Leżąca u stóp Baraniej Góry, w dolinie rzeki Wisły miejscowość o tej samej nazwie – Wisła – uznawana jest za perłę Beskidu Śląskiego. Przepiękne krajobrazy, ciekawe atrakcje, malownicze szlaki piesze i rowerowe oraz świetne warunki do uprawiania sportów zimowych sprawiają, że popularność tego miasta wśród polskich turystów nie słabnie. Co zatem oferuje Wisła? Atrakcje zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów przedstawiamy poniżej. Tu nie da się nudzić!
Urlop w Wiśle tuż-tuż, a Ty nadal nie masz pojęcia, jak spędzić czas? Poniżej podpowiadamy najciekawsze według nas atrakcje Wisły. Z pewnością wybierzesz coś dopasowanego do Twoich potrzeb!
Niegdyś stał tu stary pomnik źródeł Wisły, wybudowany w 1936 roku na cześć królowej polskich rzek. W czasie II wojny światowej posąg został zrabowany i przetopiony przez okupanta. W 2014 roku na miejscu dawnego monumentu stanął nowy, nawiązujący do przedwojennego pierwowzoru pomnik wykonany przez Grzegorza Łagowskiego. Pomnik Źródeł Wisły znajdziesz w samym centrum miasta.
Zlokalizowana w Wiśle Malince duża skocznia narciarska, zbudowana w miejscu starej skoczni Malinka (1933-2001) i oddana do użytku w 2008 roku jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Pierwszy, symboliczny skok oddał tu patron skoczni – Adam Małysz. W tym miejscu są organizowane zimowe Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich, a także letnie Mistrzostwa Polski.
Znajdująca się w centrum miasta przy ul. 1 Maja Aleja Gwiazd Sportu jest ciekawym punktem na mapie Wisły. Utworzona i otwarta równolegle z otwarciem skoczni im. Adama Małysza, aleja upamiętnia najwybitniejszych polskich sportowców i trenerów. Znajdziesz tu wykonane z brązu tablice z nazwiskami m.in. Adama Małysza, Apoloniusza Tajnera czy Piotra Żyły.
Zabytkowy Park Przygód jest częścią leżącego w centrum Wisły Parku Kopczyńskiego. Przechadzając się brukowanymi ścieżkami spotkasz tu mozaikowe miniatury najbardziej znanych budowli z miast leżących wzdłuż rzeki Wisły. Wśród najciekawszych miniatur w parku znajdziesz: Wawel w Krakowie, zamek w Sandomierzu, zamek królewski w Warszawie czy zameczek Prezydenta RP w Wiśle.
Nazywana również „Zameczkiem”, rezydencja Prezydenta RP w Wiśle została zbudowana w latach 1929–1930 dla ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej, Ignacego Mościckiego. W latach okupacji hitlerowskiej Zameczek był ośrodkiem dla oficerów i urzędników III Rzeszy, jednak już w 1945 roku z powrotem stał się rezydencją głowy państwa polskiego. Zamek wraz z drewnianą zabytkową kaplicą i pobliskim Zamkiem Dolnym z Gajówką są otwarte do zwiedzania od środy do soboty w godzinach 11:00,12:30,14:00 (wyłącznie pod opieką przewodnika i po zebraniu odpowiednio licznej grupy osób).
Piękna, malownicza, spokojna i jednocześnie pełna wrażeń – taka jest właśnie Wisła. Atrakcje dla dzieci przyciągają najmłodszych turystów jak magnes, oferując mnóstwo rozrywek. Gdzie zabrać dzieci w Wiśle? Podpowiadamy!
W Wiśle czeka na Ciebie i Twoje pociechy aż 11 kamiennych misiów. Ci sympatyczni tubylcy są ogromną atrakcją dla dzieci, zachęcają je do przemierzania całego szlaku w poszukiwaniu rzeźb. Ostrzegamy: aby spotkać wszystkie wiślańskie niedźwiadki, zarezerwuj na ten cel co najmniej kilka godzin! W samym centrum Wisły wystarczy ok. 1,5-godzinny spacer, aby przywitać się z każdym niedźwiadkiem.
To przepiękna trasa spacerowa dostępna dla wszystkich. Bez problemu przemierzą ją zarówno starsi, jak i młodsi. Zabierz ze sobą dzieci w wózku, na rowerze czy na hulajnodze i śmiało zwiedzaj najbliższą okolicę. Na końcu doliny czeka na Ciebie niesamowity widok: Kaskady Rodła – czyli zespół naturalnych wodospadów i progów rzecznych, których wysokość wynosi od 0,5 do aż 5 metrów!
Czy znasz dzieci, które nie lubią słodyczy? My też nie! Na najmłodszych turystów Wisły czeka Galeria Figur Czekoladowych. To miejsce powstałe w Cukierni u Janeczki znają niemalże wszyscy tubylcy. Znajdziesz tu figury wykonane z samej czekolady, przedstawiające m.in. Adama Małysza, Marilyn Monroe, Freddy’ego Mercury’ego, Rocky’ego Balboę i Dwayne’a Johnsona. Możesz je podziwiać znad filiżanki dobrej kawy i deseru.
Niesamowita i pełna atrakcji o każdej porze roku – z tego słynie Wisła. Atrakcje zimą, jakich warto doświadczyć na urlopie w tym miejscu, to zdecydowanie wszystko powiązane ze sportami zimowymi: narty, snowboard, trekking, skitouring… Możliwości jest całe mnóstwo.
