Weekendowy city break. 5 polskich miast, które warto odwiedzić

Para turystów z mapą

City break, czyli kilkudniowe wizyty w miastach to doskonały pomysł na spontaniczny wypad z rodziną lub znajomymi. Miasta oferują wiele różnorodnych atrakcji – oglądanie zabytków, podziwianie architektury, czy poznawanie interesujących restauracji to doskonały przepis na miłe spędzanie czasu. Przedstawiamy listę 5 polskich miast, które warto odwiedzić. W każdym z nich znajdziecie komfortowe noclegi, idealne na bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

Wrocław

Wrocław to jedno z najstarszych miast Polski. Pierwszy gród na Ostrowie Tumskim założył Mieszko I w 985 roku. Na przestrzeni wieków miasto było pod panowaniem polskim, niemieckim i czeskim, co niewątpliwie przełożyło się na jego dzisiejszy charakter.

Głównym punktem miasta jest rozległy Rynek, otoczony wyjątkową architekturą, w tym charakterystycznymi kolorowymi kamienicami. Spacerując ulicami Starego Miasta, podziwiać można liczne zabytki, jak np. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Plac Solny, Bazylikę Mniejszą św. Elżbiety Węgierskiej, Katedrę Marii Magdaleny, czy Uniwersytet Wrocławski z Wieżą Matematyczną. Świetnym urozmaiceniem przechadzek może być szukanie krasnoludków. Jest to dobry pomysł na  aktywizowanie młodszych podróżników i zachęcenie ich do odkrywania miasta.

Oprócz podążania śladami wspaniałej architektury i bogatej historii Wrocław ma do zaoferowania również inne formy spędzania czasu. Osoby lubiące wodne atrakcje mogą skorzystać z rejsów po Odrze. Miłośnicy kolejek mają zaś szansę przejechać nad rzeką Polinką, czyli koleją linową Politechniki Wrocławskiej. Szukając rozrywki, udać się można do obiektów rekreacyjnych, bądź instytucji kultury. Szczególnie polecamy Ogród Japoński, Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką, Operę Wrocławską, Hydropolis, Afrykarium, Centrum Zajezdnia, Aquapark, Halę Stulecia i Stadion Wrocław.

Będąc we Wrocławiu, warto zobaczyć panoramę miasta, korzystając z jednego z tutejszych punktów widokowych. Dużą popularnością cieszy się platforma 97-metrowej wieży Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Taras ten zapewnia niepowtarzalne wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Inne punkty widokowe to: najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower, Mostek Pokutnicki i wieża kościoła św. Elżbiety.

Widok na Stare Miasto we Wrocławiu

Ciekawostki o Wrocławiu:

 • We Wrocławiu jest ponad 130 mostów i kładek. Więcej mostów w Europie mają tylko Wenecja, Amsterdamem i Sankt Petersburg.
 • Wrocławski Rynek jest jednym z największych rynków staromiejskich w Europie.
 • We Wrocławiu znajduje się najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Został założony w 1865 roku.
 • W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury.

We Wrocławiu dostępny jest szeroki wybór obiektów noclegowych. Dla osób lubiących ekskluzywny wypoczynek na najwyższym poziomie dostępny jest 5-gwiazdkowy Platinum Palace Hotel Wrocław lub 4-gwiazdkowy DB Hotel. Inne ciekawe miejsca to: Aparthotel Invite, Hotel Lothus oraz Hotel Europejski.

Zarezerwuj pobyt we Wrocławiu >>>

Kraków

Miasto królów, znane z hejnału mariackiego, zabytkowej architektury oraz legend. Kraków od lat przyciąga miliony turystów z Polski i zagranicy, będąc jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju.

Obowiązkowym punktem wizyty w stolicy Małopolski jest Rynek Główny, wokół którego podziwiać można liczne zabytki architektoniczne, m.in. Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Spacerując po rynku, poczuć można niepowtarzalną atmosferę tego historycznego miasta. Dorożki, lajkonik, stragany z obwarzankami i wygrywany co godzinę hejnał to elementy, które na stałe wpisały się w unikatowy charakter Krakowa.

