Ten malowniczy region jest nazywany przez niektórych polską Toskanią. Nie bez powodu! Przepiękne widoki, wspaniały klimat, cudowna przyroda i atrakcje, których na próżno szukać w innych częściach kraju. Mowa oczywiście o Roztoczu. Jakie miejsca warto zwiedzić w tym regionie i na co szczególnie zwrócić uwagę? Przekonaj się sam!
Roztocze to kraina geograficzna położona na południowo-wschodnim krańcu Polski na styku województwa lubelskiego i podkarpackiego. Roztocze dzieli się na trzy części (mezoregiony):
To, co sprawia, że Roztocze jest niezwykłym regionem, to przede wszystkim bogata i zróżnicowana przyroda. Nie brak tu gęstych lasów i puszczy, lessowych wąwozów, rzecznych rozlewisk, malowniczych pól i spokojnych wsi. Co warto zobaczyć na Roztoczu? Sprawdzamy!
Zastanawiasz się, co zobaczyć na Roztoczu? Obowiązkowo Zwierzyniec! To niewielkie miasteczko stanowi swoistą bramę do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Z każdej strony jest otoczone lasami. Od Zamościa dzieli je zaledwie 30 kilometrów. Zwierzyniec, choć nieduży, ma całkiem sporo ciekawych miejsc wartych poznania. Są to: kościół na wodzie pw. św. Jana Nepomucena (który powstał na życzenie Marysieńki – ukochanej, a następnie żony Jana III Sobieskiego), budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, pałac Plenipotenta czy zabytkowy browar – jego budynek pochodzi z XIX wieku i został założony przez samego Stanisława Kostkę Zamoyskiego. Na terenie obiektu znajdują się: dawna fermentownia z otwartymi kadziami, stara warzelnia, zabytkowa willa Borowianka, hydrofornia ze studnią głębinową. Aktualnie browar jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Zwierzyńca.
W tym malowniczym regionie wprost nie można się nudzić z dziećmi! Jeśli szukasz idealnego miejsca na rodzinne wakacje, to możesz odetchnąć ze spokojem, bo właśnie je znalazłeś! Atrakcje na Roztoczu oczarują Twoje pociechy – jesteśmy o tym przekonani.
Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić z maluchami, jest Hodowla Konika Polskiego we Floriance. Spotkasz tu zarówno dorosłe konie, jak i źrebaki. Będziesz mógł nie tylko przyjrzeć im się z bliska, ale też pogłaskać po grzywie czy poczęstować marchewką. Takie spotkanie Twoje dzieci z pewnością zapamiętają na długo! Celem hodowli we Floriance jest zachowanie cech genetycznych dzikich koni – tarpanów.
Kolejną atrakcją turystyczną na Roztoczu, jaką warto odwiedzić z dziećmi, jest Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ekspozycja wewnętrzna składa się z 11 dioram, które prezentują 17 środowisk przyrodniczych Roztocza. Oprócz tego w obiekcie są organizowane ciekawe wystawy czasowe. W muzeum znajduje się także pokaźna biblioteka, która zauroczy każdego zapalonego przyrodnika. Najmłodsi będą zachwyceni wystawą zewnętrzną, na którą składają się ciekawe tablice edukacyjne i interaktywne, pozwalające w twórczy sposób lepiej poznać świat roślin i zwierząt. Wstęp na ekspozycję zewnętrzną jest darmowy – tym bardziej warto!
Co zwiedzić na Roztoczu z maluchami, które szybko się nudzą? Obowiązkowo wieże widokowe Roztocza! Zaplanuj wycieczkę od punktu do punktu, zabierz ze sobą lornetki i zaproś dzieciaki do wspólnej przygody. Już sama wspinaczka na wieże będzie dobrą zabawą, a obserwacja horyzontu przez lornetkę tylko doda wyprawie smaku. Jakie roztoczańskie punkty widokowe warto odwiedzić? Polecamy wejść na Basztę w Józefowie, wieżę widokową w Krasnobrodzie, wieżę w Suścu oraz wieżę na Górze Tartacznej. Kamieniołom Babia Dolina to jeszcze jedno doskonałe miejsce do odwiedzenia z dziećmi, a przy okazji prawdziwa perełka Roztocza! Pionowe ściany kamieniołomu i wijące się między nimi ścieżki spacerowe rozbudzą wyobraźnię każdego malucha. Dzieci będą mogły poszaleć na świeżym powietrzu, a dorośli nieco odpocząć i przewietrzyć umysły. Warto tu przyjechać szczególnie latem.
