MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Kolorowe jeziorka w Polsce – Rudawy Janowickie i nie tylko!

Kolorowe jeziorka w Polsce – Rudawy Janowickie i nie tylko!

ON
Ola Nazimek
02 sierpnia 2024
9 min czytania
Udostępnij:
Kolorowe jeziorka w Polsce – Rudawy Janowickie i nie tylko!

Najsłynniejsze kolorowe jeziorka w Polsce znajdują się w Rudawach Janowickich, ale na mapie kraju jest ich zdecydowanie więcej. Marzysz o tym, żeby wybrać się na wycieczkę do barwnych zbiorników wodnych, które zachwycają swoim urokiem i malowniczą okolicą? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 9 miejsc z kolorowymi jeziorkami, które warto odwiedzić. Zapraszamy! 

Kolorowe jeziorka w Polsce - mapka

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe jeziorko w Rudawach Janowickich

Kolorowe stawy kojarzą się przede wszystkim z położonymi w Sudetach Rudawami Janowickimi. Jeziorka znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wielkiej Kopy. Jeziorka są aż cztery i każde z nich ma inną, fascynującą barwę. Powstały na terenie po działających tu dawniej kopalniach. Na miejscu znajdziesz:

  • Jeziorko Purpurowe: zawdzięcza swój niebanalny kolor roztworowi kwasu siarkowego. Zbiornik powstał na skutek zalania wyrobiska po utworzonej tu w 1785 roku kopalni.
  • Jeziorko Żółte: jest najmłodszym zbiornikiem i jednocześnie jeziorem, które okresowo wysycha. Chcąc je zobaczyć, najlepiej przyjechać tu w porze wilgotnej lub po deszczach. Gorącym latem może się okazać, że po jeziorku nie ma ani śladu. 
  • Błękitne Jeziorko: woda w nim jest klarowna, a dzięki swojemu niezwykłemu zabarwieniu maluje efekt jak z książek czy filmów fantasy. Taki kolor jest efektem obecności związków miedzi w glebie.
  • Zielone Jeziorko: nazywane też Czarnym Stawkiem, jest niewielkie i można obserwować je tylko po intensywnych deszczach – przez większą część roku nie ma w nim wody. 

Kolorowe jeziorka koło Bibieli

Jeziora kolorowe znajdziesz też w województwie śląskim, koło niedużej miejscowości Bibiela położonej w okolicy Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Tam pośród przepięknych gęstych lasów na terenach, gdzie dawniej funkcjonowała kopalnia rud żelaza, można znaleźć kilka jeziorek o niezwykłych kolorach. Woda w zbiornikach przybiera fantazyjne barwy: od zielonego do brązowego. Dzieje się tak za sprawą nagromadzonych w glebie związków żelaza. Te kolorowe jeziorka to wyjątkowa atrakcja okolicy, którą warto odwiedzić przy słonecznej pogodzie – dobre oświetlenie podbija kolor wody. 

Kolorowe jeziorka w Geoparku Łuk Mużakowa

Kolorowe jeziorko w Parku Mużakowskim

Przy granicy Polski z Niemcami znajduje się wyjątkowy park, który w 2015 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a mimo to wśród polskich turystów jest wciąż mało znany. Chodzi o Park Mużakowski. Kolorowe jeziorka występują tu w pokaźnej liczbie. Teren ten jest uważany za największe w kraju pojezierze antropogeniczne, które kryje aż 110 pokopalnianych zbiorników o przepięknym zabarwieniu. Wybierając się tu na wycieczkę, masz szansę zobaczyć nie jedno, ale wiele barwnych jezior i to podczas jednej wyprawy. Co ciekawe, po stronie niemieckiej parku również znajdują się kolorowe jeziorka, więc w sumie na całym terenie może być ich nawet 350! Zbiorniki mają różny skład chemiczny gleby, więc woda w kolejnych stawach może przybierać różnorodne barwy. Warto przespacerować się po parku i pozachwycać tym niesamowitym zjawiskiem! 

Kamieniołom Kopulak Suchedniów

Chcesz zobaczyć kolorowe jeziorka z dzieckiem? W takim razie koniecznie wybierz się w łatwo dostępne dla małych stóp Góry Świętokrzyskie. Tam, w pobliżu Suchedniowa, znajduje się udostępniony do darmowego zwiedzania Kamieniołom Kopulak. Kamieniołom ten jest wciąż okresowo czynny i wydobywa się w nim złoża pstrych piaskowców triasowych. Przed obiektem znajduje się darmowy parking, a na spacer można wybrać się tu ze swoim czworonogiem. Miejsce warte jest odwiedzenia ze względu na prawdziwie marsjański krajobraz. Niesamowite wrażenie robią ogromne bloki piaskowca otaczające zbiornik, a także zabarwiona na rdzawy kolor woda

