Najciekawsze punkty widokowe w Polsce – znane i mniej znane wieże, budynki i tarasy

punkty widokowe w polsce

Macie ochotę oderwać się od ziemi i pooglądać Polskę z lotu ptaka? W tym celu wcale nie musicie wsiadać w samolot – wystarczą odpowiednie punkty widokowe w Polsce. Tym razem zachęcamy Was do obejrzenia znanych i mniej znanych wież, budynków i tarasów widokowych w Polsce. Z nami napijecie się kawy na wysokości 77 metrów, popatrzycie na Kraków z mało znanego zamku i poleniuchujecie na plaży z najpiękniejszym widokiem na warszawską starówkę. Przedstawiamy 15 najciekawszych punktów widokowych w Polsce!

Liwocz: Bieszczady jak na dłoni

Punkt widokowy Liwocz to najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego, będącego częścią Beskidów. Ma wysokość 562 m n.p.m. Krąży o nim wiele legend – jedne mówią, że jest wygasłym wulkanem, inne że był miejscem kultu przedchrześcijańskiego. Obecnie na szczycie wzniesienia znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Jest tu także wieża widokowa, którą wieńczy 18-metrowy, stalowy krzyż. 

Widok z punktu: po pokonaniu nieco ponad 100 schodów znajdziecie się na tarasie z widokiem na Bieszczady, w tym m.in. Połoninę Wetlińską, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Pogórze Karpackie. 

Co zobaczyć w okolicy? Liwocz znajduje się w powiecie jaśleńskim, który słynie z sakralnej architektury drewnianej. Wybierzcie się do Trzcinicy, by zobaczyć jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce. 

Gdzie nocować? Najlepszą bazą wypadową do wycieczek w Bieszczady będzie ekskluzywny Dwór Kombornia Hotel & Spa w Korczynie koło Krosna, położony na skraju Parku Krajobrazowego w Beskidzie Niskim. 

Polańczyk: z widokiem na Solinę 

Punkt widokowy na Sawinie położony jest na cyplu nad Jeziorem Solińskim w Polańczyku, na wysokości 516 m n.p.m. Jezioro Solińskie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Krajobrazy nad Jeziorem Solińskim przywołują na myśl Szwajcarię, ze względu na połączenie wody i gór. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: Z punktu widokowego roztacza się rozległy widok na Jezioro Solińskie, Bieszczady Wysokie i okolicę. Rozeznanie się w panoramie ułatwia tablica poglądowa, na której oznaczone są bieszczadzkie szczyty, takie jak Smerek czy Łopiennik, a także połoniny Caryńska i Wetlińska. 

Co zobaczyć w okolicy? Będąc w Polańczyku zjedzcie lokalne przysmaki w tutejszej Oberży Zakapior, zwiedźcie wnętrze tamy na Jeziorze Solińskim, a potem koniecznie wybierzcie się w góry. Więcej inspiracji znajdziecie w naszym przewodniku po Bieszczadach. 

Gdzie nocować? Polecamy Hotel Karino SPA, położony w pobliżu Jeziora Solińskiego, pośród bieszczadzkich wzgórz, lasów i pięknych krajobrazów. To doskonała baza wypadowa na weekend w Bieszczadach. 

Wrocław Sky Tower – 212 metrów wrażeń

Otwarty w 2013 r. Wrocław Sky Tower naprawdę ma się czym pochwalić. Tu wszystko jest naj: najwyższy budynek we Wrocławiu, najwyższy budynek w Polsce pod kątem najwyżej położonego piętra, a przede wszystkim najwyżej położony punkt widokowy w Polsce. Tutejszy przeszklony taras widokowy mieści się na 49. piętrze wieżowca. Oryginalna konstrukcja Wrocław Sky Tower ma przypominać maszt i żagiel, gdzie masztem jest wysoka wieża, a żaglem kaskadowy budynek. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: zobaczycie stąd wrocławską starówkę, archikatedrę na Ostrowie Tumskim, Halę Stulecia, a nawet odległą o 100 km Śnieżkę. 

Co zobaczyć w okolicy? Wrocław, a w nim przepiękną starówkę, Ostrów Tumski, setki krasnoludków i wyjątkową Dzielnicę Czterech Świątyń z niepowtarzalnym klimatem i dziesiątkami ciekawych lokali gastronomicznych. 

