Ranking 15 najlepszych wież widokowych w Polsce

Panorama z wieży widokowej na Wieżycy

Bogata w różnorodne krajobrazy Polska oferuje wiele pięknych miejsc widokowych. Sprawdziliśmy dla Was, które wieże widokowe są najbardziej atrakcyjne. Stworzyliśmy ranking 15 wież z całego kraju. Pod uwagę wzięliśmy oczywiście panoramy rozpościerające się z punktów widokowych, ale także łatwość dojazdu.

Dowiecie się czy samochodem można dojechać bezpośrednio pod wieżę, gdzie zaparkować oraz czy daleko trzeba iść. Opisaliśmy kolory szlaków, które prowadzą do wież. Wieże z możliwością wygodnego dojazdu lub łatwego dojścia pieszo otrzymały więcej punktów. W naszym rankingu zastosowaliśmy także nietypowe kryterium estetyki. Czym konstrukcja mniej ingeruje w otoczenie i jest z nim bardziej zharmonizowana, tym wyższa pozycja w rankingu. Zsumowaliśmy uzyskane punkty i wyszło nam zaskakujące zestawienie najlepszych punktów widokowych. Zapraszamy!

15. Krynica-Zdrój

Pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew powstała w Krynicy-Zdroju ponad stacją narciarską Słotwiny Arena (896 m n.p.m.). To potężna konstrukcja podparta na 18 wieżach i aż 87 słupach. Niemal 50-metrowa wieża góruje nad lasami pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Prowadzi na nią łagodnie wznosząca się kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Wieża widokowa w koronach drzew, Krynica-Zdrój

Z wieży doskonale widać Jaworzynę Krynicką, na której znajduje się górna stacja kolejki gondolowej z nową platformą widokową, oferującą rozległe widoki na Tatry, Beskidy, Pogórza i Bieszczady. Do wieży w Słotwinach można wyjechać 6-osobową kolejką krzesełkową lub podejść po utwardzonej drodze. Wejście na wieżę kosztuje 59 zł. Wjazd i zjazd kolejką są dodatkowo płatne. W sezonie letnim dostępna bywa zjeżdżalnia (zjazd 10 zł). Kompleks Słotwiny Arena mieści się w północnej części Krynicy. Zjazd z prowadzącej do Krynicy drogi wojewódzkiej nr 981 w ul. Słotwińską jest oznakowany.

Odległość od centrum Krynicy-Zdroju – 4 km, Nowego Sącza – 30 km, Krakowa – 140 km.

 • Wygląd: 1
 • Widoki: 4,5
 • Dojście: 3,5
 • Łącznie: 9

14. Kurza Góra na Mazurach

Mazury doczekały się nieoczywistej atrakcji. Na Kurzej Górze powstała wieża widokowa do „chodzenia w chmurach”. To trzecia tego typu konstrukcja w Polsce po wieży widokowej w koronach drzew w beskidzkiej Krynicy-Zdroju oraz wieży Sky Walk w sudeckim Świeradowie-Zdroju.

Wieża widokowa Kurza Góra

Na potężną drewnianą wieżę w Kurzętniku prowadzi 2-kilometrowa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Konstrukcja powstała pomiędzy trzema trasami zjazdowymi największej stacji narciarskiej w północnej części kraju (woj. warmińsko-mazurskie). 35-metrowa wieża daje możliwość podziwiania panoramy urokliwej pradoliny Drwęcy. Obiekt ma być dostępny przez cały rok. Wejście na wieżę kosztuje 55 zł (48 zł ulgowy). Przy kompleksie znajduje się parking. Kurza Góra sąsiaduje z drogą krajową nr 15, pomiędzy Nowym Miastem Lubawskim a Brodnicą.

Odległość od Olsztyna – 85 km, Nowego Miasta Lubawskiego – 3 km, Lubawy – 20 km.

