Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Góry Sowie – szlaki na Wielką Sowę (i nie tylko)
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Góry Sowie – szlaki na Wielką Sowę (i nie tylko)

ON
Ola Nazimek
27 września 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Góry Sowie – szlaki na Wielką Sowę (i nie tylko)

Jednym z najbardziej niedocenianych pasm górskich w Polsce są zdecydowanie Góry Sowie. Szlaki, jakie tu znajdziesz, doskonale nadają się do pieszych wędrówek z dziećmi czy psami. Malownicze, niezatłoczone, zachwycające pięknem zróżnicowanej przyrody. Czego chcieć więcej! Jeśli rozważasz wypad w ten region, to zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym prezentujemy szlaki Gór Sowich warte odkrycia. Zapraszamy!

Co warto wiedzieć o Górach Sowich?

Góry Sowie są pasmem leżącym w Sudetach Środkowych i stanowią najstarszą część Sudetów. Zajmują powierzchnię ok. 200 km². Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa położona na wysokości 1015 m n.p.m. Oprócz widokowych szlaków Gór Sowich warte uwagi są tu także liczne atrakcje turystyczne. Wśród nich znajdują się m.in. Twierdza Srebrna Góra, Kompleks Riese, Zamek Grodno, Jezioro Bystrzyckie i zapora w Zagórzu Śląskim.

To właśnie na terenie Gór Sowich w czasie II wojny światowej był rozwijany największy projekt militarny III Rzeszy, noszący kryptonim Riese. W ramach tego przedsięwzięcia Niemcy wybudowali na terenie Gór Sowich aż 7 kompleksów podziemnych schronów. Są to: Osówka, Rzeczka, Jawornik, Włodarz, Soboń, Gontowa oraz podziemia pod Zamkiem Książ. Ponieważ Niemcy zniszczyli dokumentację dotyczącą budowy kompleksu, do tej pory pozostaje niejasne, w jakim celu był on wznoszony. Istnieją domysły, jakoby w Górach Sowich miała się mieścić nowa kwatera Hitlera. Bardziej śmiałe teorie krążą wokół złotego pociągu, który miałby być w tym miejscu ukrywany. Jak było naprawdę? Tego się raczej nie dowiemy, ale jedno jest pewne – Góry Sowie są owiane tajemnicami i jest to jeden z powodów, dla których warto się tutaj wybrać.

Znak przy szlaku w Górach Sowich

Góry Sowie – szlaki turystyczne dla każdego

Najważniejszy szczyt w Górach Sowich, który koniecznie trzeba zaliczyć, to Wielka Sowa. Jednak to niejedyna góra, na którą możesz się wybrać. Łagodne podejścia oraz krótkie i mało wymagające trasy sprawiają, że wycieczki w ten rejon można zrobić o każdej porze roku. Góry Sowie to szlaki, które z łatwością przejdziesz nawet zimą. Sprawdź nasze propozycje na ciekawe spacery i zachwyć się ich urokiem!

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej

Wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór Sowich

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym z Przełęczy Jugowskiej do rozwidlenia szlaków przy Kozim Siodle, a następnie czerwonym szlakiem na szczyt Wielkiej Sowy

Długość: 4,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 1,5 godziny

Szlaków na Wielką Sowę jest kilka, ale najpopularniejsza jest trasa z Przełęczy Jugowskiej. Droga nie jest wymagająca – na szczyt bez przystanków dotrzesz już w 1,5 godziny. Z powodzeniem możesz więc zabrać na trasę dzieciaki. Wielka Sowa jest najwyższym szczytem w paśmie Gór Sowich, więc zdobywający odznakę Korony Gór Polskich powinni obowiązkowo ją odwiedzić. 

