Polacy polubili jazdę rowerem, również podczas wakacyjnych i weekendowych wyjazdów. Sprzyja temu coraz lepsza infrastruktura rowerowa oraz atrakcyjne szlaki rowerowe w Polsce. Coraz więcej z nas stawia na atrakcyjny wypoczynek i zwiedzanie kraju z perspektywy jednośladu.
Wybraliśmy 16 najlepszych tras rowerowych w Polsce, które nie wymagają specjalnego sprzętu ani olimpijskiej kondycji. Wręcz przeciwnie – będą idealne nawet dla tych osób, które na rower wsiadają od czasu do czasu. Sprawdź i ruszaj w trasę!
Jeśli szukasz trasy rowerowej w Polsce nad Bałtykiem, na której połączysz obserwację dzikiej przyrody ze zwiedzaniem zabytkowej latarni morskiej i portu rybackiego – szlak z Dźwirzyna do Kołobrzegu stworzony jest dla Ciebie. Taka trasa urozmaici pobyt nad morzem, a dzięki niskiemu stopniowi trudności będzie odpowiednia dla początkującego rowerzysty.
Trasa: Dźwirzyno – Grzybowo – Podczele – Bagicz – Gąski – Kołobrzeg
Długość: ok. 25 km w jedną stronę
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: warto zatrzymać się na ustronnej, szerokiej plaży w Grzybowie. W okolicy znajdziecie smażalnie ryb i sklepy. Plaża położona jest w tzw. depresji grzybowskiej. Dzięki temu woda w morzu jest tam dużo cieplejsza niż w Kołobrzegu.
Marzysz o tym, by jadąc rowerem słuchać szumu morskich fal? Na szczęście jest szlak rowerowy w Polsce, który może Ci to zapewnić! Ścieżka rowerowa nad Zatoką Pucką jest stworzona dla wszystkich miłośników morza, bez względu na wiek. Spory fragment tej trasy rowerowej prowadzi przez las, a nawierzchnia jest w znacznej części utwardzona. Jedyny wymagający odcinek tego szlaku to ten między Juratą a Helem.
Trasa: Puck – Swarzewo – Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata – Hel
Długość: ok. 45 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: odpoczniesz i posilisz się przed dalszą drogą na plaży w Chałupach, przy okazji obserwując surferów w akcji. Dobrym pomysłem może być również rezerwacja noclegu na Helu oraz zorganizowanie podróży szlakiem rowerowym do Pucka. Dzięki temu zwiedzisz okolicę Półwyspu Helskiego, mając już bazę wypadową do okolicznych miasteczek.
Rowerem przez polskie łąki i pola, w dodatku brzegiem jeziora? Jest to możliwe na trasie z Giżycka do Mikołajek! To jeden z nielicznych szlaków rowerowych w Polsce, na którym możesz zobaczyć zabytkową twierdzę i rezerwat ptaków wpisany na listę UNESCO, a na końcu odpocząć nad jednym z wielkich jezior mazurskich. Trasa rowerowa prowadzi wzdłuż jeziora Niegocin, jeziora Bocznego, jeziora Jagodnego, a jej finał znajduje się w Mikołajkach, nad jeziorem Mikołajskim. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto pojechać na Mazurach – ta propozycja pomoże Ci dokonać wyboru! Szlak jest idealny nawet dla turystów, którzy rzadko korzystają z jednośladów.
Trasa: Giżycko – Wilkasy – Bogaczewo – Woźnice – Mikołajki
Długość: ok. 30 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: krótki przystanek warto zrobić nad jeziorem we wsi Bogaczewo, gdzie można odpocząć na urokliwym drewnianym pomoście.
Szukasz szlaku rowerowego w Polsce innego niż wszystkie? Wybierz ten prowadzący przez Puszczę Białowieską, tuż przy granicy z Białorusią. Znajdziesz tu ciszę, spokój i puszczańskie jezioro. Trasa sprawdzi się dla rodzin z dziećmi i początkujących rowerzystów.
Trasa: Hajnówka – Topiło – Hajnówka
Długość: 42 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: nad jeziorkiem w Topile. Cisza, spokój, otoczenie puszczy i zadaszone altanki, w których można rozłożyć się z prowiantem.
Okolice Janowa Podlaskiego to nie tylko stadnina koni, ale również zabytkowe obiekty sakralne i malowniczy pałac. Warto to wszystko zobaczyć z perspektywy rowerowego siodełka. Trasa rowerowa wokół Janowa Podlaskiego jest na tyle łatwa, że poradzą z nią sobie początkujący i okazjonalni rowerzyści.
