MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki piesze i popularne szczyty

Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki piesze i popularne szczyty

ON
Ola Nazimek
02 października 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki piesze i popularne szczyty

Czy wiesz, że jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce są Góry Izerskie? Szlaki są tutaj mało wymagające, a przy tym ciekawe i malownicze. Od Karkonoszy dzieli je tylko Przełęcz Szklarska. Nigdy nie byłeś w tym miejscu? Koniecznie musisz to zmienić! Izery są tak piękne, że zachwycą o każdej porze roku. Nie wierzysz? Wybierz się na jedną z proponowanych przez nas tras i przekonaj się sam!

Góry Izerskie – informacje i ciekawostki

Góry Izerskie są pasmem położonym w Sudetach Zachodnich. Podobnie jak Karkonosze częściowo leżą na terenie Polski, a częściowo na terenie Czech. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, której wierzchołek sięga 1126 m n.p.m. Inne szczyty warte odwiedzenia to: Stóg Izerski (1107 m n.p.m.), Przednia Kopa (1114 m n.p.m.), Zwalisko (1047 m n.p.m.) czy Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Ze względu na swoje położenie Izery zapraszają na malownicze wędrówki po obu stronach granicy. Na nocleg warto wybrać okoliczne miejscowości turystyczne – Szklarską Porębę oraz Świeradów-Zdrój. Jeśli planujesz wycieczkę do Czech, z powodzeniem możesz zwiedzić pobliski Harrachov – czeską stolicę sportów zimowych.  

Na terenie Gór Izerskich znajduje się wiele ciekawych atrakcji wartych zobaczenia. Jedną z nich jest niewątpliwie Izerski Park Ciemnego Nieba, który ma na celu ułatwić obserwację gwiazd, a także zwracać uwagę na problem nadmiernego zanieczyszczenia przyrody sztucznym światłem. Park zajmuje obszar ok. 7500 ha i był pierwszym tego typu miejscem w Polsce.

Ciekawostką jest fakt, że Hala Izerska bywa nazywana polskim biegunem zimna. Zimą temperatura potrafi spaść tutaj do rekordowych temperatur: zimą 1939/1940 odnotowano tu -42°C, a w roku 1996 -36,6°C. Latem też zdarzają się zaskakujące sytuacje – w lipcu 1996 roku zaobserwowano temperaturę -5,5°C. Śnieg potrafi tutaj zalegać do maja, a nawet pojawić się jeszcze w czerwcu.

Góry Izerskie w latach 80. XX wieku dotknęła klęska ekologiczna. Objęła ona obszar ok. 15 tys. ha terenu Gór Izerskich oraz Karkonoszy, a jej wynikiem było masowe zamieranie drzewostanów. Przyczynę katastrofy upatruje się w niekorzystnej gospodarce leśnej, działalności pobliskich elektrowni, a także warunków atmosferycznych. Dzisiaj po tym zdarzeniu nie ma już niemal śladu. Lasy zdążyły się odrodzić, a przyroda rozwija się bardzo bujnie. Warto tutaj przyjechać i na własne oczy przekonać się o pięknie i potencjale tego regionu.

Szlak turystyczny w Górach izerskich

Góry Izerskie – szlaki znane i mniej znane. Które z nich warto przejść?

Zachwycające spokojem, zielenią i widokami, od których trudno oderwać wzrok – takie właśnie są Góry Izerskie. Najwyższy szczyt tego pasma to Wysoka Kopa, jednak wierzchołków wartych zdobycia i szlaków, które można przejść, jest tutaj znacznie więcej. Sprawdź nasze propozycje gotowych wycieczek w Izery i zaproś swoich bliskich na wspólne wędrowanie!

Szlak ze Świeradowa-Zdroju na Polanę Izerską przez Stóg Izerski

Schronisko na Stogu Izerskim

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym

Długość: 8,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3 h

Jednym z najwyższych szczytów Gór Izerskich jest Stóg Izerski. Szlak czerwony ze Świeradowa-Zdroju (a dokładnie spod GKT Czeszka i Słowaczka) zaprowadzi Cię tutaj w nieco ponad 1,5 godziny. My jednak proponujemy na tym nie poprzestawać – jeszcze przed zdobyciem szczytu zrób sobie przerwę w schronisku na Stogu Izerskim, a następnie wyrusz dalej w trasę na Łącznik (1059 m n.p.m). Tutaj chwila odpoczynku, a potem już tylko godzina marszu (dalej czerwonym szlakiem) na przepiękną Polanę Izerską. Cała trasa zajmie Ci ok. 3 godziny bez przerw. Wrócić możesz tym samym szlakiem na Stóg Izerski, skąd do Świeradowa-Zdroju zjedziesz koleją gondolową. Inną opcją na powrót jest niebieski szlak przez Źródło Doktora Adama i wieżę widokową Sky Walk.

