MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Co warto zobaczyć w lubelskim? Największe atrakcje Lubelszczyzny

Co warto zobaczyć w lubelskim? Największe atrakcje Lubelszczyzny

ON
Ola Nazimek
18 stycznia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Co warto zobaczyć w lubelskim? Największe atrakcje Lubelszczyzny

Atrakcje lubelskiego nie mają końca! Znajdziesz tu pełne zabytków urokliwe miasta i miasteczka, sielskie wsie, przecudne krajobrazy, wyśmienite muzea, a także całą masę zamków i pałaców. Chcesz poznać Lubelszczyznę z bliska? Sprawdź, jakich atrakcji nie możesz przegapić!

Województwo lubelskie – charakterystyka

Lubelskie leży we wschodniej części Polski przy samej granicy z Ukrainą i Białorusią. Obejmuje takie krainy geograficzne jak: Polesie Zachodnie i Polesie Wołyńskie, Wyżynę Lubelską, część Wyżyny Wołyńskiej, dużą część polskiego Roztocza i fragment Kotliny Sandomierskiej. Stolicą województwa jest Lublin. Lubelskie jest najbardziej zróżnicowanym pod kątem wyznaniowym województwem Polski. Najwięcej mieszka tu wyznawców Kościoła rzymskokatolickiego, ale spotkać można także wiernych Kościoła polskokatolickiego, wyznawców prawosławia, protestantów i nie tylko. 

Ziemia lubelska obfituje w surowce mineralne: węgiel kamienny, wapienie, kredę, złoża bursztynu, opoki i margle. Ponad 23% powierzchni województwa obejmują lasy. Funkcjonują tutaj dwa parki narodowe: Poleski PN i Roztoczański PN, a także 17 parków krajobrazowych. Jakie atrakcje lubelskie przygotowało dla Ciebie? Zobacz nasze propozycje!

Największe lubelskie atrakcje - infografika

Turystyczne miejscowości Lubelszczyzny

Lublin

Najważniejszą lubelską atrakcją turystyczną jest oczywiście stolica województwa. Lublin to pełne niezwykłych miejsc i wyjątkowego klimatu miasto, które totalnie Cię oczaruje! Koniecznie odwiedź zabytkowy Rynek, Bramę Krakowską, Plac po Farze oraz wybierz się na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Lublin jest jednym z najpiękniejszych renesansowych miast w kraju i prawdziwą turystyczną perełką. Chcesz wiedzieć, co jeszcze warto obejrzeć w tym mieście? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: „Atrakcje Lublina, które musisz odwiedzić!

Pełen atrakcji Lublin z lotu ptaka

Kazimierz Dolny

Wart poznania jest także Kazimierz Dolny. Położony nad Wisłą, otoczony bajkowymi wąwozami lessowymi przyciąga każdego roku tysiące turystów z całego kraju. Miasto nie jest duże – spacer jego ulicami i zwiedzenie najważniejszych atrakcji zajmie Ci jeden dzień, ale zdecydowanie warto zostać tu na dłużej, by nacieszyć się atmosferą tego miejsca. Będąc w Kazimierzu Dolnym, koniecznie odwiedź średniowieczny Rynek, studnię z XIX wieku, renesansowe kamieniczki, najstarsze organy w Polsce, Wzgórze Trzech Krzyży, zespół zamkowy, no i oczywiście słynne wąwozy lessowe.

Kazimierz Dolny

Chełm

Kolejnym ważnym miastem Lubelszczyzny jest Chełm, w którym znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji w całym kraju. Mowa o podziemiach kredowych, będących pozostałością po działającej tu niegdyś kopalni kredy. Labirynt podziemnych korytarzy wykutych w całości w skałach kredowych ciągnie się pod całym Starym Miastem i zaprasza do zwiedzania wszystkich śmiałków, którzy nie boją się ciemności. Jeśli masz ochotę na niebanalną przygodę, to koniecznie się tu wybierz!

Bazylika w Chełmie

Zamość 

Wspaniałą atrakcją Lubelszczyzny jest również Zamość, czyli perła polskiego renesansu. Zaprojektowany według koncepcji miasta idealnego zachwyca symetrią i rozmieszczeniem budynków na planie miejscowości. W 1992 roku zamojska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych atrakcji tego miasta można zaliczyć Rynek Główny z zabytkowymi kamienicami i ratuszem, Akademię Zamojską oraz zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich.