Osadnik Gajówka

Lazurowe Jezioro

Mieszkasz w środkowej Polsce i chcesz wybrać się na wycieczkę na kolorowe jeziorka? W takim razie odwiedź Osadnik Gajówka nazywany też Lazurowym Jeziorem. Zbiornik znajduje się na zachód od Łodzi, niedaleko Uniejowa. Jezioro jest ogromne – jego powierzchnia wynosi ok. 100 hektarów. Prowadzi do niego wygodna asfaltowa droga, a na miejscu na zwiedzających czeka wygodny parking, plaża oraz specjalny punkt widokowy. Jeziorko powstało w miejscu dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, które przed zalaniem wykorzystywane było jeszcze jako składowisko żużli i popiołów z tego zakładu. Choć lazurowa woda może zachęcać do kąpieli, to należy pamiętać, że jest to zabronione. Dno zbiornika jest bardzo niestabilne, a skład chemiczny wody szkodliwy dla zdrowia.

Zbiorniki w Parku Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek zwany polskimi Malediwami od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Trzeba przyznać, że miejsce jest naprawdę urokliwe, dlatego jeśli tylko będziesz w okolicy Katowic, to koniecznie powinieneś się tu wybrać! Park powstał w miejscu, gdzie dawniej prowadzono wydobycie dolomitu. Na jego terenie znajdują się dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka. Przez Wydrę prowadzi charakterystyczna kręta drewniana ścieżka, która okresowo bywa zalewana wodą – mimo to warto zdjąć buty i przespacerować się po niej, by z tej perspektywy móc podziwiać piękną okolicę. Natomiast zbiornik Orka jest ciekawą atrakcją dla płetwonurków ze względu na znajdujące się tam obiekty: zatopiony statek oraz dwie koparki. 

Jezioro Turkusowe koło Konina

Jezioro Turkusowe koło Konina

Zbiornik ten jest sztucznym jeziorem poprzemysłowym. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej zielono-niebieskiej barwie. Jeziorko powstało w latach 70. XX wieku, kiedy zalano wyrobisko Gosławice podlegające pod Kopalnię Węgla Brunatnego Konin. Do powstałego zbiornika odprowadzane były odpady z elektrowni, które miały wpływ na zabarwienie się wody. Jezioro mimo pięknego wyglądu posiada silnie zasadowy odczyn i z tego względu kąpiel w nim jest zabroniona. 

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Również nad morzem można spotkać kolorowe jeziorka! Zimą czy jesienią, gdy pogoda nie sprzyja już kąpielom w Bałtyku, warto postawić na poznawanie nadmorskiej okolicy i odwiedzanie atrakcji – wśród nich mogą być właśnie kolorowe jeziorka. Jeden z takich zbiorników znajduje się w Wapnicy niedaleko Międzyzdrojów na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jego woda ma przepiękny turkusowy kolor, co w połączeniu z soczystą zielenią okolicznych drzew sprawia niesamowite wrażenie. Zbiornik powstał – jak w przypadku innych obiektów tego typu – na skutek zalania dawnego wyrobiska. W pierwszej połowie XX wieku istniała tu jeszcze kopalnia kredy, ale po wyczerpaniu się złóż teren wypełnił się wodą, a dzisiaj może cieszyć oko odwiedzających to miejsce wczasowiczów. 

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

W szczecińskiej dzielnicy Zdroje znajduje się kolejny kolorowy staw, którego urokowi nie sposób się oprzeć. Jezioro Szmaragdowe, bo o nim mowa, powstało w 1925 roku w wyniku katastrofy górniczej. Pracujący w kopalni kredy górnicy podczas pracy natrafili na wody gruntowe, które zalały wyrobisko. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że czasem wciąż można dostrzec znajdujące się na dnie zbiornika maszyny i narzędzia. Do dzisiaj ostał się jeszcze betonowy mostek, który stanowi fragment torowiska górniczej kolejki. 

Kolorowe jeziorka to wyjątkowa atrakcja turystyczna, na którą warto zwrócić uwagę nie tylko podczas planowania letnich wycieczek, ale też wiosną czy jesienią. Rozsiane po całej Polsce zachwycają niesamowitym wyglądem i stanowią doskonałe tło do zdjęć. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić żadnego kolorowego jeziorka, to pora nadrobić zaległości. Sięgnij po nasze podpowiedzi, wybierz zbiornik, który chcesz zobaczyć, a następnie zaplanuj wygodny nocleg w okolicy z portalem Triverna.pl. Życzymy udanej wycieczki i mnóstwa fantastycznych wrażeń! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.