzeźby barokowe z pałacu, w którym mieszkał sam Napoleon. Turystów ceniących sobie architekturę XIX wieku może zainteresować willowa dzielnica miasta, Mały Sopot.
Miasto słynie z szant i żeglugi. Mieści się tu wiele przystani oraz portów. Największy z nich, Port Iława, cechuje nowoczesność, interesujący design oraz wykorzystywanie modernistycznych rozwiązań architektonicznych.
Z Iławy można popłynąć promem na wyspę Wielka Żuława lub udać się w stronę XIX-wiecznego Kanału Elbląskiego. Niegdyś służył on do spławiania drewna do Bałtyku, dziś przyciąga setki turystów. Jest to jedyny taki kanał w Polsce. Statek płynący tym szlakiem musi pokonać prawie 100-metrową różnicę wysokości. Uczestnicząc w tej przeprawie, ma się wrażenie, jakby statek sunął po trawie.
Chciałbyś odwiedzić Iławę i szukasz ekskluzywnego noclegu? Rekomendujemy Grand Hotel Tiffi. Ten pięciogwiazdkowy obiekt jest gwarancją wypoczynku na najwyższym poziomie. W relaksie pomoże Dharma SPA, sesje z mistrzem jogi, zajęcia na kortach tenisowych, możliwość czarteru jachtów, rejsy po Jezioraku oraz dyskoteka.
Przeczytaj także: Najlepsze hotele na Mazurach – ranking
Gdzie jeszcze warto jechać na Mazury i Warmię? Nasza kolejna propozycja to Łukta – miejscowość znajdująca na zachód od Olsztyna. Osada ma średniowieczny rodowód i jest położona nad pięknym jeziorem Isąg. Takie plenery idealnie sprawdzą się jako miejsce relaksu z książką czy podczas spaceru wokół jeziora. Jeśli planujesz wyjazd z osobami towarzyszącymi, to będzie idealna okazja do zrobienia sobie wyjazdu „offline” i skupieniu na rozmowach oraz spędzaniu wolnego czasu na odpoczynku, np. w saunie bezpośrednio nad jeziorem w Masuria Hotel & SPA.
Jezioro Isąg jest objęte strefą ciszy. Tu nie obudzi Cię warkot motorówki. Jezioro wraz z pobliską rzeką Pasłęką to też miejsce schronienia bobrów, których siedziby objęto specjalnym rezerwatem „Ostoja bobrów”. Przy odrobinie szczęścia możesz mieć okazję zobaczyć te fascynujące gryzonie, największe na całym kontynencie eurazjatyckim.
Łukta to jednocześnie spokojne miejsce i doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości, takich jak Majdy, gdzie co roku latem odbywają się festyny, pikniki i regionalne imprezy, na których nie tylko spróbujesz regionalnego jedzenia, ale również weźmiesz udział w licznych zabawach i konkursach. Warto też zobaczyć Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, które zawsze rozpoczynają się na plaży osiedla Wulpinek.
Przeczytaj także: Gdzie na Mazury we dwoje? 5 miejsc na romantyczny wyjazd
Ryn to historyczne miejsce Mazur, gdzie z pewnością warto pojechać. Znajduje się tam słynny krzyżacki zamek, który jest drugą co do wielkości fortyfikacją zakonu. Dziś znajduje się tam ekskluzywny hotel, w którym znajdziesz takie udogodnienia jak basen, kręgielnia, pole golfowe i wyśmienita restauracja. Cyklicznie odbywają się tam też biesiady i pojedynki rycerskie, a w części zamku zorganizowano wystawę muzealną. Dodatkowo obiekt można obejrzeć z lotu ptaka – hotel ma w swojej ofercie loty balonem i paralotnią.
Na Jeziorze Ryńskim znajdują się trzy wyspy. Największej z nich – Ptasiej Wyspie – nadano w 2012 r. status rezerwatu przyrody. Jak wskazuje nazwa, wyspa została w całości opanowana przez ptactwo – można znaleźć tam aż 12 różnych gatunków. Na szczególną uwagę zasługują mewy śmieszki, które postanowiły założyć tam największą w Polsce kolonię (prawie 9 tysięcy ptaków).
Jezioro Ryńskie jest szczególnie lubiane przez żeglarzy ze względu na ciekawą linię brzegową, a wszechobecne zatoczki i cyple uatrakcyjnią uprawianie sportów wodnych. Jeśli podczas wyjazdu na wakacje chcesz spróbować takich sportów jak windsurfing, kitesurfing czy jazda na skuterach wodnych i zastanawiasz się gdzie warto pojechać na Mazury, Ryn będzie dobrym wyborem!
Przeczytaj także: Co zabrać na Mazury? Sprawdź, jak spakować się nad jezioro
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aby zaznać prawdziwego spokoju, wystarczy czasem poczuć naturalny klimat odwiedzanego miejsca. Warmia i Mazury to nie tylko kurorty przepełnione rodzinami z dziećmi. To przede wszystkim rezerwaty przyrody i miejsca odległe od cywilizacji zachowujące dawny wygląd.
Mamy nadzieję, że nasza lista pozwoli Ci odkryć ten region na nowo, a podpowiedzi w artykule wskażą, gdzie pojechać na Mazury bądź Warmię, żeby prawdziwie wypocząć. Mimo prężnie rozwijającej się na Mazurach turystyki, ten region wciąż ma wiele do zaoferowania. Wystarczy tylko wybrać dobry hotel jako punkt wypadowy do mniej przetartych szlaków.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.