Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
TOP 11 najpiękniejszych ogrodów w Polsce do zwiedzania
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

TOP 11 najpiękniejszych ogrodów w Polsce do zwiedzania

ON
Ola Nazimek
04 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
TOP 11 najpiękniejszych ogrodów w Polsce do zwiedzania

Ogrody w Polsce, które warto zobaczyć choć raz w życiu? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 11 najpiękniejszych miejsc, w których będziesz mógł zachwycać się najróżniejszymi gatunkami roślin rodzimych i egzotycznych. Sprawdź, czy któraś z pozycji znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania i ruszaj na wycieczkę. A może wolisz urządzić sobie weekendowy wypad śladem najpiękniejszych ogrodów w Polsce? Zapraszamy!

11 najpiękniejszych ogrodów w Polsce - infografika

Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Ogrody Hortulus są unikatowym miejscem rodzinnego wypoczynku na łonie natury, a także celem wycieczek przyrodniczych dla szkół i przedszkoli. Kompleks składa się z dwóch odrębnych zespołów ogrodowych oraz centrum ogrodniczego.

W Ogrodach Tematycznych Hortulus nie znajdziesz roślin z tabliczkami i podpisami jak w typowych ogrodach botanicznych w Polsce. Tutaj najważniejsza jest estetyka i ogólny odbiór kompozycji przez odwiedzających. Na terenie tego zespołu ogrodowego zorganizowano aż 30 różnych zakątków tematycznych, które pozwolą Ci zanurzyć się w niezwykły świat zmysłów i doznań. Motywami przewodnimi poszczególnych ogrodów są na przykład: światło, cień, cisza, szum, szelest, aromat.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Polsce nad morzem

Ogrody Hortulus Spectabilis są wciąż rozbudowywane i docelowo ich powierzchnia ma wynieść nawet 30 hektarów. Główną atrakcją jest największy na świecie labirynt grabowy (jego powierzchnia wynosi 1 hektar) oraz licząca blisko 20 metrów wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicy. Ogrody, jakie aktualnie można zwiedzać, to m.in.: Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, Modernistyczny Ogród Trwa, Minimalistyczna Galeria Ogrodowa i nie tylko! W Ogrodach Hortulus możesz spędzić dosłownie cały dzień – taka wycieczka to dla zapalonego przyrodnika nie lada atrakcja.

Jeśli planujesz urlop nad morzem, np. w okolicy Ustronia Morskiego czy Sarbinowa, to koniecznie dopisz Ogrody Hortulus na swoją listę atrakcji! 

Arboretum Wojsławice

Ogrody kwiatowe w polskim arboretum w Wojsławicach

Wśród najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce koniecznie trzeba wymienić Arboretum Wojsławice w Niemczy, które jest oddziałem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum jest zlokalizowane około godzinę drogi od Wrocławia. Powierzchnia ogrodu wynosi 62 hektary zielonej przestrzeni, w tym 5 hektarów zabytkowego terenu. Zwiedzający mogą podziwiać ponad 10 000 gatunków roślin – w tym różaneczniki, liliowce, bukszpany, sad czereśniowy, hortensje, paprocie, piwonie i wiele innych. Do wyboru są dwie trasy zwiedzania – na przejście krótszej trzeba przeznaczyć 1-2 godziny, a dłuższej nawet do 4 godzin. Na miejscu można skorzystać z placu zabaw, kawiarni, terenu piknikowego i miejsca do grillowania.

Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej

Arkadia Heleny Radziwiłłowej jesienią

Park Romantyczny Arkadia jest położony w połowie drogi między Warszawą a Łodzią w gminie Nieborów niedaleko Łowicza. Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej z XVIII wieku to niezwykle urokliwe miejsce, które doskonale nadaje się nie tylko na rodzinny wypad, ale też na romantyczny weekend we dwoje. Baśniowy charakter tego parku pełen mitologicznych i literackich odniesień oraz ukrytych znaczeń pobudza wyobraźnię. Oprócz bujnej roślinności znajdują się tu także ciekawe budowle i konstrukcje ogrodowe: Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany, Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń i nie tylko. Będąc tutaj, koniecznie odwiedź także przepiękny Pałac Radziwiłłów z przylegającym do niego ogrodem barokowym. Sprawdź sam, jak magiczne jest to miejsce!

Ogród Japoński we Wrocławiu

Jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich w Polsce znajdujący się we Wrocławiu

Czy wiesz, że największy ogród japoński w Polsce znajduje się we Wrocławiu? Jest położony w Parku Szczytnickim tuż obok Hali Stulecia. Miejsce to łączy kilku typów ogrodów japońskich: ogrodu publicznego, ogrodu wodnego, ogrodu nawiązującego do ceremonii picia herbaty i ogrodu z kamienistą plażą. Możesz tu podziwiać wiele egzotycznych gatunków roślin (w tym także azjatyckich i japońskich), wijące się między kompozycjami misternie ułożone ścieżki, stawy z karpiami koi symbolizującymi szczęście, łukowe mostki, pawilon herbaciany i wiele, wiele więcej.

Odkryj więcej atrakcji Wrocławia i zakochaj się w mieście 100 mostów!

Mała Japonia w Przesiece

Siruwia - najwyżej położony ogród japoński w Polsce

Do najpiękniejszych ogrodów japońskich w Polsce należy także Mała Japonia zlokalizowana w Przesiece niedaleko Karpacza. Jeśli spędzasz urlop w Karkonoszach i szukasz wytchnienia od górskich wędrówek, to koniecznie się tu wybierz. W ogrodzie znajdziesz niezwykłą kolekcję drzewek bonsai, jedną z największych w Polsce prywatnych kolekcji zbroi japońskich, ekspozycję tradycyjnych lalek oraz japońską kawiarenkę, która serwuje pyszności wprost z kraju kwitnącej wiśni. Na najmłodszych czeka tu nie lada atrakcja – japoński plac zabaw, który jest jednocześnie najwyższym parkiem zabaw na całym Dolnym Śląsku. 

