Wakacje w polskich górach. 5 miejsc, które warto zobaczyć

Kobieta na tle górskiego krajobrazu

Polska obfituje w atrakcje turystyczne, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie wymarzoną przestrzeń do wypoczynku. Na terenie kraju znajdują się urokliwe miasta, plaże, jeziora oraz góry. Te ostatnie od wieków zachwycają swoim pięknem. Góry Świętokrzyskie, Karpaty, Sudety – każde wyjątkowe na swój sposób. Jakie miejsca w górach są warte zobaczenia? Sprawdźcie naszą listę pięciu wspaniałych lokalizacji.

Morskie Oko – Tatry 

Karpaty to łańcuch górski, łączący osiem krajów: Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Popularne w naszym kraju Tatry są najwyższym karpackim pasmem, oferującym turystom wiele wspaniałych atrakcji. Najsłynniejsze z nich to m.in.: Kasprowy Wierch, Rysy, Dolina Kościeliska, najwyższy w Polsce wodospad Wielka Siklawa, zwieńczony krzyżem Giewont, czy przyciągająca tłumy turystów kolejka na Gubałówkę

Tatry zachwycają też florą i fauną, którą podziwiać można, spacerując szlakami, przecinającymi Tatrzański Park Narodowy.

Wyjątkowych tatrzańskich lokalizacji jest wiele, ale prawdziwym cudem natury, który trzeba zobaczyć, jest Morskie Oko. To uderzającej urody jezioro polodowcowe położone na wysokości 1395 m n.p.m. jest największym takim zbiornikiem w Tatrach. Przejrzysta błękitna tafla wody otoczona zachwycającymi górami to prawdziwa uczta dla oczu! Nie ma większej przyjemności, niż usiąść na brzegu i odpocząć po wędrówce.

Jak dotrzeć do Morskiego Oka? Najczęściej wybieraną trasą jest prowadząca wprost z Zakopanego Droga Oswalda Balzera, która wiedzie przez Łysą Polanę, Wodogrzmoty Mickiewicza, Włosienicę i Żleb Żandarmerii. Idąc tym szlakiem, zauważyć można Gerlach – najwyższy szczyt Tatr (oraz całych Karpat).

Morskie Oko Tatry krajobraz górski

Jakie lokalizacje są najlepszą bazą wypadową? W pobliżu Morskiego Oka znajduje się wiele miejscowości turystycznych, jak Zakopane, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska i Małe Ciche, w których znaleźć można mnóstwo ciekawych obiektów noclegowych. Oferta jest szeroka – od standardowych pokoi hotelowych, przez luksusowe apartamenty, kończąc na góralskich domkach. 

Znajdź hotel w Tatrach >>>

Jezioro Solińskie – Bieszczady

Bieszczady (część Beskidów Wschodnich, należących do Karpat Wschodnich) to położone na terenie województwa podkarpackiego, przy granicy z Ukrainą, dwa pasma górskie. Słyną one z malowniczych widoków oraz zacisznej atmosfery. Nie bez powodu utarło się hasło „Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!”. Kierunek ten wybierają osoby poszukujące kontaktu z naturą oraz potrzebujące wytchnienia od codzienności.

Region znany jest z drewnianej architektury, sztuki ludowej oraz bogatej historii. Na terenach tych rozciąga się Bieszczadzki Park Narodowy, chwalący się obecnością żubrów, jeleni, niedźwiedzi, wilków i rysiów. 

Bieszczady oferują wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich bez wątpienia jest utworzone przez niespełna 82-metrową zaporę Jezioro Solińskie. Jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny. 

Zalew Soliński to idealna lokalizacja dla osób, które kochają połączenie gór z wodą. Rozrywkę znajdą tu zarówno piechurzy, lubujący się w podróżach po szlakach, jak też ceniący sobie wodne atrakcje żeglarze i kajakarze.

Widok na zaporę i Jezioro Solińskie

Ośrodki turystyczne usytuowane bezpośrednio przy Jeziorze Solińskim to Polańczyk, Myczkowce, Werlas oraz Solina. Nieco dalej znajdują się piękne podkarpackie miasta, jak Przemyśl, Korczyn, Rzeszów, stanowiące dobrą bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji.

Znajdź hotel na Podkarpaciu >>>

Błędne Skały – Góry Stołowe 

Sudety znane są z widowiskowych szlaków, urokliwych miasteczek, cenionych uzdrowisk oraz efektownych zamków. Częścią tego łańcucha są Góry Stołowe, pasmo idealne zarówno dla rodzin, amatorów, jak i doświadczonych wędrowców. 