Wisła słynie z ośrodków narciarskich na najwyższym poziomie. Szczególnie polecamy odwiedzić wyciąg Siglany, oddalony zaledwie o 2 km od centrum miasta, wyciąg Pasieki, krótki i łagodny stok narciarski Karina (idealny do nauki jazdy na nartach), a także Soszów – największy ośrodek narciarski w Wiśle – oraz popularną stację Nowa Osada z pięknymi widokami na okolicę.
Równie ciekawą aktywną formą rozrywki zimowej w Wiśle jest narciarstwo biegowe. Na terenie ośrodka sportowego Jonidło wypożyczysz niezbędny sprzęt, a w razie potrzeby skorzystasz z pomocy instruktora. Tras biegowych w okolicy jest całkiem sporo, zróżnicowanych ze względu na długość i poziom zaawansowania.
Jeśli nie czujesz się na siłach lub narciarstwo nie jest Twoją ulubioną formą spędzania czasu w górach, zaplanuj pieszą wycieczkę po ośnieżonej okolicy. Wisła i otaczające ją Beskidy obfitują w piękne szlaki piesze, które zimą, pod śnieżną pokrywą, wyglądają naprawdę imponująco.
Przeczytaj także: Gdzie na biegówki w Polsce? Najlepsze trasy narciarstwa biegowego
Piękna o każdej porze roku Wisła równie często wybierana jest na urlop w sezonie wakacyjnym. Co oferuje turystom w najcieplejsze miesiące roku Wisła? Atrakcje latem, jakie bez wątpienia Cię zachwycą, przedstawiamy poniżej.
Powstałe na dwóch dopływach Wisły – Czarnej i Białej Wisełce w 1973 roku w skutek utworzenia zapory ziemnej, Jezioro Czerniańskie jest jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w okolicy. Wyjątkowo urokliwe i magiczne o każdej porze roku, latem zaprasza turystów do pieszych wędrówek w jego pobliżu. Zarezerwuj kilka godzin na przyjemny spacer lub przejażdżkę rowerową brzegiem jeziora i ciesz się pięknym widokiem tafli wody z zielonymi wzniesieniami w tle.
Wysoki na 8 metrów wodospad jest najsłynniejszym tego typu miejscem w okolicy. Nazywany przez niektórych „Wiślańską Niagarą” wodospad w Wiśle Czarnem znajduje się około 5 km na południe od centrum miasta. Jeśli przyjeżdżasz tu autem, bez problemu zostawisz je na pobliskim parkingu. Widok z różnych stron wodospadu jest niesamowity, a huk spadającej wody wprawia w osłupienie. W okresie letnim może tu być dość tłoczno, dlatego polecamy odwiedzić to miejsce w dni powszednie.
Beskidzkie szlaki, ze względu na różnorodne nawierzchnie i zmienne widoki, cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek. Na szczególną uwagę zasługuje szlak prowadzący na Malinowską Skałę – jedno z najbardziej zjawiskowych miejsc w Beskidzie Śląskim. Odwiedzając ten punkt, koniecznie zahacz również o Jaskinię Malinowską, której otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m. Bardzo ciekawym celem pieszych wycieczek w okolicy Wisły jest także Stożek Wielki, znajdujący się w Paśmie Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim. Dotrzesz tu wybierając jeden z kilku szlaków o różnej długości i poziomach trudności.
Planując urlop w Wiśle, koniecznie weź pod uwagę także okoliczne atrakcje. Beskid Śląski to region typowo turystyczny, w związku z tym rozrywek jest tu całe mnóstwo. Jakie miejscowości warto zwiedzić przy okazji pobytu w Wiśle? Dużym zainteresowaniem cieszy się Ustroń, uzdrowiskowy kurort położony u wylotu doliny Wisły. Ciekawe miejsca w Ustroniu, jakie polecamy zobaczyć, to m.in. kolej linowa na Wielką Czantorię, letni tor saneczkowy, Leśny Park Niespodzianek czy Muzeum Ustrońskie.
Kolejnym pobliskim miasteczkiem, o którym trzeba wspomnieć, jest Szczyrk. To miejsce słynie nie tylko ze sportów zimowych – zdecydowanie warto odwiedzić je także latem. Szczególnej uwadze polecamy zabytkowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, piękny deptak nad Żylicą, a także liczne szlaki turystyczne, prowadzące m.in. na Skrzyczne, Klimczok oraz słynną Malinowską Skałę.
Często pomijana, ale wyjątkowo urocza i godna uwagi jest leżąca nieopodal Wisły miejscowość Brenna. Szczególnie polecamy zobaczyć tu Dworek Myśliwski Konczakówka, Obserwatorium Nietoperzy, Kozią Zagrodę (w której nie tylko spotkasz zwierzaki, ale też zjesz smaczny domowy posiłek) oraz Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” – żywe muzeum zainspirowane dziedzictwem przyrodniczym regionu.
Nierzadko określana mianem Perły Beskidu Śląskiego Wisła jest świetnym wyborem na kierunek urlopowy, niezależnie od pory roku. Mamy nadzieję, że przedstawiając Ci najciekawsze atrakcje w Wiśle, zachęciliśmy Cię do urlopu w tej miejscowości. Zarezerwuj nocleg w Wiśle, zaplanuj krok po kroku zwiedzanie okolicy i ciesz się świetnie spędzonym czasem w Beskidach. Udanego urlopu!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.