Gdzie nocować? W katalogu Triverny znajdziecie najpiękniejsze hotele we Wrocławiu i w okolicy. Wolicie elegancki hotel w centrum Wrocławia, a może skusicie się na nocleg w pałacu wśród lasów w pobliskiej Jeleniej Górze? Wybór należy do Was!  

Siekowo – okno na Wielkopolskę

Wieża widokowa w Siekowie to najwyższy drewniany punkt widokowy w Polsce. Wieża liczy sobie 30 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 147 stopni. Punkt widokowy mieści się na wzniesieniu o nazwie „Winnica”. To tutaj w XIX i XX wieku znajdowały się zabudowania winnicy hrabiego Czarneckiego, a w piwnicach przechowywano wina zrobione z tutejszych winogron.

Widok z drogi Siekowo – Śniaty

Widok z punktu: Wieża widokowa w Siekowie gwarantuje naprawdę ciekawą panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności zobaczymy Grodzisk Wielkopolski, Zieloną Górę, dolinę Odry i Warty, Pojezierze Sławskie, a nawet szczyt Śnieżki. 

Co zobaczyć w okolicy? W pobliżu punktu widokowego w Siekowie znajduje się XIX-wieczny Pałac Zygmunta Czarneckiego, zbudowany w stylu renesansu francuskiego. Warto zwiedzić również zabytkowy klasztor benedyktynów w Lubiniu, którego początki sięgają XI wieku. 

Gdzie nocować? Świetnym punktem wypadowym do odkrywania perełek Wielkopolski będzie Lemon Plaza Hotel, usytuowany w samym centrum Poznania. Dogodna lokalizacja ułatwi także zwiedzanie samego miasta i pozwoli cieszyć się życiem nocnym. 

Stary Sącz – zakręcona platforma z widokiem na Dolinę Popradu

Wystarczy 10 minut jazdy samochodem ze Starego Sącza, by znaleźć się w Woli Kroguleckiej, gdzie na zboczu wzgórza Beskidu Sądeckiego mieści się wyjątkowa platforma widokowa. Wyjątkowa, bo nie jest wieżą, lecz spiralną konstrukcją, dostępną także dla osób niepełnosprawnych czy dzieci w wózkach. Platforma, znajdująca się 200 metrów nad Doliną Popradu, oferuje nieskończenie wiele punktów widokowych. 

Widok z punktu: z platformy zobaczycie Beskid Sądecki (w szczególności Pasmo Radziejowej), Rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i Beskid Wyspowy.

Co zobaczyć w okolicy? Poświęćcie kilka godzin na zwiedzanie klimatycznego Starego Sącza, z jego średniowiecznym układem rynku, niską zabudową i zabytkowym klasztorem Klarysek, ufundowanym miastu przez św. Kingę w 1280 r. 

Gdzie nocować? Zatrzymajcie się Gościńcu Galicyjskim, który mieści się w przestrzeni muzealnej Sądeckiego Parku Etnograficznego. Obiekt zapewni Wam nie tylko odpoczynek po aktywnym dniu, ale również ciekawą lekcję historii. 

Gdynia – czarująca Kamienna Góra

Kamienna Góra to wzniesienie w Gdyni znajdujące się na wysokości 52 m n.p.m., w prestiżowej dzielnicy noszącej tę samą nazwę. Na ten wyjątkowy punkt widokowy w Polsce można wejść po schodach lub wjechać darmową kolejką. Na Kamiennej Górze stoi 25-metrowy krzyż, dookoła roztacza się park. 

Widok z punktu: Kamienna Góra jest nad samym morzem, a więc zobaczymy stąd Zatokę Gdańską, port jachtowy, ale również widok na samą Gdynię, ze Skwerem Kościuszki na czele. 

Co zobaczyć w okolicy? Wybierzcie się na spacer po dzielnicy Kamienna Góra, w całości wpisanej do rejestru zabytków. Znajdziecie tu zabudowę willowo-pensjonatową w stylu dworkowym i modernistycznym, z elementami marynistycznymi. 

