Górny Śląsk jest regionem znajdującym się na południu Polski, kojarzącym się często z niemiecko brzmiącą gwarą, kopalniami, ciężkim przemysłem i roladą z kluskami. Warto podkreślić, że jest to część kraju o bardzo bogatej historii i pięknej naturze, którą zdecydowanie warto odwiedzić! Atrakcje Śląsk ma niezwykle zróżnicowane – od książęcych pałaców i zamków, przez perełki architektury industrialnej, po tajemnicze sztolnie i otwarte dla zwiedzających wyrobiska. A to wszystko w otoczeniu zieleni i przyrody, o jaką zdecydowana większość turystów wcale tego regionu nie podejrzewa.
Sprawdź, jakie są ciekawe miejsca na Górnym Śląsku i co warto tutaj zwiedzić!
Górny Śląsk może zadziwić! To nie tylko węglowe i przemysłowe zagłębie, ale również piękne górskie szlaki, jurajskie skałki, a do tego prawdziwa pustynia. Nawet najbardziej wymagający turyści znajdą dla siebie odpowiednie atrakcje na Śląsku. Gdzie warto się udać w poszukiwaniu chwili z naturą?
To łańcuch górski o długości 600 km, osiągający nawet 70 km szerokości. Beskidy ciągną się przez województwo śląskie i małopolskie, od wschodu granicząc z Bieszczadami.
Śląski odcinek Beskidów, czyli Beskid Śląski i Żywiecki, obfituje w atrakcje turystyczne.
Wielbiciele górskich wędrówek docenią szlaki wiodące na takie szczyty jak Barania Góra, na której stokach istnieją dwa rezerwaty (Rezerwat leśny Barania Góra oraz Rezerwat wodny i faunistyczny Wisła), a z jej podnóża wypływa najdłuższa polska rzeka – Wisła.
Warto także wspiąć się na Rysiankę lub Pilsko, a lubiący wygody pewnie docenią możliwość wjazdu kolejką na Czantorię czy Skrzyczne. Beskidy można śmiało odwiedzać o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni wołają na górskie szlaki, a zimą kuszą świetnie przygotowaną infrastrukturą dla narciarzy (np. w Wiśle, Istebnej czy Szczyrku). Wyjątkową atrakcją jest też lot paralotnią, z czego przy sprzyjającym wietrze można skorzystać na przykład na górze Żar nad Żywcem.
Beskidy przyciągają do siebie również wielbicieli sportów wodnych – Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie świetnie nadają się do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu.
O przyrodniczej wyjątkowości tego rejonu mogą świadczyć liczne rezerwaty przyrody. Jura Krakowsko-Częstochowska jest terenem bogatym w zachwycające formacje skalne, jaskinie, a także tajemnicze ruiny i zamki.
Jura rozciąga się na terenie dwóch województw – śląskiego i małopolskiego, i stanowi ciekawostkę nie tylko pod względem przyrodniczym, ale i historycznym. To właśnie po niej przebiega tzw. Szlak Orlich Gniazd, łączący Kraków z Częstochową. Na całej długości szlaku można podziwiać warownie i ruiny obiektów obronnych, z których większość została zbudowana w XIV w. Do śląskiej części szlaku należą ruiny w Smoleniu, Pilicy, Ogrodzieńcu, Morsku, Mirowie i Olsztynie, a także zamek królewski w Bobolicach.
Przeczytaj także: Zachwycająca Jura Krakowsko-Częstochowska. Co warto zobaczyć w okolicy?
Rozciągająca się od Błędowa w Dąbrowie Górniczej po gminę Klucze w województwie małopolskim ma niecałe 10 km długości i do 4 km szerokości, a prawie 35% jej powierzchni zajmują lotne piaski. Według miejscowej legendy pustynia miała powstać z piasku rozsypanego przez diabła, którym chciał on zasypać niedaleką kopalnię srebra w Olkuszu.