 • Wygląd: 1,5
 • Widoki: 3,5
 • Dojście: 4,5
 • Łącznie: 9,5

13. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

Masz ochotę na niezwykły spacer w chmurach? Nad miastem Świeradów-Zdrój powstała potężna konstrukcja, która wyprowadza na wysokość 62 m. Drewniana wieża jest najwyższa w Polsce. Oferuje widok na piękną przyrodę, w której zanurzone jest uzdrowisko i panoramę Gór Izerskich. Podejście jest łagodne, dzięki temu, że ścieżka wije się na długości 850 metrów. Pokonają ją nawet dzieci. Na szczycie czekają atrakcje dla lubiących adrenalinę. Można stanąć na ekstremalnej szklanej platformie oraz położyć się na wysoko rozwieszonej siatce. Najszybszym sposobem na powrót z chmur na ziemię jest zjazd 105-metrową zjeżdżalnią. Emocje gwarantowane!

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

Eskapada jest jednak dość kosztowna – wejście na wieżę kosztuje 65 zł (48 zł ulgowy do 12 lat), a jednorazowy zjazd 10 zł. Na wieżę nie można wprowadzać zwierząt – przygotowano dla nich kojce. Do wieży nie można już bezpośrednio podjechać samochodem. Należy parkować w granicach Świeradowa-Zdroju i dalej udawać się pieszo. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Granicznej (opłata 30 zł/dzień). Przy niesprzyjających warunkach pogodowych, zwłaszcza oblodzeniu, podejście z niego może nie być możliwe. Dojście do Sky Walk z Parku Zdrojowego zajmie nieco ponad 20 minut – można iść ścieżką przez las lub wzdłuż ul. Dąbrowskiego, przy której mieści się konstrukcja. Z wielu miejsc noclegowych w Świeradowie-Zdroju da się łatwo dojść do wieży. Najbliżej położone są GKT Czeszka i Słowaczka oraz Interferie Aquapark Sport Hotel.

Odległość od Szklarskiej Poręby – 20 km, Jeleniej Góry – 35 km.

 • Wygląd: 2
 • Widoki: 4
 • Dojście: 4
 • Łącznie: 10

12. Wieżyca na Kaszubach

Kaszubska Wieża Widokowa zajmuje szczyt najwyższego wzniesienia nie tylko na Kaszubach, ale i na całym Niżu Europejskim. Wieżyca została wypiętrzona na wysokość 328 m n.p.m. Wieża widokowa znajduje się niespełna 2 km od Szymbarku (słynącego z domu skonstruowanego do góry nogami). Otacza ją piękny stary las bukowy, objęty ochroną rezerwatową. Platforma widokowa góruje 35 metrów ponad lasem. Widać z niej jeziora i Wzgórza Szymbarskie. To unikatowe miejsce w tej części kraju i wspaniały punkt widokowy.

Wieża widokowa na Wieżycy

Warto wybrać się tutaj podczas pobytu w Trójmieście. Wieża wznosi się nieopodal drogi krajowej nr 20, łączącej Kościerzynę i Żukowo. Skręt jest oznakowany, przy obu drogach okalających Wieżycę są parkingi, z których wyraźne ścieżki prowadzą na punkt widokowy. Dojście na wieżę zajmuje około kwadransa. Na szczyt wieży wiodą 182 schody. Wieża jest czynna codziennie w godz. 9:00-20:00, wstęp kosztuje 10 zł (ulgowy 7 zł). Niespełna 40 km od obiektu znajduje się przyjemny ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Słoneczna Zatoka w Gowidlinie.

Odległość od Gdańska – 40 km, Sopotu – 50 km, Bąkowa – 33 km.

 • Wygląd: 3
 • Widoki: 3
 • Dojście: 4,5
 • Łącznie: 10,5

11. Barania Góra

Barania Góra jest drugim najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i jednym z najlepszych punktów widokowych w tej grupie górskiej. Doskonale widać z niej pasmo Stożka i Czantorii, Beskid Żywiecki z Babią Górą, a przy dobrej pogodzie pięknie prezentują się Tatry.