Gdzie nocować? W dzielnicy Kamienna Góra, w hotelu Różany Gaj. Bonus? Na 4. piętrze hotelu mieści się Bar Horyzont, z którego rozpościera się bajeczny widok na Zatokę Gdańską. Macie więc do dyspozycji kolejny punkt widokowy w Gdyni!

Warszawa – plaża z najpiękniejszą panoramą w mieście

Szukacie punktu widokowego w Polsce z najlepszym widokiem na stolicę? Skierujcie swoje kroki na plażę Rusałka po prawej stronie Wisły. Na plaży Rusałka jest wiele atrakcji. Stoi tu żywa altana, można wypożyczyć leżaki i kosze plażowe lub pograć w siatkówkę plażową w klubie na tyłach plaży. 

Widok z punktu: nie ma w całej Warszawie miejsca z piękniejszym widokiem na starówkę. Z tego miejsca widzimy ją jak na dłoni. Widok jest szczególnie urokliwy, bo piękne kamieniczki Starego Miasta można podziwiać od strony rzeki. 

Co zobaczyć w okolicy? Z plaży Rusałka w 5 minut dojdziecie do warszawskiego ZOO, które z pewnością będzie świetną atrakcją dla rodzin z dziećmi. Pozostałym podróżnikom polecamy odkrywanie tajemnic Pragi Północ, z ciekawymi muralami i kapliczkami w podwórkach, lub spacer nadwiślańską ścieżką rekreacyjną. 

Gdzie nocować? Jeśli zależy Wam na doskonałej lokalizacji do zwiedzania stolicy, zarezerwujcie pokój w Apartamenty Zgoda by DeSilva. Stąd macie tylko 5 minut do Dworca Centralnego i ok. 15 minut na starówkę. 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Położona na wysokości 1015 m n.p.m. Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich. Stoi tu 25-metrowa przepiękna żelbetonowa wieża widokowa z 1906 r., wyglądem przypominająca latarnię morską. Na wieżę wchodzi się najpierw po schodach zewnętrznych, którymi docieramy do wewnętrznego piętra widokowego z 14 oknami. Następnie wspinamy się po kolejnych 21 schodach i docieramy na górną platformę widokową. 

Widok z punktu: z platformy widokowej roztacza się rozległa panorama Sudetów, od Karkonoszy po masyw Śnieżnika. Przy bezchmurnym niebie można stąd także zobaczyć Wrocław. 

Co zobaczyć w okolicy? Miłośnikom przyrody spodoba się Park Krajobrazowy Gór Sowich i rezerwat Bukowa Kalenica, w którym można podziwiać stare bukowiny oraz niezliczone gatunki paproci i mchów. 

Gdzie nocować? Trzygwiazdkowy Dziki Potok Konferencje & SPA w Karpaczu jest malowniczo położony wśród pasma Sudetów Zachodnich. To doskonały punkt wypadowy do górskich wspinaczek i odkrywania Dolnego Śląska. 

Sky-Park Ustronie Morskie – więcej niż wieża widokowa

Wieża widokowa w Sky-Park Ustronie Morskie to największa wieża widokowa w Polsce. Ma 40 metrów wysokości, a jej taras widokowy znajduje się na wysokości 19. piętra. Aby dostać się na samą górę wieży, trzeba pokonać 216 schodów. Widoki rekompensują wszystkie trudy! Wieża widokowa w tym parku rozrywki pełni też inne funkcje. Raz w tygodniu, w sezonie letnim, odbywają się koncerty na samym szczycie wieży. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: z wieży widokowej w Sky Park zobaczycie przepiękną panoramę Morza Bałtyckiego, Ustronie Morskie, a przy dobrej widoczności nawet duńską wyspę Bornholm!

Co zobaczyć w okolicy? Sky Park Ustronie Morskie to doskonałe miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną. Dzieciom na pewno spodoba się największy w Europie dmuchany tor przeszkód i tematyczna ścieżka edukacyjna, na której można zobaczyć modele owadów w ogromnym powiększeniu. 

Gdzie nocować? Macie ochotę na wakacje nad samym morzem? Z 4-gwiazdkowego Hotelu Skal w Ustroniu Morskim na plażę jest tylko 150 metrów! Dodatkowo w cenie otrzymujecie nielimitowany dostęp do hotelowej strefy wellness i spa. 

