Strona główna
Blog
W góry
Wakacje w polskich górach. 8 miejsc, które warto zobaczyć
W góry
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Wakacje w polskich górach. 8 miejsc, które warto zobaczyć

JF
Juliusz Fiedler
09 lipca 2020
13 min czytania
Udostępnij:
Wakacje w polskich górach. 8 miejsc, które warto zobaczyć

Polska obfituje w atrakcje turystyczne, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie wymarzoną przestrzeń do wypoczynku. Na terenie kraju znajdują się urokliwe miasta, plaże, jeziora oraz góry. Te ostatnie od wieków zachwycają swoim pięknem. Góry Świętokrzyskie, Karpaty, Sudety – każde wyjątkowe na swój sposób. Jakie miejsca w górach są warte zobaczenia? Sprawdźcie naszą listę ośmiu wspaniałych lokalizacji.

Gdzie pojechać w polskie góry – infografika

Morskie Oko – Tatry

Morskie Oko Tatry krajobraz górski

Karpaty to łańcuch górski, łączący osiem krajów: Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Popularne w naszym kraju i nie bez powodu przez wielu uważane za najpiękniejsze góry w Polsce, Tatry są najwyższym karpackim pasmem, oferującym turystom wiele wspaniałych atrakcji. Najsłynniejsze z nich to m.in.: Kasprowy Wierch, Rysy, Dolina Kościeliska, najwyższy w Polsce wodospad Wielka Siklawa, zwieńczony krzyżem Giewont, czy przyciągająca tłumy turystów kolejka na Gubałówkę

Tatry zachwycają też florą i fauną, którą podziwiać można, spacerując szlakami, przecinającymi Tatrzański Park Narodowy.

Wyjątkowych tatrzańskich lokalizacji jest wiele, ale prawdziwym cudem natury, który trzeba zobaczyć, jest Morskie Oko. To uderzającej urody jezioro polodowcowe z widokiem na góry, jedno z najładniejszych miejsc w Polsce, położone na wysokości 1395 m n.p.m., jest największym takim zbiornikiem w Tatrach. Przejrzysta błękitna tafla wody, otoczona zachwycającymi górami, to prawdziwa uczta dla oczu! Nie ma większej przyjemności, niż usiąść na brzegu i odpocząć po wędrówce.

Jak dotrzeć do Morskiego Oka? Najczęściej wybieraną trasą jest prowadząca wprost z Zakopanego Droga Oswalda Balzera, która wiedzie przez Łysą Polanę, Wodogrzmoty Mickiewicza, Włosienicę i Żleb Żandarmerii. Idąc tym szlakiem, zauważyć można Gerlach – najwyższy szczyt Tatr (oraz całych Karpat).

Tatry słyną także z wód termalnych. Kąpiel w termach działa nie tylko relaksująco, ale też prozdrowotnie: obniża poziom stresu, rozluźnia spięte mięśnie i przynosi ulgę w stanach zapalnych. Termy Bukovina, Bania, Szaflary, Termy Chochołowskie i Zakopiańskie – wszystkie znajdują się właśnie na Podhalu. Wyjazd do term to świetny pomysł na weekend w górach przez cały rok.

Jakie lokalizacje są najlepszą bazą wypadową? W pobliżu Morskiego Oka znajduje się wiele miejscowości turystycznych, jak Zakopane, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska i Małe Ciche, w których znaleźć można mnóstwo ciekawych obiektów noclegowych. Oferta jest szeroka – od standardowych pokoi hotelowych, przez luksusowe apartamenty, kończąc na góralskich domkach. 

Jezioro Solińskie – Bieszczady

Widok na zaporę i Jezioro Solińskie

Zastanawiasz się, gdzie jechać w góry? Nie bez powodu utarło się hasło „Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!”. Bieszczady (część Beskidów Wschodnich, należących do Karpat Wschodnich) to położone na terenie województwa podkarpackiego, przy granicy z Ukrainą, dwa pasma górskie. Słyną z malowniczych widoków oraz zacisznej atmosfery. Kierunek ten wybierają osoby poszukujące kontaktu z naturą oraz potrzebujące wytchnienia od codzienności.

Region znany jest z drewnianej architektury, sztuki ludowej oraz bogatej historii. Na terenach tych rozciąga się Bieszczadzki Park Narodowy, chwalący się obecnością żubrów, jeleni, niedźwiedzi, wilków i rysiów. 

Bieszczady oferują wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich bez wątpienia jest utworzone przez niespełna 82-metrową zaporę Jezioro Solińskie. Jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny. 

Atrakcyjny Zalew Soliński to idealna lokalizacja dla osób, które kochają połączenie gór z wodą. Rozrywkę znajdą tu zarówno piechurzy, którzy po przemierzaniu szlaków chętnie się tutaj kąpią, jak też ceniący sobie wodne atrakcje żeglarze i kajakarze. Zalew Soliński jest świetnym miejscem dla tych, którzy planują lato w górach.

Ośrodki turystyczne usytuowane bezpośrednio przy Jeziorze Solińskim to Polańczyk i okolice: Myczkowce, Werlas oraz Solina. Nieco dalej znajdują się piękne podkarpackie miasta, jak Przemyśl, Korczyn, Rzeszów, stanowiące dobrą bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji.

