Bon Turystyczny na dziecko – 500 Plus – najczęściej zadawane pytanie

Rodzina na letnim spacerze

Rodzinne wakacje w Polsce? Słoneczny Bałtyk lub malownicze Tatry? Polska baza noclegowa stwarza nieograniczone możliwości do spędzenia urlopu w rodzinnym gronie! Bon Turystyczny na dziecko to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin chcących udać się na wypoczynek. Bon pomoże także branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie. Wokół jej uchwalenia pojawiało się wiele wątpliwości i mnóstwo pytań. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Czy mogę wykorzystać Bon na rezerwację w serwisie Triverna.pl?

Tak! W naszym serwisie znajdziesz wiele hoteli, w których możesz zrealizować Bon Turystyczny. Pełną ich listę znajdziesz tutaj. Sukcesywnie będą się na niej pojawiały kolejne obiekty.

Skorzystanie z bonu jest na prawdę proste, zobacz co zrobić krok po kroku:

  • Wybierz interesujący Cię hotel z listy – lista hoteli, w których zrealizujesz bon
  • Dokonaj rezerwacji i opłać 25% jej wartości poprzez nasz serwis
  • Pozostałą kwotę dopłacisz w hotelu wykorzystując bon.

W toku rezerwacji, na etapie Płatności zaznacz pole 'Bon Turystyczny’ i podaj imię, nazwisko oraz datę urodzenia dziecka, na które posiadasz bon. Jeśli chcesz wykorzystać więcej bonów i jedziesz z większą liczbą dzieci, podaj także ich dane.

Formularz gdzie należy podać dane dziecka

Kto może otrzymać Bon Turystyczny?

Z bonu turystycznego możesz skorzystać, jeśli posiadasz co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon. Według ustawy bon będzie mógł być wykorzystany także przez rodziców dzieci, które urodzą się do 31 grudnia 2021 r.

Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Jaka jest wartość bonu?

Bon turystyczny ma wartość 500 zł, która będzie przysługiwać na każde dziecko. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Jak otrzymam bon?

Bon turystyczny możesz wygenerować w systemie teleinformatycznym po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Bon będzie miał postać unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten musisz wykorzystać podczas rezerwacji pobytu lub okazać najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Gdzie mogę wykorzystać bon?

Bon turystyczny możesz zrealizować na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Możesz go wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Pełna lista obiektów zostanie udostępniona przez Polską Organizację Turystyczną

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał.

Do kiedy mogę zrealizować bon?

Bon turystyczny możesz zrealizować aż do końca marca 2022 roku do 30 września 2022 do końca marca 2023.

Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej. Czyli pobyt w hotelu może odbyć się w późniejszym terminie, natomiast płatność bonem należy zrealizować do końca marca.