Jak tu dotrzeć? Wędrówkę rozpocznij od Przełęczy Jugowskiej i kieruj się żółtym szlakiem do rozwidlenia szlaków przy Kozim Siodle. Skręć w czerwony szlak i kontynuuj przejście do Rozdroża pod Wielką Sową i dalej tym samym szlakiem na sam szczyt. Można też całą trasę z Przełęczy Jugowskiej przejść czerwonym szlakiem – będzie nieznacznie bardziej stromo. Niewątpliwą atrakcją, która przyciąga tłumnie turystów, jest kamienna wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Budowla wyglądem bardziej przypomina latarnię morską niż klasyczne drewniane lub metalowe wieże widokowe znane np. z Beskidów. Przy dobrej pogodzie można z niej podziwiać Śnieżkę i Ślężę.

Szlak na Kalenicę przez Schronisko Zygmuntówka

Widok na Góry Sowie z wieży na Kalenicy

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym z Przełęczy Jugowskiej na szczyt Kalenicy

Długość: 3,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 1 h 15 min

Góry Sowie i szlaki dla dzieci? Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz swoją miłością do gór zarazić pociechy, to polecamy Wam przejście przyjemnego szlaku z Przełęczy Jugowskiej na szczyt Kalenicy. Trasa w jedną stronę liczy prawie 3,5 kilometra, ale z powodzeniem przejdziesz ją w nieco ponad godzinę. Jej dużą zaletą jest to, że po drodze możesz zatrzymać się w klimatycznym schronisku Zygmuntówka. 

Jak przebiega szlak? Z Przełęczy Jugowskiej czerwonym szlakiem kieruj się w stronę schroniska – na miejsce dotrzesz zaledwie po 10 minutach marszu. Czy to za wcześnie na odpoczynek? Jeśli wędrujesz z dziećmi, to na odpoczynek nigdy nie jest za wcześnie! Zatrzymaj się na dobrą herbatę i poczuj górski klimat tego miejsca (lub zajdź tu w drodze powrotnej). Ze schroniska czerwonym szlakiem kieruj się do rozwidlenia nad Zygmuntówką i dalej do Zimnej Polanki. To wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym warto zatrzymać się choć na kilka minut odpoczynku. Tutaj szlak czerwony łączy się z żółtym i oba wiodą na sam szczyt, który osiągniesz po ok. 25 minutach wędrówki.

Mała Sowa z Przełęczy Sokolej przez Wielką Sowę

Turyści przemierzający szlak w Górach Sowich zimą

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę i dalej żółtym na Małą Sowę

Długość: 4,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Mała Sowa to drugi co do wielkości szczyt w paśmie Gór Sowich. Jego wysokość wynosi 972 m n.p.m. Zbocza góry są porośnięte lasami, zatem to doskonała opcja na wędrówkę w upalny dzień, jeśli szukasz przyjemnego ukojenia. Na szczycie znajduje się punkt widokowy. Ta trasa na Małą Sowę liczy nieco ponad 4 kilometry, a po drodze miniesz dwa schroniska oraz szczyt Wielkiej Sowy. Zdecydowanie warto wybrać się tu na wędrówkę! 

Swoją wycieczkę zacznij od Przełęczy Sokolej i kieruj się czerwonym szlakiem do schroniska Sowa (obecnie nieczynne). Ten odcinek pokonasz w 40 minut. Wcześniej – niedługo po wejściu na szlak miniesz jednak inne górskie schronisko – Orzeł. Masz zatem doskonały punkt, w którym możesz zatrzymać się na posiłek i krótki odpoczynek. Od schroniska Sowa do szczytu Wielkiej Sowy dzieli Cię zaledwie 30-minutowy marsz. Tutaj obowiązkowo wybierz się na wieżę widokową. Ze szczytu zejdź żółtym szlakiem do Rozdroża między Sowami, a następnie kontynuuj wędrówkę tym samym szlakiem, aż osiągniesz szczyt Małej Sowy. Możesz wrócić tą samą drogą lub dojść żółtym szlakiem do Srebrnej Drogi (czarny szlak), którą zejdziesz do punktu startowego. 

