Polska jest pełna urokliwych miast i miasteczek wartych odwiedzenia. Wiele z nich posiada wyjątkowe rynki, które stanowią centralny punkt miejscowości i skupiają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zastanawiasz się, jakie są najładniejsze starówki w Polsce? Przeczytaj poniższy przewodnik i odkryj aż 10 niezwykłych rynków miejskich.
Jakie są najpiękniejsze miasta w Polsce? Na tej liście znalazł się m.in. królewski Kraków. Nic dziwnego, bo to niezwykłe, historyczne miasto każdego roku przyciąga całe tłumy turystów nie tylko z Polski, ale też zza granicy. Oprócz Zamku Królewskiego na Wawelu, żydowskiej dzielnicy Kazimierz, urokliwego Podgórza, bulwarów wiślanych czy historycznego Starego Miasta, Kraków zachwyca też olbrzymim Rynkiem Głównym! Rynek w Krakowie został wytyczony w 1257 roku i ma wymiary 200 na 200 metrów. Znajdują się na nim jedne z największych atrakcji tego miasta: kościół Mariacki, z którego wieży co godzinę jest wygrywany hejnał, Sukiennice czy ratusz. Warto wiedzieć, że w Sukiennicach mieszczą się wspaniałe muzea: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku oraz Rynek Podziemny. Warto je odwiedzić podczas wizyty w tym mieście.
Na liście najpiękniejszych starówek w Polsce nie mogło też zabraknąć Wrocławia. To właśnie w tym mieście znajduje się jeden z największych średniowiecznych rynków Europy. Plac ma wymiary 213 na 178 metrów i zajmuje powierzchnię 3,8 hektara. Trzeba przyznać, że to robi wrażenie! Na wrocławskim rynku znajduje się wiele historycznych atrakcji miasta, w tym: przepiękny gotycki ratusz, pomnik Aleksandra Fredry przywieziony po wojnie ze Lwowa, pręgierz czy urokliwe kamieniczki Jaś i Małgosia. W podziemiach Starego Ratusza mieści się Piwnica Świdnicka – średniowieczna restauracja, która działa w tym miejscu od 1273 roku! Jest to najstarsza restauracja w Polsce i jedna z najstarszych w Europie.
Przepiękny rynek czeka też na Ciebie w Poznaniu. Bogato zdobione kamienice i renesansowo-barokowy klimat tego miejsca zachwycą każdego turystę! Poznański rynek został wytyczony na planie kwadratu ok. 1253 roku. Każdy jego bok liczy 141 metrów. Wśród atrakcji Poznania znajdujących się na rynku warto wymienić m.in.: ratusz, pręgierz, wagę miejską, odwach (czyli dawny miejski arsenał), studzienkę Bamberki, pałac Działyńskich, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza czy Muzeum Instrumentów Muzycznych. Na Stary Rynek w Poznaniu szczególnie warto wybrać się o godzinie 12:00 i 15:00, kiedy to na wieży poznańskiego ratusza można podziwiać bodące się koziołki.
Warszawski rynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Ma kształt prostokąta o wymiarach 90 na 73 metry. Rynek Starego Miasta był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To tutaj świętowano ustanowienie Konstytucji 3 maja i to właśnie na rynku w Warszawie w 1794 wieszano członków konfederacji targowickiej. W XIX wieku rynek stracił znaczenie reprezentacyjne – najmodniejsze sklepy, restauracje i kawiarnie przeniesiono wówczas na Krakowskie Przedmieście. Podczas powstania warszawskiego w 1944 roku zostały spalone i zbombardowane wszystkie kamienice. Ich odbudowę zakończono w 1953 roku. Dziś pośrodku rynku warszawskiego dumnie stoi pomnik Syrenki – symbol miasta i ciekawa atrakcja stolicy.
Odwiedzając Lubelszczyznę, koniecznie musisz zatrzymać się w Zamościu. To tu znajduje się jeden z najokazalszych i najpiękniejszych rynków w Polsce, który bywa nazywany Rynkiem Wielkim. Jego wymiary wynoszą 100 na 100 metrów. Rynek zamojski otaczają zabytkowe kamienice z podcieniami, a obiektem, który najbardziej zwraca uwagę, jest majestatyczny ratusz. Wybudowany w stylu manierystyczno-barokowym posiada szerokie wachlarzowe schody oraz wieżę zegarową wysoką na 52 metry. Ciekawostkę stanowi fakt, że plan Zamościa powstał na podstawie projektu włoskiego architekta Bernarda Morando, który wzorował się na ówczesnych włoskich miastach. W 1992 roku zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta w Zamościu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejna perełka na naszej liście to rynek w Kazimierzu Dolnym. Został on podzielony na dwie części – starsza jest ulokowana wyżej przy farze, młodsza nieco niżej. Rynek wytyczono w XVI wieku, ale za jego dzisiejszy wygląd odpowiada popularny w XX wieku architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz. Na rynku mieszczą się takie obiekty jak: zabytkowa studnia z XIX wieku, pomnik psa, a także zdobione kamienice – w tym Kamienice Przybyłów. Z rynku w Kazimierzu Dolnym roztacza się fantastyczny widok na inne ważne obiekty miasta: farę, zamek czy wieżę strażniczą.