Ogrody Łazienek Królewskich

Ogrody w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Przykładem przepięknych ogrodów tematycznych w Polsce są ogrody Łazienek Królewskich w Warszawie. Powierzchnia całego obiektu wynosi aż 76 hektarów. Zwiedzający mogą tutaj podziwiać:

  • XVIII-wieczny Ogród Królewski, który stanowi najstarszą część całego obiektu,
  • XIX-wieczny Ogród Romantyczny, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu,
  • XX-wieczny Ogród Modernistyczny, gdzie znajduje się słynny pomnik Fryderyka Chopina,
  • Ogród Chiński, położony w naturalistycznej części Łazienek Królewskich.

Łazienki Królewskie to jednak nie tylko ogrody. W skład letniej rezydencji króla Stanisława Augusta wchodzą również: wybudowany w stylu klasycystycznym Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria z galerią rzeźb i Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór czy Amfiteatr. Nie bez przyczyny Łazienki Królewskie bywają nazywane najszczęśliwszym miejscem w Warszawie. Warto się tu wybrać o każdej porze roku!

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Przykładem nietypowego, a przy tym naprawdę pięknego ogrodu w Polsce jest z całą pewnością Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który znajduje się na dachu budynku. Ogród otwarto w 2002 roku i od tamtej pory przyciąga nie tylko studentów i mieszkańców Warszawy, którzy chcą odpocząć w otoczeniu zieleni, ale również turystów zaciekawionych koncepcją podniebnego ogrodnictwa. Strefa została podzielona na cztery części: złotą, srebrną, karminową oraz zieloną, w których można znaleźć pasujące kolorystycznie rośliny. To jednak niejedyna atrakcja tego miejsca – z tarasu widokowego można bowiem podziwiać panoramę miasta – doskonale widać stąd Wisłę, Stadion Narodowy czy Most Świętokrzyski.

Poznaj inne ciekawe miejsca w Warszawie i zaplanuj city break w stolicy!

Ogród przyzamkowy w Łańcucie

Piękny ogród przyzamkowy w Łańcucie

Na liście najpiękniejszych ogrodów w Polsce nie mogło także zabraknąć ogrodów przylegających do Zamku w Łańcucie. Powstały one na przełomie XVIII i XIX w. z inicjatywy księżnej Izabeli Lubomirskiej i w doskonałym stanie zachowały się do dzisiaj. Znajdziesz tutaj malowniczą aleję, która prowadzi od Mostu Zachodniego do Zamku, rabaty z roślinami letnimi, oranżerię, ogród różany, rabaty bylinowe i szklarnię. Jednym z najcenniejszych okazów w parku jest miłorząb dwuklapowy, który jest najstarszym miłorzębem w Polsce. Został zasadzony tuż przy elewacji zamkowej pod koniec XVIII wieku. Ciekawym miejscem jest też zlokalizowany w pobliżu stawu Dębnik, złożony z dębów szypułkowych sadzonych według lokalnej tradycji przez nowożeńców.

Ogrody Kapias

Ogrody Kapias - ciekawe ogrody w Polsce do zwiedzania

Wśród ciekawych ogrodów w Polsce do zwiedzania warto wymienić także Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Założone pod koniec lat 70. XX wieku przez Bronisława Kapiasa stały się prawdziwą perełką wśród śląskich atrakcji. Kompleks składa się ze Starych Ogrodów, Nowych Ogrodów, Restauracji Kapias oraz centrum ogrodniczego. Z powodzeniem możesz tutaj spędzić cały dzień i ani przez chwilę się nie nudzić. Podczas zwiedzania obiektu natkniesz się bowiem na różnorodne elementy i ciekawe zakątki, które z pewnością przykują Twoją uwagę. Są to na przykład: piękna aleja lipowa, zielone igloo, ogród cisza, ogród sensoryczny, ogród skandynawski, ogród wiejski, plac zabaw dla dzieci, staw z altaną, tarasy widokowe, wrzosowiska i wiele więcej.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie

Ogród w Wilanowie bez dwóch zdań może konkurować o miano najpiękniejszego ogrodu w Polsce. Położony na południu Warszawy pałac stanowił letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego. Zespół pałacowo-parkowy zaaranżowany na 45 hektarach zachwyca nie tylko zabytkową rezydencją królewską, która została udostępniona dla zwiedzających, ale też misternie urządzonymi ogrodami. Będąc tutaj na spacerze, koniecznie wybierz się do Ogrodu Północnego, Ogrodu Barokowego, Ogrodu Różanego, parku krajobrazowego południowego, parku krajobrazowego północnego, Ogrodu przy Oranżerii czy rezerwatu przyrody Morysin. Zimą na terenie wilanowskiego parku jest organizowany Ogród Świateł – niebywała atrakcja nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie

Najładniejsze ogrody w Polsce to świetny temat przewodni pokoleniowych wycieczek rodzinnych. Dziadkowie mogą spokojnie spacerować i odpoczywać w otoczeniu zieleni, rodzice spędzić kilka chwil na rozmowie z innymi dorosłymi, a dzieci biegać, oddychać świeżym powietrzem i przebywać w bliskości z naturą. Masz chęć wybrać się do jednego z licznych ogrodów kwiatowych w Polsce? Postaw na którąś z pozycji zamieszczonych na naszej liście, a na pewno się nie rozczarujesz. Pamiętaj, że wygodnego noclegu blisko wypatrzonej atrakcji możesz szukać na portalu Triverna.pl. Zapraszamy! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.