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Dojście na Baranią Górę to już prawdziwa górska wycieczka. Nie da się tu blisko podjechać samochodem, ale różnorodne szlaki pozwolą dotrzeć zarówno początkującym turystom, jak i wytrawnym piechurom. Najkrótsza trasa, niebieskim szlakiem, zajmie ok. 3 godz. (7,4 km). Prowadzi ona z Wisły-Czarne wzdłuż malowniczej doliny Białej Wisełki, w której tworzą się cudowne kaskady. Wyżej leśną drogą dochodzi się na szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie stoi wieża widokowa. Do wieży można także dojść czarnym szlakiem z Kamesznicy (8,2 km, ok. 3,5 godz.) albo zaplanować dłuższą wędrówkę z noclegiem w Schronisku PTTK na Przysłopie. Od schroniska podejście zajmie nieco ponad godzinę (2,8 km).

Odległość od Wisły – 15 km, Szczyrku – 15 km, Węgierskiej Górki – 13 km.

 • Wygląd: 3
 • Widoki: 5
 • Dojście: 3
 • Łącznie: 11

10. Malawa „na Magdalence”

Nowa atrakcja w pobliżu Rzeszowa od 2020 r. przyciąga okolicznych mieszkańców. Wieża widokowa na Magdalence ma 15 m wysokości, z jej szczytu widać Rzeszów, Łańcut, Pogórze Przemyskie, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

Panorama Rzeszowa z wieży Malawa na Magdalence

Obiekt powstał w Malawie, 10 km na wschód od Rzeszowa. Otoczony jest placem rekreacyjnym z różnymi sprawnościowymi atrakcjami dla dzieci. Trasa piesza czerwonym szlakiem z centrum Rzeszowa mierzy ponad 12 km, jej przejście zajmuje ok. 3,5 godz. Pod sam obiekt można dojechać samochodem, kierując się na kościół św. Marii Magdaleny w Malawie. Obecnie autobusy rzeszowskiej komunikacji miejskiej nie zatrzymują się w Malawie.

Odległość od Rzeszowa – 10 km, Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka – 22 km.

 • Wygląd: 4,5
 • Widoki: 3
 • Dojście: 4,5
 • Łącznie: 12

9. Modyń

Jedna z najnowszych wież widokowych w Karpatach została udostępniona w czerwcu 2021 roku. Dobrze się stało, gdyż dotąd Modyń, zwana Górą Zakochanych, nie była odwiedzana szczególnie często. Zalesiony szczyt nie oferował spektakularnych widoków. Najnowsza wieża w Beskidzie Wyspowym powstała na wysokości 1029 m n.p.m. Rozpościerają się z niej piękne widoki na Beskidy, Gorce, Pieniny i Tatry.

Wieża widokowa ma górze Modyń - Gmina Limanowa

Widać stąd kolejne wieże widokowe, w tym na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego – Mogielicy. Stara drewniana wieża, wyłączona z użytkowania ze względu na niestabilną konstrukcję, zostanie wymieniona na nową metalową. Plany przewidują, że nowa wieża na Mogielicy ma być gotowa jeszcze w 2022 roku. Do wieży widokowej na Modyni prowadzą trzy szlaki turystyczne: czarny z Wierzyki (1 godz., 2 km), żółty z Łącka (3,5 godz., prawie 10 km) oraz niebieski z Młyńczysk (1,5 godz., 3,4 km) i ze Zbludzy (niecałe 2 godz., 4,1 km). Ze względu na ukształtowanie góry od każdej strony czeka nas kawałek mocniejszego podejścia, najłagodniej wiedzie trasa żółtego szlaku.

Odległość od Limanowej – 13 km, Rytra – 35 km, Nowego Sącza – 30 km.

 • Wygląd: 4
 • Widoki: 4,5
 • Dojście: 3,5
 • Łącznie: 12

8. Wielka Czantoria

Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii to obiekt zagraniczny! Znajduje się w Beskidzie Śląskim tuż po czeskiej stronie granicy z Polską. Dotarcie do niej znacząco ułatwia kolejka linowa z Ustronia-Polany, która pozwala bez wysiłku wjechać na wysokość 850 m n.p.m. Od górnej stacji kolejki czerwonym szlakiem pozostaje już tylko ok. 30 min. spaceru (1,2 km po lekko wznoszącym się terenie).