Miejscem, które powinno znaleźć się na liście każdego podróżnika, jest wzgórze Wawel. Na nim znajduje się średniowieczny zamek, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz pozostałości dawnych fortyfikacji. Na Wawelu spoczywają najważniejsze postaci, które kształtowały historię Polski, jak np.: królowie, dowódcy, wielcy twórcy i duchowni. Pod wzgórzem znajduje się Smocza Jama, w której rzekomo bytował Smok Wawelski. Przed wejściem do jaskini stoi ziejąca ogniem rzeźba, przedstawiająca legendarnego stwora.

Inne obiekty, które warto uwzględnić w swoich planach to m.in.: Muzeum Armii Krajowej, Opera Krakowska, Muzeum Iluzji, Pomnik Grunwaldzki i Uniwersytet Jagielloński. Czas można spędzić, zdobywając krakowskie kopce, spacerując po bulwarach wiślanych, czy też zwiedzając historyczne dzielnice Kleparz i Kazimierz.

Widok na Bazylikę Mariacką w Krakowie

Ciekawostki o Krakowie:

 • Rynek Główny jest największym średniowiecznym rynkiem Europy.
 • W Krakowie znajduje się najstarsza polska uczelnia – założony w 1364 roku Uniwersytet Jagielloński.
 • Zespół Starego Miasta wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Jadalnym symbolem Krakowa są obwarzanki.
 • Nad zachodnim wejściem do Katedry Wawelskiej powieszone są dużych rozmiarów kości. Legendy głoszą, że są to szczątki Smoka Wawelskiego, podczas gdy w rzeczywistości kości te pochodzą od nosorożca, mamuta oraz walenia.

Kraków obfituje w interesujące miejsca noclegowe. Można wypoczywać w luksusowych obiektach, takich jak 5-gwiazdkowy Hotel Unicus Palace czy Niebieski Art Hotel & Spa. Godne uwagi są też m.in.: Crystal Suites chez Helena, Hotel Swing i Pergamin Royal Apartments.

Zarezerwuj pobyt w Krakowie >>>

Toruń

Toruń, czyli Krzyżacy, pierniki i Mikołaj Kopernik. Miasto to założono w XII wieku – akt lokacyjny został wystawiony 28 grudnia 1233 roku przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

Toruń posiada piękne Stare Miasto, na którym znajduje się gotycki Ratusz. Obecnie w budynku tym mieści się Muzeum Okręgowe. Zwiedzając to miejsce, warto wejść na wieżę ratuszową, z której rozciąga się widok na całą panoramę miasta.

Łasuchów do Torunia przyciągną pyszne tradycyjne pierniki. W mieście znajduje się Żywe Muzeum Piernika, w którym można spróbować swoich sił w wypieku tych smakołyków. Miejscem, które stworzono zaś z myślą o młodszych i starszych wielbicielach nauki, jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to centrum nauki, w którym dzieci i dorośli uczą się przez zabawę. Liczne eksperymenty i ciekawe wystawy edukują oraz dostarczają rozrywki.

Najpopularniejsze toruńskie zabytki to: ruiny zamku krzyżackiego, Kościół Mariacki, Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, mury obronne, dawne kamienice i pomnik Flisaka. Inne miejsca, które warto odwiedzić to Ogród Zoobotaniczny oraz Toruńskie Planetarium.

Panorama Torunia

Ciekawostki o Toruniu:

 • W Toruniu występuje liczna populacja nietoperzy. Według nieoficjalnych danych żyje ich tu około 600.
 • Nadwiślańska panorama Torunia zyskała miano jednego z siedmiu cudów Polski.
 • Zespół Staromiejski w roku 1997 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 • Toruńskie pierniki wypiekane są na bazie receptur, liczących sobie 700 lat.
 • Toruński deptak zdobiony jest herbami miast. Stanowią one pamiątkę po handlowych partnerach miasta.

W Toruniu można znaleźć wiele komfortowych noclegów, poczynając od nowoczesnych ośrodków jak Copernicus Toruń Hotel, przez zabytkowe Hotel Spichrz i Gromada Toruń Hotel, kończąc na klasycznych obiektach, np. Hotel Kopernik.

Zarezerwuj pobyt w Toruniu >>>

Warszawa

Warszawa to stolica Polski i stolica kontrastów. Tu nowoczesność miesza się z historią, a socrealistyczne relikty sąsiadują z modernistycznymi biurowcami. Nie brakuje tu pięknych zabytków, malowniczych ulic, modnych restauracji i centrów rozrywki. W tym ogromnym, zróżnicowanym mieście każdy znajdzie coś dla siebie.