Kolejnego pięknego rynku szukaj w Sandomierzu. To właśnie tutaj, w centrum Starego Miasta, znajduje się prostokątny plac o wymiarach 110 na 120 metrów. Rynek jest położony na pochyłym terenie, a różnica między wysokościami najwyższego i najniższego punktu dochodzi do 15 metrów. W centralnej części sandomierskiego rynku mieści się gotycki ratusz, a obok niego figura Matki Boskiej z 1776 roku oraz zabytkowa studnia. Rynek otaczają kolorowe kamienice, z których najbardziej okazała wydaje się Kamienica Oleśnickich z charakterystycznymi podcieniami.
Gdzie znajduje się największy rynek w Polsce? Pewnie Cię zaskoczymy, mówiąc, że wcale nie w Krakowie ani we Wrocławiu, a właśnie w Olecku! To miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim faktycznie może się pochwalić największym rynkiem w całym kraju. Rynek miejski, nazywany też Placem Wolności,został rozplanowany według zasad urbanistyki średniowiecznej. Ma kształt trapezu, którego powierzchnia wynosi 64 288 metrów kwadratowych. Na rynku w Olecku mieszczą się gmachy urzędowe, budynek dawnego ratusza z 1818 roku, Pomnik Niepodległości, kościół pw. NMP Królowej Polski oraz spory park.
Na naszej liście nie mogło także zabraknąć rynku rzeszowskiego. Jego obecna zabudowa ukształtowała się w XIX wieku po pożarze, który nawiedził starówkę w 1842 roku. Na rynku w Rzeszowie znajduje się zabytkowy ratusz pierwotnie wzniesiony w XVI wieku, a następnie przebudowany w XIX. Atrakcją, która przyciąga uwagę turystów, jest interaktywna wystawa podziemna – Rzeszowskie Piwnice to prawie 400-metrowe przejście łączące sieć podziemnych korytarzy wijących się pod kamienicami rynku. Zdecydowanie warto odwiedzić tę nietypową atrakcję!
Gdzie znajduje się najdłuższy rynek w Polsce i Europie? W Pułtusku! Prostokątny, brukowany plac w centrum miasta ma długość aż 380 metrów i tylko 50 metrów szerokości. Taki kształt rynek otrzymał w XV wieku podczas wielkiej rozbudowy miasta. W jego centralnej części znajduje się ratusz miejski, a wokół ciągnie się rząd klasycystycznych kamienic z XIX wieku. Podobno w jednej z nich miał nocować niegdyś sam Napoleon Bonaparte! Na pamiątkę tego wydarzenia w kamienicę nr 29 wmurowano nawet symboliczną tabliczkę. Na rynku znajduje się także wieża ratuszowa, w której obecnie funkcjonuje Muzeum Regionalne.
Zwiedzanie miast to niezwykle przyjemna rozrywka – szczególnie po sezonie letnim. Gdy pogoda jest mniej pewna, warto wybrać miejskie atrakcje, by miło spędzić czas w gronie rodziny bądź przyjaciół. A gdzie nocować, by mieć je na wyciągnięcie ręki? Oczywiście jak najbliżej rynku! Taka lokalizacja pozwala wygodnie korzystać z uroków miasta o każdej porze dnia. Hotele i apartamenty zlokalizowane w samym centrum pozwolą Ci cieszyć się urokiem wybranej miejscowości bez konieczności tracenia czasu na dojazdy. Jeśli więc takie rozwiązanie jest tym, czego szukasz dla siebie, to już dzisiaj zajrzyj na Triverna.pl, by odkryć najwygodniejsze hotele w miastach. Z naszymi wyselekcjonowanymi ofertami sprawnie zaplanujesz weekendowy wypad w wybrany zakątek Polski!
Jakie są najładniejsze rynki w Polsce? Po lekturze tego artykułu masz już 10 gotowych pomysłów na city break. Wybierz się na zwiedzanie najpiękniejszych rynków w kraju i odkryj skarby niezwykłych miast i ich starówek. Jesteśmy przekonani, że wizyta w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy innych miastach z naszej listy sprawi Ci wiele przyjemności!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.