Tama nad Jeziorem Bystrzyckim z Zagórza Śląskiego przez Zamek Grodno

Zamek Grodno

Trasa: wiedzie szlakiem żółtym ze stacji kolejowej w Zagórzu Śląskim do zamku Grodno i dalej tym samym szlakiem na zaporę na Jeziorze Bystrzyckim

Długość: 3 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących 

Czas przejścia: ok. 1 h 

Zdobyłeś już kilka szczytów Gór Sowich? To może teraz pora na małą odmianę? Wybierz się na przyjemną wycieczkę nad Jezioro Bystrzyckie i połącz ją ze zwiedzaniem zamku Grodno! Samo pokonanie szlaku nad tamę zajmie Ci nieco ponad godzinę. Do tego musisz doliczyć czas na zwiedzanie zamku, odpoczynek nad jeziorem i powrót. Zaplanuj sobie zatem wolne popołudnie i ruszaj na szlak. Tyle atrakcji czeka! 

Wędrówkę zacznij od stacji PKP w Zagórzu Śląskim – możesz tutaj dojechać samochodem bądź jeśli wolisz – pociągiem. Do zamku dotrzesz po kilkunastu minutach przyjemnego spaceru. Obiekt jest dostępny do zwiedzania przez cały rok, jednak w sezonie jesienno-zimowym nieco krócej niż latem (godziny otwarcia sprawdzisz na stronie: zamekgrodno.pl/zwiedzanie). Gdy zaspokoisz już ciekawość i nacieszysz oczy widokiem starego zamczyska, ruszaj dalej w trasę szlakiem żółtym na kładkę na Jeziorze Bystrzyckim i dalej tym samym szlakiem wzdłuż brzegu zbiornika. Z zamku na zaporę dojdziesz w niecałą godzinę. Ta trasa to idealna opcja na spokojny spacer o każdej porze roku – sprawdź koniecznie!

Szlak z Przełęczy Woliborskiej do Twierdzy Srebrna Góra 

Twierdza Srebrna Góra w otoczeniu jesiennego krajobrazu

Trasa: wiedzie szlakiem czerwonym z Przełęczy Woliborskiej przez szczyty Szeroka, Malinowa, Gołębia aż do Twierdzy Srebrna Góra

Długość: 8,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 40 min

Najwyższy szczyt Gór Sowich zdobyty? Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie propozycję kolejnej fantastycznej wycieczki. Wybierz się z Przełęczy Woliborskiej czerwonym szlakiem aż do Srebrnej Góry i połącz wędrówkę ze zwiedzaniem twierdzy. Taka opcja spodoba się całej rodzinie. Trasa jest zróżnicowana – czasem będziesz wspinał się w górę, a czasem schodził. Suma podejść wynosi 286 metrów, a zejść 328 metrów. W jedną stronę będziesz musiał pokonać prawie 8,5 kilometra. Wysiłek wynagrodzi Ci jednak Srebrna Góra – jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To jak? Przekonaliśmy Cię, że warto? 

Wędrówkę rozpocznij od Przełęczy Woliborskiej – tutaj wejdziesz na czerwony szlak, który zaprowadzi Cię prosto do celu. Po drodze miniesz kilka szczytów – w tym Szeroką (826 m n.p.m.), Malinową (839 m n.p.m.) i Gołębią (810 m n.p.m.). Przespacerujesz się też zboczami Chochoła Wielkiego (754 m n.p.m.) i Chochoła Małego (705 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie istnieje duża szansa, że po drodze spotkasz górskich kolarzy – od szczytu Gołębia aż do Twierdzy Srebrna Góra wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego wije się bowiem Trasa B Line Enduro Srebrna Góra. Taki akcent może być ciekawym urozmaiceniem Twojej wycieczki!

Wypad w Góry Sowie dla zapalonych górołazów nie jest może pierwszym wyborem, a szkoda. Ten niezwykły region definitywnie zasługuje na nieco więcej zainteresowania. Tym bardziej że szlaki są tu widokowe i nietrudne do przejścia. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odkryć tego zakątka Polski, to gorąco Cię do tego namawiamy! Zajrzyj na portal Triverna.pl, by znaleźć wyjątkową ofertę górskich hoteli blisko szlaków i popularnych atrakcji. Jesteśmy przekonani, że wycieczka w te strony będzie ciekawą przygodą dla Ciebie i Twoich bliskich.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.