Nałęczów

Co warto zobaczyć w lubelskim? Oczywiście Nałęczów!To przepiękne uzdrowiskowe miasto w przeszłości odwiedzały takie znakomitości jak Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Zofia Nałkowska. Urokliwa willowa zabudowa z końca XIX i początku XX wieku, unikalny mikroklimat, Park Zdrojowy z dwustuletnim drzewostanem i pijalnia wód leczniczych to tylko kilka niezwykłych elementów składających się na charakter tego uzdrowiska. Koniecznie odwiedź Nałęczów podczas swojego pobytu na Lubelszczyźnie – jesteśmy pewni, że nie będziesz żałował! 

Nałęczów - uzdrowiskowe miasto w woj. lubelskim

Warte odwiedzenia zabytki Lubelszczyzny

Szukasz ciekawych miejsc na Lubelszczyźnie? Koniecznie wybierz się do Świątyni Sybilli w Puławach! Ta charakterystyczna budowla w kształcie rotundy znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach. Budowla została wzniesiona z końcem XVIII wieku i była pierwszym muzeum narodowym! To w tej świątyni księżna Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki po słynnych Polakach, które zostały ewakuowane przed Powstaniem Listopadowym, a następnie przeniesione do Krakowa, dając początek Muzeum Książąt Czartoryskich.

Lubelską atrakcją, której nie można przegapić, jest Twierdza Dęblin. Jej budowę zainicjowali Rosjanie w pierwszej połowie XIX wieku. Co ciekawe, w tym czasie zarówno miasto, jak i Twierdza Dęblin nosiły nazwę Iwangorod. W czasie II wojny światowej na terenie twierdzy funkcjonował obóz jeniecki. W 1944 roku w rejonie Dęblina toczyły się zacięte bitwy pomiędzy armią niemiecką a wojskami polsko-radzieckimi, czego pamiątką jest cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej znajdujący się na terenie twierdzy.

Świątynia Sybilli w Puławach - ciekawe miejsce w lubelskim

Lubelskie atrakcje dla dzieci

Wartą odwiedzenia atrakcją dla dzieci w lubelskim jest niewątpliwie Park Dźwięków Dąbrówka. Park jest miejscem, które łączy odkrywanie dźwięków z nauką przez zabawę, doświadczaniem zmysłów, relaksem i warsztatami edukacyjnymi oraz artystycznymi. Przestrzeń mieści się we wsi Dąbrówka położonej zaledwie 30 min jazdy samochodem na północ od Lublina. To fantastyczne miejsce dla całej rodziny!

Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie zachwyci każdego szkraba żądnego przygód. Tu dobra zabawa nigdy się nie kończy! W rezerwacie dzieci mogą się bawić, tworzyć, konstruować, doświadczać świata i nabywać nowych umiejętności. Mogą używać prawdziwych narzędzi, pod bacznym okiem dorosłych samodzielnie budować różnorodne przyrządy i akcesoria, organizować wystawy i wernisaże, spotykać się i cieszyć dobrym towarzystwem. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Jednostka prowadzona jest przez Centrum Kultury w Lublinie.

Interesujące muzea

Planujesz odwiedzić województwo lubelskie i nie wiesz, co warto zobaczyć w tym regionie? Przede wszystkim genialne Muzeum Wsi Lubelskiej! Jest to jeden z największych i najpiękniejszych skansenów w całym kraju. W muzeum znajdują się zabudowania wiejskie z terenów Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Nadbuża, Podlasia czy Powiśla, a także przepiękne ogrody oraz zwierzęta gospodarskie.

Miłośników historii i militariów z pewnością zainteresuje Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie znajduje się wystawa poświęcona historii polskiego lotnictwa wojskowego.

Innym ciekawym miejscem w lubelskim jest również Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej niezwykłe pamiątki po sławnym nobliście zachwycą każdego!

Muzeum Wsi Lubelskiej

Zamki, pałace i ogrody

Chcesz poznać wyjątkowe atrakcje na Lubelszczyźnie? Koniecznie wybierz się na zwiedzanie słynnych zamków, pałaców i ogrodów! Oto kilka propozycji dla Ciebie i Twojej rodziny.

