MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
19 atrakcji Roztocza, które trzeba zobaczyć

19 atrakcji Roztocza, które trzeba zobaczyć

ON
Ola Nazimek
18 stycznia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
19 atrakcji Roztocza, które trzeba zobaczyć

Ten malowniczy region jest nazywany przez niektórych polską Toskanią. Nie bez powodu! Przepiękne widoki, wspaniały klimat, cudowna przyroda i atrakcje, których na próżno szukać w innych częściach kraju. Mowa oczywiście o Roztoczu. Jakie miejsca warto zwiedzić w tym regionie i na co szczególnie zwrócić uwagę? Przekonaj się sam!

Roztocze – co warto wiedzieć o tym regionie?

Roztocze to kraina geograficzna położona na południowo-wschodnim krańcu Polski na styku województwa lubelskiego i podkarpackiego. Roztocze dzieli się na trzy części (mezoregiony):

  • Roztocze Zachodnie: leży w całości na terenie województwa lubelskiego. Zbudowane jest ze skał lessowych, a jego charakterystycznym elementem są malownicze wąwozy.
  • Roztocze Środkowe: zbudowane głównie z piaskowców i wapieni. To właśnie w tej części znajdują się Roztoczański Park Narodowy oraz Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.
  • Roztocze Wschodnie: zaczyna się na terenie Polski i biegnie dalej na Ukrainę w kierunku Lwowa. Charakterystyczne dla tego mezoregionu są wzgórza ostańcowe z najwyższym wzniesieniem Roztocza – Czartowską Skałą, leżącą na Ukrainie (wys. 409 m n.p.m.).

To, co sprawia, że Roztocze jest niezwykłym regionem, to przede wszystkim bogata i zróżnicowana przyroda. Nie brak tu gęstych lasów i puszczy, lessowych wąwozów, rzecznych rozlewisk, malowniczych pól i spokojnych wsi. Co warto zobaczyć na Roztoczu? Sprawdzamy!

Największe atrakcje na Roztoczu - infografika

Zwierzyniec – najpiękniejsze miasto Roztocza

Zastanawiasz się, co zobaczyć na Roztoczu? Obowiązkowo Zwierzyniec! To niewielkie miasteczko stanowi swoistą bramę do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Z każdej strony jest otoczone lasami. Od Zamościa dzieli je zaledwie 30 kilometrów. Zwierzyniec, choć nieduży, ma całkiem sporo ciekawych miejsc wartych poznania. Są to: kościół na wodzie pw. św. Jana Nepomucena (który powstał na życzenie Marysieńki – ukochanej, a następnie żony Jana III Sobieskiego), budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, pałac Plenipotenta czy zabytkowy browar – jego budynek pochodzi z XIX wieku i został założony przez samego Stanisława Kostkę Zamoyskiego. Na terenie obiektu znajdują się: dawna fermentownia z otwartymi kadziami, stara warzelnia, zabytkowa willa Borowianka, hydrofornia ze studnią głębinową. Aktualnie browar jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Zwierzyńca. 

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu - jedna z głównych atrakcji Roztocza

Atrakcje dla dzieci na Roztoczu

W tym malowniczym regionie wprost nie można się nudzić z dziećmi! Jeśli szukasz idealnego miejsca na rodzinne wakacje, to możesz odetchnąć ze spokojem, bo właśnie je znalazłeś! Atrakcje na Roztoczu oczarują Twoje pociechy – jesteśmy o tym przekonani.

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić z maluchami, jest Hodowla Konika Polskiego we Floriance. Spotkasz tu zarówno dorosłe konie, jak i źrebaki. Będziesz mógł nie tylko przyjrzeć im się z bliska, ale też pogłaskać po grzywie czy poczęstować marchewką. Takie spotkanie Twoje dzieci z pewnością zapamiętają na długo! Celem hodowli we Floriance jest zachowanie cech genetycznych dzikich koni – tarpanów. 

Hodowla Konika Polskiego na Roztoczu

Kolejną atrakcją turystyczną na Roztoczu, jaką warto odwiedzić z dziećmi, jest Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ekspozycja wewnętrzna składa się z 11 dioram, które prezentują 17 środowisk przyrodniczych Roztocza. Oprócz tego w obiekcie są organizowane ciekawe wystawy czasowe. W muzeum znajduje się także pokaźna biblioteka, która zauroczy każdego zapalonego przyrodnika. Najmłodsi będą zachwyceni wystawą zewnętrzną, na którą składają się ciekawe tablice edukacyjne i interaktywne, pozwalające w twórczy sposób lepiej poznać świat roślin i zwierząt. Wstęp na ekspozycję zewnętrzną jest darmowy – tym bardziej warto!