Góry Stołowe nie należą do wysokich. Ich najwyższy szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a dokładniej znajdujący się na nim Fotel Pradziada (12-metrowa skała).

W pobliżu znajduje się wiele interesujących miejsc np.: Fort Karola, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, Skalne Grzyby, Droga Stu Zakrętów oraz Muzeum Papiernictwa.

Atrakcją Gór Stołowych, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów z Polski i zagranicy, są Błędne Skały – tworzący trasę turystyczną labirynt bloków skalnych. Znajdujące się nieopodal czeskiej granicy, między Kudową-Zdrojem i Karłowem skalne miasto przyciąga wielu podróżników, a także twórców filmowych – kręcono tu filmy „Opowieści z Narni: Książe Kaspian”, „Przyjaciel wesołego diabła” oraz „Dwa światy”.

Drewniana kładka w skalnym labiryncie

Nieopodal Gór Stołowych znajdują się ośrodki wypoczynkowe i uzdrowiska, m.in.: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój i Duszniki-Zdrój.

Znajdź hotel w Sudetach >>>

Łysa Góra – Góry Świętokrzyskie 

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski, znajdujący się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Są to tereny ciekawe zarówno pod względem przyrodniczym (znajduje się tu bogaty we florę i faunę Park Narodowy), jak i historycznym. To tu odwiedzić można Zamek Królewski w Chęcinach, jaskinię Raj, zobaczyć Diabelski Kamień, a także zbadać  ślady dawnej kultury słowiańskiej.

Punktem, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem jest Łysa Góra, czyli drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Słynie on z gołoborza, Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, rezerwatu przyrody oraz pozostałości wału, stanowiącego niegdyś miejsce kultu Słowian. Swego czasu wierzono, że Łysa Góra była miejscem sabatów czarownic i wiedźm.

Góra ta nazywana jest również Świętym Krzyżem, ponieważ znajduje się na niej Sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego. To właśnie od owych relikwii i opactwa, w którym są strzeżone, pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich (oraz województwa).

Góry Świętokrzyskie widok na Łysą Górę

Województwo świętokrzyskie to, oprócz gór, wiele ciekawych miast, np.: Sandomierz, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Szydłów, Kielce, czy Pacanów, będący ojczyzną Koziołka Matołka.

Znajdź hotel w Świętokrzyskiem >>>

Barania Góra – Beskid Śląski

Beskid Śląski (część Beskidów Zachodnich, wchodzących w skład prowincji Karpat Zachodnich) to pasmo górskie leżące na terenie województwa śląskiego oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

Teren ten obfituje w zabytki: dawne kościoły, zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle, dawne chałupy w Brennej i Istebnej, Willa Juliana Fałata w Bystrej, czy pochodzący z XVI wieku zamek w Grodźcu.

Oprócz wielu atrakcji, które zostały stworzone rękami człowieka, Beskid Śląski posiada wiele pięknych miejsc, wykreowanych przez Matkę Naturę. Są to np.: Jaskinia Salmopolska, Magurka Radziechowska, Ochodzita, Cieślar, Zielony Kopiec, czy Stożek Wielki. Jednak punktem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest Barania Góra.

Barania Góra to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i miejsce, w którym swój początek ma Wisła. Wypływające z góry Czarna Wisełka oraz Biała Wisełka, łącząc się z potokiem Malinka, tworzą najdłuższą polską rzekę.

Jak dostać się na tę górę? Ścieżka prowadząca na Baranią Górę zaczyna się przy leśniczówce w Wiśle Czarnem i prowadzi wzdłuż Doliny Czarnej Wisełki do Doliny Białej Wisełki. Jest to trasa prosta, idealna nawet dla rodzin z dziećmi. Podróżnikom idącym tą drogą towarzyszy szum potoków oraz utworzonych na nich kaskad. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać malownicze, beskidzkie krajobrazy, a w pogodne i bezchmurne dni widoczne są również Tatry.

Potok skalny w Beskidzie Śląskim

Gdzie szukać hotelu, aby być blisko największych atrakcji Beskidu Śląskiego? Dobrym pomysłem mogą być np. miasta Wisła, Bielsko-Biała lub Ustroń.  

Znajdź hotel na Śląsku >>>