Trasa: Janów Podlaski – Wygoda – Cieleśnica – Rokitno – Klonowica Duża – Zaborek – Janów Podlaski
Długość: ok. 34 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: park pałacowy w Cieleśnicy, z zabytkową oranżerią, sadem i restauracją. Jeśli zaś marzy się Ci nocleg w urokliwym pałacyku, którego początki sięgają XVI wieku, i który posiada bogatą historię oraz ofertę hotelową, na pewno zainteresuje Cię Pałac Cieleśnica.
Niewiele jest tras rowerowych w Polsce, które prowadzą nas śladami ludowego rzemiosła. Na Podkarpaciu znajdziecie ich całe mnóstwo! My proponujemy krótką przejażdżkę, podczas której odwiedzisz zagrodę garncarską i weźmiesz udział w warsztatach ceramiki. Szlak z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi i osobom zainteresowanym rękodzielnictwem.
Trasa: Medynia Głogowska – Medynia Łańcucka – Pogwizdów – Czarna – Zalesie – Medynia Głogowska
Długość: 22 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: na całej długości szlaku znajdziesz specjalnie przygotowane miejsca do odpoczynku, ze stojakami rowerowymi i paleniskami.
Niezwykle widowiskowa trasa rowerowa w Polsce, na której można podziwiać panoramy na Pieniny, Gorce i Jezioro Czorsztyńskie. Zainteresować Cię mogą również piękne zabytki architektury sakralnej i zamki. Ze względu na liczne przewyższenia i serpentynowe zjazdy jest to jednak szlak wymagający od rowerzysty dobrej kondycji.
Trasa: Niedzica – Falsztyn – Frydman – Dębno – Maniowy – Mizerna – Kluszkowce – Czorsztyn – Niedzica
Długość: 40 km
Poziom trudności: zaawansowany
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: odpoczniesz przy zamku w Czorsztynie, z przepięknymi widokami na Tatry, Pieniny, Spisz i Gorce.
Jeśli masz ochotę na szlak rowerowy w Polsce z trudnymi podjazdami, udaj się w Góry Opawskie w województwie opolskim. Trasa na Biskupią Kopę zrekompensuje wysiłek pięknymi widokami i wspaniałym zjazdem do Jarnołtówka.
Trasa: Pokrzywna – Biskupia Kopa – Jarnołtówek
Długość: ok. 16 km
Poziom trudności: zaawansowany
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: schronisko „Pod Biskupią Kopą”. Stąd na szczyt jest już tylko 50 metrów, więc to doskonałe miejsce na zasłużony odpoczynek po trudnym podjeździe.
Łatwy szlak rowerowy z całym mnóstwem atrakcji, z których ucieszą się zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Nieczęsto na tak krótkiej trasie można zobaczyć zarówno jedną z najsłynniejszych polskich jaskiń, jak i doskonale zachowany zamek!
Trasa: Szewce (Jaskinia „Raj”) – Zawada – Gałęzice – Polichno – Chęciny – Zelejowa – Szewce (Jaskinia „Raj”)
Długość: 26 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: odpocznij na ławce lub w jednej z restauracji na chęcińskim rynku. Pozwoli Ci to złapać oddech przed drogą powrotną.
Walory przyrodnicze, atrakcje architektoniczne i zróżnicowana trasa sprawiają, że szlak rowerowy na Górę Kamieńsk w województwie łódzkim przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dwóch kółek. Uwaga – przyda się nieco poćwiczyć kondycję przed wjazdem na Górę Kamieńsk!
Trasa: Radomsko – Tomaszów – Krępa – Lgota Wielka – Brudzice – Góra Kamieńsk
Długość: 27 km
Poziom trudności: średni
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: dla rowerzystów przewidziano dwa miejsca postojowe – nad zbiornikiem wodnym „Kmiecizna” lub przy punkcie czerpania wody „Stawy Pytowice”.
Nie trzeba wyjeżdżać daleko za miasto, by mieć kontakt z prawdziwą, dziką przyrodą. Proponujemy kolejny szlak rowerowy w Polsce, który wiedzie przez park narodowy, tym razem dosłownie na wyciągnięcie ręki z Warszawy. To wymarzona trasa na niedzielną wycieczkę z rodziną.
Trasa: Żelazowa Wola – Dzięglewo – Mokas – Olszowiec – Wólka Smolana – Lasocin – Bromierzyk – Famułki Brochowskie – Żelazowa Wola
Długość: 50 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: praktycznie w każdym miejscu Puszczy Kampinoskiej znajdziesz dogodne miejsce na krótką przerwę czy piknik.