Co zwiedzić na Roztoczu z maluchami, które szybko się nudzą? Obowiązkowo wieże widokowe Roztocza! Zaplanuj wycieczkę od punktu do punktu, zabierz ze sobą lornetki i zaproś dzieciaki do wspólnej przygody. Już sama wspinaczka na wieże będzie dobrą zabawą, a obserwacja horyzontu przez lornetkę tylko doda wyprawie smaku. Jakie roztoczańskie punkty widokowe warto odwiedzić? Polecamy wejść na Basztę w Józefowie, wieżę widokową w Krasnobrodzie, wieżę w Suścu oraz wieżę na Górze Tartacznej. Kamieniołom Babia Dolina to jeszcze jedno doskonałe miejsce do odwiedzenia z dziećmi, a przy okazji prawdziwa perełka Roztocza! Pionowe ściany kamieniołomu i wijące się między nimi ścieżki spacerowe rozbudzą wyobraźnię każdego malucha. Dzieci będą mogły poszaleć na świeżym powietrzu, a dorośli nieco odpocząć i przewietrzyć umysły. Warto tu przyjechać szczególnie latem.

Kamieniołom Babia Dolina - ciekawe miejsce na Roztoczu

Roztocze – atrakcje przyrodnicze, które warto odwiedzić

Najpiękniejsze miejsca na Roztoczu to wszystkie przyrodnicze zakątki! Gdzie wybrać się na wędrówkę, piknik bądź spacer? Sprawdź poniższe propozycje.

  • Roztoczański Park Narodowy: choć niewielki (jego obszar zajmuje zaledwie 8483 ha), jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w naszym kraju. Można tu spotkać ok. 160 gatunków ptaków, typowe zwierzęta leśne, a także liczne gryzonie. Na terenie RPN żyją wolno stada konika polskiego. Znajduje się tu także rezerwat ochrony ścisłej – Bukowa Góra. Szlak na górę spod Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego liczy ok. 2,5 km i jest zwieńczony punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę okolicy.
  • Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią: to czarujący zakątek Roztocza, który zaprasza na spacer wzdłuż rzeki Tanew. Szlak pieszy ma długość ok. 1,5 kilometra i bez zatrzymywania się jesteś w stanie pokonać go w ok. 30 minut. My jednak zdecydowanie zachęcamy do robienia sobie przerw na trasie, podziwiania wodospadów i stopni wodnych, zachwycania się przyrodą. Szumy nad Tanwią to magia sama w sobie!
Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią
  • Rezerwat Czartowe Pole: leży w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Główny szlak prowadzący przez rezerwat liczy ponad 50 km długości. Zachęcamy Cię w szczególności od odwiedzenia kilku magicznych miejsc: leśnej osady Florianka, Górecka Kościelnego i Górecka Starego.
  • Stawy Echo: to ulubione miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców i turystów odwiedzających ten region. Aktualnie są to 4 zbiorniki wodne z piaszczystymi plażami, pomostami i drewnianymi platformami widokowymi.
  • Krasnobrodzki Park Krajobrazowy: obejmuje najwyższe wzniesienia Roztocza Środkowego, a także fragment doliny rzeki Wieprz. Chroni bogatą faunę i florę okolic Krasnobrodu.
  • Uroczysko Belfont: według legend było to potajemne miejsce schadzek Marysieńki i Jana III Sobieskiego. Do uroczyska można dojść pieszo z Hutek, kierując się znakami. Miejsce jest naprawdę oszałamiające!

Malownicze cerkwie

Jednym z najciekawszych miejsc na Roztoczu jest drewniana cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie. Dawna świątynia greckokatolicka została wybudowana na początku XVIII w. To prawdziwa perełka architektury sakralnej w Polsce! Zrekonstruowana cerkiew wzbogaca lokalny krajobraz i przyciąga licznych turystów oraz pasjonatów fotografii. Budowla jest głównym elementem Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie, który stanowi Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie. 

Cerkiew w Radrużu również została wzniesiona pod wezwaniem św. Paraskewy, a jej unikatowość jest potwierdzona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najstarsza drewniana cerkiew w Polsce. Surowa, monumentalna i szlachetna budowla jest bez wątpienia wybitnym dziełem architektonicznym. Warto zwiedzić również jej wnętrze, na które składają się m.in. figuralno-ornamentalna polichromia oraz architektoniczny ikonostas z XVII-XVIII w.