Na obszarze pustyni można podziwiać zjawiska charakterystyczne dla tego typu obszarów – wydmy, burze piaskowe, a niegdyś nawet fatamorgany. W sezonie odbywa się tutaj szereg cyklicznych wydarzeń – od biegów sportowych, przez pikniki rodzinne aż po koncerty muzyczne.
Górny Śląsk jest nierozerwalnie związany ze swoją górniczą spuścizną. Jak ciężkim kawałkiem chleba było fedrowanie pod ziemią, można się przekonać, odwiedzając śląskie atrakcje związane bezpośrednio z „górniczym stanem” i jego tradycjami. Historyczne sztolnie, dawne szyby i wyrobiska – to niezwykle ciekawe miejsca na Śląsku, atrakcyjne również dla dzieci. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?
To mieszczący się w Tarnowskich Górach fragment Głębokiej Sztolni Fryderyk należącej do kopalni rudy ołowiowo-srebrowej o tej samej nazwie. Z pewnością zasługuje na miano jednej z głównych atrakcji śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Trasa zwiedzania przebiega między szybem „Ewa” o głębokości 20 m a szybem „Sylwester”, głębokim na 30 m. Wycieczka odbywa się łodziami, na trasie można zobaczyć m.in. oryginalny chodnik wykuty w skale dolomitowej. Cały przepływ ma długość około 600 m, odbywa się przy świetle górniczych lamp i jest okraszony opowieścią przewodnika.
Sztolnia Czarnego Pstrąga została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku.
Przeczytaj także: Turystyczne regiony Polski – poznaj je lepiej!
To część zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego, składająca się z niemal 5 km nieczynnych wyrobisk oraz zabudowań na powierzchni. Można tam zobaczyć działającą maszynę parową, budynki akumulatorowni i zmiękczalni wody, zabytkową łaźnię łańcuszkową oraz szyb Carnall z platformą widokową na szczycie wieży szybowej. Wśród podziemnych tras turystycznych można wybrać jeden z trzech wariantów o różnym stopniu trudności, a każdy z nich jest wzbogacony sporą dawką nowej wiedzy. Oferta sztolni jest skierowana zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych odkrywców. Dlatego jest to jedna z atrakcji województwa śląskiego, którą zdecydowanie warto odwiedzić z dziećmi.
To kolejna atrakcja górnicza przybliżająca turystom trudną pracę w podziemnych wyrobiskach. Mieszcząca się w Zabrzu Kopalnia Guido udostępniła zwiedzającym poziom 170, 320 i podpoziom 355. Można tam zobaczyć, jak działają elektryczne maszyny wyciągowe, zjechać na dół górniczą windą (szolą), zobaczyć podziemne stajnie i posłuchać historii o pracujących niegdyś w kopalniach koniach. Zwiedzisz też podziemną kaplicę św. Barbary, przejedziesz się podwieszaną kolejką, a nawet wypijesz piwo w pubie położonym 320 m pod ziemią.
Dla najbardziej wymagających jest oferowany udział w Podziemnej Szychcie, podczas której zwiedzający zjeżdżają do wyrobisk w pełnym rynsztunku górniczym i mogą poznać pracę na przodku od podstaw.
Górny Śląsk słynął nie tylko z węgla, ale również z lokalnego piwa. Najbardziej znane browary mieściły się w Tychach (Tyski Browar Książęcy) i w Żywcu (Browar Żywiec).
Oba browary nadal działają, produkując złoty napój i w obu browarach można zwiedzić muzea, w których do obejrzenia są historyczne ekspozycje związane nie tylko z browarnictwem.
W Muzeum Browaru Żywiec cofamy się w czasie do XIX wieku, oglądając zakład bednarski, drukarnię, sklep kolonialny czy prawdziwą galicyjską karczmę. Z kolei Muzeum Tyskich Browarów Książęcych jest poświęcone stricte browarnictwu – można w nim znaleźć szereg eksponatów powiązanych bezpośrednio z piwem – od beczek do warzenia, butelek i kapsli, po kufle i podkładki pod szklanki. A wszystko to okraszone historycznymi fotografiami i ciekawymi historiami przewodnika.