Podstawowym punktem zwiedzania stolicy jest Stare Miasto. Królują tu odrestaurowane kamieniczki i to tu spotkać można Warszawską Syrenkę – główny symbol miasta. Na placu Zamkowym mieści się Zamek Królewski, a w jego centrum stoi znana z pocztówek Kolumna Zygmunta.

Dalszy spacer śladem ciekawych obiektów można rozpocząć na Krakowskim Przedmieściu, przy którym znajduje się Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Kościół św. Anny, Pałac Staszica i Akademia Sztuk Pięknych. Udając się dalej ulicą Nowy Świat, dotrzeć można do słynnej sztucznej palmy na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a. Stąd blisko jest do ścisłego centrum miasta, w którym obok zabytkowych kamienic oraz Pałacu Kultury i Nauki królują szklane wieżowce i inne nowoczesne obiekty architektoniczne.

Warszawa niewątpliwie słynie również z licznych parków. Łazienki Królewskie, Ogród Saski, Park Skaryszewski, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich, czy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej UW to szczególnie atrakcyjne miejsca tego rodzaju.

Inne ciekawe lokalizacje to: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, ogród zoologiczny, Grób Nieznanego Żołnierza i Pałac Królikarnia.

Plac Zamkowy w Warszawie

Ciekawostki o Warszawie:

 • Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Warszawy datuje się na IX w.
 • Formalnie Warszawa stolicą Polski stała się dopiero w 1952 roku. 
 • W Warszawie znajduje się najwęższy budynek Świata – Dom Kereta.
 • Kolumna Zygmunta III Wazy to pierwszy świecki pomnik w Polsce.
 • Najwyższym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki, którego wysokość wynosi 237 metrów.
 • Każdego dnia o godzinie 11:15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał.

Warszawa oferuje liczne, różnorodne noclegi. Można zdecydować się na położone w centrum Chopin Boutique B&B, S6 by Platinum Residence, Warsaw Night Apartments Giełdowa, czy znajdujący się na terenie Mazowieckiego Parku Narodowego Hotel Boss.

Zarezerwuj pobyt w Warszawie >>>

Gdańsk

Gdańsk, stanowiący obecnie stolicę województwa pomorskiego jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwszą wzmiankę o tym nadmorskim ośrodku znaleźć można w „Żywocie św. Wojciecha” z 999 roku.

Miejscem, które na pewno warto zwiedzić, jest Główne Miasto. Obejmuje ono piękną starówkę oraz historyczne uliczki, przy których zobaczyć można np. Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa, Złotą Bramę i XII-wieczną fontannę Neptuna, która jest jednym z symboli miasta. Znajdująca się tu Droga Królewska (czyli ulica Długa i Długi Targ) była miejscem uroczystych powitań polskich władców. Spacerując tym traktem, zobaczyć można wiele pięknych budynków, które niegdyś zamieszkiwali najbogatsi i najbardziej wpływowi mieszkańcy.

Na terenie miasta funkcjonuje wiele muzeów, np.: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowe, Muzeum Bursztynu, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Gdańsk obfituje w atrakcje o nadmorskim charakterze jak np. brama Żuraw, czyli największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy, czy też zabytkowe molo w Gdańsku Brzeźnie, którego historia sięga 1900 roku. Znajdują się tu również liczne kąpieliska i malownicze plaże (np. Jelitkowo, Stogi, Brzeźno, Świbno, Sobieszowo). 

Widok na gdański port i starówkę

Ciekawostki o Gdańsku:

 • Za początek dziejów Gdańska uważa się rok 997, ponieważ wtedy na tych terenach odbyła się wizyta biskupa Wojciecha.
 • Gdańsk był pod panowaniem Krzyżaków przez 150 lat.
 • Jarmark Dominikański, odbywający się co rok na Długim targu ma 750-letnią tradycję.
 • Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy jest trzecim pod względem wielkości ruchu pasażerskiego portem lotniczym w Polsce.

W Gdańsku każdy znajdzie dla siebie idealny nocleg. Turyści mają do wyboru m.in. doceniane przez odwiedzających Ratusz B&B, Hotel Zatoka, Coffee Inn, czy Qubus Hotel Gdańsk.

Zarezerwuj pobyt w Gdańsku >>>