City break w Polsce. 5 miast, które warto odwiedzić – część II

Kobieta na Rynku w Poznaniu

W Polsce znajduje się wiele pięknych miast, obfitujących w niepowtarzalne zabytki i atrakcje. Pierwszy wpis z serii 5 polskich miast, które warto odwiedzić, przedstawiał: Kraków, Wrocław, Toruń, Warszawę i Gdańsk. W tym artykule poznacie kolejne polskie miasta, które zasługują na uwagę turystów i są doskonałym kierunkiem na weekendowy city break!

Już dziś zaplanuj city break >>>

Poznań

Poznań to miasto z niezwykle bogatą i długą historią. Pierwsze ślady obecności człowieka datuje się już na IX w p.n.e. W VII wieku pojawili się tu Polanie, wtedy też najprawdopodobniej powstał gród na Ostrowie Tumskim. Prawa miejskie Poznań zyskał w 1253 r.

W stolicy Wielkopolski w pierwszej kolejności warto zwiedzić największe zabytki, do których zaliczają się: Fara Poznańska (Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa) oraz Zamek Królewski. Obowiązkowym punktem programu jest też tutejszy Stary Rynek – trzeci co do wielkości rynek w Polsce. Znajduje się przy nim renesansowy ratusz, pałace: Mielżyńskich i Działyńskich oraz liczne dawne kamieniczki.

Zwiedzanie warto połączyć z poszerzaniem wiedzy, odwiedzając miejscowe muzea, m.in.: Muzeum Narodowe, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Historii Miasta, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Powstania Poznańskiego.

W Poznaniu warto też udać się na Maltę! Tereny wokół Jeziora Maltańskiego stanowią popularny ośrodek rekreacyjny, a same wody zbiornika służą do uprawiania sportów wodnych. Malta Ski zapewnia świetną zabawę przez cały rok – zimą można zjeżdżać tu na nartach i snowboardzie, a latem korzystać z licznych atrakcji, jak kolejka górska, karuzela i letni tor saneczkowy.

Stare Miasto w Poznaniu

Ciekawostki o Poznaniu:

 • Poznań jest jedynym miastem wymienionym w polskim hymnie.
 • Tradycyjnym poznańskim wypiekiem są rogale świętomarcińskie, przygotowywane od 1891 roku na dzień świętego Marcina (11 listopada).
 • W Poznaniu znajduje się Pomnik Pyry (ziemniaka).
 • Poznań jest na czwartym miejscu w rankingu najczęściej odwiedzanych miast w Polsce.

Chcesz zwiedzić Poznań? Polecamy nocleg w obiektach: Grand Royal Hotel, Platinum Palace, Hotel DeSilva Premium, Focus Hotel Poznań, Hotel Moderno, Ilonn Hotel, Lemon Plaza Hotel, Palazzo Rosso oraz Hotel Altus.

Znajdź nocleg w Poznaniu >>> 

Lublin

Początki Lublina sięgają VI w., a pierwsze oficjalne wzmianki o ośrodku pochodzą z roku 1198. Oficjalna lokacja miasta nastąpiła w XII w. Obecnie Lublin stanowi główny ośrodek gospodarczy Polski Wschodniej.

Podstawowym miejscem, które warto uwzględnić w swoim planie podróży, jest Stare Miasto. Spacerując tu, można zobaczyć Zamek Lubelski (Muzeum Narodowe w Lublinie), Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, Plac Łokietka, barokową Archikatedrę i wiele innych interesujących miejsc z bogatą historią.

Oprócz starówki na turystów czekają również inne miejscowe atrakcje, m.in.: Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Ogród Botaniczny UMCS.

W Lublinie przez cały rok miejsce ma wiele wydarzeń cyklicznych i festiwali, które zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie. Są to m.in.: Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku i Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

Zamek Lubelski

Ciekawostki o Lublinie:

 • Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, w których jeżdżą trolejbusy.
 • Cebularz, czyli pszenne ciasto posypane cebulą i makiem jest zarejestrowaną potrawą, charakterystyczną dla Lublina.
 • Hejnał lubelski, grany z balkonu Ratusza ma ponad 400 lat.
 • To właśnie w Lublinie dokonał się tak zwany Hołd Pruski, czyli złożenie hołdu lennego przez Albrechta Hohenzollerna ówczesnemu królowi Zygmuntowi II Augustowi.

Wybierasz się do Lublina? Skorzystaj z komfortowego noclegu w obiektach: Focus Premium Lublin, Hotel Alter, Lubhotel i Arche Hotel Lublin.

Znajdź nocleg w Lublinie >>> 

Szczecin

W miejscu obecnego Szczecina już pomiędzy VII a VI wiekiem p.n.e. istniała osada. Wiele stuleci później, bo 3 kwietnia 1243 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Szczecin był pod panowaniem: Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec. Miasto zostało powrotnie przyłączone do Polski w 1945 roku.

Szczecin znajduje się nieopodal niemieckiej granicy, nad jeziorem Dąbie, stanowiącym jedną z atrakcji miasta. Nad akwenem zlokalizowane są liczne mariny żeglarskie oraz przystanie. Miejscowe plaże zaś przyciągają spragnionych relaksu mieszkańców i turystów, oferując przyjemny wypoczynek nad wodą.