Piękny krajobraz Beskidu Śląskiego z Wielkiej Czantorii

Wejście na wieżę możliwe jest zwykle do godz. 16:00, a w weekendy do 16:30. Otwarte w zależności od pogody. Opłatę wstępu można uregulować w czeskich koronach lub złotówkach (8 zł normalny, 6,50 zł emeryci i studenci, 4,50 zł dzieci do 12 lat, są także bilety rodzinne). Metalowa wieża została wybudowana w 2002 roku na wysokości 995 m n.p.m., u jej stóp znajduje się bufet, w którym można wypić czeskie piwo. Z wieży dobrze widać sąsiednie Beskidy, a przy dobrej pogodzie także Tatry.

Odległość od Wisły – 6 km, Cieszyna – 17 km, Bielska-Białej – 30 km, Katowic – 80 km.

 • Wygląd: 3,5
 • Widoki: 4
 • Dojście: 4,5
 • Łącznie: 12

7. Lubań

W niewielkich powierzchniowo Gorcach znajdują się aż cztery wieże widokowe. Mieszczą się one na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Polczakówce koło Rabki-Zdroju. Najbardziej spektakularne widoki zapewnia wieża na Lubaniu. Jego szczyt położony jest bliżej Pienin i Tatr niż Gorc. Powstała w 2015 r. wieża widokowa na Lubaniu oferuje szczególnie ciekawe spektakle podczas wschodu i zachodu słońca. W miesiącach letnich miłośnicy obserwacji chętnie wdrapują się na nią z sąsiedniej bazy namiotowej.

Widok z wieży na Lubaniu

Panorama skupia wzrok na poszarpanym łańcuchu Tatr, przed którym rozlewają się wody Zalewu Czorsztyńskiego. Zbiornik i dolina Dunajca często przykryte są chmurami, z których wystają wierzchołki Pienin. Dookolna panorama pozwala zachwycać się także zalesionymi grzbietami Gorców i Beskidu Sądeckiego. Na Lubań można wejść od północy z Ochotnicy lub Tylmanowej (podejście zajmie ok. 3 godz.), od południa z Grywałdu lub przełęczy Snozka (ok. 2,5 godz.), a także od wschodu i zachodu – Głównym Szlakiem Beskidzkim. Droga czerwonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem zajmuje niespełna 4 godziny.

Odległość od Czorsztyna – 11 km, Szczawnicy – 15 km, Białki Tatrzańskiej – 40 km.

 • Wygląd: 4
 • Widoki: 5
 • Dojście: 3
 • Łącznie: 12

6. Kaszubskie Oko

Unikatowa atrakcja na Kaszubach powstała w niedużej odległości od Trójmiasta, Wejherowa i wybrzeża Bałtyku. Intrygująca w swej formie wieża widokowa jest częścią kompleksu Kaszubskie Oko w Gniewinie. Malowniczo położona wioska szczyci się goszczeniem reprezentacji Hiszpanii podczas Euro 2012 w piłce nożnej. Nowoczesna wieża umożliwia wejście na taras widokowy po schodach oraz wjazd windą.

Wieża widokowa Kaszubskie Oko

Ze szczytu można docenić różnorodność krajobrazu – w okolicy widoczne są ciekawe morenowe wzgórza nad Jeziorem Żarnowieckim, farma wiatrowa, zbiornik górny elektrowni szczytowo-pompowej, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej. Przy dobrej pogodzie widać także Morze Bałtyckie. Na rozległym kompleksie rekreacyjnym, którego centrum stanowi wieża, przygotowano liczne atrakcje dla najmłodszych oraz większych (ścianka wspinaczkowa, mini golf). Obiekt jest otwarty od kwietnia do października (poza sezonem wakacyjnym warto sprawdzić dni otwarcia). Wejście na wieżę schodami kosztuje 11 zł (ulgowy 8 zł), wjazd windą – 14 zł (10 zł).

Odległość od Gdyni – 45 km, Łeby – 40 km, Wejherowa – 20 km.