Odwiedzając Górny Śląsk, nie można pominąć Parku Śląskiego w Chorzowie, który jest najpopularniejszym miejscem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców. To jeden z największych w Europie parków, zajmujący powierzchnię 535 ha. Głównego wejścia do parku strzeże charakterystyczna rzeźba zwana Żyrafą, a na jego terenie znajdują się liczne atrakcje, takie jak Ogród Różany, plenerowa Galeria Rzeźby Śląskiej, hala wystawowa „Kapelusz” czy Stadion Śląski. Na parkowych Polach Marsowych często odbywają się eventy kulturalne i sportowe, a po samym parku można się poruszać przy pomocy kolejki linowej zwanej Elką.
Co jeszcze warto obejrzeć w Parku Śląskim?
Ten lunapark otwarty w 1959 roku jest najstarszym parkiem rozrywki w Polsce. Do 2016 roku był znany pod nazwą Śląskiego Wesołego Miasteczka, a jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji, która stała się swoistym symbolem Górnego Śląska, jest ogromny Diabelski Młyn. Wynosi on gości na wysokość 40 m i pozwala dokładnie przyjrzeć się panoramie Katowic, Chorzowa i Siemianowic.
W Legendii znajdują się również 4 kolejki górskie o różnym stopniu intensywności, szereg atrakcji ekstremalnych i mnóstwo urządzeń dla całych rodzin lub dedykowanych dzieciom. Na terenie parku rozrywki mieści się też kilka punktów gastronomiczno-usługowych, a w sezonie wycieczkę najmłodszym umilają przechadzające się alejkami bajkowe postaci.
W sąsiedztwie Legendii, również na terenie Parku Śląskiego, można odwiedzić trzecie co do wielkości zoo w Polsce. Aktualnie zamieszkuje je ponad 300 gatunków zwierząt, a w sercu ogrodu zaskakuje 16 dinozaurów – betonowych rekonstrukcji gadów odkrytych przez polskich paleontologów na pustyni Gobi w latach 60. ubiegłego wieku.
To najstarsze i największe planetarium w Polsce, którego budowę rozpoczęto w 1953 roku z okazji Roku Kopernikowskiego. Jest usytuowane na najwyższym wzniesieniu parku zwanym Wzgórzem Parkowym. Zaawansowany projektor ważący ponad 2 tony jest w stanie odtworzyć wygląd nieba z dowolnego miejsca na ziemi i z dowolnej pory dnia oraz roku. Kopuła planetarium ma 23 m średnicy, a widownia może pomieścić 300 osób.
Na terenie planetarium znajdują się również obserwatorium astronomiczne, stacja klimatologiczna, sejsmologiczna i kilkumetrowy zegar słoneczny.
Odwiedzając Górny Śląsk, nie można pominąć śląskich miast, które są też wygodną bazą wypadową do zwiedzania innych śląskich atrakcji. W Katowicach zdecydowanie polecamy wycieczkę na piękne górnicze osiedle Nikiszowiec lub spacer klimatycznymi uliczkami Giszowca. W Bytomiu na uwagę zasługuje m.in. miejski rynek, a w leżącej nieopodal Pszczynie zachwyci nie tylko kompleks pałacowy z urokliwym i wiekowym parkiem, ale również ciekawy skansen i – prawdziwa gratka dla najmłodszych – Zagroda Żubrów.
Przeczytaj także: Co zobaczyć w Katowicach? City break po śląsku!
Górny Śląsk to dość rozległy region, dlatego planując wycieczkę w te strony, warto znaleźć nocleg odpowiednio blisko największych atrakcji i ciekawych miejsc na mapie województwa.
Górscy piechurzy mogą skorzystać z noclegowych ofert schronisk w pobliżu najbardziej popularnych szczytów (Barania Góra, Rysianka, Hala Lipowska, Pilsko). Podczas odwiedzin w pobliżu śląskiej aglomeracji z pewnością docenisz bogatą bazę hotelową, jaką może pochwalić się Górnośląski Okręg Przemysłowy. Po odpowiedni nocleg zapraszamy do wyszukiwarki na stronie Triverna.pl!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.