Bydgoszcz i Toruń dzieli zaledwie kilka godzin jazdy na dwóch kółkach. I choć już zobaczenie tych miast jest nie lada atrakcją, to na tym szlaku rowerowym czeka Cię całe mnóstwo pięknych widoków i ciekawej architektury. Tę trasę proponujemy raczej wprawionym rowerzystom, ponieważ jej część wiedzie przez miasto oraz poboczem ruchliwej szosy.
Trasa: Bydgoszcz – Ostromecko – Wałdów Królewski – Skłudzewo – Rzęczkowo – Zamek Bierzgłowski – Przysiek – Toruń
Długość: 54 km
Poziom trudności: średni
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: dobre miejsce postojowe znajduje się tuż przed wjazdem do Wałdowa Królewskiego, na skraju lasu.
To szlak rowerowy dla prawdziwych miłośników przyrody. Zaczynamy w miejskim parku w Poznaniu, jedziemy wzdłuż rzeki, by dojechać do Wielkopolskiego Parku Narodowego i odpocząć nad niewielkim jeziorkiem. Trasa będzie odpowiednia nawet dla okazjonalnych rowerzystów, jednak trzeba się liczyć z kilkoma trudniejszymi odcinkami.
Trasa: Poznań (Park Sołacki) – Luboń – Puszczykowo – Mosina
Długość: 27 km
Poziom trudności: średni
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: stacja kolejowa w Puszczykowie, w pobliżu której jest cukiernia. Można tu zjeść pyszne lody. Na końcu trasy warto odpocząć nad Jeziorem Budzyńskim.
To jedyna trasa rowerowa w Polsce, która prowadzi przez region z bogatą winiarską historią – mało kto wie, że w Lubuskiem wino robi się już od 850 lat! Czas wyruszyć winnym szlakiem i zachwycić się unikalnym krajobrazem – z perspektywy rowerowego siodełka wszystko wygląda jeszcze piękniej. Trasa przypadnie do gustu szczególnie amatorom enoturystyki, którzy nie mają nic przeciwko jeździe po pagórkowatym terenie.
Trasa: Zielona Góra – Stary Kisielin – Przytok – Łaz – Zabór – Droszków – Nowy Kisielin – Zielona Góra
Długość: ok. 30 km
Poziom trudności: średni
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: w Winnicy Miłosz można się posilić przed dalszą drogą, a także dowiedzieć się o uprawie winorośli podczas zwiedzania winnicy i piwnic.
Dolina Pałaców i Ogrodów u podnóża Karkonoszy to aż 30 zabytkowych, imponujących rezydencji z różnych epok. My proponujemy zobaczyć dwie z nich podczas krótkiej, rekreacyjnej wycieczki rowerowej. To trasa w sam raz dla okazjonalnych rowerzystów i rodzin z małymi dziećmi.
Trasa: Jelenia Góra – Dąbrowica – Wojanów – Łomnica – Jelenia Góra
Długość: ok. 10 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: posilisz się w restauracji w Pałacu Łomnica, możesz też wykąpać się w tamtejszym basenie hotelowym. Na końcu wycieczki odpoczniesz na jeleniogórskim rynku, gdzie przy ławkach są stojaki rowerowe.
Świetny i krótki szlak rowerowy dla wszystkich, którzy spędzają weekend w Katowicach. Wystarczy 30 km, by z dużej aglomeracji przenieść się nad malownicze jeziorko, a po drodze jeszcze zwiedzić browar!
Trasa: Katowice (Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Giszowiec – Murcki) – Tychy (Czułów – Paprocany)
Długość: ok. 30 km
Poziom trudności: łatwy
Atrakcje turystyczne na trasie rowerowej:
Miejsce na przerwę: najpierw krótki przystanek w Dolinie Trzech Stawów, później regeneracja po przejażdżce na plaży nad Jeziorem Paprocany.
Polska obfituje w trasy rowerowe o różnych stopniach zaawansowania i pięknych krajobrazach. Większość opisanych powyżej szlaków rowerowych w Polsce powstała z myślą o rekreacyjnej jeździe jednośladem. Dlatego, z nielicznymi wyjątkami, są to kilkugodzinne przejażdżki o niskim stopniu trudności. Jednak jeśli masz ochotę na dłuższą lub nieco trudniejszą wyprawę rowerową, zawsze możesz te odcinki przedłużyć – np. robiąc pętlę. Mamy nadzieję, że nasze 16 szlaków rowerowych w Polsce zainspiruje Cię do zwiedzenia naszego kraju w niespiesznym tempie, na dwóch kółkach. Szerokiej drogi!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.