 • Wygląd: 4,5
 • Widoki: 4
 • Dojście: 4
 • Łącznie: 12,5

5. Beskidzki Raj

Jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce umożliwia wejście na prywatną wieżę widokową. Rozciąga się z niej przyjemna beskidzka panorama, której dominantę stanowi królowa Beskidów – Babia Góra. Hotel Beskidzki Raj*** położony jest pomiędzy Stryszawą i Zawoją w Beskidzie Żywieckim. Do samego kompleksu można oczywiście dojechać samochodem, więc jedynym wysiłkiem, by zdobyć wieżę, będzie podejście po schodach. Z tarasu widokowego można dobrze przećwiczyć układ grzbietów w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, widać też szczyty Beskidu Śląskiego i Małego oraz okolice Lanckorony.

Widok z wieży przy hotelu Beskidzki Raj

Wieża ma 25 m wysokości, wchodzi się na nią przez kołowrotek po symbolicznym opłaceniu 2 zł. Hotel z wieżą widokową znajduje się na wysokości 815 m n.p.m. w przysiółku Surzynówka. Oferuje liczne atrakcje dla dzieci. Można tutaj dojechać od strony Stryszawy, skręcając z drogi 946 pomiędzy Suchą Beskidzką a Żywcem. Możliwy jest także dojazd od strony Zawoi (za skrętem na Stryszawę). W okolicę hotelu prowadzi niebieski szlak pieszy ze Stryszawy (2 godz., 5,3 km), czarny z Suchej Beskidzkiej (ponad 2 godz., 5,7 km) oraz czerwony z Suchej Beskidzkiej (niecałe 3 godz., 7,3 km).

Odległość od Zawoi – 6 km, Inwałdu – 40 km, Jeleśni – 30 km.

 • Wygląd: 3,5
 • Widoki: 4
 • Dojście: 5
 • Łącznie: 12,5

4. Zamek Chojnik koło Szklarskiej Poręby

Malownicze ruiny zamku Chojnik to miejsce z wyjątkowym klimatem. Wciąż można dostrzec bryłę zamku, którą wyznaczają potężne mury obronne. Zachowały się fragmenty zabudowań i przede wszystkim wieża, z której roztacza się jeden z najprzyjemniejszych widoków w Karkonoszach. Panorama obejmuje Kotlinę Jeleniogórską oraz piękne wzniesienia Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zamek Chojnik

Zamek zbudowano z jasnego kamienia na szczycie góry nad stromym urwiskiem. Dzięki temu jest widoczny z wielu punktów Kotliny Jeleniogórskiej. Warownia funkcjonowała do XVII w. W 1675 r. trafił w nią piorun. Wybuchł pożar, po którym budowla popadła w ruinę. W ramach prac zabezpieczających wykonano metalowe schody na wieżę, które umożliwiają bezpieczne wejście i podziwianie pięknej panoramy. Do zamku prowadzą dwa szlaki z Sobieszowa – czerwony (2,4 km, ok. 1 godz.) i czarny (2 km, ok. 1 godz.). Dodatkową atrakcją jest schronisko PTTK znajdujące się na zamku.

Odległość od Szklarskiej Poręby – 12 km, Jeleniej Góry – 10 km, Karpacza – 16 km.

 • Wygląd: 5
 • Widoki: 5
 • Dojście: 3
 • Łącznie: 13

3. Nad Soliną

Od 1 lipca 2022 roku otwarta jest najnowsza inwestycja w Bieszczadach. Nad Jeziorem Solińskim, w popularnej turystycznie Solinie, powstał kompleks z widokową koleją gondolową, a przy jej górnej stacji wieża z tarasem widokowym. Można wypić kawę w podniebnej kawiarni oraz zjeść posiłek w stojącej po sąsiedzku karczmie. Wieża na górze Jawor ma 55 m, a dla odważnych oferuje przeszklony chodnik, tzw. skywalk, którym można bezpiecznie zrobić krok poza zarys wieży widokowej by zrobić sobie spektakularne zdjęcie z krajobrazem .