Szlak ze Świeradowa-Zdroju do Stacji Turystycznej Orle

Wieża Sky Walk na trasie w Górach Izerskich

Trasa: wiedzie krótko szlakiem czarnym, dalej niebieskim przez Polanę Izerską na Halę Izerską, następnie czerwonym do schroniska Orle

Długość: 11,3 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3,5 h

Zdobyłeś już Stóg Izerski? Trasa piesza, o której zaraz Ci opowiemy, zachwyci Cię jeszcze bardziej. Przygotuj się na długą i malowniczą wędrówkę – wybrany przez nas szlak liczy nieco ponad 11 kilometrów w jedną stronę. By dotrzeć do miejsca docelowego, jakim jest Stacja Turystyczna Orle, będziesz potrzebował 3,5 godziny bez odpoczynku. Jest to jeden z piękniejszych szlaków w Górach Izerskich. Wędrówkę rozpocznij w Świeradowie-Zdroju przy GKT Czeszka i Słowaczka. Stąd czarnym szlakiem kieruj się do Starej Drogi Izerskiej. Wycieczkę możesz połączyć z odwiedzeniem wieży Sky Walk, którą miniesz po drodze. Dalej poruszaj się niebieskim szlakiem na Polanę Izerską. Dotrzesz tutaj po 1,5 godzinie marszu. Chwila odpoczynku pod wiatą i pora ruszać dalej. Po kolejnych 60 minutach wędrówki niebieskim szlakiem dojdziesz do Chatki Górzystów – znanego i lubianego schroniska w Górach Izerskich. Tutaj warto skusić się na pyszne naleśniki. Po odzyskaniu sił powróć do rozwidlenia szlaków i kieruj się dalej czerwonym szlakiem z Hali Izerskiej przez malownicze torfowiska aż do Schroniska Orle. Wrócić możesz tą samą trasą.

Szlak na Wysoką Kopę z Rozdroża Izerskiego

Wysoka Kopa - najwyższy szczyt Gór Izerskich

Trasa: wiedzie zielonym szlakiem do Rozdroża pod Izerskimi Garbami, następnie czerwonym na Wysoką Kopę

Długość: 6,5 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 15 min

Jeśli zastanawiasz się, jakich szlaków w Górach Izerskich absolutnie nie możesz sobie odpuścić, to ten jest właśnie jednym z nich. Na przejście go w jedną stronę wystarczy nieco ponad 2 godziny. Jego zaletą są przepiękne widoki i możliwość zdobycia Wysokiej Kopy – najwyższego szczytu Gór Izerskich. Wędrówkę rozpocznij od Rozdroża Izerskiego, skąd zielony szlak zaprowadzi Cię na Rozdroże pod Zwaliskiem. Trasę pokonasz w ok. 40 minut, jednak będziesz musiał się nieco pomęczyć – podejście jest tu bowiem dość strome. Po pokonaniu tego odcinka będzie już spokojniej – odpocznij więc chwilę i ruszaj dalej zielonym szlakiem wzdłuż nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”, aż dotrzesz do Rozdroża pod Izerskimi Garbami, gdzie skręć w czerwony szlak. Pod Wysoką Kopę zostanie Ci już tylko 35 minut wędrówki. Na sam szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak, ale wierzchołek jest dobrze widoczny. Powrót zaplanuj tą samą trasą lub zrób pętlę spod Wysokiej Kopy czerwonym szlakiem do Rozdroża pod Kopą, a następnie żółtym szlakiem do Rozdroża Izerskiego. Ten wariant zajmie Ci ok. 2 godziny marszu, a trasa jest bardzo widokowa. Uwaga dla odważnych: spod Wysokiej Kopy na Rozdroże Izerskie prowadzi nieoznakowana ścieżka na przełaj – przy dobrej pogodzie warto spróbować i takiej formy trekkingu.

Szlak do schroniska Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci

Schronisko Wysoki Kamień w Górach Izerskich

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym

Długość: 3,1 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących

Czas przejścia: ok. 1 h 15 min

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jedne z najbardziej malowniczych górskich szlaków znajdują się właśnie w Górach Izerskich. Szczyty warte zdobycia to między innymi Wysoka Kopa, Stóg Izerski czy Wysoki Kamień. I właśnie o niezwykle widokowym (a przy tym dość krótkim) szlaku na Wysoki Kamień chcemy Ci opowiedzieć. Trasa wiedzie od Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie – przy drodze znajduje się parking, na którym możesz zostawić samochód przed wyruszeniem na szlak. Przy parkingu jest umieszczona tablica informacyjna, a zaraz za nią rozpoczyna się ścieżka leśna na punkt widokowy. Warto poświęcić chwilę i zaliczyć tę atrakcję turystyczną. Z góry roztacza się bowiem piękny widok na Karkonosze – przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać Szrenicę oraz Śnieżne Kotły. Gdy ten punkt wycieczki zostawisz już za plecami, ruszaj żółtym szlakiem na Wysoki Kamień. Trasa zajmie Ci nieco ponad godzinę, a po drodze miniesz kilka interesujących formacji skalnych, np. Czarną Skałę czy Czerwone Skałki. Na samym szczycie czeka na Ciebie schronisko i kamienna wieża widokowa. Choć szczyty w Górach Izerskich liczą sobie ok. 1000 m n.p.m. (Wysoki Kamień znajduje się na wysokości 1058 m n.p.m.), to widoki, jakie można podziwiać po dotarciu do celu, zachwycają. Nie inaczej jest w przypadku Wysokiego Kamienia – widać stąd Szklarską Porębę oraz panoramę Karkonoszy. Jest to jeden z tych szlaków turystycznych Gór Izerskich, który zdecydowanie trzeba przejść.

Znasz już popularne szlaki Gór Izerskich – czy nabrałeś ochoty na wyprawę w te rejony? Zachęcamy, bo naprawdę warto! Łagodne ścieżki wijące się wśród łąk i lasów, ciekawe widoki, które wynagradzają trudy wędrówki i cała masa interesujących atrakcji do odkrycia – czego chcieć więcej? Zajrzyj na Triverna.pl i już dzisiaj znajdź dla siebie i swoich bliskich najlepszy nocleg w górach blisko popularnych szlaków. Izery z pewnością zachwycą Cię swoim niepowtarzalnym klimatem tak, że będziesz chciał tu wrócić jeszcze nieraz.  

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.