Ciekawą cerkiew na Roztoczu znajdziesz także w Starym Dzikowie. Cerkiew św. Dymitra to murowana, neobizantyjska budowla z 1904 roku, która po wysiedleniu ludności w czasie II wojny światowej została zdewastowana i nigdy jej nie odrestaurowano. Mimo tego, że cerkiew jest zniszczona, nadal zachwyca swoją bajeczną architekturą. Do ciekawostek należy fakt, że obiekt był wykorzystany w filmie Katyń jako więzienie. Jeśli lubisz takie tajemnicze zakątki i nieoczywiste atrakcje, to zachęcamy, by się tu wybrać!

Cerkiew we wsi Nowe Brusno na Roztoczu

Inne ciekawe miejsca na Roztoczu

Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie to kolejna atrakcja, którą warto wpleść w swój plan zwiedzania Roztocza. Kapliczkę wybudowano w miejscu objawienia się w 1640 roku Jakubowi Ruszczykowi Matki Boskiej. Budowla pochodzi z XVIII wieku, a wokół niej znajduje się dróżka ze stacjami różańca. Pod kaplicą biją źródła, które mają posiadać cudowną moc uzdrawiania.

Oko odwiedzających Roztocze przyciąga także Fontanna na Rynku w Józefowie. Składa się na nią 8 rzeźb zwierząt, które zamieszkują okoliczne lasy. Są to: jeleń, wilk, konik polski, dzik, lis, orzeł, ryś i głuszec. Na obrzeżach fontanny znajdziesz tabliczki z odciskami tropów tych zwierząt.

Wybierasz się na Roztocze? Tym, co warto zobaczyć, jest na pewno Pałac Łosiów w Narolu. Wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym do dzisiaj zachwyca turystów. Został zaprojektowany na rzucie podkowy z głównym budynkiem w kształcie prostokąta i parterowymi pawilonami bocznymi. Przy pałacu znajduje się ogród w stylu francuskim. Aktualnie obiekt jest w remoncie, ale za symboliczne 2 zł można obejrzeć ogród i winnicę. To świetna atrakcja za grosze!

Jak zwiedzać Roztocze?

Roztocze jest jednym z najbardziej urokliwych i magicznych regionów turystycznych Polski. Jak je zwiedzać? Tradycyjnie samochodem lub mniej standardowo – rowerem bądź kajakiem! Na terenie Roztocza znajdziesz bowiem całą masę świetnie przygotowanych ścieżek i szlaków, które pozwolą Ci jeszcze lepiej poczuć niezwykłą aurę tego miejsca.

  • Szlaki rowerowe: Roztocze jest prawdziwym rajem dla rowerzystów – i nie ma w tym ani odrobiny przesady! Centralny Szlak Rowerowy Roztocza liczy aż 192 km długości – to mówi samo za siebie. Szlak zaczyna się w Kraśniku i kończy w przygranicznej miejscowości Hrebenne. Jego trasa została poprowadzona w taki sposób, by zwiedzający mógł po drodze obejrzeć wszystkie najważniejsze atrakcje regionu.
  • Spływy kajakowe: jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to koniecznie wybierz się na spływ kajakowy po rzece Wieprz. Nurt jest miejscami spokojny, ale w niektórych odcinkach zaczyna bardziej przypominać górską rzekę. Mimo to z Wieprzem poradzi sobie każdy, nawet początkujący kajakarz. Do wyboru masz kilka wariantów (dłuższych i krótszych), więc sam możesz zdecydować, co bardziej Ci pasuje. Kajaki najlepiej wypożyczyć w Zwierzyńcu lub Obroczy.
Zwiedzanie atrakcji Roztocza w kajaku

Zwiedzanie zabytków i miejscowości, spacer po parkach narodowych, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wieże widokowe czy malownicze wsie – Roztocze ciekawych miejsc i atrakcji ma tyle, że można się nim zachwycać bez końca. Marzy Ci się urlop w otoczeniu dzikiej przyrody z dala od codziennych trosk i zmartwień? Ruszaj na Roztocze! Na Triverna.pl już czekają na Ciebie wygodne hotele w niewielkiej odległości od najpiękniejszych zakątków tego regionu. Sprawdź i ruszaj w trasę!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.