Widok na jezioro Solińskie

Przy sprzyjającej pogodzie goście będą zachwycać się nie tylko widokiem „bieszczadzkiego morza” i okolicznych wzniesień, ale także wspaniałych bieszczadzkich połonin! Wstęp na wieżę kosztuje 15 zł (ulgowy 10 zł). Góra Jawor znajduje się po wschodniej stronie zapory solińskiej. Dojazd do górnej stacji kolejki będzie możliwy wagonikiem kolei gondolowej (bilet w obie strony kosztuje 39 zł, ulgowy 32 zł) z centrum Soliny, a także lokalną drogą na górę Jawor. Trasa ta odbija od drogi wojewódzkiej 895 w Bóbrce (znak Solina-Jawor) i w swym najwyższym miejscu osiąga 700 m n.p.m.

Odległość od Polańczyka – 12 km, Myczkowiec – 9 km, Rajskiego – 28 km.

 • Wygląd: 4,5
 • Widoki: 4,5
 • Dojście: 4
 • Łącznie: 13

2. Wieża widokowa na Orlicy

Drewniana wieża na Orlicy to jedno z najwspanialszych miejsc widokowych w okolicy miejscowości Duszniki-Zdrój oraz Kudowa-Zdrój. Do wyrastającej spośród lasów wieży prowadzi łagodne podejście. Trasę można pokonać leśną drogą, po której przejedzie wózek dziecięcy. Z tarasu widokowego na szczycie nowej wieży (z końca 2020 roku) otwierają się wspaniałe widoki na Sudety Środkowe, Wschodnie z Masywem Śnieżnika oraz Karkonosze.

Widok z wieży na Orlicy

Warto odnotować, że zdobywszy wieżę, znajdujemy się na wysokości 1084 m n.p.m. Orlica należy do Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. Najpopularniejszy szlak prowadzi z Zieleńca – przysiółka Dusznik-Zdroju. Jest to szlak koloru zielonego, od parkingu pod Sołtysią Kopą mierzy niecałe 2 km, dojście zajmie ok. 1 godz. przez las. Przy wieży zadbano o infrastrukturę turystyczną – są tu zadaszone ławeczki i stoły, stojaki na rowery. Z wieży można zobaczyć także fundamenty istniejącego tu niegdyś schroniska turystycznego.

Odległość od Dusznik-Zdroju – 8 km, Kudowy-Zdroju – 15 km, Polanicy-Zdroju – 16 km.

 • Wygląd: 4
 • Widoki: 4,5
 • Dojście: 4,5
 • Łącznie: 13

1. Litwinka w Czarnej Górze

Blisko znanych kurortów narciarskich Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej znajduje się ciekawa platforma widokowa. Mieści się ona na wzgórzu Litwinka (902 m n.p.m.) w Czarnej Górze. To miejsce atrakcyjne przez cały rok – zarówno zimą dla miłośników białego szaleństwa, jak i w miesiącach kiedy wokół jest soczyście zielono. Niewysoka platforma rozpieszcza widokiem Tatr, Pienin, Gorców.

Widok na Tatry z Litwinki w Czarnej Górze

Od Białki i Bukowiny wzgórze oddziela dolina malowniczej rzeki Białki, która płynąc tworzy swe słynne „warkocze”. Czarna Góra jest bardziej kameralnym ośrodkiem narciarskim niż Białka Tatrzańska, ale także stwarza dobre warunki do jazdy i nauki. Ze wzgórza Litwinka można dokładnie przyjrzeć się, które wyciągi w Białce Tatrzańskiej aktualnie działają.

Do wieży widokowej można podjechać samochodem, kierując się za znakami na stację narciarską GrapaSki. Od głównej drogi przez Czarną Górę, należy skręcić w wąską dróżkę pod górę koło domu nr 181. Do przejechania pozostanie jeszcze 700 m. Przy wieży znajduje się parking, krzyż, karczma oraz wyciąg narciarski. Przez widokowy szczyt prowadzi zielony szlak pieszy z Bukowiny Tatrzańskiej (1,5 godz., 4,5 km) oraz z Trybsza (1 godz. 15 min., 3,4 km).

Odległość od Białki Tatrzańskiej – 6 km, Zakopanego – 20 km, Bukowiny Tatrzańskiej – 5 km.

 • Wygląd: 4,5
 • Widoki: 5
 • Dojście: 5
 • Łącznie: 14,5