  • Zespół pałacowo-parkowy w Dęblinie: czyli pałac Mniszchów z końca XVIII wieku; obecnie mieści się w nim Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.
  • Zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim: to jedna z najpiękniejszych rezydencji reprezentujących okres rokokowy w Polsce.
  • Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej: obiekt jest położony w samym centrum miasta. Znajdują się tu m.in. wieża wjazdowa, 3 oficyny z 1709 roku oraz kaplica zamkowa z 1620 roku.
  • Zamek w Janowcu: to renesansowy zamek z XVI wieku. Według legendy straszy w nim duch Czarnej Damy – Heleny Lubomirskiej.
  • Pałac Zamoyskich w Kozłówce: obecnie stanowi siedzibę Muzeum Zamoyskich.
  • Ogród Saski w Lublinie: to jeden z najpiękniejszych parków Lublina i popularna atrakcja miasta.
 Pałac w Kozłówce

Ciekawe miejsca w lubelskim na świeżym powietrzu

Jednym z nich jest Kraina Lessowych Wąwozów położona w okolicy Kazimierza Dolnego, która jest unikatem na skalę europejską. Zabierz dzieci na magiczną wycieczkę i zachwyć się tymi terenami!
Latem warto odwiedzić Okuninkę i jezioro Białe. Przepiękny, wyjątkowo czysty zbiornik i sielska okolica pozwolą Ci odpocząć od zabieganej codzienności.

Kolejnym interesującym zakątkiem na rodzinną wycieczkę po Lubelszczyźnie są bez wątpienia Lasy Janowskie, które stanowią jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Liczne szlaki piesze i rowerowe, obfitość grzybów, a także pokaźna populacja dzikich zwierząt zachęcają do bliższego poznania tego miejsca.

Szumy nad Tanwią to krajobrazowy i leśny rezerwat przyrody, który oczaruje absolutnie każdego! Na miejscu czeka na Ciebie 3-kilometrowa ścieżka dydaktyczno-naukowa, którą pokonasz w ok. 1,5 godziny. Ścieżka wije się wzdłuż rzeki Tanew i pozwala podziwiać liczne wodospady i progi wodne, a także napawać się pięknem otaczającego lasu. Taka wyprawa w przyrodę to czysta przyjemność! 

Warte uwagi są również pomniki świerszczy w Szczebrzeszynie. Przypomnij sobie wiersz Brzechwy i odwiedź legendarną miejscowość. Jeden pomnik znajdziesz na rynku przed ratuszem, drugi u podnóża Góry Zamkowej.

Rezerwat Szumy nad Tanwią

Parki narodowe Lubelszczyzny

Regionem, który przyciąga wszystkich spragnionych wypoczynku na świeżym powietrzu, jest bez wątpienia Lubelszczyzna. Atrakcje, jakie warto tu odwiedzić, to przede wszystkim dwa niezwykłe parki narodowe.

  • Poleski Park Narodowy utworzony w 1990 roku, oprócz lasów obejmuje też tereny podmokłe, takie jak bagna, torfowiska i jeziora, które stanowią naturalne siedliska rzadkich ptaków. Na terenie Poleskiego Parku Narodowego można spotkać m.in. żurawie, czaple, derkacze, perkozy, łabędzie nieme, gęgawy, pustułki.
  • Roztoczański Park Narodowy – na jego terenie znajduje się aż 400 drzew uznawanych za pomniki przyrody. Na obszarze parku były toczone bitwy w czasie powstania styczniowego, a także podczas I i II wojny światowej. Żyją tu: bobry, koniki polskie, borsuki, wilki, sarny, dziki, jelenie, popielice, orzesznice i wiele innych gatunków zwierząt. 
Poleski Park Narodowy

Miejsca i zabytki Lubelszczyzny zapierają dech w piersiach, prawda? Przepiękne zamki, pałace, tereny zielone, muzea, atrakcje dla dzieci, a do tego krajobrazy, od których nie sposób się uwolnić. Jeśli nasz artykuł wyostrzył Twój apetyt na wycieczki krajoznawcze, to czym prędzej zaglądaj na Triverna.pl, by znaleźć wygodny nocleg w najlepszej cenie dla siebie i swojej rodziny. Jesteśmy przekonani, że nawet krótki pobyt na Lubelszczyźnie sprawi, że zakochasz się w tym regionie! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.