Wieża w Bazylice w Licheniu Starym

Bazylika w Licheniu Starym to największy kościół w Polsce, który dodatkowo może się pochwalić najwyższą w kraju wieżą o wysokości 141,5 m. Dla zwiedzających udostępniono 2 wentylowane tarasy widokowe. Pierwszy z nich jest na wysokości 98 metrów, drugi – 114 m. Na najwyższy taras widokowy można dostać się windą lub schodami – ostrzegamy, że jest ich aż 762! 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: możecie stąd podziwiać całą bryłę Bazyliki Licheńskiej, Jezioro Licheńskie, stawy z nenufarami, a także sielską mozaikę łąk, pól i lasów. 

Co zobaczyć w okolicy? Gdy już zwiedzicie Bazylikę w Licheniu, wybierzcie się na przejażdżkę do Kruszwicy, by zobaczyć ruiny późnogotyckiego zamku z Mysią Wieżą – tak, to ta z legendy o złym królu Popielu i myszach! Rozpościera się z niej znakomity widok na Jezioro Gopło. 

Gdzie nocować? 4-gwiazdkowy Hotel Atut w Licheniu Starym znajduje się zaledwie 600 metrów od Bazyliki Licheńskiej – z części pokoi jest nawet na nią widok. Blisko stąd również nad Jezioro Licheńskie – jeden z najcieplejszych zbiorników wodnych w Polsce. 

Wieża z widokiem na Kaszuby – „Kaszubskie Oko”

Jeśli macie ochotę podziwiać kaszubskie krajobrazy z góry – to jest ten adres. Wieża widokowa w kompleksie „Kaszubskie Oko” w Gniewinie ma 44 metry wysokości. Można na nią wejść po 212 schodkach lub wjechać windą. Skąd nazwa „Kaszubskie Oko”? Otóż projekt kompleksu zakładał, że jego poszczególne elementy mają kształtem i wyglądem przypominać oko. Wieża widokowa jest więc źrenicą, kopiec, na którym stoi wieża – tęczówką, zaś drewniane pergole – rzęsami. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: panorama morenowych wzgórz Jeziora Żarnowieckiego i okolic, w tym farmy wiatrowej czy pozostałości po budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Przy dobrej pogodzie zobaczycie stąd statki pływające po Morzu Bałtyckim. 

Co zobaczyć w okolicy? Rodzinom z dziećmi polecamy spędzenie dnia w samym kompleksie „Kaszubskie Oko”. Są tu stanowiska do gry w minigolfa, ścianka wspinaczkowa, tory do kręgli, park linowy, makiety dinozaurów i tematyczny plac zabaw. Można także popłynąć statkiem po Jeziorze Żarnowieckim. 

Kawa z widokiem na Szczecin

Po co pić kawę w zwykłej kawiarni na parterze, skoro można popijać małą czarną podziwiając panoramę Szczecina? Takie rzeczy tylko w kawiarni z punktem widokowym na 22. piętrze, czyli 77 metrze wieżowca Polskiej Żeglugi Morskiej (Pazim) w Szczecinie. Zbudowany w 1992 r. metrowy budynek łączy w sobie funkcje biurowca, centrum handlowego i hotelu i jest uważany za centrum gospodarcze miasta. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: panorama Szczecina, wraz z unikalną bryłą Filharmonii Szczecińskiej czy Bazyliki Archikatedralnej. Przy dobrej pogodzie zobaczycie stąd nawet wieżę katedry w Stargardzie Szczecińskim. 

Co zobaczyć w okolicy? Koniecznie wybierzcie się do przepięknej Filharmonii Szczecińskiej – najlepiej na koncert! Tę ikonę architektoniczną zaprojektowali Hiszpanie z Estudio Barozzi Veiga. Strzeliste wieżyczki Filharmonii nawiązują formą do sąsiadujących kamienic, a sala symfoniczna to prawdziwa perełka o doskonałej akustyce. 

Gdzie nocować? Jeśli od hotelu wymagacie nie tylko wygodnych łóżek, lecz także designerskiego wystroju, polecamy nowy hotel na mapie Szczecina – Amber Suite Szczecin. W pakiecie widok na Bulwary Odrzańskie!