Jeśli jest się w Szczecinie, to koniecznie należy zobaczyć Stare Miasto, przy którym znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Panieńska, Ratusz Staromiejski, Gmach Muzeum Narodowego, Pałac pod Globusem i Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. W swoich planach warto uwzględnić również: Wały Chrobrego, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza.

Ze Szczecina można przedostać się drogą wodną do położonego około 100 km dalej Morza Bałtyckiego. Wystarczy płynąć wzdłuż rzeki Odry, przemierzyć rozległy Zalew Szczeciński i pokonać ujście Świny.

Na miłośników natury czeka zaś obfitująca w szlaki piesze i rowerowe, urokliwa Puszcza Wkrzańska, rozciągająca się na terenie Niemiec i Polski.

Widok na Szczecin

Ciekawostki o Szczecinie:

 • Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, ma on powierzchnię 163 ha.
 • Przy alei Wojska Polskiego 2 znajduje się jedno z najstarszych kin na świecie.
 • Najbardziej znanymi miejscowymi przysmakami są pasztecik szczeciński i paprykarz szczeciński.

Chcesz zwiedzić Szczecin? Polecamy nocleg w obiektach: Hotel Rycerski i Residence Aparthotel.

Znajdź nocleg w Szczecinie >>>

Karpacz

Karpacz to urokliwe górskie miasteczko położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Tutejsza pierwotna osada została założona w XII wieku przez poszukiwaczy złota.

Karpacz leży niedaleko najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów – Śnieżki. Znajduje się ona na granicy polsko-czeskiej, stanowiąc przy tym największe wzniesienie na terenie całych Czech. Na górze mieści się kaplica św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, a także Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (w którym funkcjonuje restauracja).

Głównym zabytkiem, z którego słynie miasto, jest Świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela – ewangelicka budowla sakralna, przeniesiona w 1842 roku z norweskiej miejscowości Vang.

Do ciekawych miejsc należą również Karczma Sądowa z 1735 roku, kościół pw. Nawiedzenia NMP, chałupy pasterskie, dworek myśliwski oraz dawny dworzec kolejowy.

Na turystów czekają tu interesujące muzea, np.: Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Muzeum Turystyki i Sportu oraz Muzeum Zabawek. W mieście funkcjonuje całoroczne lodowisko, park linowy i tor saneczkowy.

Widok na Świątynię Wang w Karpaczu

Ciekawostki o Karpaczu:

 • Najdłuższa taśma narciarska w Polsce znajduje się przy stacji Karpacz Ski Arena.
 • W Karpaczu obchodzone jest święto Ducha Gór.
 • Na ulicy Strażackiej znajduje się punkt anomalii grawitacyjnej.

Masz w planach wizytę w Karpaczu? Zarezerwuj pokój w jednym z komfortowych obiektów: Zamek Księża Góra,Karkonoski SPA, Hotel Nowa Ski, Sun & Snow Residence, Sun & Snow Triventi Mountain Residence, Sun & Snow Myśliwska, Rezydencja Na Skrócie oraz Sun & Snow Sarnia Residence.

Znajdź nocleg w Karpaczu >>> 

Katowice

Początki Katowic sięgają XVI wieku, gdy stanowiły one ośrodek rolniczy i kuźniczy. Największy rozwój miejscowości przypadł na XIX wiek, gdy nastąpił znaczący rozwój przemysłu. Obecnie miasto stanowi jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Na liście miejsc do zwiedzenia w Katowicach powinny znaleźć się: stary dworzec kolejowy, ulica Stawowa, Nikiszowiec, dawna łaźnia miejska, Rynek oraz kultowy Spodek, czyli Hala Widowiskowo-Sportowa. Wiosną i latem warto udać się do Doliny Trzech Stawów – przestronnego parku, w którym można spokojnie odpocząć, wędkować lub spędzić czas uprawiając sporty wodne.

Na miłośników kultury czekają: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie, Filharmonia Śląska i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

W Katowicach mają miejsce liczne wydarzenia związane ze światem sztuki, a w szczególności muzyki. To tu miejsce ma cykliczny Rawa Blues Festival, Odjazdy, Mayday Festiwal, Festiwal Nowa Muzyka, Śląski Festiwal Jazzowy i OFF Festival.

Widok na Katowice Nocą

Ciekawostki o Katowicach: 

 • Miasto leży na dziale wodnym Wisły i Odry, który stanowi granicę między Małopolską a Śląskiem.
 • W Katowicach znajduje się największa w Polsce hala widowiskowa – Spodek.
 • Pierwszy sztuczny tor łyżwiarski otwarto w 1930 roku w Katowicach.
 • Pierwszą kopalnią w Katowicach była Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki”. Od 1769 do 1945 nosiła nazwę Emanuelssegen.

Chcesz odwiedzić Katowice? Sprawdź noclegi w obiektach: Park Hotel Diament, Quality Silesian Hotel oraz Economy Silesian Hotel.

Znajdź nocleg w Katowicach >>>