Błędne Skały – Góry Stołowe

Drewniana kładka w skalnym labiryncie

Gdzie warto pojechać w góry? Sudety znane są z widowiskowych szlaków, urokliwych miasteczek, cenionych uzdrowisk oraz efektownych zamków. Częścią tego łańcucha są Góry Stołowe, pasmo idealne zarówno dla rodzin, amatorów, jak i doświadczonych wędrowców. Góry Stołowe to też jedno z pasm, gdzie możesz jechać w góry z psem.

Góry Stołowe nie należą do wysokich. Ich najwyższy szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a dokładniej znajdujący się na nim Fotel Pradziada (12-metrowa skała).

W pobliżu znajduje się wiele interesujących miejsc np.: Fort Karola, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, Skalne Grzyby, Droga Stu Zakrętów oraz Muzeum Papiernictwa.

Atrakcją Gór Stołowych, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów z Polski i zagranicy, są Błędne Skały – tworzący trasę turystyczną labirynt bloków skalnych, świetne miejsce na wycieczkę w góry. Znajdujące się nieopodal czeskiej granicy, między Kudową-Zdrojem i Karłowem skalne miasto przyciąga wielu podróżników, a także twórców filmowych – kręcono tu filmy „Opowieści z Narni: Książe Kaspian”, „Przyjaciel wesołego diabła” oraz „Dwa światy”.

Nieopodal Gór Stołowych znajdują się ośrodki wypoczynkowe i uzdrowiska, m.in.: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój i Duszniki-Zdrój.

Łysa Góra – Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie widok na Łysą Górę

Góry Świętokrzyskie to niskie góry w Polsce, znajdujące się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Są to tereny ciekawe zarówno pod względem przyrodniczym (znajduje się tu bogaty we florę i faunę Park Narodowy), jak i historycznym. To tu odwiedzić można Zamek Królewski w Chęcinach, jaskinię Raj, zobaczyć Diabelski Kamień, a także zbadać  ślady dawnej kultury słowiańskiej.

Punktem, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem jest Łysa Góra, czyli drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Słynie on z gołoborza, Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, rezerwatu przyrody oraz pozostałości wału, stanowiącego niegdyś miejsce kultu Słowian. Swego czasu wierzono, że Łysa Góra była miejscem sabatów czarownic i wiedźm.

Góra ta nazywana jest również Świętym Krzyżem, ponieważ znajduje się na niej Sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego. To właśnie od owych relikwii i opactwa, w którym są strzeżone, pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich (oraz województwa).

Województwo świętokrzyskie to, oprócz gór, wiele ciekawych miast, np.: Sandomierz, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Szydłów, Kielce, czy Pacanów, będący ojczyzną Koziołka Matołka.

Barania Góra – Beskid Śląski

Potok skalny w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski (część Beskidów Zachodnich, wchodzących w skład prowincji Karpat Zachodnich) to pasmo górskie leżące na terenie województwa śląskiego oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

Teren ten obfituje w zabytki: dawne kościoły, zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle, dawne chałupy w Brennej i Istebnej, Willa Juliana Fałata w Bystrej, czy pochodzący z XVI wieku zamek w Grodźcu.

Oprócz wielu atrakcji, które zostały stworzone rękami człowieka, Beskid Śląski posiada wiele pięknych miejsc, wykreowanych przez Matkę Naturę. Są to np.: Jaskinia Salmopolska, Magurka Radziechowska, Ochodzita, Cieślar, Zielony Kopiec, czy Stożek Wielki. Jednak punktem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest Barania Góra.

Barania Góra to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i miejsce, w którym swój początek ma Wisła. Wypływające z góry Czarna Wisełka oraz Biała Wisełka, łącząc się z potokiem Malinka, tworzą najdłuższą polską rzekę.

Jak dostać się na tę górę? Ścieżka prowadząca na Baranią Górę zaczyna się przy leśniczówce w Wiśle Czarnem i prowadzi wzdłuż Doliny Czarnej Wisełki do Doliny Białej Wisełki. Jest to trasa prosta, idealna nawet dla rodzin z dziećmi. Podróżnikom idącym tą drogą towarzyszy szum potoków oraz utworzonych na nich kaskad. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać malownicze, beskidzkie krajobrazy, a w pogodne i bezchmurne dni widoczne są również Tatry.

Gdzie szukać hotelu, aby być blisko największych atrakcji Beskidu Śląskiego? Dobrym pomysłem mogą być np. miasta Wisła, Bielsko-Biała lub Ustroń.  

Zamek Chojnik – Karkonosze

Zamek Chojnik - atrakcja Karkonoszy

Gdzie jechać w góry będąc na Dolnym Śląsku? Zdecydowanie warto odwiedzić Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów. Choć większość leży po czeskiej stronie, także na terenie Polski można cieszyć się krajobrazami tych gór: szczytami, w tym najwyższą Śnieżką, wodospadami (Szklarki, Wodospad Kamieńczyka), ciekawą szatą roślinną, strumieniami i jeziorami polodowcowymi. Nad tym wszystkim unosi się wszędobylski Duch Gór, który – jak głosi legenda – jest strażnikiem Karkonoszy.