Najpiękniejsze miejsca na Roztoczu to wszystkie przyrodnicze zakątki! Gdzie wybrać się na wędrówkę, piknik bądź spacer? Sprawdź poniższe propozycje.
Jednym z najciekawszych miejsc na Roztoczu jest drewniana cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie. Dawna świątynia greckokatolicka została wybudowana na początku XVIII w. To prawdziwa perełka architektury sakralnej w Polsce! Zrekonstruowana cerkiew wzbogaca lokalny krajobraz i przyciąga licznych turystów oraz pasjonatów fotografii. Budowla jest głównym elementem Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie, który stanowi Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Cerkiew w Radrużu również została wzniesiona pod wezwaniem św. Paraskewy, a jej unikatowość jest potwierdzona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najstarsza drewniana cerkiew w Polsce. Surowa, monumentalna i szlachetna budowla jest bez wątpienia wybitnym dziełem architektonicznym. Warto zwiedzić również jej wnętrze, na które składają się m.in. figuralno-ornamentalna polichromia oraz architektoniczny ikonostas z XVII-XVIII w.
Ciekawą cerkiew na Roztoczu znajdziesz także w Starym Dzikowie. Cerkiew św. Dymitra to murowana, neobizantyjska budowla z 1904 roku, która po wysiedleniu ludności w czasie II wojny światowej została zdewastowana i nigdy jej nie odrestaurowano. Mimo tego, że cerkiew jest zniszczona, nadal zachwyca swoją bajeczną architekturą. Do ciekawostek należy fakt, że obiekt był wykorzystany w filmie Katyń jako więzienie. Jeśli lubisz takie tajemnicze zakątki i nieoczywiste atrakcje, to zachęcamy, by się tu wybrać!
Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie to kolejna atrakcja, którą warto wpleść w swój plan zwiedzania Roztocza. Kapliczkę wybudowano w miejscu objawienia się w 1640 roku Jakubowi Ruszczykowi Matki Boskiej. Budowla pochodzi z XVIII wieku, a wokół niej znajduje się dróżka ze stacjami różańca. Pod kaplicą biją źródła, które mają posiadać cudowną moc uzdrawiania.
Oko odwiedzających Roztocze przyciąga także Fontanna na Rynku w Józefowie. Składa się na nią 8 rzeźb zwierząt, które zamieszkują okoliczne lasy. Są to: jeleń, wilk, konik polski, dzik, lis, orzeł, ryś i głuszec. Na obrzeżach fontanny znajdziesz tabliczki z odciskami tropów tych zwierząt.
Wybierasz się na Roztocze? Tym, co warto zobaczyć, jest na pewno Pałac Łosiów w Narolu. Wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym do dzisiaj zachwyca turystów. Został zaprojektowany na rzucie podkowy z głównym budynkiem w kształcie prostokąta i parterowymi pawilonami bocznymi. Przy pałacu znajduje się ogród w stylu francuskim. Aktualnie obiekt jest w remoncie, ale za symboliczne 2 zł można obejrzeć ogród i winnicę. To świetna atrakcja za grosze!
Roztocze jest jednym z najbardziej urokliwych i magicznych regionów turystycznych Polski. Jak je zwiedzać? Tradycyjnie samochodem lub mniej standardowo – rowerem bądź kajakiem! Na terenie Roztocza znajdziesz bowiem całą masę świetnie przygotowanych ścieżek i szlaków, które pozwolą Ci jeszcze lepiej poczuć niezwykłą aurę tego miejsca.
Zwiedzanie zabytków i miejscowości, spacer po parkach narodowych, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wieże widokowe czy malownicze wsie – Roztocze ciekawych miejsc i atrakcji ma tyle, że można się nim zachwycać bez końca. Marzy Ci się urlop w otoczeniu dzikiej przyrody z dala od codziennych trosk i zmartwień? Ruszaj na Roztocze! Na Triverna.pl już czekają na Ciebie wygodne hotele w niewielkiej odległości od najpiękniejszych zakątków tego regionu. Sprawdź i ruszaj w trasę!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.