Zamek w Przegorzałach – nieoczywisty punkt widokowy w Krakowie

Gdy myślimy o punktach widokowych w Krakowie, zwykle przychodzi nam do głowy wieża ratuszowa, Kopiec Kościuszki czy Wawel. Tymczasem gród Kraka ma do zaoferowania znacznie więcej. Tym razem chcemy zwrócić Waszą uwagę na Zamek w Przegorzałach. To obiekt zbudowany przez Niemców podczas II wojny światowej, ze znacznie lepszymi widokami niż najpopularniejsze krakowskie punkty widokowe w Polsce. 

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: z tarasów zamku zobaczycie dolinę Wisły, południowy zachód Krakowa, Pogórze Wielickie i pasmo Beskidów. Przy sprzyjającej pogodzie można stąd dostrzec nawet Tatry. 

Co zobaczyć w okolicy? W pobliżu Zamku w Przegorzałach mieści się krakowski ogród zoologiczny oraz Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Poza tym oczywiście krakowska starówka, Kazimierz, a dla spragnionych nocnej rozrywki – Dolne Młyny. 

Wieża widokowa w Kotowicach, czyli punkt widokowy z dużą dawką adrenaliny

Jeśli poszukujecie punktu widokowego w Polsce, który poza wspaniałą panoramą dostarczy Wam też dreszczyku emocji, dobrze trafiliście. Wieża widokowa w Kotowicach, 15 km od Wrocławia nie jest polecana dla osób o słabych nerwach. Jej ażurowa konstrukcja sprawia, że wchodząc po schodach widzicie przestrzeń do samej ziemi, a dodatkowo wieża kołysze się na wietrze. Na śmiałków czekają tu 3 tarasy widokowe, w tym najwyższy położony na wysokości 40 metrów.  

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: z wieży w Kotowicach zobaczycie tereny przyrodnicze objęte programem Natura 2000, meandrującą Odrę, panoramę Wrocławia, Oławy i Oleśnicy, a także zarys Sudetów, Ślężę i Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. 

Co zobaczyć w okolicy? Wieża jest położona na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 – Grądy Odrzańskie. Warto wybrać się na spacer po tym rezerwacie leśnym z licznymi mokradłami i maleńkimi jeziorkami. Żyje tu ponad 100 gatunków ptaków, w tym gatunków zagrożonych, takich jak kobuz czy bocian czarny. 

Wieża Bismarcka w Szczecinku

Wieża Bismarcka w Szczecinku to jedna z 17 zachowanych wież widokowych w Polsce noszących imię Żelaznego Kanclerza. Ten zbudowany w 1910 roku obiekt leży nad brzegiem Jeziora Trzesiecko. Wieża ma wysokość 19,3 m. Kiedyś w dniu urodzin kanclerza, czyli w okolicach przesilenia letniego, były tu rozpalane kolumny ognia, widoczne z wielu kilometrów. Ciekawostka: wieża jest udostępniona do wspinaczki po murach zewnętrznych.

źródło: Wikimedia Commons

Widok z punktu: Z wieży roztacza się kojący widok na ogromne Jezioro Trzesiecko, o powierzchni ponad 300 hektarów. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy, zatoczki i trzcinowiska. 

Co zobaczyć w okolicy: jeśli wieże Bismarcka wyjątkowo przypadły Wam do gustu, w okolicy Szczecinka znajdziecie jeszcze wieżę w Okonku o wysokości 24 metrów. Poza tym na pewno warto zwiedzić Szczecinek, z jego neogotycką starówką, pięknym angielskim parkiem, a nawet pozostałościami średniowiecznej zabudowy. 

Punkty widokowe w Polsce na wyciągnięcie ręki

Ciekawie położonych punktów widokowych nie brakuje w żadnej części Polski. Nie zawsze muszą to być typowe wieże widokowe, co pokazuje platforma widokowa „Ślimak” pod Starym Sączem. Czasem, tak jak w przypadku warszawskiej plaży Rusałka, nie musi być to nawet punkt wysoko położony.  Dlatego zawsze warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie wahajcie się też zbaczać z utartych szlaków. Być może gdzieś zaraz za rogiem czeka na Was niesamowity widok, o którym nie piszą w żadnym przewodniku.