Jedną z bardziej malowniczych atrakcji Karkonoszy, w której łączy się działalność człowieka z dziełem natury, jest Zamek Chojnik położony na szczycie góry o tej samej nazwie (627 m n.p.m.). Wzniesione jeszcze w XIV w. malownicze ruiny są świetnym punktem obserwacyjnym Karkonoszy.

Zamek Chojnik jest idealnym miejscem zarówno dla wielbicieli górskich wędrówek, jak i zabytkowych budowli. Prowadzące na zamek szlaki zaczynają się w Sobieszowie – dzielnicy Jeleniej Góry. Dodatkową zaletą jest fakt, że budowla mieści się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na terenie zamku znajduje się też schronisko, w którym można odpocząć po wędrówce na szczyt.

Oprócz Jeleniej Góry bazami wypadowymi w Karkonosze są Karpacz i Szklarska Poręba. Pobyt tutaj to też świetny pretekst, by odwiedzić naszych południowych sąsiadów, jadąc do Harrachova, ale też schodząc bezpośrednio ze Śnieżki na czeską stronę.

Izerski Park Ciemnego Nieba – Góry Izerskie

Izerski Park Ciemnego Nieba

Gdzie jechać w niskie góry z dziećmi? Dobrym pomysłem są Góry Izerskie, leżące na zachód od Karkonoszy, oddzielone od nich Przełęczą Szklarską. To także świetny kierunek dla tych, którzy nie lubią zatłoczonych miejsc – Góry Izerskie są stosunkowo mało oblegane. Atrakcji i sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu tu nie brakuje: wędrówki po licznych szlakach prowadzących m.in. na Wysoką Kopę, Stóg Izerski czy Wysoki Kamień, jazda na rowerze i nartach biegowych, odkrywanie urokliwego Świeradowa-Zdroju – to tylko część z nich.

Góry Izerskie to nie tylko idealne miejsce na wyjazd w góry z dziećmi, ale też prawdziwa gratka dla wielbicieli gwiazd. Znajdziemy tu transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba. Położony częściowo w Polsce i częściowo na terenie Czech, pozwala na obserwację nieboskłonu w niewielkim stopniu skażonego sztucznym światłem. Tereny parku są osłonięte szczytami gór, a pobliskie tereny słabo zaludnione, dzięki czemu zobaczymy tu o wiele więcej obiektów niż na miejskim niebie.

Park powstał w 2009 r. z inicjatywy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest świetnym miejscem do obserwacji nocnego nieba i skłania do refleksji nad stopniem skażenia światłem, które jest niekorzystne dla ludzi i przyrody.

Najlepszym punktem wypadowym w Góry Izerskie jest Świeradów-Zdrój – pełne atrakcji uzdrowisko z długimi tradycjami.

Kompleks Riese – Góry Sowie

Położone w województwie dolnośląskim, w Sudetach środkowych Góry Sowie, oprócz wielu atrakcyjnych szlaków turystycznych, kryją także jedno z ciekawszych i tajemniczych miejsc do zwiedzenia w Polsce: kompleks Riese (z niemieckiego „olbrzym”). Największy projekt militarno-budowlany III Rzeszy, który nigdy nie został ukończony, ale do dzisiaj rozpala wyobraźnię amatorów historii, nietypowych miejsc i poszukiwaczy skarbów.

Plan zakładał wydrążenie tuneli w Górach Sowich i pod zamkiem Książ w Wałbrzychu, połączonych koleją wąskotorową. Nie do końca wiadomo, w jakim celu budowano korytarze. Dzisiejsze teorie mówią o kwaterze Hitlera, schronach wojskowych, a nawet miejscu, gdzie naziści mieli konstruować bombę atomową – Sudety posiadały złoża uranu, które po wojnie wydobył Związek Radziecki.

Odkrywanie kompleksu Riese to pomysł na niejedną wycieczkę w góry. Dziś są udostępniane cztery podziemne i jedne naziemne pozostałości Olbrzyma. Zwiedzanie Riese warto zacząć od podziemi zamku Książ. Przy okazji można też zobaczyć wnętrza i palmiarnię tego niezwykłego zabytku. Inne podziemia z zachowanymi tunelami kompleksu Riese to Włodarz – wykuty w masywie góry o tej samej nazwie, Sztolnie Walimskie i Podziemne Miasto Osówka. Po wyjściu z Osówki, przy trasie czarnego szlaku, widać też naziemne pozostałości projektu: budynki, które prawdopodobnie miały służyć jako siłownia i kasyno.

Kompleks Riese - podziemia zamku Książ

Gdzie jechać w góry? To pytanie nieraz zadajemy sobie, planując weekendowy wyjazd. Mamy nadzieję, że nasz artykuł podsunął kilka ciekawych pomysłów. Jeśli przed Tobą wycieczka w polskie góry, wejdź na Triverna.pl i znajdź komfortowy hotel, w którym wygodnie odpoczniesz po pełnym wrażeń dniu. Udanego wyjazdu!

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.